Odczarowanie technologii PC: RAM a procesor

Co jest ważniejsze dla zadań Twojej firmy?

Pamięć RAM a procesor:

  • RAM to skrót od Random Access Memory (pamięć o dostępie swobodnym). Jest używana jako pamięć krótkotrwała.

  • Procesor, określany także mianem centralnej jednostki obliczeniowej (CPU), zapewnia instrukcje i moc obliczeniową, których komputer potrzebuje do wykonania pracy.

  • Mogą być równie ważne, są zależne od siebie i dopełniają się wzajemnie.

  • Znajdź nowy komputer spełniający Twoje potrzeby.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

W każdej firmie czas to pieniądz. Ale czy wiesz, ile powolny komputer może naprawdę kosztować Twoją małą firmę1?

Dodatkowy czas potrzebny na uruchomienie starszego komputera (takiego, który ma więcej niż pięć lat), załadowanie stron internetowych i uruchomienie programów może mieć wpływ na wyniki finansowe firmy. Jedno z badań zleconych przez firmę Intel wykazało, że starsze, wolniejsze komputery mogą zmniejszyć wydajność pracowników nawet o 29%2, co może kosztować pracodawcę nawet 17 tysięcy dolarów z tytułu utraconej produktywności dla każdego starszego komputera w miejscu pracy3. W tym samym badaniu szacuje się, że oczekiwanie na uruchomienie starszego komputera każdego ranka może spowodować straty do 11 godzin rocznie4.

Ponadto wolniejszy komputer może prowadzić do frustracji pracowników, przez co inwestycja w sprzęt staje się nie tylko kwestią technologiczną, ale i sposobem na zatrzymanie cennych pracowników. Dlatego też często warto wydać trochę więcej na bardziej zaawansowane komponenty, aby komputery w firmie mogły przetwarzać więcej danych, uruchamiać więcej programów intensywnie przetwarzających dane i otwierać większą liczbę kart przeglądarki.

Dekady kupowania komputerów sprawiły, że wiele osób uważa dodanie pamięci RAM za najlepszy sposób na poprawę ich wydajności. Bez wątpienia jest to ważne, ale nie jedyne rozwiązanie zapewniające wyższą wydajność i nie zawsze będzie dostosowane do Twoich potrzeb.

Co pamięć RAM robi, a czego nie

RAM to skrót od Random Access Memory (pamięć o dostępie swobodnym) i służy jako krótkotrwała pamięć do przechowywania danych, nad którymi komputer pracuje, aby były łatwo dostępne. Im więcej pamięci RAM ma komputer, tym więcej danych może być przetwarzanych w dowolnym momencie. RAM można porównać do miejsca pracy: przy ogromnym stole warsztatowym pracuje się dużo łatwiej niż przy małej tacce na herbatę.

Choć większa ilość pamięci RAM może być dobra, istnieją ograniczenia związane z dodawaniem jej większej ilości. Jednym z ograniczeń jest ograniczenie fizyczne: na płycie głównej może znajdować się tylko określona ilość pamięci RAM, więc w przypadku rozbudowy starszego komputera, który ma już prawie maksymalną ilość pamięci RAM, może nie być zbyt dużego pola do usprawnień. Kolejnym ważnym ograniczeniem jest moc obliczeniowa. Cała pamięć krótkotrwała na świecie nie usprawni pracy, jeśli nie masz mocy obliczeniowej pozwalającej na jej wykorzystanie.

Moc procesora

Procesor, określany także mianem centralnej jednostki obliczeniowej (CPU), zapewnia instrukcje i moc obliczeniową, których komputer potrzebuje do wykonania pracy. Im bardziej wydajny i nowoczesny procesor, tym szybciej komputer może wykonywać zadania.

Dzięki mocniejszemu procesorowi pomagasz komputerowi szybciej myśleć i pracować. Już to może wystarczyć do zoptymalizowania posiadanej pamięci RAM i zmaksymalizowania inwestycji w nową. Jeśli większa ilość pamięci RAM jest jak większy stół warsztatowy, szybszy procesor jest jak zaproszenie znajomego do pomocy w pracy.

Równowaga we wszystkim

Nie jest to jednak kwestia wyboru między większą ilością pamięci RAM a szybszym procesorem. Każde z nich może być równie ważne. Są zależne od siebie i dopełniają się wzajemnie. Mają też wpływ na możliwości płyty głównej, dysku twardego i innych składników komputera.

Dowiedz się o innych częściach komputera ›

Jednym ze sposobów na uzyskanie najlepszych wyników, jest połączenie nowego procesora Intel® Core™ ósmej generacji i pamięci Intel® Optane™. Ta technologia inteligentnej pamięci uzupełnia standardową pamięć RAM, jednocześnie zwiększając długotrwałą pamięć na dysku twardym i zapewniając niesamowitą szybkość reakcji systemu w porównaniu z dodaniem tylko pamięci RAM. Twoi pracownicy będą mogli wykonywać wiele zadań przy komputerach szybciej i wydajniej.

Jeśli chcesz usprawnić pracę swoich pracowników, komputer z procesorem Intel® Core™ ósmej generacji i pamięcią Intel® Optane™, może być odpowiedzią na odwieczne pytanie: „RAM czy procesor?”.

Informacje o produktach i wydajności

1

Opisane scenariusze obniżenia kosztów są traktowane jako przykłady, jak dany produkt oparty na technologii Intel®, w określonych warunkach i konfiguracjach, może wpłynąć na generowanie kosztów i zapewnić oszczędności. Warunki mogą ulec zmianie. Firma Intel nie gwarantuje żadnych poziomów kosztów ani ich obniżenia.

2

Stwierdzenie „Pracownicy są nawet o 29% mniej wydajni na komputerach, które mają ponad 5 lat” opiera się na przeprowadzonej w 2018 roku internetowej ankiecie zleconej przez firmę Intel i przeprowadzonej przez firmę J. Gold Associates, LLC., w której wzięło udział 3297 respondentów z sektora małych firm. Ankieta została przeprowadzona w 16 krajach (Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Japonii, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i USA), a jej celem była ocena problemów i kosztów związanych z użytkowaniem starszych komputerów. Wynik ten jest iloczynem oszacowanego przez respondentów poziomu pogorszenia produktywności wynikającego z pracy na pięcioletnim komputerze oraz szacowanego średniego czasu, jaki respondenci spędzili przy komputerze. Aby zapoznać się ze statystykami i pełnym raportem, odwiedź tę stronę: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/business/small-business/sme-pc-study.html.

3

Stwierdzenie „Koszty użytkowania pięcioletniego komputera mogą wynosić nawet 17 tysięcy dolarów rocznie” opiera się na przeprowadzonej w 2018 roku internetowej ankiecie zleconej przez firmę Intel i przeprowadzonej przez firmę J. Gold Associates, LLC., w której wzięło udział 3297 respondentów z sektora małych firm. Ankieta została przeprowadzona w 16 krajach (Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Japonii, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i USA), a jej celem była ocena problemów i kosztów związanych z użytkowaniem starszych komputerów. Respondenci oszacowali, że w przypadku komputerów ponadpięcioletnich pracownicy będą nawet o 29% mniej wydajni – przy założeniu, że przeciętne wynagrodzenie pracownika wynosi 60 tysięcy dolarów, koszt utraconej wydajności wyniesie 17 tysięcy dolarów. Aby zapoznać się ze statystykami i pełnym raportem, odwiedź tę stronę: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/business/small-business/sme-pc-study.html.

4

Stwierdzenie „Pracownicy spędzają do 11 godzin rocznie, czekając na uruchomienie komputera” opiera się na przeprowadzonej w 2018 roku internetowej ankiecie zleconej przez firmę Intel i przeprowadzonej przez firmę J. Gold Associates, LLC., w której wzięło udział 3297 respondentów z sektora małych firm. Ankieta została przeprowadzona w 16 krajach (Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Indiach, Włoszech, Japonii, Meksyku, Arabii Saudyjskiej, Republice Południowej Afryki, Hiszpanii, Turcji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i USA), a jej celem była ocena problemów i kosztów związanych z użytkowaniem starszych komputerów. Przy założeniu, że rozruch odbywa się raz dziennie i przy czasie uruchamiania obliczonym na podstawie średniej z czasów uruchamiania ponadpięcioletniego komputera, jakie podali respondenci, oszacowano, że pracownicy spędzali 11 godzin rocznie na uruchamianiu pięcioletniego komputera (4,07 min × 5 dni w tygodniu × 52 tygodnie w roku / 60 (aby uzyskać wynik w godzinach) × wskaźnik wykorzystania wynoszący 0,67, a więc 4,07 × 5 × 52 : 60 × 0,67 = 11,8). Aby zapoznać się ze statystykami i pełnym raportem, odwiedź tę stronę: https://www.intel.pl/content/www/pl/pl/business/small-business/sme-pc-study.html.