• <Więcej na stronie intel.com

Co to jest inteligentny telewizor?

Inteligentna telewizja

Inteligentne telewizory łączą w sobie komputer, dostęp do Internetu oraz wysokiej jakości wyświetlacze, stając się następnym logicznym krokiem w rozwoju tej technologii. Użytkownicy takich telewizorów mogą przeglądać różne popularne serwisy internetowe, takie jak YouTube* lub Facebook*, podczas oglądania telewizji.

Innymi słowy, inteligentne telewizory zapewniają dostęp do materiałów internetowych na dużym ekranie. W miarę rozwoju technologii wiele telewizorów zaczyna dorównywać zwykłym komputerom w zadaniach przeglądania stron internetowych i oglądania materiałów wideo przesyłanych z Internetu.

Jakość materiału wideo. Warto zauważyć, że „inteligencja” telewizora nie ma wpływu na faktyczną jakość wyświetlanego obrazu. Mianem inteligentnego telewizora można nazwać zarówno urządzenie z wyświetlaczem 3D, jak i standardowym wyświetlaczem HD. Wystarczy, że zostanie on wyposażony w funkcjonalność połączenia z Internetem i wydajny procesor centralny, który obsłuży pełnoprawną przeglądarkę internetową oraz szereg aplikacji dla nowoczesnych urządzeń inteligentnych. Telewizor nawiązuje połączenie z Internetem przez domową sieć bezprzewodową, która zapewnia dużą szybkość przeglądania stron internetowych i wyświetlanie materiałów wideo.

W miarę rosnącej wydajności i malejących rozmiarów układów inteligentne telewizory zyskały szereg nowych funkcji, a ich ceny stały się coraz przystępniejsze.

Aplikacje i przeglądarki. Dwa rozwiązania zastosowane w nowoczesnych telewizorach inteligentnych takich producentów jak Panasonic* czy Sony* znacząco przewyższają funkcjonalność dostępną w nagrywarkach cyfrowych lub urządzeniach typu STB. Wiele nowszych modeli telewizorów zostało wyposażonych w pełnoprawne przeglądarki internetowe, które umożliwiają przeglądanie materiałów internetowych bez ograniczeń.

Rosnąca popularność Netlifx*, Hulu* i innych serwisów oferujących materiały wideo w transmisji strumieniowej sprawia, że już niedługo pełnoprawna obsługa stron internetowych może mieć większe znaczenie dla widza, niż połączenie z telewizją kablową lub odbiornik satelitarny. Przez Internet można uzyskać dostęp do legalnych materiałów wideo, a inteligentne telewizory stają się doskonałymi odbiornikami takich treści.

Większość nowszych inteligentnych telewizorów jest również wyposażone we własne sklepy z aplikacjami, przypominające rozwiązania stosowane przez firmę Apple w telefonach iPhone*. Aplikacje umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności inteligentnego telewizora o gry wideo, wyspecjalizowane kanały informacyjne, aktualizowane na bieżąco informacje o wynikach rozgrywek sportowych i wiele innych funkcji. Są one udostępniane za niewielką cenę lub wręcz za darmo. Producenci z powodzeniem zastosowali już te rozwiązania w celu zwiększenia interaktywności telewizji.

Odpowiednie sterowanie. Elementy sterowania pierwszych telewizorów inteligentnych nie były doskonałe. Wpisanie adresu strony internetowej za pomocą zwykłego pilota od telewizora nie należy przecież do najłatwiejszych zadań.

Najlepsze i najnowsze telewizory inteligentne zostały wyposażone w piloty dostosowane do potrzeb użytkowników, którzy są zaznajomieni z obsługą nowoczesnych technologii. Niektóre wyposażono w ekrany dotykowe ułatwiające wprowadzanie tekstu, a także ułatwiające sterowanie grami i przeglądanie stron internetowych. Inne są sprzedawane wraz ze standardowymi klawiaturami, które zapewniają większą wygodę obsługi od zwykłych pilotów. Funkcjonalność obsługi Internetu staje się coraz bardziej rozbudowana w miarę popularyzacji inteligentnych telewizorów. Upowszechnienie tej technologii skutkuje również postępującym spadkiem cen. Możliwość wyświetlania szeregu nowych materiałów zwiększa atrakcyjność i przydatność inteligentnych telewizorów w każdym salonie.

Wywiady