• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Technologia Intel® Identity Protection (Intel® IPT)

Wielowymiarowe zabezpieczenia dostępu do konta użytkownika w trybie online

Dodatkowa warstwa zabezpieczeń sprzętowych

Ochrona tożsamości i danych firmy przechowywanych w chmurze wymaga zaawansowanego uwierzytelniania, które powinno być realizowane w warstwie sprzętowej. Eksperci ds. zabezpieczeń uważają uwierzytelnianie sprzętowe za wydajniejsze od programowego.

Technologia Intel® Identity Protection (Intel® IPT) to pakiet technologii uwierzytelniających i chroniących dostęp w trybie online, które umożliwiają stronom internetowym i przedsiębiorstwom stosowanie bezpieczniejszych, sprzętowych zabezpieczeń, które są wbudowane, a przez to łatwe w użyciu, i które obniżają koszty w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnego uwierzytelniania sprzętowego lub wykorzystującego wiadomości SMS. Technologia Intel IPT obejmuje uwierzytelnianie dwupoziomowe przy zastosowaniu tokenów generujących jednorazowe hasła (OTP), funkcji bezpiecznego wyświetlania stanu transakcji (PTD), certyfikatów z infrastrukturą klucza publicznego (PKI) i chronionych transakcji zbliżeniowych wykorzystujących komunikację bliskiego zasięgu (NFC).

Jak działa technologia Intel® Identity Protection (Intel® IPT)?

Technologia Intel IPT z hasłami jednorazowymi (OTP)

Technologia Intel IPT zabezpiecza dodatkowo dostęp do sieci i strony internetowej przez zastosowanie uwierzytelniania drugiego poziomu wykorzystującego tokeny OTP. Kiedy użytkownik urządzenia z obsługą technologii Intel IPT odwiedza stronę internetową wykorzystującą tę technologię, strona może zabezpieczyć wbudowany token OTP i powiązać go z kontem użytkownika. Token OTP generuje jednorazowe hasło, które wygasa po zaledwie 30 sekundach. Konfiguracja strony internetowej przedsiębiorstwa może przewidywać wykorzystanie tego tokenu OTP oraz nazwy użytkownika i hasła do stworzenia bezpiecznego, dwupoziomowego procesu uwierzytelniania. Token jest wbudowany sprzętowo w urządzenie, dlatego jest łatwiejszy w użyciu, a z punktu widzenia firm tańszy we wdrożeniu i zarządzaniu. Nie wiążą się z nim również opłaty za pojedynczą operację (jak w przypadku wiadomości SMS), które w razie częstego wykorzystania mogłyby wygenerować znaczny koszt. Technologia Intel IPT z tokenem OTP jest dostępna we wszystkich komputerach z procesorem Intel® Core™ trzeciej generacji lub nowszym oraz wybranych tabletach i telefonach z procesorem Intel® Atom™.

Dowiedz się więcej o technologii Intel IPT z tokenem OTP >

Technologia Intel IPT z infrastrukturą klucza publicznego (PKI)

Technologia Intel IPT obejmuje również obsługę infrastruktury PKI, która jest wbudowana sprzętowo w urządzenie. Polega na generowaniu par kluczy RSA i certyfikatów we wbudowanym procesorze zabezpieczeń. Ułatwia to uwierzytelnianie operacji, dokumentów i ruchu sieciowego generowanego z danego urządzenia. Umożliwia także nawiązanie wzajemnego uwierzytelnienia między urządzeniem a stroną internetową. Przedsiębiorstwa, które korzystają już z PKI, mogą zarządzać urządzeniami z technologią Intel IPT z PKI za pomocą interfejsu Microsoft CryptoAPI*. Technologia Intel IPT z PKI zapewnia firmom zabezpieczenia sprzętowe i pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z zakupem tradycyjnych kart inteligentnych i czytników lub specjalnych komputerów na zamówienie. Technologia ta jest wbudowana we wszystkich platformach z procesorem Intel® vPro™ drugiej generacji lub nowszym.

Dowiedz się, jak technologia Intel IPT z infrastrukturą klucza publicznego zwiększa ochronę przed złośliwym oprogramowaniem >

Technologia Intel IPT z bezpiecznym wyświetlaniem stanu transakcji (ang. Protected Transaction Display, PTD)

Technologia Intel IPT z PTD umożliwia wyświetlanie informacji i uzyskanie danych od użytkownika za pomocą procesora z wbudowanymi zabezpieczeniami. Informacje (np. klawiatura numeryczna, klawiatura ekranowa lub kody CAPTCHA) wyświetlane przez funkcję PTD są widoczne tylko dla użytkownika obecnego fizycznie przed ekranem urządzenia. Użytkownicy mogą wprowadzać dane, klikając przyciski na klawiaturze numerycznej, ekranowej lub za pomocą innego widgetu. Stąd oprócz ochrony wprowadzanych przez użytkownika danych obsługa takich narzędzi przez użytkownika stanowi dowód jego obecności przed ekranem. Technologia Intel IPT z PTD jest dostępna we wszystkich komputerach z procesorem Intel® Core™ trzeciej generacji lub nowszym oraz wybranych tabletach z procesorem Intel® Atom™.

Zapoznaj się z technologią Intel IPT z PTD >

Technologia Intel IPT z komunikacją bliskiego zasięgu (ang. Near Field Communication, NFC)

Technologia Intel IPT z NFC to zbliżeniowy czytnik wbudowany w urządzenie. Użytkownik może zbliżyć do czytnika kartę zbliżeniową, telefon lub inne urządzenie uwierzytelniające w celu zalogowania się na stronie internetowej lub dokonania zakupu w Internecie. Kiedy zbliży kartę lub urządzenie do czytnika, technologia Intel IPT z NFC chroni dane uwierzytelniające przed ich bezpośrednim ujawnieniem systemowi operacyjnemu lub złośliwemu oprogramowaniu, które mogłoby się znajdować na tym urządzeniu. Dzięki temu technologię zbliżeniową można łatwo wdrożyć w otwartych urządzeniach, takich jak komputer lub tablet, i znaleźć dla niej wiele innowacyjnych zastosowań. Technologia ta jest dostępna w wybranych urządzeniach Ultrabook™ z technologiami firmy Intel, przy czym zakres urządzeń z tą technologią będzie się poszerzał.

Zobacz, jak działa komunikacja bliskiego zasięgu (NFC) >

Technologia Intel® Identity Protection (Intel® IPT)

Bezpieczeństwo technologii Tap and Pay

video icon

Jeff Kataoka przedstawia bezpieczniejsze i szybsze zawieranie transakcji w Internecie przy wykorzystaniu technologii Intel® NFC.

Zobacz, jak działają te technologie >