Hybrydowe środowisko pracy zostanie z nami na dłużej, dlatego Twoi pracownicy muszą mieć możliwość pracy z domu, w biurze lub w podróży. Dowiedz się, jak wybrać właściwego laptopa dla małych firm, jakie specyfikacje będą miały największy wpływ na wydajność i jakie inne właściwości wziąć pod uwagę.
Porównanie laptopów z komputerami stacjonarnymi
Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla komputerologii małych firm. Najlepsze urządzenia będą zależne od wykonywanych na nich zadań. Jednak kluczowym wyborem jest laptop, czy komputer stacjonarny — wyważenie mobilności kontra wydajność, koszta i elastyczność.
Komputer stacjonarny może dać Ci więcej wydajności i responsywności za tę samą cenę, a także większą elastyczność przy dodawaniu elementów. Jednak laptopy dają mobilność, która jest potrzebna pracownikom do reakcji w czasie rzeczywistym na szanse biznesowe i sprzedażowe. Mogą pracować w samolocie, pociągu, kawiarni lub u klienta.
Dodatkowo, laptopy mają zintegrowany monitor, klawiaturę, mysz i łączność Wi-Fi. W przypadku komputerów stacjonarnych, te dodatki generują niekiedy dodatkowe koszty. Dzięki temu cena laptopa może być bardziej konkurencyjna.
Decyzja o kupnie laptopa ostatecznie sprowadza się do tego, jak ważna dla Twoich pracowników jest praca mobilna. Jeśli to integralny element Twojego modelu biznesowego, warto prześwietlić wszystkie czynniki potrzebne do wyboru idealnego laptopa dla Twojej firmy.
Właściwy laptop dla małych firm
Gdy siła robocza małej firmy jest w stanie wykonać wiele zadań jednocześnie, wzrastają produktywność i skuteczność. Mobilność tego rodzaju umożliwia korzystanie z zabezpieczeń sprzętowych, które ochronią urządzenia pracowników skuteczniej, niż samo oprogramowanie. Przy wyborze najlepszego laptopa dla małych firm należy wziąć pod uwagę cztery podstawowe cechy: bezpieczeństwo, wydajność, łączność i możliwość zdalnego zarządzania urządzeniami. Nawet jeśli jeszcze nie potrzebujesz funkcji zarządzania, warto przygotować się na przyszłe potrzeby długoterminowego rozwoju.
Ochrona danych
Wybierz laptopa dla małej firmy, który pomaga lepiej chronić dane dzięki kompleksowym zabezpieczeniom wykorzystującym ścisłe współdziałanie sprzętu i oprogramowania. Efektem jest zwiększenie ochrony przed zagrożeniami podczas pracy z domu, w biurze lub w podróży.
Swoboda działania pracowników
Szybki procesor (CPU) ułatwia pracownikom szybką realizację codziennych zadań nawet podczas uruchamiania wielu programów jednocześnie. RAM tymczasowo przechowuje dane w pamięci laptopa, lecz wymagana ilość zależy od złożoności programu. Pamięć jest używana do uruchamiania i obsługiwania programów oraz systemu operacyjnego. Znajdują się w niej również wszystkie Twoje pliki, warto więc zadbać o wystarczającą ilość. Mądrym wyborem dla Twojej firmy może zainwestowanie przede wszystkim w mocny procesor. RAM i pamięć masową można rozszerzyć później, po określeniu potrzeb pracowników w zakresie obciążeń roboczych.
Lepsza jakość współpracy
Płynna łączność, współpraca i udostępnianie zasobów dzięki najnowszej technologii Wi-Fi, wyjątkowym możliwościom współpracy sprzętu oraz szerokiej ofercie oprogramowania na potrzeby całego zespołu.
Gotowość na nieoczekiwane zdarzenia
Wybór urządzenia klasy biznesowej na platformie Intel vPro® Essentials z wbudowanymi funkcjami zarządzania umożliwi zespołowi IT aktywną ochronę przed zagrożeniami bezpieczeństwa, oraz proste i szybkie stosowanie poprawek i aktualizacji. Przedsiębiorstwa mogą wybrać platformę Intel vPro® Enterprise, gdy potrzebują najlepszych w swojej klasie funkcji zarządzania.
Przewidywanie przyszłych potrzeb
Rozwój w dziedzinie przetwarzania w chmurze oraz AI prognozuje szybkie zmiany w aplikacjach potrzebnych Twoim pracownikom do wykonywania pracy. Wymagania systemowe zalecane przez sprzedawcę oprogramowania, z reguły stanowią niezbędne minimum. Parametry sprzętowe laptopa powinny przewyższać te wymagania o co najmniej 50 procent, aby zapewnić dalszą wydajną pracę.3 Inwestycja w laptopy obsługujące więcej programów i danych może zapobiec frustracji siły roboczej za zaledwie parę lat.
Specyfikacje wydajności laptopa
Przed zakupem urządzeń warto poznać podstawowe informacje dotyczące technologii komputerowych. Najistotniejszymi komponentami dla wydajności laptopa są procesor (CPU), RAM i pamięć. Jednakże żywotność baterii jest również ważna dla pracowników. Połączenie uaktualnienia laptopa z migracją do systemu Windows 11 może przynieść znaczne oszczędności.
Procesor (CPU)
Procesor to mózg laptopa. Im mocniejszy, tym szybciej Twój laptop będzie wykonywał obliczenia i zadania. Wielu producentów komputerów oferuje laptopy na platformie Intel vPro® z najnowszymi procesorami Intel® Core™. Wykorzystanie urządzenia klasy biznesowej umożliwia bardziej stabilną pracę bez opóźnień w reakcji sprzętu. Dobry procesor pomaga także zoptymalizować wykorzystanie pamięci (RAM) w laptopie, jeszcze bardziej zwiększając wydajność.
Pamięć RAM
Pamięć RAM odgrywa olbrzymią rolę w wydajności komputera. Jest to jego pamięć robocza, a więc im więcej RAM, tym więcej programów Twój komputer może obsługiwać jednocześnie.
Pamięć masowa
Twój laptop powinien mieć jak najwięcej pamięci masowej. Alternatywnie możesz dodać dysk zewnętrzny. Warto zaznaczyć, że jej prędkość jest tak samo ważna, jak jej rozmiar.
Pamięć masowa może mieć postać dysku twardego (HDD) lub dysku półprzewodnikowego (SSD). Koszt dysku twardego jest mniejszy, lecz ma on mechaniczne części, które wpływają na prędkość dostępu do danych. Dyski SSD są mniejsze, lżejsze, szybsze, ale też droższe. Wzrost wydajności na skutek zastosowania dysku SSD może być wystarczającym powodem do poniesienia większych kosztów, jeśli wziąć pod uwagę korzyści dla produktywności Twojego zespołu.
System operacyjny
Wybierz system operacyjny Windows na platformach Intel vPro® z procesorami Intel® Core™, które znasz i darzysz zaufaniem, aby zapewnić pełną kompatybilność, najwyższą interoperacyjność oraz najszerszą ofertę oprogramowania na potrzeby całego zespołu. Jeśli system operacyjny laptopa nie został jeszcze zaktualizowany, warto pominąć instalację Windows 11 do czasu uaktualnienia komputera. Włączenie nowego systemu operacyjnego na starszym komputerze może nie zapewnić Ci pełnej produktywności i ochrony.
Czas pracy baterii
Baterie niektórych laptopów zabierają radość z mobilności, bo dosadnie dają Ci znać o każdym spadku mocy. Inne będą działać przez cały dzień na jednym ładowaniu, a nawet zrobią nadgodziny. Czas pracy baterii zależy od szeregu czynników, od rozmiarów i jasności ekranu oraz liczby otwartych programów po intensywność korzystania z treści multimedialnych. W szczególności jednak decyduje o tym Twój wybór procesora i systemu operacyjnego.
Inne właściwości, na które warto zwrócić uwagę
Inne czynniki pomagające wybrać właściwego laptopa dla Twojej firmy to m.in. konfiguracje, rozmiar ekranu, waga, karta graficzna i łączność.
Liczne konfiguracje z 2 w 1
Komputer 2 w 1 to potężne przetwarzanie w wąskim jak żyletka urządzeniu, które możesz ustawić w tryb laptopa, tabletu i namiotu. Pracownicy mogą wykorzystywać urządzenie na różne sposoby w zależności od potrzeb, od dostępu do okien przeglądarki po wideoprezentację w rozdzielczości 4K. Nowe modele oferują takie właściwości, jak kontrola głosowa czy rozpoznawanie twarzy. A do tego zapewniają wyjątkową wydajność w zakresie żywotności i pracy nad wieloma zadaniami jednocześnie.
Rozmiar ekranu
Ekrany laptopów mają od 11 do 18 cali. Jeśli oczekujesz od pracowników codziennego przewożenia laptopa, warto wybrać lżejszy sprzęt z mniejszym ekranem. Jeśli jednak laptop może pełnić rolę komputera stacjonarnego, możesz wziąć pod uwagę komputer All-in-One lub zwykły komputer stacjonarny uzupełniany przez smukły i lekki laptop podłączony do zewnętrznego monitora w domu i w pracy. Wymiary ekrany bezpośrednio wpływają na wagę i cenę. Dlatego musisz zrównoważyć pragnienia pracowników z wygodą i kosztami.
Waga
Waga i grubość laptopa mogą być kluczowe, jeśli pracownicy często przenoszą go z miejsca na miejsce. W niektórych przypadkach, liczy się każdy gram. Laptopy oparte na procesorach Intel® Core™ są lekkie i niezwykle mobilne.
Grafika
Laptopy zwykle korzystają z procesorów graficznych zintegrowanych z procesorem głównym. Dzięki ulepszeniom zintegrowanej grafiki, możesz radzić sobie z zadaniami, które wcześniej były kierowane na zewnętrzny procesor graficzny.
Łączność
Większość laptopów ma porty USB, do których można podłączyć urządzenia od myszy, po dysk zewnętrzny. Wyposażone są także w Bluetooth dla bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych, a także wejście na kabel audio. Przyda się również najnowsza łączność bezprzewodowa technologii Intel® Wireless AC zapewniająca płynne streamowanie wideo uzupełniana przez protokół Intel® Wi-Fi 6/6e z niższymi opóźnieniami, szybszymi połączeniami sieciowymi i mniejszą ilością zakłóceń przez starsze urządzenia w środowisku biznesowym.
Idąc o krok dalej, port Thunderbolt™ 4 o przepustowości 40 Gb/s zapewnia szeroki zakres możliwości, w tym zgodność z USB2, USB3, USB4, PCIe oraz DisplayPort 1.4 z jednego portu USB-C.
Przygotuj firmę na rozwój z technologią firmy Intel
Możesz przyspieszyć rozwój firmy, wykorzystując najnowocześniejszą technologię. Nowe trendy technologiczne, takie sztuczna inteligencja i analiza danych, wymagają wydajniejszych komputerów zwanych stacjami roboczymi, które są dostępne w wersjach przenośnych i stacjonarnych. Wkrótce może okazać się, że skorzystanie z nowych funkcji będzie niezbędne do przyspieszenia pracy twórczej lub zwiększenia produktywności.
Biorąc pod uwagę przyszłe potrzeby, warto pamiętać, że firma Intel we współpracy z firmami, dostawcami systemów operacyjnych i producentami OEM rozwija pojedynczą, ujednoliconą platformę ułatwiającą skuteczny rozwój i skalowanie wraz z rosnącymi potrzebami w zakresie unowocześnienia organizacji i technologii.