• <Więcej na stronie intel.com

Jak założyć blog

Założenie bloga, dzielenie się przemyśleniami, historiami, przeżyciami i przygodami... Obiło ci się to kiedyś o uszy, a nawet zdarzyło ci się nad tym zastanawiać. Założenie bloga jest dużo prostsze, niż się wydaje, a całkiem proste w witrynie Wordpress.com*. Wykonajmy razem kolejne czynności.

 

 

Zacznij na stronie Wordpress.com

Skorzystanie z witryny Wordpress.com ułatwi ci założenie bloga, ponieważ uwolni cię od szukania usługi hostingu. Serwis zajmie się wszystkimi trudnymi sprawami technicznymi. Jesteś gotów? Kliknij duży przycisk „Get started” (Rozpocznij).

Formularz rejestracji serwisu Wordpress

Teraz trzeba wypełnić formularz. Zwróć szczególną uwagę na adres bloga, ponieważ będziesz go podawać znajomym, którzy mają przeczytać to, co w nim piszesz.

Warto poświęcić chwilę na wymyślenie odpowiedniej nazwy nowego bloga. ‎Łatwiej podawać znajomym nazwę „Andrzej.Wordpress.Com” niż na przykład „Andrzej452.Wordpress.Com”. Znalezienie wolnej nazwy może wymagać kilku prób. Cierpliwości — warto wybrać dobrze.

Konfiguracja bloga w serwisie Wordpress

Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z opcjami konfiguracji bloga. Są tam dwa pola: tytuł i motto.

Tytuł bloga będzie widoczny na górze każdej strony i może zawierać spacje. Zabaw się — kreatywność to podstawa!

Na potrzeby tej prezentacji nadamy blogowi tytuł „Porady techniczne firmy Intel”.

Z kolei motto jest 4- lub 5-wyrazowym hasłem, które opisuje nowy blog. Na przykład: „Zacznij tańczyć jak gwiazda”, „Co nie gra w polityce” lub „Moje życie, poglądy i genialne pomysły”. Mottem naszego bloga będzie „Prostsze życie dzięki technologii”.

Kliknij „Next Step” (Kolejny krok), aby kontynuować.

Wybór motywu

W tym miejscu zaczyna robić się ciekawie: Dzięki wybranemu motywowi blog powinien wyglądać atrakcyjnie. Jeśli nie podoba ci się żaden z bezpłatnych motywów, przewiń stronę na dół i kliknij przycisk pozwalający wyświetlić kolejne propozycje.

Klikając miniaturkę podglądu, możesz wybrać jedną z bezpłatnych opcji (bez metki z ceną) lub kupić motyw płatny.

Po wybraniu motywu zostaną wyświetlone opcje jego dostosowania. Możliwość dostosowania bloga to wielka zaleta korzystania z serwisu Wordpress, ale zostawmy ten temat na później i zajmijmy się dalszymi czynnościami.

Kliknij „Next Step” (Kolejny krok). Możesz zacząć pisać pierwszy post!

Pisanie pierwszego posta w serwisie Wordpress

Napisz pierwszy post

 

Pierwszy post To dobry moment na zastanowienie się, co decyduje o popularności bloga. Po pierwsze, trzeba pisać dobrze, a po drugie regularnie.

Trudno liczyć na zgromadzenie rzeszy fanów, jeśli na blogu będzie pojawiać się po kilka wpisów dziennie, a potem będziesz zapominać o nim na parę miesięcy. Z tego powodu warto pomyśleć o wyznaczeniu sobie jakiegoś harmonogramu regularnego pisania. Może to być na przykład jeden post na tydzień, a jeśli złapiesz natchnienie lub przeżyjesz coś wyjątkowego, nawet więcej. To bardzo dużo.

Cofnijmy się, aby napisać wiadomość o urządzeniu Ultrabook™.

Pusty formularz tworzenia wiadomości w serwisie Wordpress

W tym przykładowym wpisie zamieścimy zdjęcie tego urządzenia i opiszemy pierwsze wrażenia z kontaktu z nim. Aby zacząć tworzenie pierwszego posta, kliknij przycisk „Text” (Tekst). Jest to najbardziej typowy rodzaj wpisu na blogu. Na pewno z czasem stanie się dla ciebie czymś dobrze znanym.

Po wejściu na stronę tworzenia wiadomości zacznij od wpisania tytułu. Powinien być krótki i błyskotliwy oraz w miarę możliwości powinien rozbudzać ciekawość czytelnika, aby skłonić go do kliknięcia i przeczytania tego, co napiszesz. Trzonem każdego wpisu na blogu jest treść, która może dzielić się na szereg akapitów dowolnej długości. Może zawierać łącza, pochylony i pogrubiony tekst oraz wiele innych elementów typograficznych.

Czy możemy już dodać zdjęcie? Kliknij przycisk „Insert Photo” (Wstaw zdjęcie). Zdjęcie urządzenia Ultrabook znajduje się w folderze „Zdjęcia”, więc łatwo je znajdziesz. Po zaznaczeniu go kliknij „Open” (Otwórz). Jeśli zdjęcie jest zapisane w aparacie lub smartfonie, przed przesłaniem trzeba je będzie skopiować do komputera. Zdjęcia znalezione na stronach innych osób można dodawać, wpisując ich adres URL, jednak wcześniej warto skontaktować się z właścicielem i spytać o pozwolenie. Zdjęcia są bardzo często chronione prawami autorskimi i nie wolno ich ponownie publikować nawet na zwykłych, prywatnych blogach. Lepiej sprawdzić i uniknąć kłopotów.

Po wyjaśnieniu wszystkich wątpliwości możesz już wybrać plik zdjęcia, które zostanie przesłane na serwer serwisu Wordpress. Po paru chwilach pojawi się ono w oknie edycji w pełnym rozmiarze, co zwłaszcza w przypadku dużych zdjęć może wyglądać dość zaskakująco. Kliknięcie obrazu spowoduje wyświetlenie opcji jego zmniejszenia, co może się przydać, jeśli obraz wydaje się zbyt duży.

Czy tekst jest już gotowy, a zdjęcia i inne obrazy dodane? Doskonale. Aby opublikować nowy post na blogu, kliknij przycisk „Publish Post” (Opublikuj post). Po kilku chwilach przetwarzania w tle wpis znajdzie się na serwerze i wyświetlona zostanie strona potwierdzenia. Udało się. Jesteś blogerem.

Blog założony, motyw wybrany, pierwszy wpis opublikowany. Zapisz adres swojego bloga, aby móc powiedzieć o nim znajomym.

Gratulacje z okazji wstąpienia w szeregi blogujących. Są nas miliony. Nie krępuj się i podziel się swoją twórczością z innymi.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel to najlepsze miejsce do znalezienia nowego komputera ze znakiem Intel Inside®, na którym możesz pisać swój nowy blog. Narzędzie to jest łatwe w użyciu i ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej wyboru nowego komputera najlepiej odpowiadającego indywidualnym oczekiwaniom.

Więcej informacji

Zapoznaj się z urządzeniami Ultrabook™

Porównaj procesory, laptopy i urządzenia 2w1, w tym urządzenia Ultrabook™. Znajdź dziś nowy komputer.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel >

Rozpocznij zakupy

Kup urządzenie 2w1 >

Kup urządzenie Ultrabook™

 • ASUS TAICHI* 21

  Komputer jest wyposażony w dwa wyświetlacze i oferuje wydajność notebooka w razie zapotrzebowania na większą moc i wygodę tabletu w pozostałych przypadkach.

 • Dell XPS* 12

  Częściowo laptop. Częściowo tablet. Jest to konwertowalny laptop o 12-calowym ekranie dotykowym, który łączy w sobie atrakcyjność tabletu dotykowego wyposażonego w system Windows 8 z mocą i wydajnością komputera Ultrabook™.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Pracuj w trybie laptopa. Trzymaj rękę na pulsie w trybie tabletu. Pokaż, co masz, w trybie namiotu. Zaprezentuj go w trybie podstawki.

 • Sony VAIO* Duo 11

  Połączenie największych zalet — laptopa Full HD i tabletu dotykowego. Wszystko w kompaktowej, przenośnej konstrukcji stworzonej do podróżowania.

 • Acer Aspire S7*

  Najcieńszy i najlżejszy komputer Ultrabook firmy Acer. Przeznaczony do poznawania samego siebie od nieznanej strony.