• <Więcej na stronie intel.com

Cyfrowy adapter multimedialny — wybór i instalacja

Cyfrowy adapter multimedialny

Autor: Anthony Moreira

Dziś trudno uwierzyć, że kiedyś wszystkie nasze urządzenia nie mogły się z sobą komunikować. Co ciekawe, nie było to tak dawno temu. W tym czasie bezproblemowe oglądanie filmu przesyłanego z komputera i wyświetlanego na dużym ekranie telewizora filmu lub słuchanie muzyki w systemie kina domowego połączonego bezprzewodowo ze znajdującą się na laptopie biblioteką setek utworów muzycznych pozostawało jedynie w strefie marzeń — lub w najlepszym przypadku było bardzo skomplikowane w realizacji. W ostatnich latach technologia stała się na tyle dopracowana, że obecnie możliwa jest integracja wielu tych urządzeń w ramach prawdziwego domowego centrum multimedialnego. Umożliwia to urządzenie o nazwie cyfrowy adapter multimedialny (ang. Digital Media Adapter).

Co to jest cyfrowy adapter multimedialny?

Cyfrowy adapter multimedialny to urządzenie, które umożliwia przesyłanie multimediów (często z komputera) do innych urządzeń wchodzących w skład domowego systemu rozrywki, w tym telewizorów oraz systemów hi-fi. Wiele z tych nowszych urządzeń, takich jak cyfrowe koncentratory multimedialne, urządzenia Digital Media Extender lub Digital Media Streamer, często nawet nie muszą być bezpośrednio podłączone do komputera. Urządzenia te mają różne kształty i rozmiary i mogą przesyłać strumienie danych do wielu innych urządzeń, w tym do konsoli do gier, i są dostępne w wersji przewodowej i bezprzewodowej.

Na co zwracać uwagę przy wyborze cyfrowego adaptera multimedialnego?

Większość cyfrowych adapterów multimedialnych ma w miarę przystępną cenę, szczególnie w porównaniu z innymi urządzeniami wchodzącymi w skład pełnego systemu rozrywki.

Najpierw należy sprawdzić, czy adapter jest przewodowy czy bezprzewodowy. Podłączenie urządzenia do routera lub komputera za pomocą kabli może być niedogodne, szczególnie gdy nie znajdują się one w pobliżu systemu rozrywki. Bezprzewodowy cyfrowy adapter multimedialny umożliwia bezprzewodowe podłączenie do sieci. Multimedia są następnie przesyłane za pośrednictwem sieci bezprzewodowej z urządzenia źródłowego do systemu rozrywki, nawet jeżeli urządzenie źródłowe znajduje się w innym pomieszczeniu.

Następnie należy zwrócić uwagę na funkcje oraz możliwości rozbudowy.

Cyfrowy adapter multimedialny jest wyposażony w szereg portów i opcji umożliwiających pełną integrację z systemem rozrywki. Oto lista popularnych funkcji, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia.

Wbudowany wewnętrzny dysk twardy. Sprawdź, czy cyfrowy adapter multimedialny ma wbudowany dysk twardy oraz jaka jest jego pojemność. Warto także sprawdzić, czy wraz z dyskiem dostępne są opcje tworzenia kopii zapasowych.

Odtwarzanie filmów w formacie Full HD (1080p) Upewnij się, że urządzenie obsługuje odtwarzanie filmów w formacie HD oraz posiada złącza umożliwiające podłączenie do dużego telewizora z płaskim ekranem.

Porty — Sprawdź liczbę dostępnych portów. Wśród dostępnych złączy powinny się znaleźć między innymi następujące porty: RCA, złącze optyczne, USB i Ethernet.

Audio — Sprawdź obsługiwane formaty audio. Urządzenie powinno obsługiwać między innymi następujące formaty: AAC, AIFF, Dolby Digital*, DTS, FLAC, MKA, MP3, OGG, WAV i WMA.

Wideo — Sprawdź obsługiwane formaty wideo. Urządzenie powinno obsługiwać między innymi następujące formaty: Xvid, AVI, MPEG, MP4, MOV, VOB i WMV9.

Zdjęcia — Sprawdź obsługiwane formaty zdjęć. Urządzenie powinno obsługiwać między innymi następujące formaty: JPG, GIF, TIF i BMP.

Wiele cyfrowych — adapterów multimedialnych udostępnia szereg dodatkowych funkcji, w tym obsługę kamer internetowych, klawiatury ekranowe, klawiatury USB oraz natychmiastowy łatwy dostęp do serwisów, takich jak YouTube*, Netflix*, Flickr* i Pandora*.

Rozbudowa/uaktualnienia — Podczas zakupu cyfrowego adaptera multimedialnego należy także myśleć o przyszłości. Być może urządzenie, nad którym się zastanawiasz, ma kilka dodatkowych funkcji, które obecnie nie będą ci potrzebne, a cena jest jedynie nieznacznie wyższa w porównaniu z podstawowym modelem. Sprawdź, także czy adapter umożliwia aktualizacje oprogramowania firmware. Producenci zawsze udostępniają poprawki oraz rozszerzenia funkcji w ramach rutynowych i bezpłatnych aktualizacji oprogramowania firmware.

Instalacja cyfrowego adaptera multimedialnego.

Na rynku dostępnych jest wiele cyfrowych adapterów multimedialnych. Każdego z nich dotyczą inne metody i procedury instalacji. Skonfigurowanie połączenia bezprzewodowego będzie wymagać zastosowania wspólnego protokołu komunikacyjnego między adapterem a routerem (np. 802.11n i 802.11g) oraz wspólnego mechanizmu zabezpieczającego, takiego jak WEP lub ewentualnie WPA, jeżeli jest on obsługiwany. Konkretne informacje dotyczące określonych modeli można znaleźć w instrukcjach obsługi routera i adaptera.

Podłączenie cyfrowego adaptera multimedialnego do systemu rozrywki jest proste — wystarczy podłączyć odpowiednie porty z tyłu adaptera do portów w urządzeniach wchodzących w skład systemu rozrywki. Połączenia te obejmują złącza audio i wideo, takie jak RCA i HD.

 

Wywiady