Minikomputery zapewniają wydajność komputera stacjonarnego w niewielkiej, energooszczędnej formie z możliwością konfiguracji dla małych firm, które oczekują zarówno małych rozmiarów jak i dużej mocy obliczeniowej. Dowiedz się, które dane techniczne są najważniejsze i jakie inne cechy wziąć pod uwagę.
Porównanie minikomputerów z tradycyjnymi komputerami stacjonarnymi
Zastanawiasz się, po co wybierać minikomputer dla małej firmy zamiast tradycyjnego komputera stacjonarnego o tej samej wydajności?
Odpowiedź: przestrzeń. Dla wielu małych firm zarządzanie rozwojem oznacza jednocześnie zarządzanie przestrzenią. Jeśli nie masz miejsca na laptopa lub tradycyjny komputer stacjonarny, minikomputer może okazać się odpowiednim rozwiązaniem. Minikomputer dla małej firmy można zmieścić za monitorem, a jego przenośna konstrukcja zapewnia elastyczność umożliwiającą prostą zmianę konfiguracji Twojego biura lub sklepu. Inteligentny i kompaktowy design sprawia, że Twoi pracownicy nie będą musieli rezygnować z produktywności ani kreatywności.
Zalety mikrokomputerów dla małych firm
Oprócz zgrabnej konstrukcji oraz wydajnych osiągów, do zalet minikomputerów należą uniwersalność oraz innowacyjne funkcje prywatności, zabezpieczeń i najnowszych technologii w zakresie łączności i współpracy. Dostępna na rynku oferta minikomputerów, takich jak Intel® NUC z najnowszymi procesorami Intel® Core™ i5 lub i7 pozwala łatwiej niż kiedykolwiek uzyskać doskonałą wydajność w niewielkiej konstrukcji.
Powód Nr 1: przestrzeń
Przestrzeń jest najczęściej bardzo ważna dla małych firm. Podczas gdy obudowa komputera stacjonarnego ma zwykle około 55 cm wysokości, 20 cm szerokości i 60 cm długości, minikomputer nie przekracza 5 cm wysokości na podstawie 10 x 10 cm.
Powód Nr 2: uniwersalność
Minikomputery można rozstawić w kreatywny sposób i w ciekawych miejscach. Wykorzystaj je do obsługi cyfrowego oznakowania, interaktywnych kiosków, ekranów w salach konferencyjnych lub wbudowanych aplikacji IoT. Twoi pracownicy docenią szeroką gamę funkcji usprawniających produktywność codziennych zadań, wideokonferencje i doznania multimedialne.
Powód Nr 3: wartość
W porównaniu z komputerami stacjonarnymi, mini PC zużywają mało energii. Ich elementy o małej mocy nie wytwarzają tyle ciepła, więc w małych nie trzeba będzie ich chłodzić zżerającymi prąd wiatrakami. Jeśli zrównoważony rozwój i energooszczędność mają znaczenie dla Twojej firmy, możesz wybrać minikomputer z certyfikatem Energy Star, aby zapewnić efektywne zużycie energii.
Specyfikacje dotyczące wydajności minikomputerów
Komputery SFF bazują na CPU, RAM i pamięci, w celu zapewnienia wydajności porównywalnej z tradycyjnym komputerem stacjonarnym. Jeśli jeszcze nie korzystasz z Windows* 11, możesz zaoszczędzić wybierając mini PC z zainstalowanym najnowszym systemem operacyjnym Windows*.
Procesor (CPU)
Procesor to mózg mini komputera. Jeśli zadania Twoich pracowników związane są z przeprowadzaniem intensywnych obliczeń, np. pracują z arkuszami zapełnionymi danymi lub programami do projektowania graficznego, potrzebujesz solidnej wydajności. Zapewnią ją minikomputery z najnowszymi procesorami Intel® Core™, które znasz i darzysz zaufaniem.
Pamięć RAM
RAM przechowuje tymczasowo dane w pamięci Twojego mini PC. Możesz łatwo dodać więcej RAM, jeśli potrzebujesz jej do złożonych programów. Należy jednak zapewnić moc obliczeniową umożliwiającą wykorzystanie nowych podzespołów, ponieważ najlepsze efekty przynosi zrównoważenie parametrów procesora i pamięci RAM.
Pamięć masowa
Należy wyposażyć minikomputer w dysk twardy (HDD) lub dysk półprzewodnikowy (SSD) o wystarczającej pojemności, umożliwiającej przechowanie wszystkich plików oraz sprawne uruchamianie i korzystanie z programów oraz systemu operacyjnego. W przeciwieństwie do pamięci RAM, przechowują one dane na stałe. W tym wypadku znaczenie ma zarówno rozmiar, jak i prędkość.
Dyski HDD zawierają elementy mechaniczne, które mogą ograniczać szybkość, ale są tańsze. Napędy SSD są droższe, lecz zapewniają szybszą wydajność systemo i dynamikę.
System operacyjny
Procesory Intel® Core™ i system Microsoft Windows* 11 zostały zoptymalizowane pod kątem lepszej współpracy. Minikomputery z najnowszymi procesorami Intel® Core™ i systemem Windows* 11 Pro oferują wyższą wydajność i usprawnione funkcje zabezpieczeń w porównaniu ze starszymi komputerami. Pozwala to pracownikom zachować produktywność, a firmom konkurencyjność. Wiele urządzeń, w tym rodzina produktów Intel® NUC, spełnia wymagania szeregu dystrybucji systemu Linux.
Inne właściwości, na które warto zwrócić uwagę
Innymi ważnymi czynnikami przy wyborze odpowiedniego minikomputera dla Twojej firmy są: waga, grafika i możliwości w zakresie łączności urządzenia.
Grafika
Aby mini PC zasłużył na swoją nazwę, większość liczy na grafikę zintegrowaną z procesorem, dla wyjść wideo. Takie przyspieszenie graficzne jest wystarczające dla wielu firm. Jednak jeśli wymagana jest wysoka wydajność, możesz wybrać minikomputer obsługujący zewnętrzną kartę graficzną na potrzeby Twojej firmy.
Łączność
Do minikomputera można podłączyć wszystkie urządzenia wykorzystywane z tradycyjnym komputerem stacjonarnym, takie jak monitor, mysz, klawiatura, głośniki, napędy i tak dalej. Twoje potrzeby spełniać będzie wiele portów. Na przykład minikomputery Intel® NUC wyposażono w porty USB, porty HDMI i złącza Thunderbolt™ (umożliwiające transfer danych z szybkością do 40 Gb/s, wyświetlanie obrazu i ładowanie urządzeń w zakresie 15-100 W). Minikomputery Intel® NUC są dostępne również z wejściem microSD oraz Gigabit Ethernet.
Waga
Mini komputery z procesorami Intel® Core™ mogą wykonać wszystko, co komputer stacjonarny, a zajmują o wiele mniej przestrzeni i mniej ważą. Waga wielu z nich nie przekracza 1,5 kg, dzięki czemu możesz bezproblemowo przeorganizowywać swoją przestrzeń w trakcie rozwoju. A jeśli będą Ci potrzebne komputery podczas wydarzeń, z radością odkryjesz, jak tanie jest transportowanie minikomputerów.