• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Co zrobić ze starym komputerem

Jak dobrze wiesz, zamiana starego połykacza benzyny na nowy, lśniący samochód, który jest szybszy, oszczędniejszy i bezpieczniejszy, jest mądrym posunięciem. Ale co w przypadku modernizacji komputera kosztującej ułamek ceny Twojego pojazdu? Zgodnie z treścią artykułu w gazecie New York Times, korzystanie z komputera stało się drugą po oglądaniu telewizji najbardziej popularną rozrywką multimedialną, deklasując słuchanie radia.

 

Coraz więcej Amerykanów jest zmęczonych korzystaniem ze starych komputerów, które są powolne i podatne na złośliwe ataki, dlatego kupują oni nowe modele zapewniające wyższą wydajność i większe możliwości. Jeśli niedawno wpadło w Twoje ręce urządzenie Ultrabook, laptop lub komputer All-in-One z procesorem Intel, wiesz już, że w każdej dziedzinie jego zastosowań — od zarządzania plikami po rozrywkę — nastąpiła radykalna poprawa wydajności. Dowiedz się, co zrobić ze starym komputerem, gdy zdecydujesz się na modernizację systemu dającą wyższą wydajność i większe możliwości w zakresie cyfrowej rozrywki.

 

Podaruj stary komputer po zastąpieniu go nowszym modelem

Kolejną, poza oddaniem do centrum recyklingu, popularną możliwością pozbycia się komputera jest podarowanie go. Wiele lokalnych centrów edukacyjnych — szczególnie pracujących z określonymi grupami o podobnych wymaganiach, na przykład z osobami starszymi — może zrobić użytek ze starego komputera. Nie tylko wspomożesz szczytny cel, ale także możesz uzyskać zwolnienie podatkowe. Aby dowiedzieć się więcej na temat programów umożliwiających podarowanie komputera, odwiedź stronę Amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska.

 

Stwórz platformę edukacyjną dla swoich dzieci

Jeśli masz dzieci, rozważ użycie starszego komputera jako platformy edukacyjnej do nauki edycji tekstów i przyswajania innych umiejętności z zakresu obsługi komputerów. Odłącz komputer od Internetu i skonfiguruj go na potrzeby ćwiczeń w zakresie tworzenia dokumentów, tabel i arkuszy kalkulacyjnych dla Twoich dzieci. Mając możliwość rozwijania umiejętności na prawdziwym komputerze — zamiast zwykłej zabawki — potraktują to zadanie poważniej. A kto wie… może do czasu kolejnej modernizacji komputera to one powiedzą Ci o możliwościach pełnego wykorzystania procesora Intel!

 

Sprzedaj stary komputer

Jeśli potrzebujesz nieco gotówki, pomyśl o sprzedaży starego komputera w serwisie Craigslist lub eBay. Poświęć kilka minut na analizę cen porównywalnych komputerów. Następnie wyceń swój model tak, aby znalazł nabywcę i pamiętaj: każde nowe zastosowanie starszego komputera jest lepsze od trzymania go w szafie.

 

Wypróbuj swoje umiejętności w dziedzinie rzeźby komputerowej

Jeśli masz w sobie kreatywność, starsze komputery zawsze można zamienić w dzieło sztuki. Szybkie wyszukanie w Internecie haseł „akwarium z komputera” czy „rzeźba z komputera” pokaże, jak z rozmontowanego monitora można zrobić dowolną rzecz — od akwarium po terrarium. A stara mysz czy klawiatura aż się prosi, by zamienić ją w rzeźbę.

 

Dowiedz się, jak usunąć zawartość dysku twardego

Bez względu na wybrane zastosowanie starego komputera, nie zapomnij najpierw usunąć wszystkich poufnych informacji, przenosząc pliki na zewnętrzny dysk twardy lub inne urządzenie pamięci masowej. Aby dowiedzieć się więcej o tej istotnej czynności, przeczytaj rozdział Jak przenieść dane i pliki na nowy komputer.

Gotowi na zmianę?

Zapoznaj się z urządzeniami Ultrabook™

Porównaj procesory, laptopy i urządzenia „2 w 1”, w tym urządzenia Ultrabook™. Znajdź dziś nowy komputer.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel >