• <Więcej na stronie intel.com

Intel® Extreme Memory Profile

Wymuszanie wyższych częstotliwości pamięci DDR3/DDR4

Niektóre bariery są po to, aby je przełamywać

Intel® Extreme Memory Profile

Technologia Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) umożliwia wymuszenie wyższych częstotliwości w kompatybilnych kościach pamięci DDR3/DDR4 i osiągnięcie wydajności przekraczającej standardowe specyfikacje. Opracowano ją w celu rozszerzenia funkcji obsługi gier wbudowanych w komputery z technologiami firmy Intel®. Aby wymuszać wyższe częstotliwości i wycisnąć z komputera maksimum wydajności, sięgnij po pamięć opartą na technologii Intel XMP — z tym rozwiązaniem bez trudu uzyskasz przewagę1.

Zobacz, jak działa Intel XMP

Wstępnie opracowane i przetestowane profile Intel XMP można załadować z poziomu systemu BIOS lub korzystając z określonych aplikacji dostosowywania pracy procesora w systemie operacyjnym komputera. Profile Intel XMP często najprościej załadować za pomocą narzędzia konfiguracyjnego, które przez niektórych producentów jest dołączane do płyty głównej. Aby sprawdzić, czy narzędzie konfiguracyjne jest dostępne w danym komputerze, należy skontaktować się z producentem płyty głównej.

Intel Extreme Memory — profil wg procesora

 

Pamięć Intel XMP dla procesorów Intel® Core™

Firma Intel opracowała program certyfikacji dla dostawców pamięci, który umożliwia przetestowanie kompatybilności produktów z technologią Intel XMP. Aby wyświetlić kompatybilne moduły pamięci DIMM różnych producentów, wybierz arkusz, aby pobrać arkusz danych w formacie Excel* z możliwością sortowania, lub PDF, aby wyświetlić tylko arkusz danych:

Pobierz arkusz Excel* >

Wyświetl plik PDF >

 

Cechy

Zalety

Wiele profili SPD

Możliwość korzystania z istniejących lub zdefiniowanych przez użytkownika profili pamięci, które można wybierać zależnie od modelu użycia. Przykładowo, planując intensywne sesje gier komputerowych, można wybrać agresywny profil z małymi opóźnieniami, a podczas zwykłego używania komputera, na przykład do prowadzenia domowego biura czy przeglądania sieci, korzystać z domyślnych ustawień pamięci.

Pola SPD dla dostawców pamięci

Dostawcy modułów pamięci mogą dzięki nim programować własne funkcje i zaoferować użytkownikom końcowym produkt o wyjątkowych cechach.

Łatwe wymuszanie wyższych częstotliwości (dla początkujących)

Aby wymusić wyższą częstotliwość pracy posiadanej platformy, użytkownicy końcowi — zamiast regulować poszczególne parametry w systemie BIOS — mogą wybrać odpowiedni profil. Ponowny wybór profilu domyślnego resetuje platformę i przywraca domyślne ustawienie.

Zaawansowane wymuszanie wyższych częstotliwości (dla użytkowników średnio zaawansowanych/zaawansowanych)

Doświadczeni użytkownicy mogą ręcznie zmieniać poszczególne parametry SPD w systemie BIOS i zapisywać profile (dla określonych platform/systemów BIOS).

Bezpieczne domyślne uruchomienie

„Pierwsze uruchomienie” z domyślnym ustawieniem JEDEC na platformie obsługującej specyfikację JEDEC standardu DDR3/DDR4 (zwykłe taktowanie pamięci DDR3/DDR4), zapewniające podstawowy zakres funkcji. Później użytkownik może przejść do systemu BIOS i ręcznie zmienić ustawienia lub też skorzystać z narzędzia Intel® Extreme Tuning Utility dla systemu Windows*.

Intel® Extreme Tuning Utility

Uwolnij wydajność systemu dzięki narzędziu do wymuszania wyższych częstotliwości w odblokowanych procesorach Intel® Core™ w środowisku Windows. Ten łatwy w obsłudze interfejs oferuje szybki dostęp do funkcji i ustawień pozwalających wymusić najwyższą częstotliwość dostępną technicznie w procesorze.

Pobierz >

Sklep Znajdź odpowiedni komputer

Zobacz całą ofertę Laptopy >

Informacje o produktach i wydajności

open

1. Ostrzeżenie: Zmiana częstotliwości zegara i/lub napięcia może: (i) zmniejszyć stabilność i trwałość systemu, procesora i innych składników systemu; (ii) spowodować uszkodzenie procesora i innych składników systemu; (iii) spowodować zmniejszenie wydajności systemu; (iv) spowodować dodatkową emisję ciepła i inne uszkodzenia; oraz (v) wywierać wpływ na integralność danych systemu. Firma Intel nie przeprowadzała testów, ani nie udziela gwarancji w przypadku procesora pracującego w warunkach innych niż wymienione w specyfikacji. Firma Intel nie przeprowadzała testów, ani nie udziela gwarancji w przypadku innych składników systemu pracujących w warunkach nie wymienionych w specyfikacji powszechnie obowiązującej w branży. Firma Intel nie przyjmuje odpowiedzialności za przydatność procesora i innych składników wchodzących w skład systemu do jakiegokolwiek określonego celu, jeśli są one używane ze zmienioną częstotliwością zegara i/lub napięcia.