Wybór właściwych komputerów i laptopów dla Twojej firmy

Blog sponsorowany przez firmę Intel.


Kiedy wybierasz nowe komputery PC lub laptopy dla swojej firmy, trudno znaleźć rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej sytuacji. W zależności od tego, czym się zajmujesz, możesz potrzebować wyższej klasy komputera stacjonarnego lub lekkiego laptopa 2 w 1, który pozwoli Ci zaprezentować się przed klientami. W rzeczywistości najprawdopodobniej będziesz potrzebować kombinacji urządzeń dostosowanych do potrzeb i zadań określonych pracowników.

Wybierając urządzenia, które będą dla Ciebie najlepsze, należy zadać sobie i swojemu zespołowi trzy pytania, aby upewnić się, że kupowane komputery są odpowiednie.

Jaki jest Twój budżet?

Komputery mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy dolarówTo jednak nie wszystko. Na każdym pułapie cenowym możesz dobrać komponenty, co może dodatkowo zwiększyć koszty.

Aby uniknąć nadmiernych wydatków, warto ustalić swój budżet, zanim wybierzesz się na zakupy. W ten sposób nie będziesz tracić czasu na zastanawianie się nad wyższej klasy komputerami, które kosztują więcej, niż możesz wydać. Jednocześnie wykorzystaj swój budżet jako wytyczną dotyczącą tego, ile chcesz minimalnie wydać, aby uniknąć zakupu tańszych komputerów, które mogą nie zapewnić wymaganej wydajności.

Aby ustalić budżet, zapytaj pracowników, w jaki sposób korzystają ze swoich urządzeń, a następnie wyceń komputery z wymaganymi specyfikacjami i wydajnościami. Pamiętaj, że opłacalnym rozwiązaniem jest także zakupienie urządzenia o dobrych specyfikacjach, a następnie w razie potrzeby dobranie komponentów w celu poprawy wydajności1.

Komputer stacjonarny czy laptop?

Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy mają wiele zalet. Komputery stacjonarne z procesorami Intel® Core™ ósmej generacji i pamięcią Intel® Optane™ zapewnią lepszą wydajność i krótsze czasy reakcji w ramach założonego budżetu niż laptopy w podobnej cenie. W jednym z badań wykazano, że dzięki procesorom ósmej generacji Intel® Core™ i5 i pamięci Intel® Optane™ użytkownicy komputerów mogą pracować w sieci o 66% wydajniej w porównaniu do pracy na pięcioletnim komputerze PC2. Jednak komputer stacjonarny jest w praktyce przypisany do określonego stanowiska pracy, dlatego jest bardziej odpowiedni dla pracowników stacjonarnych.

Z drugiej strony laptopy są przeznaczone do przenoszenia. Te mniejsze, lżejsze urządzenia są znakomite do pracy przy biurku, w kawiarni, w samolocie i gdziekolwiek indziej. Podczas gdy niektóre laptopy mogą nie dysponować pełną mocą lub przestrzenią dyskową komputera stacjonarnego, laptopy z procesorami Intel® Core™ ósmej generacji mogą obsługiwać zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, zapewniając nawet dwukrotnie większą wydajność systemu dzięki procesorowi Intel® Core™ i5-8265U ósmej generacji w porównaniu do pięcioletniego komputera PC3. Jednakże mobilność kosztuje. Laptopy są z reguły droższe od komputerów stacjonarnych z porównywalnymi specyfikacjami.

Kiedy porównujesz ceny komputerów stacjonarnych i laptopów, nie zapomnij wziąć pod uwagę kosztu monitora, klawiatury, przewodów i myszki do każdego urządzenia, które zamierzasz kupić. Ponieważ wszystkie wymienione elementy są wbudowane w laptopa, może się okazać, że różnica w cenie nie jest tak duża, jak wydaje się na pierwszy rzut oka.

Co warto zmodernizować?

Chociaż większe jest zawsze lepsze w przypadku każdego komponentu, są trzy, na które warto wydać więcej pieniędzy, aby upewnić się, że Twój komputer będzie działać naprawdę wydajnie:

  • Procesor: szybki procesor sprawia, że zamiast komputera działającego z opóźnieniem, zyskujemy sprzęt o krótkim czasie reakcji. Najnowsze komputery z procesorami Intel® Core™ ósmej generacji i pamięcią Intel® Optane™ charakteryzują się krótszymi czasami reakcji w przypadku realizacji codziennych zadań, a jednocześnie umożliwiają pracownikom szybkie uruchamianie wielu aplikacji4.
  • RAM: (z ang. Random access memory) pamięć o dostępie swobodnym służy do tymczasowego przechowywania danych podczas pracy komputera. Ilość pamięci RAM, którą potrzebujesz, zależy od złożoności programów, których używasz. Na przykład edycja wideo wymaga dużej ilości pamięci RAM, podczas gdy podstawowe przeglądanie stron internetowych i arkusze kalkulacyjne zasadniczo można obsłużyć z wyjściową ilością pamięci. Pamięć RAM łatwo można rozbudować, więc zawsze możesz dodać jej więcej, kiedy zmienią się Twoje potrzeby.
  • Pamięć: duży dysk twardy HDD (z ang. large hard drive) lub dysk SSD (z ang. solid-state drive) nie tylko przechowuje wszystkie Twoje pliki, ale służy także do uruchamiania oraz obsługi programów i systemu operacyjnego, dlatego warto upewnić się, że masz jak najwięcej miejsca. Alternatywnym rozwiązaniem jest dodanie zewnętrznego dysku twardego, który w razie potrzeby możesz podłączyć do komputera.

Poznaj więcej podstawowych informacji dotyczących budowy komputera ›

Komputery to najprawdopodobniej jedne z najważniejszych elementów Twojego firmowego sprzętu. Ponieważ technologia rozwija się tak szybko, na ogół opłaca się zainwestować w komputer, którego cena mieści się w Twoim obecnym budżecie, a następnie zaplanować jego modernizowanie przez cały okres eksploatacji tak, aby mógł nadążyć za stale rosnącymi wymaganiami Twojej firmy.

Jedną z rzeczy, o której należy pamiętać, jeśli chodzi o modernizację, jest to, że komputery stacjonarne są nie tylko ogólnie łatwiejsze do modernizowania, lecz także można uaktualnić w nich więcej komponentów niż w przypadku laptopa. Modernizacje laptopa są zazwyczaj ograniczone do pamięci komputerowej i pojemności dysku. Modernizacja laptopa jest także bardziej wymagająca z technicznego punktu widzenia. Często konieczna jest pomoc profesjonalisty, który zdejmie obudowę i klawiaturę, aby zainstalować nowe części.

Biorąc pod uwagę te ograniczenia, jeśli zdecydujesz się na zakup laptopów dla swojej firmy, zwykle rozsądniej jest wydać nieco więcej i kupić urządzenia o większej wydajności, które nie tylko odpowiadają Twoim obecnym potrzebom, lecz także i przyszłym.

Informacje o produktach i wydajności

1

Opisane scenariusze obniżenia kosztów są traktowane jako przykłady, jak dany produkt oparty na technologii Intel®, w określonych warunkach i konfiguracjach, może wpłynąć na generowanie kosztów i zapewnić oszczędności. Warunki mogą ulec zmianie. Firma Intel nie gwarantuje żadnych poziomów kosztów ani ich obniżenia.

2

Wyniki są oparte na testach z 2 marca 2018 roku i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie http://www.intel.pl/benchmarks. Zgodnie z pomiarem WebXPRT* 2015, stanowiącym porównanie procesorów Intel® Core™ i5 8400 ósmej generacji (z modułem pamięci Intel® Optane™ 16 GB) z procesorem Intel® Core™ i5-3330 (z samym dyskiem twardym).

3

Wyniki są oparte na testach z 10 sierpnia 2018 r. i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.intel.pl/benchmarks. Nawet dwukrotnie wyższa ogólna wydajność systemu dzięki procesorowi Intel® Core™ i5-8265U ósmej generacji w porównaniu z 5-letnim komputerem. Tylko dla procesorów Intel® Core™ i5 ósmej generacji z serii U do notebooków. Nowe zastrzeżenie: zgodnie z ogólnym wynikiem testu SYSmark* 2014 SE porównującego procesor Intel® Core™ i5-8265U z procesorem Intel® Core™ i5-4200U.

4

Wyniki są oparte na testach z 2 marca 2018 roku i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji zabezpieczeń. Więcej informacji zawiera zastrzeżenie dotyczące konfiguracji. Żaden produkt nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie http://www.intel.pl/benchmarks. W oparciu o wynik uzyskany podczas ładowania projektu multimedialnego, porównujący komputer z procesorem Intel® Core™ i5 8400 ósmej generacji (z modułem pamięci Intel® Optane™ 16 GB) oraz komputer z procesorem Intel® Core™ i5-3330 (z samym dyskiem twardym).