Wybierz najlepszego laptopa dla małych firm

Wykonaj prawdziwą pracę, robiąc jednocześnie inne rzeczy.

Gdy mobilność jest integralną częścią Twojego biznesu, Twoi pracownicy muszą umieć pracować nad wieloma rzeczami jednocześnie. Dowiedz się, jak wybrać właściwego laptopa dla małych firm, jakie specyfikacje będą miały największy wpływ na wydajność i jakie inne właściwości wziąć pod uwagę.

Laptopy kontra komputery stacjonarne

Nie ma jednego dobrego rozwiązania dla komputerologii małych firm. Najlepsze urządzenia będą zależne od wykonywanych na nich zadań. Jednak kluczowym wyborem jest laptop, czy komputer stacjonarny — wyważenie mobilności kontra wydajność, koszta i elastyczność.

Komputer stacjonarny może dać Ci więcej wydajności i responsywności za tę samą cenę, a także większą elastyczność przy dodawaniu elementów. Jednak laptopy dają mobilność, która jest potrzebna pracownikom do reakcji w czasie rzeczywistym na szanse biznesowe i sprzedażowe. Mogą pracować w samolocie, pociągu, kawiarni lub u klienta.

Dodatkowo, laptopy mają zintegrowany monitor, klawiaturę, mysz i łączność Wi-Fi. W przypadku komputerów stacjonarnych, te dodatki generują niekiedy dodatkowe koszty. Dzięki temu cena laptopa może być bardziej konkurencyjna.

Decyzja o kupnie laptopa ostatecznie sprowadza się do tego, jak ważna dla Twoich pracowników jest praca mobilna. Jeśli to integralny element Twojego modelu biznesowego, warto prześwietlić wszystkie czynniki potrzebne do wyboru idealnego laptopa dla Twojej firmy.

Właściwy laptop dla małych firm

Gdy siła robocza małej firmy jest w stanie wykonać wiele zadań jednocześnie, wzrastają produktywność i skuteczność. Właściciele małych firm powinni zacząć wybór najlepszego laptopa od czterech istotnych czynników: budżetu, rozmiaru, wydajności i potrzeb długofalowych.

  • Ustal budżet. Ceny laptopów, bez żadnych dodatkowych elementów, wahają się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Niech ustalony budżet będzie Twoją wytyczną, aby uchronić Cię przed zakupem wydajności, na którą Cię nie stać, lub poświęcić wydajność na rzecz niskiej ceny.
    Zacznij od zapoznania się ze sposobami wykorzystania komputerów przez Twoich pracowników. Następnie, określ specyfikacje wydajnościowe i funkcjonalności, których potrzebuje każdy pracownik. Potem możesz skupić się na komputerach, które pasują do Twojego budżetu.
  • Wybierz odpowiedni rozmiar i właściwości. Pomyśl o tym, jak Twoi pracownicy będą używać swoich laptopów, a potem dopasuj te przypadki do rozmiarów i funkcjonalności. Cienki i lekki laptop o długiej żywotności baterii jest świetny dla podróżującego pracownika. Z kolei urządzenie 2 w 1, które może przejść w tryb tabletu i ma rysik do ekranu dotykowego, pozwoli przedstawicielowi handlowemu na sprawne udostępnienie treści klientowi w terenie.
  • Skup się na wydajności. Szybki procesor (CPU) pomaga dopilnować, że pracownicy szybko ukończą codzienne zadania, nawet jeśli mają włączonych wiele programów jednocześnie. RAM tymczasowo przechowuje dane w pamięci laptopa, lecz wymagana ilość zależy od złożoności programu. Pamięć jest używana do uruchamiania i obsługiwania programów oraz systemu operacyjnego. Przechowuje ona również wszystkie Twoje pliki, więc powinno Ci zależeć pokaźnej przestrzeni.
    Mądrym wyborem dla Twojej firmy może zainwestowanie przede wszystkim w mocny procesor. Z czasem możesz dodać RAM i pamięć, jakich potrzebuje Twoja firma.
  • Przygotuj się na bieżące i przyszłe potrzeby. Wraz z nowym rozwojem chmury obliczeniowej i SI, możesz spodziewać się szybkich zmian w aplikacjach potrzebnych Twoim pracownikom do wykonania pracy. Wymagania systemowe zalecane przez sprzedawcę oprogramowania, z reguły stanowią niezbędne minimum.
    Aby laptop pracował wydajnie przez jak najdłuższy czas, powinien przewyższać te wymagania o co najmniej 50%. 1  Inwestycja w laptopy obsługujące więcej programów i danych może zapobiec frustracji siły roboczej za zaledwie parę lat.

Specyfikacje wydajności laptopa

Przed zakupieniem urządzenia warto poczytać o podstawach technologii PC. Najistotniejszymi komponentami dla wydajności laptopa są procesor (CPU), RAM i pamięć. Jednakże żywotność baterii jest również ważna dla pracowników. Pamiętaj również, że Microsoft zakończył obsługę i wypuszczanie aktualizacji zabezpieczeń dla Windows* 7. Połączenie aktualizacji laptopa z przejściem na system Windows* 10, może zaowocować znacznymi oszczędnościami.

Procesor (CPU)
Procesor to mózg laptopa. Im mocniejszy, tym szybciej Twój laptop będzie wykonywał obliczenia i zadania. Wielu producentów komputerów oferuje laptopy wyposażone w najnowszy procesor Intel® Core™. Może to oznaczać wybór pomiędzy responsywnym i powolnym komputerem. Dobry procesor pomaga także zoptymalizować pamięć (RAM) w Twoim laptopie i jeszcze bardziej usprawnić wydajność.

Urządzenia mobilne, takie jak smukłe i lekkie laptopy 2 w 1, wyposażone w procesor mobilny Intel® Core™ i7 dziesiątej generacji z serii U, mogą nawet do 2 razy zwiększyć wydajność w pakiecie Office 36523 i do 2 razy większa ogólna wydajność w porównaniu z pięcioletnim komputerem stacjonarnym.24

Pamięć RAM
Pamięć RAM odgrywa olbrzymią rolę w wydajności komputera. Jest to jego pamięć robocza, a więc im więcej RAM, tym więcej programów Twój komputer może obsługiwać jednocześnie.

Pamięć masowa
Twój laptop powinien mieć jak najwięcej pamięci masowej. Alternatywnie możesz dodać dysk zewnętrzny. Warto zaznaczyć, że jej prędkość jest tak samo ważna, jak jej rozmiar.

Pamięć masowa to dysk twardy (HDD) lub dysk Intel® Solid State Drive (Intel® SSD). Koszt dysku twardego jest mniejszy, lecz ma on mechaniczne części, które wpływają na prędkość dostępu do danych. Dyski Intel® SSD są mniejsze, lżejsze, szybsze, ale też droższe.

Pamięć Intel® Optane™ H10 z pamięcią SSD to nowe podejście do pamięci i przechowywania, które zapewnia zarówno responsywność, jak i wydajność. W porównaniu z systemem obsługującym dysk z serii Intel® SSD 760p, pamięć Intel® Optane™ H10 z dyskiem SSD może zapewnić wzrost wydajności podczas wielozadaniowości — podczas wielozadaniowej pracy możesz uruchomić aplikacje Microsoft Office nawet do 43% szybciej.25

System operacyjny
Jeśli system operacyjny Twojego laptopa nie został jeszcze zaktualizowany, dobrym pomysłem będzie pominięcie instalacji Windows* 10 i aktualizacja komputera. Włączenie nowego systemu operacyjnego na starszym komputerze może nie zapewnić Ci pełnej produktywności i ochrony.

Na nowym laptopie pracownicy mogą otwierać i używać aplikacji Windows szybko, zaoszczędzić czas dzięki pomocy aktywowanej głosowo i cieszyć się w budowanymi zabezpieczeniami oraz automatycznymi aktualizacji, które niwelują zmartwienia dotyczące bezpieczeństwa.

Czas pracy baterii
Baterie niektórych laptopów zabierają radość z mobilności, bo dosadnie dają Ci znać o każdym spadku mocy. Inne będą działać przez cały dzień na jednym ładowaniu, a nawet zrobią nadgodziny. Na żywotność baterii wpływają różne czynniki – od rozmiaru i jasności ekranu, przez liczbę otwartych programów, po ilość zużywanych nośników. W szczególności jednak decyduje o tym Twój wybór procesora i systemu operacyjnego.

Inne właściwości, na które warto zwrócić uwagę

Inne czynniki pomagające wybrać właściwego laptopa dla Twojej firmy to m.in. konfiguracje, rozmiar ekranu, waga, karta graficzna i łączność.

Liczne konfiguracje z 2 w 1
Komputer 2 w 1 to potężne przetwarzanie w wąskim jak żyletka urządzeniu, które możesz ustawić w tryb laptopa, tabletu i namiotu. Pracownicy mogą je przekształcać, aby pasowało do zadania. Może to być dostęp do okien przeglądarki, po prezentacji wideo w 4K. Nowe modele oferują takie właściwości, jak kontrola głosowa czy rozpoznawanie twarzy. A do tego zapewniają wyjątkową wydajność w zakresie żywotności i pracy nad wieloma zadaniami jednocześnie.

Rozmiar ekranu
Ekrany laptopów mają od 11 do 18 cali. Jeśli oczekujesz od pracowników codziennego transportowania laptopa, lepiej będzie poszukać takich z mniejszym ekranem. Jednakże jeśli laptop może równie dobrze służyć jako komputer stacjonarny, wówczas większy ekran może być porównywalny z wyświetlaczem na stanowisku pracy. Wymiary ekrany bezpośrednio wpływają na wagę i cenę. Dlatego musisz zrównoważyć pragnienia pracowników z wygodą i kosztami.

Waga
Waga i grubość laptopa mogą być kluczowe, jeśli pracownicy często przenoszą go z miejsca na miejsce. W niektórych przypadkach, liczy się każdy gram. Laptopy oparte na procesorach Intel® Core™ są lekkie i niezwykle mobilne.

Grafika
Laptopy zwykle korzystają z procesorów graficznych zintegrowanych z procesorem głównym. Dzięki ulepszeniom zintegrowanej grafiki, możesz radzić sobie z zadaniami, które wcześniej były kierowane na zewnętrzny procesor graficzny. Ten może jednak okazać się kluczowy w celu edytowania wideo lub tworzenia grafik z górnej półki.

Łączność
Większość laptopów ma porty USB, do których można podłączyć urządzenia od myszy, po dysk zewnętrzny. Wyposażone są także w Bluetooth dla bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych, a także wejście na kabel audio. Potrzebna Ci będzie również bezprzewodowa łączność z Wi-Fi 802.11ac, a także port ethernet (RJ45) dla środowisk biznesowych.

Idąc o krok dalej, port Thunderbolt™ 3 oferuje super zestaw możliwości, w tym USB 3.1 plus Thunderbolt™ 40 GBPS oraz DisplayPort 1.2 z pojedynczego portu USB-C. Możesz również znaleźć laptopy z wejściem mikroSD, Gigabit Ethernet i innymi właściwościami łącznościowymi.

Bądź przygotowany na przyszłość dzięki firmie Intel

Większość właścicieli małych firm bacznie pilnuje własnego budżetu. Jednak obecne trendy technologiczne, szczególnie dotyczące SI, wymagają mocnych komputerów. Wkrótce możesz zechcieć skorzystać z tych właściwości, aby przyspieszyć kreatywność i produktywność.

Jeśli wydaje Ci się, że będziesz czerpać korzyści z nowych zdolności SI, musisz wziąć pod uwagę nową klasę laptopów, która poprowadzi Cię w przyszłość. Te niezwykle lekkie urządzenia są współtworzone przez firmę Intel, w celu zapewnienia wyjątkowej wydajności mobilnej6. Mają one procesory Intel® Core™ dziesiątej generacji, zoptymalizowane baterie o długiej żywotności oraz takie właściwości, jak natychmiastowe wybudzenie i asystent głosowy. Natomiast dzięki spełnianiu najnowszych standardów łączności poprzez Intel® Wi-Fi 6 (Gig+) i Thunderbolt™ 3, Twoi pracownicy będą mogli uzyskać szybkie połączenia i być ciągle produktywnymi.

Informacje o produktach i wydajności

2Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, podzespołów, oprogramowania i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie https://www.intel.pl/benchmarks.
3Zgodnie z pomiarem wykonanym wielowątkowym obciążeniem Office 365 na przedprodukcyjnych procesorach Intel® Core™ i7-10710U dziesiątej generacji w porównaniu z procesorami Intel® Core™ i7-5500U. Wyniki są oparte na testach z 12 sierpnia 2019 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Mierzone na platformach o następujących parametrach: przedprodukcyjny procesor firmy Intel: procesor Intel® Core™ i7-10710U (CML-U 6+2); PL1=25W; 6 rdzeni/ 12 wątków; przyspieszenie do 4,7 GHz; pamięć operacyjna: 2× 16 GB pamięci DDR4-2667 2Rx8; pamięć masowa: dysk Intel® 760p M.2 PCIe* NVMe Intel® SSD ze sterownikiem AHCI Microsoft*; rozdzielczość wyświetlacza: 3840 × 2160, panel eDP 12,5 cala; system operacyjny: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl w porównaniu z procesorem Intel® Core™ i7-5550U @ 2,00 GHz, PL1 = 15 W; pamięć operacyjna: 2 × 8 GB pamięci DDR3-1600; pamięć masowa: INTEL 545s 512 GB; dysk Intel® SSDs C2KW512G8; rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080; system operacyjny: Microsoft Windows* 10 Enterprise 44.18362.1.0. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony z suwakiem zasilania ustawionym na większą wydajność. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: 20.19.15.5058.
4Zgodnie z ogólnym wynikiem testu SYSmark* 2018 na przedprodukcyjnych procesorach Intel® Core™ i7-10710U dziesiątej generacji w porównaniu z procesorami Intel® Core™ i7-5500U. Wyniki są oparte na testach z 12 sierpnia 2019 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Mierzone na platformach o następujących parametrach: przedprodukcyjny procesor firmy Intel: procesor Intel® Core™ i7-10710U (CML-U 6+2); PL1=25W; 6 rdzeni/12 wątków; przyspieszenie do 4,7 GHz; pamięć operacyjna: 2× 16 GB pamięci DDR4-2667 2Rx8; pamięć masowa: dysk Intel® 760p M.2 PCIe* NVMe Intel® SSD ze sterownikiem AHCI Microsoft*; rozdzielczość wyświetlacza: 3840 × 2160, panel eDP 12,5 cala; system operacyjny: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl. W porównaniu z procesorem: Intel® Core™ i7-5550U @ 2,00 GHz, PL1 = 15 W; pamięć operacyjna: 2 × 8 GB pamięci DDR3-1600; pamięć masowa: INTEL 545s 512 GB; dysk Intel® SSDs C2KW512G8; rozdzielczość wyświetlacza: 1920 × 1080; system operacyjny: Microsoft Windows* 10 Enterprise 44.18362.1.0. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony z suwakiem zasilania ustawionym na większą wydajność. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: 20.19.15.5058.
5Zgodnie z wynikami testu wykorzystującego aplikację Excel 365 Launch Workload, przeprowadzonego na przedprodukcyjnych procesorach Intel® Core™ i7-10710U dziesiątej generacji z pamięcią Intel® Optane™ H10 z dyskiem SSD w porównaniu z przedprodukcyjnym procesorem Intel® Core™ i7-10710U dziesiątej generacji z dyskiem Intel® SSD 760p. Wyniki są oparte na testach z 12 sierpnia 2019 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Mierzone na platformach o następujących parametrach: przedprodukcyjny procesor firmy Intel: procesor Intel® Core™ i7 -10710U (CML-U 6+2); PL1=25W; 6 rdzeni/12 wątków; przyspieszenie do 4,7 GHz; pamięć operacyjna: 2× 16 GB pamięci DDR4-2667 2Rx8; pamięć masowa: z pamięcią Intel® Optane™ H10 z dyskiem SSD; rozdzielczość wyświetlacza: 3840 × 2160, panel eDP 12,5 cala; system operacyjny: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl. w porównaniu z przedprodukcyjnym procesorem Intel® Core™ i7 -10710U (CML-U 6+2); PL1=25W; 6 rdzeni/12 wątków; przyspieszenie do 4,7 GHz; pamięć operacyjna: 2 × 16 GB pamięci DDR4-2667 2Rx8; pamięć masowa: dysk Intel® 760p M.2 PCIe* NVMe Intel® SSD ze sterownikiem AHCI Microsoft*; rozdzielczość wyświetlacza: 3840 × 2160, panel eDP 12,5 cala; system operacyjny: Windows* 10 19H1-18362.ent.rx64-Appx59. Zasady zarządzania energią: tryb zrównoważony przy zasilaniu z gniazdka we wszystkich testach z wyjątkiem SYSmark* 2014 SE, w przypadku którego zastosowano tryb wysokiej wydajności BAPCo* przy zasilaniu z gniazdka. Zasady zarządzania energią przy zasilaniu z baterii: tryb zrównoważony. Wszystkie testy porównawcze przeprowadzono w trybie administratora przy wyłączonej funkcji ochrony przed manipulacją i wyłączonym programie Defender, sterownik graficzny: PROD-HC-RELEASES-GFX-DRIVER-CI-MASTER-2334-REVENUE-PR-1006952-WHQl.
6Zweryfikowane przez firmę Intel: Proces weryfikacyjny: proces weryfikacyjny projektów firmy Intel gwarantuje, że zawarte są konkretne specyfikacje produktu dla doznań użytkownika. Firma Intel nie gwarantuje określonej wydajności jakiegokolwiek systemu. Rzeczywista wydajność zależy od sposobu użytkowania, konfiguracji systemu i ustawień. Firma Intel przyczynia się do rozwoju testów porównawczych przez udział w pracach różnych grup zajmujących się tymi testami — takich jak administrowana przez Principled Technologies społeczność BenchmarkXPRT Development Community — sponsorowanie ich działalności lub zapewnianie im pomocy technicznej. Wyniki zostały oszacowane lub zasymulowane. Technologie Intel® mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Rzeczywiste koszty i wyniki mogą się różnić. Firma Intel nie sprawdza ani nie weryfikuje danych podawanych przez osoby trzecie. Aby ocenić ich dokładność, należy się zapoznać z innymi źródłami. Szczegóły dotyczące konfiguracji można znaleźć w materiałach dodatkowych. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych, można znaleźć na stronie intel.pl/benchmarks.