• <Więcej na stronie intel.com

Mikroarchitektura firmy Intel® w technologii 32 nm

Mikroarchitektura firmy Intel® w technologii 32 nm to znaczący skok w dziedzinie integracji i produkcji układów procesora. Niektóre z głównych cech wprowadzonej w rodzinie procesorów Intel® Core™ drugiej generacji nowej mikroarchitektury to:

  • Produkcja wyłącznie w technologii procesu 32 nm firmy Intel® , co stanowi kolejny skok w dziedzinie szybkości i wydajności energetycznej w porównaniu z procesami poprzednich generacji.
  • Wszystkie rdzenie i system graficzny są zintegrowane w ramach pojedynczego układu, pozwalając na osiągnięcie bezprecedensowych parametrów wyświetlania obrazu.
  • Jeszcze szybsze przetwarzanie w razie potrzeby dzięki technologii Intel® Turbo Boost 2.0.
  • Dodatkowy przełom w dziedzinie wydajności oparty na inteligentnym dostosowaniu wydajności do bieżącego obciążenia, co umożliwia optymalizację zużycia energii przez rdzenie i układ graficzny.

W pełni zintegrowana mikroarchitektura

Architektura w technologii 32 nm firmy Intel® łączy w jednym układzie rdzenie procesora, kontroler pamięci, pamięć cache ostatniego poziomu (LLC) oraz systemy przetwarzania grafiki i multimediów. Taka ścisła integracja pociąga za sobą cały szereg udoskonaleń w zakresie szybkości i wydajności, na przykład:

  • Szybki dostęp rdzeni i układu graficznego do dzielonych danych w pamięci cache ostatniego poziomu przyspiesza przetwarzanie grafiki.
  • Mniejsza liczba magistral danych i sygnałów oznacza szybsze przetwarzanie.
  • Szersze pasmo pamięci do dyspozycji rdzeni zwiększa wydajność systemu.

Mikroarchitektura firmy Intel® o nazwie kodowej Sandy Bridge

 

Inteligentna wydajność zwiększa szybkość przetwarzania grafiki i multimediów

Procesory Intel® Core™ drugiej generacji z wbudowanymi funkcjami graficznymi1 są zoptymalizowane pod kątem treści multimedialnych kolejnej generacji. Niektóre nowe technologie:

  • Dużo wydajniejszy układ graficzny w porównaniu z poprzednimi mikroarchitekturami firmy Intel przyspiesza przetwarzanie treści 3D i obrazu.
  • Nowe sprzętowe akceleratory obróbki multimediów i graficzne jednostki wykonawcze zapewniają doskonałą wydajność w grach, odtwarzaniu filmów HD i grafice 3D.
  • Nowe technologie pozwalają w pełni delektować się jakością filmów HD i sprawnie przeglądać strony internetowe.

Dynamiczna wydajność procesora i układu graficznego

Inteligentne zarządzanie energią dzięki technologii Intel® Turbo Boost 2.02 zapewnia dynamiczne sterowanie wydajnością i mocą obliczeniową — zarówno rdzeni, jak i układu graficznego — zapewniając wyższą wydajność poszczególnych elementów systemu w razie ich wyższego obciążenia i energooszczędność w okresach mniej intensywnej pracy.

Skalowalność konstrukcji spełniająca wymogi zróżnicowanych rynków

Procesory Intel® Core™ drugiej generacji są adresowane do segmentów serwerów, stacji roboczych, notebooków i komputerów stacjonarnych dzięki obsłudze od dwóch do ośmiu i więcej rdzeni oraz do szesnastu i więcej wątków w technologii Intel® Hyper-Threading (Intel® HT)3. Nowa mikroarchitektura umożliwia również budowę urządzeń o mniejszych rozmiarach, wydłużonym czasie pracy na bateriach oraz aktywnych parametrach wydajności przystosowanych do zastosowań mobilnych.

Dwukrotnie wyższa wartość FLOPS i nie tylko

Aplikacje mocno obciążające procesor mają wyższą wydajność dzięki zestawowi instrukcji Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX), nowemu rozszerzeniu 256-bitowych instrukcji Intel® SSE. Zestaw Intel AVX wraz z nową technologią obsługi szyfrowania Advanced Encryption Standard (AES), systemem operacyjnym i menedżerem maszyn wirtualnych (VMM) stanowią rozszerzenie architektury pod kątem nowych, wartościowych zastosowań.

Informacje o produktach i wydajności

open

1. Dostępne w rodzinie procesorów Intel® Core™ drugiej generacji. Obejmuje następujące technologie: Intel® HD Graphics, Intel® Quick Sync Video, Intel® Clear Video HD (Intel® CVT HD), Intel® InTru™ 3D oraz Intel® Advanced Vector Extensions (Intel® AVX). Opcjonalnie dostępna jest także technologia Intel® Wireless Display, jeśli jest obsługiwana przez dany komputer. Możliwość wykorzystania zalet wbudowanych funkcji graficznych zależy od konfiguracji danego komputera. Informacje na temat obsługi wbudowanych funkcji graficznych w danym systemie można uzyskać u producenta komputera. Więcej informacji na temat wbudowanych funkcji graficznych można uzyskać pod adresem www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/visual-technology/intel-visual-technology-consumer.html.

2. Technologia Intel® Turbo Boost wymaga komputera z obsługą tej technologii. Informacji udziela producent komputera. Wydajność może być inna od podanej w zależności od konfiguracji sprzętu, oprogramowania i ogólnej wydajności systemu. Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-technology.html.

3. Wymaga systemu z technologią Intel® Hyper-Threading (Technologia Intel® HT), dowiedz się od producenta komputera PC. Wydajność zależy od konfiguracji używanego sprzętu i oprogramowania. Nie jest dostępna z procesorem Intel® Core™ i5-750. Więcej informacji, w tym szczegółowe dane o tym, które procesory obsługują technologię HT, można uzyskać pod adresem www.intel.com/content/www/us/en/architecture-and-technology/hyper-threading/hyper-threading-technology.html.