• <Więcej na stronie intel.com
Masthead Light

Pięć wskazówek umożliwiających sprawną obsługę funkcji systemu Windows* 8

Najnowszy i najlepszy produkt firmy Microsoft — Windows* 8 — to nowy, przełomowy system operacyjny zapewniający wyjątkowy komfort pracy. System Windows 8 został zaprojektowany z myślą o urządzeniach Ultrabook™, komputerach All-In-One oraz tabletach, a zatem jego wygląd i obsługa różnią się od tego, do czego przywykła większość użytkowników. To wcale nie znaczy, że korzystanie z dotykowego interfejsu użytkownika jest trudne. Nie znaczy to także, że używanie tego systemu operacyjnego do pracy i rozrywki wymaga posiadania urządzenia z ekranem dotykowym. Oto kilka pomocnych wskazówek i skrótów, dzięki którym szybko i swobodnie opanujesz obsługę funkcji systemu Windows 8 bez względu na używaną platformę.


Jak optymalnie wykorzystać możliwości systemu Windows* 8: Panele funkcji

Pasek funkcji systemu Windows 8 daje szybki i łatwy dostęp do niektórych najczęściej używanych funkcji. Znajduje się przy prawej krawędzi ekranu i zawiera polecenia dotyczące wyszukiwania, udostępniania, ustawień, urządzeń, a także najważniejszy element — przycisk Start. Są trzy różne sposoby wywołania paska funkcji — zależnie od rodzaju używanego komputera:


  • Ekran dotykowy: Szybko przesuń po prawej krawędzi ekranu.
  • Klawiatura: Naciśnij klawisz systemu Windows+C.
  • Mysz: Przytrzymaj wskaźnik myszy nad górną lub dolną częścią prawej krawędzi ekranu.


Jak zamykać aplikacje w systemie Windows 8

Prawdopodobnie zwykle zamykasz programy, klikając ikonę X w prawym górnym rogu okna programu, który chcesz zamknąć. W systemie Windows 8 ten proces wygląda różnie w zależności od tego, czy używasz ekranu dotykowego, czy myszy z klawiaturą:


  • Ekran dotykowy: Szybko przesuń w dół od góry ekranu.
  • Klawiatura: Naciśnij klawisze ALT+F4.
  • Mysz: Przytrzymaj wskaźnik myszy nad lewym górnym rogiem ekranu, aby uruchomić listę aktualnie uruchomionych aplikacji. Kliknij prawym przyciskiem myszy aplikację, którą chcesz zamknąć, i kliknij polecenie Zamknij.


Maksymalizowanie obszaru w trybie podzielonego ekranu w systemie Windows 8

Jedną z najprzyjemniejszych funkcji systemu Windows 8 jest usprawniona możliwość podzielenia ekranu między dwie aplikacje, dzięki czemu można łatwiej przechodzić między aplikacjami bez konieczności fizycznego przełączania się między nimi. Dzięki temu można szybciej pracować. Domyślnie jedna aplikacja zajmuje dwie trzecie ekranu, a druga — jedną trzecią. Oto trzy metody umożliwiające aktywowanie ekranu podzielonego między dwie aplikacje w systemie Windows 8:


  • Ekran dotykowy: Przesuń szybko od górnej krawędzi ekranu, a następnie — w lewo lub w prawo (zależnie od tego, gdzie chcesz umieścić poszczególne aplikacje).
  • Klawiatura: Naciśnij klawisz systemu Windows+klawisz strzałki w lewo lub klawisz systemu Windows+klawisz strzałki w prawo.
  • Mysz: Kliknij i przeciągnij aplikację za pasek tytułu w lewo lub w prawo. Rozmiar aplikacji zostanie automatycznie zmieniony, aby aplikacja zajmowała połowę ekranu.


System Windows 8 i wprowadzenie niezwykle atrakcyjnej nawigacji za pomocą obrazów i gestów

System Windows 8 rewolucjonizuje pojęcie ochrony za pomocą hasła. Jeśli należysz do osób, dla których obsługa haseł jest istną męczarnią — zawsze zapominasz hasła lub próbujesz wymyślić nowe, które są wystarczająco bezpieczne — z pewnością polubisz funkcję obsługi haseł w systemie Windows 8. W skrócie — stanowi ona połączenie obrazów oraz gestów i nie wymaga wpisywania kombinacji znaków alfanumerycznych. Zamiast tego używa się samodzielnie wybranej kombinacji kół, linii i naciśnięć ekranu na określonym obrazie. Jeśli to nie jest fajne i proste, to chyba nic nie jest.


Przełączanie się do tradycyjnego trybu pulpitu

W systemie Windows 8 można przełączać się między standardowym „ekranem dotykowym” i bardziej tradycyjnym „trybem pulpitu”. Ta funkcja jest przeznaczona dla osób, które wolą korzystać z tradycyjnego, dobrze im znanego interfejsu użytkownika. System Windows 8 w trybie pulpitu działa zupełnie jak system Windows 7 — a więc są to w zasadzie dwa systemy operacyjne w jednym.


Kup nowe konwertowalne urządzenia Ultrabook™, komputer All-In-One lub tablet z systemem Windows 8.

Gotowi na zmianę?

Zapoznaj się z urządzeniami Ultrabook™

Porównaj procesory, laptopy i urządzenia „2 w 1”, w tym urządzenia Ultrabook™. Znajdź dziś nowy komputer.

Wyszukiwarka produktów firmy Intel >