• <Więcej na stronie intel.com

Jak korzystać z systemu Windows* 8

Jeśli nadal korzystasz z systemu Windows 7, czas przeskoczyć do wersji Windows 8. Choć przywyknięcie do zmian w interfejsie może zająć chwilę, system ten kryje wiele udoskonaleń oraz szereg aplikacji o dużych możliwościach.

Dla wieloletnich użytkowników Windows nowa odsłona tego systemu stanowi dość radykalną zmianę — zamiast menu Start mamy ekran startowy, a funkcje kontrolne zniknęły z ekranu. To fakt, jednak po opanowaniu nowego systemu odkryjesz, że praca z nim jest całkiem łatwa, a pod pewnymi względami nawet szybsza.

 

 

Ekran startowy w systemie Windows 8

Ekran logowania nie zmienił się bardzo od czasu Windows 7, ale od razu po zalogowaniu zaskakuje przeniesienie do ekranu startowego zamiast do pulpitu (choć w systemie Windows 8.1 można to zmienić poprzez odpowiednią zmianę ustawień). Ekran startowy jest kolorowy i wesoły:

Kafelek aplikacji TuneIn na ekranie startowym systemu Windows* 8

Na ekranie urządzenia Ultrabook™, jak również każdego innego komputera z systemem Windows 8, znajdują się duże kafelki będące skrótami do rozmaitych programów. Część kafelków zawiera nawet w tym widoku pewne przydatne informacje, na przykład o pogodzie czy kursach akcji.

Aby przejść na pulpit, wystarczy nacisnąć jego ikonę w lewym dolnym rogu ekranu (na spersonalizowanym ekranie startowym może się ona znajdować w innym miejscu, jednak zawsze będzie wyglądać jak miniaturka pulpitu z napisem „Pulpit”). Wystarczy kliknąć lub nacisnąć, aby go wyświetlić.

Chcąc powrócić do ekranu startowego, naciśnij klawisz Windows na klawiaturze lub, jeśli korzystasz już z wersji Windows 8.1, kliknij przycisk Windows po lewej stronie na dole paska zadań. To bardzo proste.

Pamiętaj, że ekran startowy zastępuje znane ze starszych wersji Windows menu Start. Nieco czasu wymaga przyzwyczajenie się do braku wskaźników i ikon, które dawniej pozostawały cały czas widoczne na ekranie po prawej stronie na dole paska zadań i informowały o sygnale sieci Wi-Fi, dacie i godzinie itp. Wiele z tych elementów znalazło się teraz w miejscu, które w systemie Windows 8 nosi nazwę panelu funkcji.

Zrzut ekranu zegara i tapety w systemie Windows* 8

Panel funkcji

Aby wyświetlić panel funkcji, wystarczy przeciągnąć spoza ekranu w kierunku środka, przeciągnąć kursor spoza ekranu na prawo lub nacisnąć na klawiaturze kombinację klawiszy Windows+C.

W kolejności od góry zobaczysz ikony Wyszukiwanie, Udostępnianie, Start, Urządzenia i Ustawienia.

Szczególnie atrakcyjna jest funkcja wyszukiwania, ponieważ od razu po wyświetleniu panelu funkcji możesz zacząć wpisywać nazwę poszukiwanego pliku lub programu. Kolejne wyniki będą się pojawiać w miarę wprowadzania wyszukiwanej frazy. Wśród wyników mogą być aplikacje, pliki, dane i inne elementy. To ogromny krok naprzód w dziedzinie wyszukiwania.

Funkcja udostępniania umożliwia zarządzanie udostępnianiem plików i systemu. Funkcja Start jest bardzo pomocna — pozwala skonfigurować ekran startowy. Z kolei funkcja Urządzenia umożliwia dopasowanie ustawień wszelkich urządzeń dołączanych do komputera. Ostatnia funkcja, Ustawienia, jest odpowiednikiem Panelu sterowania z wcześniejszych wersji systemu Windows. Została tylko odświeżona i ułatwiono korzystanie z niej.

Firma Microsoft zadbała, aby elementy związane z administrowaniem systemem, takie jak pasek zadań czy menu Start, nie zaprzątały nieustannie uwagi użytkownika, pozwalając mu się w całości skupić na wykonywanej pracy.

Nauka przełączania się między ekranem startowym a pulpitem wymaga nieco czasu, ale gdy to opanujesz i kilka razy pobawisz się panelem funkcji, ze zdziwieniem odkryjesz, jak wiele łączy Windows 8 z wcześniejszymi wersjami tego systemu. Musisz po prostu dać mu szansę.

Więcej informacji

Zapoznaj się z urządzeniami Ultrabook™

Porównaj procesory, laptopy i urządzenia 2w1, w tym urządzenia Ultrabook™. Znajdź dziś nowy komputer.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel >

Kup urządzenie Ultrabook™

 • ASUS TAICHI* 21

  Komputer jest wyposażony w dwa wyświetlacze i oferuje wydajność notebooka w razie zapotrzebowania na większą moc i wygodę tabletu w pozostałych przypadkach.

 • Dell XPS* 12

  Częściowo laptop. Częściowo tablet. Jest to konwertowalny laptop o 12-calowym ekranie dotykowym, który łączy w sobie atrakcyjność tabletu dotykowego wyposażonego w system Windows 8 z mocą i wydajnością komputera Ultrabook™.

 • Lenovo IdeaPad* Yoga

  Pracuj w trybie laptopa. Trzymaj rękę na pulsie w trybie tabletu. Pokaż, co masz, w trybie namiotu. Zaprezentuj go w trybie podstawki.

 • Sony VAIO* Duo 11

  Połączenie największych zalet — laptopa Full HD i tabletu dotykowego. Wszystko w kompaktowej, przenośnej konstrukcji stworzonej do podróżowania.

 • Acer Aspire S7*

  Najcieńszy i najlżejszy komputer Ultrabook firmy Acer. Przeznaczony do poznawania samego siebie od nieznanej strony.