• <Więcej na stronie intel.com

Co to jest netbook?

Co to są netbooki?

Autor: Jared Spurbeck

Netbook to po prostu bardzo mały laptop. Komputery te mają 10-calowe ekrany i odpowiednio małą klawiaturę i gładziki. Poza tym są bardzo małe i lekkie. Są także tanie — wysokiej klasy netbook kosztuje tyle co słaby laptop lub tablet.

Większość netbooków jest wyposażonych w jedną z wersji procesora Intel® Atom™*, który cechuje się niskim poborem prądu. Na netbookach zazwyczaj jest zainstalowany system Windows 7 Starter Edition*, który nie udostępnia pewnych funkcji. Na innych netbookach działają pełne wersje systemów operacyjnych, takich jak Ubuntu*, które nie obsługują aplikacji systemu Windows, jednak nie są narażone na wirusy atakujące system Windows.

Do czego nadają się netbooki?

Netbooki najlepiej nadają się do przeglądania stron internetowych, grania w społecznościowe gry internetowe oraz tworzenia niewielkich dokumentów tekstowych lub edytowania małych obrazów. Jednak nie radzą sobie dobrze z dużymi zdjęciami lub plikami wideo, chociaż niektóre z nich mogą odtwarzać filmy w formacie HD. Na netbookach z systemem Windows można uruchomić także gry dla systemu Windows, jednak w przypadku nowszych gier należy sprawdzić, czy będą one działać na netbooku.

Czym różnią się netbooki od laptopów?

Zaletą netbooków jest ich mobilność, mały ciężar i rozmiar — można je schować do torby lub torebki. Po dodaniu opcjonalnych akcesoriów, takich jak nieduża mysz podróżna lub bezprzewodowy modem 3G, uzyskujemy minikomputer, który może nam wszędzie towarzyszyć.

Czym różnią się netbooki od tabletów?

Netbooki rzadko są wyposażone w ekrany dotykowe. Działają także nieznacznie wolniej niż tablety, ponieważ większość netbooków działa pod kontrolą systemu operacyjnego (Microsoft Windows) zaprojektowanego dla komputerów stacjonarnych. Z drugiej strony netbooki mają wbudowane klawiatury oraz czytniki kart pamięci. Udostępniają także gładzik lub mysz do przeglądania stron internetowych, w tym tych zawierających gry i filmy w technologii Silverlight* i Adobe* Flash*.

Jakie aplikacje można uruchomić na netbooku?

Na netbookach z systemem Microsoft Windows można uruchamiać aplikacje dla systemu Windows, takie jak Microsoft Office*. Intel AppUp™ to internetowy sklep z aplikacjami dla systemu Windows dla netbooków. Ubuntu ma swój własny sklep  Software Centre*, a firma Google prowadzi sklep Chrome Webstore* z aplikacjami, które można uruchomić na notebookach przy użyciu przeglądarki Chrome.

Oprócz gier i zadań związanych z edycją filmów wszystkie inne czynności na netbookach odbywają się w miarę płynnie.

Czy netbook może pełnić funkcję głównego komputera?

Tę decyzję należy podjąć samodzielnie. Być może warto wypróbować taki komputer i sprawdzić, czy spełnia nasze potrzeby. Należy pamiętać, że netbooki zostały zaprojektowane z myślą o rozrywce i mobilności — to nie są stacje robocze. Należy także pamiętać o ergonomii  — praca z miniaturowym komputerem przez wiele godzin dziennie nie jest korzystna dla zdrowia.

Czy netbook to odpowiedni komputer dla mnie?

Tę decyzję także musisz podjąć samodzielnie w oparciu o swoje preferencje oraz przyszłe zastosowanie. Sam korzystam z netbooka i daje mi to dużo radości. Poza tym lubię sprawdzać nowe modele w sklepach. Wypróbuj i podziel się z nami swoimi uwagami!

Wywiady