Rozpoczęcie pracy z wysoce równoległymi aplikacjami

Pierwsze produkty oparte na architekturze Intel® MIC skierowane są do segmentów i zastosowań wykorzystujących przetwarzanie wysoce równoległe, w tym do systemów obliczeniowych dużej skali (HPC), stacji roboczych i centrów przetwarzania danych.

Architektura Intel® MIC wykorzystuje wysoki stopień przetwarzania równoległego w mniejszych, bardziej energooszczędnych rdzeniach procesorów Intel®. Rezultatem jest zaawansowana wydajność w aplikacjach wysoce równoległych.

Wysoki poziom równoległości charakteryzuje dziś stosunkowo niewiele specjalistycznych zastosowań, są one jednak związane z rozległą i istotną problematyką – od symulacji zmian klimatu, przez analizy genetyczne, zarządzanie ryzykiem portfeli inwestycyjnych, po poszukiwania nowych źródeł energii.

Produkt będący efektem trzech inicjatyw badawczych 

Projekt mikroarchitektury Intel® MIC czerpie z ogromnej pracy trzech strumieni badawczych, w tym 80-rdzeniowego programu badawczego Tera-Scale Computing Research Program, inicjatywy Single-Chip Cloud Computer (SCC) oraz mikroarchitektury Intel® o nazwie kodowej Larrabee Many-Core Visual Computing Project.

W ich wyniku powstała zupełnie nowa architektura korzystająca z tego samego języka, tych samych narzędzi, kompilatorów i bibliotek co procesory Intel® Xeon®. Ponieważ procesory firmy Intel® są wykorzystywane w ponad 80 procentach superkomputerów na świecie, programiści tworzący kod dla architektury Intel® MIC mogą w dalszym ciągu pracować w znanym sobie środowisku.

Knights Corner wprowadza nową technologię

Architektura Intel® MIC (nazwa kodowa Knights Corner) wykorzystuje proces produkcyjny 22 nm firmy Intel, co sprawia, że przy strukturach tranzystorów o wielkości zaledwie 22 miliardowych metra zawiera ona w pojedynczym układzie nawet do 50 rdzeni procesora Intel®. Koprocesor Intel® Xeon Phi™ jest pierwszym produktem opartym na architekturze Intel® MIC. Docelowo planuje się jego zastosowanie między innymi w takich segmentach z systemami obliczeniowymi dużej skali jak wydobycie ropy naftowej, badania naukowe, analizy finansowe oraz symulacje klimatyczne.