Wybierz najlepszego laptopa dla małych firm

Wykonaj prawdziwą pracę, robiąc jednocześnie inne rzeczy.

Wydajność i przenośność na potrzeby mobilnego świata

 • Laptopy pozwalają Twoim pracownikom na pracę z dowolnego miejsca i natychmiastowe reakcje na żądania klienta.

 • Kluczem przy wyborze najlepszego laptopa dla małych firm jest ustalenie budżetu, ocena wydajności i świadomość przyszłych potrzeb.

 • Porównując koszty z komputerami stacjonarnymi pamiętaj, że laptopy mają wbudowane monitor, klawiaturę, mysz i łączność.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Gdy mobilność jest integralną częścią Twojego biznesu, Twoi pracownicy muszą umieć pracować nad wieloma rzeczami jednocześnie. Dowiedz się, jak wybrać właściwego laptopa dla małych firm, jakie specyfikacje będą miały największy wpływ na wydajność i jakie inne właściwości wziąć pod uwagę.

Laptopy kontra komputery stacjonarne

Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla komputerologii małych firm. Najlepsze urządzenia będą zależne od wykonywanych na nich zadań. Jednak kluczowym wyborem jest laptop, czy komputer stacjonarny — wyważenie mobilności kontra wydajność, koszta i elastyczność.

Komputer stacjonarny może dać Ci więcej wydajności i responsywności za tę samą cenę, a także większą elastyczność przy dodawaniu elementów. Jednak laptopy dają mobilność, która jest potrzebna pracownikom do reakcji w czasie rzeczywistym na szanse biznesowe i sprzedażowe. Mogą pracować w samolocie, pociągu, kawiarni lub u klienta.

Dodatkowo, laptopy mają zintegrowany monitor, klawiaturę, mysz i łączność Wi-Fi. W przypadku komputerów stacjonarnych, te dodatki generują niekiedy dodatkowe koszty. Dzięki temu cena laptopa może być bardziej konkurencyjna.

Decyzja o kupnie laptopa ostatecznie sprowadza się do tego, jak ważna dla Twoich pracowników jest praca mobilna. Jeśli to integralny element Twojego modelu biznesowego, warto prześwietlić wszystkie czynniki potrzebne do wyboru idealnego laptopa dla Twojej firmy.

Właściwy laptop dla małych firm

Gdy siła robocza małej firmy jest w stanie wykonać wiele zadań jednocześnie, wzrastają produktywność i skuteczność. Właściciele małych firm powinni zacząć wybór najlepszego laptopa od czterech istotnych czynników: budżetu, rozmiaru, wydajności i potrzeb długofalowych.

 • Ustal budżet. Ceny laptopów, bez żadnych dodatkowych elementów, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niech ustalony budżet będzie Twoją wytyczną, aby uchronić Cię przed zakupem wydajności, na którą Cię nie stać, lub poświęcić wydajność na rzecz niskiej ceny.
  Zacznij od zapoznania się ze sposobami wykorzystania komputerów przez Twoich pracowników. Następnie, określ specyfikacje wydajnościowe i funkcjonalności, których potrzebuje każdy pracownik. Potem możesz skupić się na komputerach, które pasują do Twojego budżetu.
 • Wybierz odpowiedni rozmiar i właściwości. Pomyśl o tym, jak Twoi pracownicy będą używać swoich laptopów, a potem dopasuj te przypadki do rozmiarów i funkcjonalności. Cienki i lekki laptop o długiej żywotności baterii jest świetny dla podróżującego pracownika. Z kolei urządzenie 2 w 1, które może przejść w tryb tabletu i ma rysik do ekranu dotykowego, pozwoli przedstawicielowi handlowemu na sprawne udostępnienie treści klientowi w terenie.
 • Skup się na wydajności. Szybki procesor (CPU) pomaga dopilnować, że pracownicy szybko ukończą codzienne zadania, nawet jeśli mają włączonych wiele programów jednocześnie. RAM tymczasowo przechowuje dane w pamięci laptopa, lecz wymagana ilość zależy od złożoności programu. Pamięć jest używana do uruchamiania i obsługiwania programów oraz systemu operacyjnego. Przechowuje ona również wszystkie Twoje pliki, więc powinno Ci zależeć pokaźnej przestrzeni.
  Mądrym wyborem dla Twojej firmy może zainwestowanie przede wszystkim w mocny procesor. Z czasem możesz dodać RAM i pamięć, jakich potrzebuje Twoja firma.
 • Przygotuj się na bieżące i przyszłe potrzeby. Wraz z nowym rozwojem chmury obliczeniowej i SI, możesz spodziewać się szybkich zmian w aplikacjach potrzebnych Twoim pracownikom do wykonania pracy. Wymagania systemowe zalecane przez sprzedawcę oprogramowania, z reguły stanowią niezbędne minimum.
  Aby laptop pracował wydajnie przez jak najdłuższy czas, powinien przewyższać te wymagania o co najmniej 50%. 1 Inwestycja w laptopy obsługujące więcej programów i danych może zapobiec frustracji siły roboczej za zaledwie parę lat.

Specyfikacje wydajności laptopa

Przed zakupieniem urządzenia warto poczytać o podstawach technologii PC. Najistotniejszymi komponentami dla wydajności laptopa są procesor (CPU), RAM i pamięć. Jednakże żywotność baterii jest również ważna dla pracowników. Pamiętaj również, że Microsoft zakończył obsługę i wypuszczanie aktualizacji zabezpieczeń dla Windows* 7. Połączenie aktualizacji laptopa z przejściem na system Windows* 10, może zaowocować znacznymi oszczędnościami.

Procesor (CPU)
Procesor to mózg laptopa. Im mocniejszy, tym szybciej Twój laptop będzie wykonywał obliczenia i zadania. Wielu producentów komputerów oferuje laptopy wyposażone w najnowszy procesor Intel® Core™. Może to oznaczać wybór pomiędzy responsywnym i powolnym komputerem. Dobry procesor pomaga także zoptymalizować pamięć (RAM) w Twoim laptopie i jeszcze bardziej usprawnić wydajność.

Pamięć RAM
Pamięć RAM odgrywa olbrzymią rolę w wydajności komputera. Jest to jego pamięć robocza, a więc im więcej RAM, tym więcej programów Twój komputer może obsługiwać jednocześnie.

Pamięć masowa
Twój laptop powinien mieć jak najwięcej pamięci masowej. Alternatywnie możesz dodać dysk zewnętrzny. Warto zaznaczyć, że jej prędkość jest tak samo ważna, jak jej rozmiar.

Pamięć masowa to dysk twardy (HDD) lub dysk Intel® Solid State Drive (Intel® SSD). Koszt dysku twardego jest mniejszy, lecz ma on mechaniczne części, które wpływają na prędkość dostępu do danych. Dyski Intel® SSD są mniejsze, lżejsze, szybsze, ale też droższe.

Pamięć Intel® Optane™ H10 z pamięcią SSD to nowe podejście do pamięci i przechowywania, które zapewnia zarówno responsywność, jak i wydajność. W porównaniu z systemem z dyskiem SSD PCIe 4.0 TLC NAND pamięć Intel® Optane™ H10 z dyskiem półprzewodnikowym (SSD) zapewnia większą wydajność w trybie wielozadaniowym, dlatego aplikacje pakietu Microsoft Office są uruchamiane nawet o 35% szybciej w tym trybie.4

System operacyjny
Jeśli system operacyjny Twojego laptopa nie został jeszcze zaktualizowany, dobrym pomysłem będzie pominięcie instalacji Windows* 10 i aktualizacja komputera. Włączenie nowego systemu operacyjnego na starszym komputerze może nie zapewnić Ci pełnej produktywności i ochrony.

Na nowym laptopie pracownicy mogą otwierać i używać aplikacji Windows szybko, zaoszczędzić czas dzięki pomocy aktywowanej głosowo i cieszyć się w budowanymi zabezpieczeniami oraz automatycznymi aktualizacji, które niwelują zmartwienia dotyczące bezpieczeństwa.

Czas pracy baterii
Baterie niektórych laptopów zabierają radość z mobilności, bo dosadnie dają Ci znać o każdym spadku mocy. Inne będą działać przez cały dzień na jednym ładowaniu, a nawet zrobią nadgodziny. Na żywotność baterii wpływają różne czynniki – od rozmiaru i jasności ekranu, przez liczbę otwartych programów, po ilość zużywanych nośników. W szczególności jednak decyduje o tym Twój wybór procesora i systemu operacyjnego.

Inne właściwości, na które warto zwrócić uwagę

Inne czynniki pomagające wybrać właściwego laptopa dla Twojej firmy to m.in. konfiguracje, rozmiar ekranu, waga, karta graficzna i łączność.

Liczne konfiguracje z 2 w 1
Komputer 2 w 1 to potężne przetwarzanie w wąskim jak żyletka urządzeniu, które możesz ustawić w tryb laptopa, tabletu i namiotu. Pracownicy mogą je przekształcać, aby pasowało do zadania. Może to być dostęp do okien przeglądarki, po prezentacji wideo w 4K. Nowe modele oferują takie właściwości, jak kontrola głosowa czy rozpoznawanie twarzy. A do tego zapewniają wyjątkową wydajność w zakresie żywotności i pracy nad wieloma zadaniami jednocześnie.

Rozmiar ekranu
Ekrany laptopów mają od 11 do 18 cali. Jeśli oczekujesz od pracowników codziennego transportowania laptopa, lepiej będzie poszukać takich z mniejszym ekranem. Jednakże jeśli laptop może równie dobrze służyć jako komputer stacjonarny, wówczas większy ekran może być porównywalny z wyświetlaczem na stanowisku pracy. Wymiary ekrany bezpośrednio wpływają na wagę i cenę. Dlatego musisz zrównoważyć pragnienia pracowników z wygodą i kosztami.

Waga
Waga i grubość laptopa mogą być kluczowe, jeśli pracownicy często przenoszą go z miejsca na miejsce. W niektórych przypadkach, liczy się każdy gram. Laptopy oparte na procesorach Intel® Core™ są lekkie i niezwykle mobilne.

Grafika
Laptopy zwykle korzystają z procesorów graficznych zintegrowanych z procesorem głównym. Dzięki ulepszeniom zintegrowanej grafiki, możesz radzić sobie z zadaniami, które wcześniej były kierowane na zewnętrzny procesor graficzny. Ten może jednak okazać się kluczowy w celu edytowania wideo lub tworzenia grafik z górnej półki.

Łączność
Większość laptopów ma porty USB, do których można podłączyć urządzenia od myszy, po dysk zewnętrzny. Wyposażone są także w Bluetooth dla bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych, a także wejście na kabel audio. Potrzebna Ci będzie również bezprzewodowa łączność z Wi-Fi 802.11ac, a także port ethernet (RJ45) dla środowisk biznesowych.

Idąc o krok dalej, port Thunderbolt™ 3 oferuje super zestaw możliwości, w tym USB 3.1 plus Thunderbolt™ 40 GBPS oraz DisplayPort 1.2 z pojedynczego portu USB-C. Możesz również znaleźć laptopy z wejściem mikroSD, Gigabit Ethernet i innymi właściwościami łącznościowymi.

Bądź przygotowany na przyszłość dzięki firmie Intel

Większość właścicieli małych firm bacznie pilnuje własnego budżetu. Jednak obecne trendy technologiczne, szczególnie dotyczące SI, wymagają mocnych komputerów. Wkrótce możesz zechcieć skorzystać z tych właściwości, aby przyspieszyć kreatywność i produktywność.

Jeśli wydaje Ci się, że będziesz czerpać korzyści z nowych zdolności SI, musisz wziąć pod uwagę nową klasę laptopów, która poprowadzi Cię w przyszłość. Te ultralekkie urządzenia zostały opracowane wspólnie z firmą Intel, aby zapewnić wyjątkową wydajność pracy mobilnej5. Są one wyposażone w procesory Intel® Core™ jedenastej generacji, baterię zoptymalizowaną do granic możliwości pod kątem długiego czasu pracy oraz funkcje, takie jak natychmiastowe wybudzanie i asystent głosowy. Natomiast dzięki spełnianiu najnowszych standardów łączności poprzez Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) i Thunderbolt™ 3, Twoi pracownicy będą mogli uzyskać szybkie połączenia i być ciągle produktywnymi.

Informacje o produktach i wydajności

2

Na podstawie wyniku ogólnego uzyskanego w teście SYSmark 25. Wyniki są oparte na testach z 20 sierpnia 2020 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Pomiary wykonano na następujących platformach: procesor: procesor Intel® Core™ i7-1185G7 (TGL-U) PL1=15 W z włączoną technologią Intel® Dynamic Tuning (Intel® DTT), 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-4267 MHz, 16 GB (2 × 8 GB), dwukanałowa i podwójnej szybkości, pamięć masowa: dysk Intel® SSD 660p M.2 PCIe NVMe, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080 z wyjątkiem testu Lifestyle (4K), system operacyjny: Microsoft Windows 10 20H1-19041.326, zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazda we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark 25, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo przy zasilaniu z gniazda. Zasady zasilania ustawione w tryb DC/zbalansowany dla zasilania UX Slider, ustawionego na Better Battery. Wszystkie testy przeprowadzono w trybie administratora, grafika: grafika Intel® Xe, sterownik grafiki: 27.20.100.8431, wersja systemu BIOS: TGLSFWI1.R00.3284.A00.2007091654, pomiar na referencyjnej płycie głównej Intel®. Temperatura: Tc=60c dla wszystkich pomiarów wydajności AI. Tc=85c dla wszystkich pomiarów wydajności graficznej. Wydajność uzyskana przy technologii Intel® DTT będzie się różnić dla różnych rodzajów obudowy, progu temperatury obudowy, rozwiązań chłodzących, czynników kształtu (wymiary xyz), przepływu powietrza oraz temperatury otoczenia. Procesor: Intel® Core™ i7-8550U (KBLR-U) PL1 = 15 W, 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-1866, 2 × 4 GB, podwójnej szybkości, pamięć masowa: Samsung PM961 NVMe 256 GB, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080, system operacyjny: Microsoft Windows* 10 10.0.19041.421; grafika: grafika UHD Intel®, sterownik grafiki: 26.20.100.7986, wersja systemu BIOS: 1.12.1, pomiar na urządzeniu Dell XPS.

3

Zgodnie z pomiarami przepływu pracy dotyczącego pakietu Microsoft Office wykonanymi na procesorze Intel® Core™ i7-1185G7 jedenastej generacji. Wyniki są oparte na testach z 20 sierpnia 2020 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Pomiary na platformach z następującą konfiguracją:

Procesor: procesor Intel® Core™ i7-1185G7 (TGL-U) PL1=15 W z włączoną technologią Intel® Dynamic Tuning (Intel® DTT), 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-4267 MHz, 16 GB (2 × 8 GB), dwukanałowa i podwójnej szybkości, pamięć masowa: dysk Intel® SSD 660p M.2 PCIe NVMe, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080 z wyjątkiem testu Lifestyle (4K), system operacyjny: Microsoft Windows 10 20H1-19041.326, zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazda we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark 25, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo przy zasilaniu z gniazda. Zasady zasilania ustawione w tryb DC/zbalansowany dla zasilania UX Slider, ustawionego na Better Battery. Wszystkie testy przeprowadzono w trybie administratora, grafika: grafika Intel® Xe, sterownik grafiki: 27.20.100.8431, wersja systemu BIOS: TGLSFWI1.R00.3284.A00.2007091654, pomiar na referencyjnej płycie głównej Intel®. Temperatura: Tc=60c dla wszystkich pomiarów wydajności AI. Tc=85c dla wszystkich pomiarów wydajności graficznej. Wydajność uzyskana przy technologii Intel® DTT będzie się różnić dla różnych rodzajów obudowy, progu temperatury obudowy, rozwiązań chłodzących, czynników kształtu (wymiary xyz), przepływu powietrza oraz temperatury otoczenia. Procesor: Intel® Core™ i7-8550U (KBLR-U) PL1 = 15 W, 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-1866, 2 × 4 GB, podwójnej szybkości, pamięć masowa: Samsung PM961 NVMe 256 GB, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080, system operacyjny: Microsoft Windows* 10 10.0.19041.421; grafika: grafika UHD Intel®, sterownik grafiki: 26.20.100.7986, wersja systemu BIOS: 1.12.1, pomiar na urządzeniu Dell XPS.

4

Zgodnie z pomiarami wykonanymi podczas uruchamiania programu Microsoft Word 365 z lokalnym kopiowaniem plików przy użyciu procesora Intel® Core™ i7-1185G7 jedenastej generacji z pamięcią Intel® Optane™ H10 512 GB z pamięcią masową SSD w porównaniu z dyskiem Toshiba XG6 512 GB (dysk SSD PCIe 3.0 TLC NAND). Wyniki są oparte na testach z 26 sierpnia 2020 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Pomiary wykonano na następujących platformach: procesor: Intel® Core™ i7-1165G7 (TGL-U) PL1 15 W, 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-4267MHz, 16 GB (2 × 8 GB), pamięć masowa: pamięć Intel® Optane™ H10 512 GB z pamięcią masową SSD, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080, system operacyjny: Microsoft Windows* 10 20H1-19041.326, grafika: grafika Intel® Xe, sterownik grafiki: 27.20.100.8431, wersja systemu BIOS: TGLSFWI1.R00.3284.A00.2007091654, pomiary na referencyjnej płycie głównej Intel®. Procesor: procesor Intel® Core™ i7-1165G7 (TGL-U) PL1 15 W, 4 rdzenie / 8 wątków, pamięć operacyjna: LPDDR4-4267 MHz, 16 GB (2 × 8 GB), pamięć masowa: Toshiba XG6 512 GB, rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080, system operacyjny: Microsoft Windows* 10 20H1-19041.326, grafika: grafika Intel® Xe, sterownik grafiki: 27.20.100.8431, wersja systemu BIOS: TGLSFWI1.R00.3284.A00.20070701654, pomiary na referencyjnej płycie głównej Intel®.

5

Weryfikacja firmy Intel: proces weryfikacji: dzięki procesowi weryfikacji projektu urządzenia przez firmę Intel możemy zagwarantować, że produkt spełnia pewne kryteria w zakresie komfortu użytkowania. Firma Intel nie gwarantuje określonej wydajności jakiegokolwiek systemu. Rzeczywista wydajność zależy od sposobu użytkowania, konfiguracji systemu i ustawień. Firma Intel przyczynia się do rozwoju testów porównawczych przez udział w pracach różnych grup zajmujących się tymi testami — takich jak administrowana przez Principled Technologies społeczność BenchmarkXPRT Development Community — sponsorowanie ich działalności lub zapewnianie im pomocy technicznej. Wyniki zostały oszacowane lub zasymulowane. Technologie Intel mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Rzeczywiste koszty i wyniki mogą się różnić. Firma Intel nie sprawdza ani nie weryfikuje danych podawanych przez strony trzecie. Aby ocenić ich dokładność, należy się zapoznać z innymi źródłami. Szczegóły dotyczące konfiguracji można znaleźć w kopii zapasowej. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie intel.pl/benchmarks.