• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Jak przenosić pliki między komputerami

Zakup nowego komputera jest jak remont domu. Chodzi o to, aby dostosować otoczenie i zacząć czuć się „jak u siebie”. Tak samo jest z zakupem nowego komputera — obojętnie, czy chodzi o komputer All-in-One, laptopa, czy urządzenie Ultrabook™. Od razu po powrocie do domu warto zacząć przenosić pliki ze starego komputera, aby mieć wszystkie potrzebne dane w zasięgu ręki.

Jeśli nie do końca wiesz, od czego zacząć, pomożemy Ci w przeniesieniu plików i utworów muzycznych między komputerami, objaśnimy istotne znaczenie zagadnienia synchronizacji plików, a także powiemy, w jaki sposób trwale usunąć dane z dysku twardego, aby pozbyć się starego komputera bez obaw, że ktoś odkryje nasze hasła, dane konta bankowego czy zapisy w prywatnym dzienniku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Jak przenosić pliki w systemie Windows 7* lub Windows 8*

System Windows oferuje doskonały program o nazwie Łatwy transfer w systemie Windows*, który w mgnieniu oka przeniesie pliki ze starego komputera na nowy. Wystarczy tylko odnaleźć procedurę właściwą dla posiadanego systemu operacyjnego. Użytkownicy systemów Windows 7 i Windows 8 nie będą mieli żadnych problemów ze znalezieniem pomocnych informacji.

Jak ręcznie przenosić pliki

Jeśli wolisz przenosić pliki ręcznie i posiadasz odpowiednio duży zewnętrzny dysk twardy, który pomieści wszystkie zgromadzone pliki MP3, zdjęcia i filmy, większość operacji związanych z modernizacją systemu sprowadzi się do podłączenia dysku do komputera, kliknięcia i przeniesienia plików, a następnie przeniesienia ich z dysku zewnętrznego na nowy komputer.

Przenoszenie plików między komputerem Mac* i komputerem z systemem Windows lub komputerem Mac

W takim przypadku można zastosować takie samo podejście, jak omówione powyżej w wariancie z ręcznym przenoszeniem plików, polegające na podłączeniu zewnętrznego dysku twardego do nowego komputera za pomocą przewodu USB i ręcznym przeniesieniu plików. Jeśli oba komputery wyposażone są w złącze Firewire, można również przenieść pliki bez konieczności użycia zewnętrznego dysku twardego.

Przesyłanie programów na nowy komputer

Czasami na nowy komputer chcesz przenieść nie tylko dane. Bywa, że warto również przenieść niektóre z ulubionych programów i aplikacji. Jedyną potencjalną komplikacją może być konieczność uaktualnienia ich ze względu na zgodność z nowym komputerem. Jeśli do przeniesienia danych między komputerami użyto programu Łatwy transfer w systemie Windows*, przedstawi on również zalecenia dotyczące aplikacji i programów, które warto zainstalować w nowym systemie.

Zapewnienie bezpieczeństwa danych

Jeśli przechowujesz wszystkie pliki lokalnie na komputerze, nie zapomnij i istotnej roli kopii zapasowych danych. Jeśli korzystasz z pamięci masowej w chmurze osobistej, masz ten problem z głowy. Bez dobrego rozwiązania kopii zapasowej można stracić wszystkie materiały — jaką rozrywką wypełnisz wtedy niedzielne popołudnia? Nie brzmi to optymistycznie.

Jeśli posiadasz zewnętrzny dysk twardy, do tworzenia każdej nocy kopii zapasowych danych wystarczy funkcja synchronizacji plików w programie Centrum synchronizacji*. Aby go odnaleźć, wystarczy kliknąć przycisk „Start” i w polu wyszukiwania programów wpisać „centrum synchronizacji”. Postępując zgodnie z instrukcjami kreatora będziesz mógł skonfigurować planowane synchronizacje, zapewniając regularne tworzenie kopii zapasowych danych zgromadzonych na komputerze.

Jeśli posiadasz komputer Mac, do Twojej dyspozycji oddano mnóstwo możliwości i platform służących do tworzenia kopii zapasowych danych zależnie od wersji systemu OS X*. Wachlarz dostępnych opcji obejmuje usługę iCloud* i programy takie jak Time Machine*, Time Capsule* i inne.

Jak trwale usunąć zawartość dysku twardego

Pamiętaj, że przeniesienie plików ze starego komputera nie powoduje ich całkowitego usunięcia. Jednym z najlepszych sposobów trwałego usunięcia („wymazania”) zawartości dysku twardego jest skorzystanie z oprogramowania innej firmy, które usunie wszelkie ślady informacji zapisanych na dysku twardym. Po takiej operacji możesz spokojnie przekazać stary komputer innej osobie bez obaw o pozostałe w nim hasła czy dane kont bankowych. Wystarczy poszukać programów do „niszczenia danych”, z których wiele dostępnych jest w Internecie za darmo.

Gotowi na zmianę?

Zapoznaj się z urządzeniami Ultrabook™

Porównaj procesory, laptopy i urządzenia 2w1, w tym urządzenia Ultrabook™. Znajdź dziś nowy komputer.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel >

Konwertowalne urządzenie Ultrabook™ — Egipt

Nagle wszystko inne wydaje się staromodne.

Zobacz teraz >

Kup urządzenie Ultrabook™

 • ASUS TAICHI* 21

  Komputer jest wyposażony w dwa wyświetlacze i oferuje wydajność notebooka w razie zapotrzebowania na większą moc i wygodę tabletu w pozostałych przypadkach.

 • Dell XPS* 12

  Częściowo laptop. Częściowo tablet. Jest to konwertowalny laptop o 12-calowym ekranie dotykowym, który łączy w sobie atrakcyjność tabletu dotykowego wyposażonego w system Windows 8 z mocą i wydajnością komputera Ultrabook™.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Pracuj w trybie laptopa. Trzymaj rękę na pulsie w trybie tabletu. Pokaż, co masz, w trybie namiotu. Zaprezentuj go w trybie podstawki.

 • Sony VAIO* Duo 11

  Połączenie największych zalet — laptopa Full HD i tabletu dotykowego. Wszystko w kompaktowej, przenośnej konstrukcji stworzonej do podróżowania.

 • Acer Aspire S7*

  Najcieńszy i najlżejszy komputer Ultrabook firmy Acer. Przeznaczony do poznawania samego siebie od nieznanej strony.

Wywiady