• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Udostępnianie plików między komputerami

Jeśli przygotowujesz się do przejścia na nowy komputer lub chcesz udostępniać pliki między swoimi komputerami i urządzeniami przenośnymi, możesz zaoszczędzić sporo czasu, korzystając z poniższych wskazówek.

Wysyłanie plików pocztą e-mail — bułka z masłem

Te wskazówki przydadzą się tylko, jeśli chcesz udostępnić kilka mniejszych plików, takich jak obrazy czy pliki MP3. W przypadku większości serwerów poczty e-mail obowiązują limity dotyczące rozmiaru plików. W związku z tym próba wysłania komuś pocztą e-mail całego filmu lub folderu zawierającego komplet zdjęć z rejsu po Karaibach prawdopodobnie zakończy się zwróceniem komunikatu informującego, że nie można dostarczyć tej wiadomości. Należy także pamiętać o tym, że przesyłanie pocztą e-mail dużych plików tam i z powrotem może także zajmować wiele czasu. Pliki można udostępniać za pomocą poczty e-mail, ale ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich plików.

Pliki na dysku flash USB

Używanie dysków flash (nazywanych także dyskami USB lub ZIP) to szybka i łatwa metoda udostępniania plików między komputerami. Ta technologia jest także niezwykle prosta w obsłudze i pozwala przenieść pliki w niemal dowolne miejsce. Jedyny minus to brak możliwości obsługi zdalnej — aby przenieść pliki, trzeba fizycznie przenieść dysk flash USB z jednego miejsca w drugie. Jednak to nie powinno stanowić dużego problemu. Dlaczego siedzieć w domu, jeśli można wpaść do znajomych i razem obejrzeć świetny film z dysku flash USB w miłej atmosferze?

Zewnętrzne dyski twarde

Wiele osób używa zewnętrznych dysków twardych jako bezpiecznego miejsca do przechowywania danych w razie awarii komputera lub pożaru, ale dyski zewnętrzne mogą także służyć do udostępniania plików między komputerami. Zewnętrzny dysk twardy to w zasadzie duży dysk flash USB. Dyski flash USB o małej pojemności są sporo tańsze od nawet najmniejszych zewnętrznych dysków twardych i stanowią wystarczające rozwiązanie w przypadku większości zastosowań. Ponadto z łatwością mieszczą się w małej kieszonce dżinsów. W czasie pisania tego artykułu pojemność największych dostępnych dysków flash USB wynosiła 256 GB, a największych dysków twardych — 4 TB. Z tego wynika, że zewnętrzny dysk twardy może być nawet 16 razy większy niż dysk flash USB, dzięki czemu umożliwia przenoszenie dużo większej liczby plików (a może nawet wszystkich).

Udostępnianie plików lub folderów w sieci domowej

Jeśli zdjęcia, muzykę i filmy przechowujesz na jednym komputerze, możesz udostępnić te pliki lub foldery za pośrednictwem sieci domowej, dzięki czemu inny komputer połączony z tą siecią będzie mieć do nich dostęp. W przypadku korzystania z komputera z systemem Windows* 8 można umieścić pliki w folderze publicznym albo udostępnić określonym użytkownikom dowolny folder na swoim dysku twardym. Jeśli masz komputer Mac, możesz udostępniać pliki za pośrednictwem systemu OS X Mountain Lion*. Bez względu na posiadany system operacyjny używanie dysku udostępnionego umożliwia korzystanie z biblioteki utworów muzycznych w dowolnym pokoju w domu lub na dowolnym urządzeniu, dzięki czemu możesz tańczyć, gdzie tylko zechcesz.

Sieciowe pamięci masowe

Sieciowa pamięć masowa to połączenie zewnętrznego dysku twardego i plików udostępnionych z tą różnicą, że dyski sieciowej pamięci masowej są podłączane do sieci, a nie do komputera. Pliki znajdujące się na takich dyskach mogą być udostępniane w kontrolowany sposób dowolnemu użytkownikowi łączącemu się z daną siecią. To znaczy, że nie trzeba zostawiać włączonego komputera, aby pliki i ważne dane były dostępne i przechowywane w centralnej lokalizacji. Nie zajmują przy tym miejsca na laptopie, tablecie czy telefonie.

Udostępnianie plików w chmurze

Inna świetna metoda udostępniania plików to skonfigurowanie własnego konta usługi pamięci masowej w chmurze. Można wówczas nie tylko korzystać z plików w dowolnym miejscu i czasie, ale także udostępniać je znajomym i rodzinie. Jest to jedna z najprostszych metod udostępniania plików między komputerami, a największą zaletą tej metody jest możliwość zdalnej obsługi — nawet z innego miasta, województwa lub kraju. Jeśli nie masz jeszcze konta usługi pamięci masowej w chmurze, możesz skorzystać z bezpłatnych, popularnych i łatwych w obsłudze usług, takich jak Dropbox* i Google Drive*. Przechowywanie wszystkich plików w chmurze to także świetny sposób zabezpieczenia bogatych zbiorów muzycznych, filmowych i fotograficznych oraz innych ważnych materiałów w razie awarii komputera lub dysku twardego.

Co zrobić, jeśli nie masz dostępu do dysku?

Taka sytuacja może się zdarzyć. Jeśli jesteś poza domem i korzystasz z Internetu na swoim smartfonie, możesz napotkać materiały, które zechcesz udostępnić znajomym lub zachować na własny użytek (np. ciekawy przepis, zabawny film w serwisie YouTube lub fajny pomysł aranżacji wnętrza). Wprawdzie nie jest to plik fizyczny i nie masz dostępu do dysku twardego, ale to nie znaczy, że nie możesz zapamiętać tego zasobu, publikując odpowiednie łącze na Facebooku, przypinając zdjęcie w witrynie Pinterest lub publikując wpis na Twitterze.

Bez względu na to, jaką metodę udostępniania plików wybierzesz, Wyszukiwarka produktów firmy Intel może Ci pomóc w znalezieniu komputera doskonale pasującego do Twojego stylu życia.

 

Kup urządzenie Ultrabook™

 • ASUS TAICHI* 21

  Komputer jest wyposażony w dwa wyświetlacze i oferuje wydajność notebooka w razie zapotrzebowania na większą moc i wygodę tabletu w pozostałych przypadkach.

 • Dell XPS* 12

  Częściowo laptop. Częściowo tablet. Jest to konwertowalny laptop o 12-calowym ekranie dotykowym, który łączy w sobie atrakcyjność tabletu dotykowego wyposażonego w system Windows 8 z mocą i wydajnością komputera Ultrabook™.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Pracuj w trybie laptopa. Trzymaj rękę na pulsie w trybie tabletu. Pokaż, co masz, w trybie namiotu. Zaprezentuj go w trybie podstawki.

 • Sony VAIO* Duo 11

  Połączenie największych zalet — laptopa Full HD i tabletu dotykowego. Wszystko w kompaktowej, przenośnej konstrukcji stworzonej do podróżowania.

 • Acer Aspire S7*

  Najcieńszy i najlżejszy komputer Ultrabook firmy Acer. Przeznaczony do poznawania samego siebie od nieznanej strony.

Wywiady