Nawet w najmniejszych firmach pracownicy potrzebują komputerów do wykonywania niektórych lub wszystkich powierzonych zadań. Ponieważ komputer jest jednym z najważniejszych narzędzi pracy, warto, by właściciele małych firm choćby w podstawowym zakresie rozumieli sposób jego funkcjonowania. Dzięki temu będą mogli podejmować bardziej świadome decyzje dotyczące naprawy, modernizacji lub wymiany urządzeń.
Poniższej przedstawiamy kilka kluczowych komponentów występujących w każdym komputerze, od prostego laptopa po wysokiej klasy komputer stacjonarny.
Płyta główna
Płyta główna to najważniejsza płytka drukowana, która odpowiada za koordynowanie wszystkiego, co dzieje się w komputerze. Niezależnie od tego, czy chodzi o doprowadzanie zasilania, czy o zarządzanie procesami, płyta główna zapewnia łączność wszystkim pozostałym częściom. Każdy komponent jest podłączony do płyty głównej: bezpośrednio, tak jak w przypadku procesora, lub za pośrednictwem przewodów, jak w przypadku dysku twardego.
Procesor
Centralna jednostka obliczeniowa (CPU) lub, mówiąc prościej, procesor jest jakby mózgiem komputera, zapewniającym mu moc obliczeniową niezbędną do wykonywania funkcji, których firma potrzebuje do codziennego działania. Rdzeń procesora to element odbierający instrukcje i wykonujący obliczenia. Procesor może mieć jeden lub wiele rdzeni. Im większa liczba rdzeni w procesorze, tym szybciej może on przetwarzać dane. Ponadto komputer może mieć wiele procesorów, które dodatkowo zwiększają jego moc obliczeniową. Jeśli użytkownik wykonuje zadania wymagające przetwarzania dużej ilości danych, takie jak edycja filmów lub programowanie, warto zainwestować środki przeznaczone na technologie w procesor wielordzeniowy lub wiele procesorów. Umożliwi to lepsze wykonywanie pracy bez spowalniania komputera.
Pamięć RAM
Pamięć o dostępie swobodnym (RAM) to krótkoterminowa pamięć robocza komputera. Komputer umieszcza dane w pamięci RAM, gdy określony program potrzebuje ich w związku z aktualnie wykonywanym zadaniem. Po zakończeniu zadania dane są usuwane z pamięci RAM, tak aby mogły z niej skorzystać inne zadania. Im większa ilość posiadanej pamięci RAM, tym więcej programów można uruchomić jednocześnie i tym krótszy czas reakcji komputera. Kupując pamięć RAM, należy sprawdzić maksymalną ilość obsługiwaną przez płytę główną i procesor, ponieważ pamięć będzie działać tylko do tego limitu.
Dysk twardy
W odróżnieniu od pamięci RAM dysk twardy służy do trwałego przechowywania danych. Ponadto właśnie na nim znajduje się system operacyjny i wszystkie aplikacje. Dlatego oprócz zapewnienia miejsca na pliki trzeba zadbać o to, aby na dysku twardym było wystarczająco dużo miejsca na działanie systemu operacyjnego i oprogramowania. Poza ilością miejsca na dane na wydajność komputera wpływa szybkość dysku twardego, ponieważ to od niej zależy, jak szybko komputer znajduje i otwiera pliki.
Istnieją dwa rodzaje dysków twardych: SSD i HDD. Dyski SSD, czasem nazywane dyskami flash, są mniejsze, lżejsze i szybsze od dysków HDD, ale również droższe. Dyski HDD są tańsze od dysków SSD, ale zawierają części mechaniczne, co może negatywnie wpłynąć na szybkość dostępu do danych, a więc również na wydajność komputera. Oba rodzaje dysków są dostępne w różnych rozmiarach oraz mogą być stosowane jednocześnie w tym samym komputerze, zapewniając zarówno dużą szybkość, jak i pojemność pamięci masowej. Dyski SSD umożliwiają projektowanie smukłych i lekkich komputerów, tabletów oraz urządzeń 2w1 (stanowiących połączenie komputera i tabletu).
Karta graficzna
Gdy już wszystkie dane i pliki płynnie ze sobą współpracują, karta graficzna umożliwi przesłanie ich z komputera do monitora. Jego jedynym zadaniem jest przekazywanie obrazu na ekran, przy czym w zastosowaniach obejmujących intensywne wykorzystanie grafiki potrzebne są karty wyższej klasy. W celu zaoszczędzenia miejsca w laptopach zazwyczaj używa się kart graficznych zintegrowanych z procesorem, natomiast w komputerach stacjonarnych najczęściej występuje osobna karta graficzna podłączona do płyty głównej.
Układ chłodzenia
Komponenty komputerowe podczas pracy mogą wytwarzać ciepło, więc niektóre komputery wymagają układu chłodzenia. Odprowadza on nadmiar ciepła, tak aby nie doszło do uszkodzenia delikatnych części. W większości komputerów stacjonarnych połączenie odpowiednio zaprojektowanej obudowy oraz wentylatorów zapewnia zaciąganie chłodnego powietrza z zewnątrz i wypychanie ciepłego powietrza na zewnątrz. Niektóre komputery wysokiej klasy wymagają wielu wentylatorów, a nawet specjalnych układów chłodzenia procesora. Ultrakompaktowe laptopy i takie smukłe urządzenia jak tablety nie wymagają wentylatora ze względu na swoją konstrukcję, specjalistyczne komponenty i małe zużycie energii.
Zasilacz
I wreszcie w komputerze potrzebny jest zasilacz, który doprowadzi energię elektryczną do pozostałych komponentów i innych podłączonych urządzeń. W laptopach i innych urządzeniach przenośnych źródło zasilania jest także połączone z baterią wewnętrzną.
Urządzenia peryferyjne
Klawiatura, mysz, monitor, głośniki i inne podłączone urządzenia nie wpływają na wydajność komputera, ale na wydajność użytkownika — jak najbardziej. Te komponenty zewnętrzne często są mocno uzależnione od osobistych upodobań, więc warto poświęcić nieco czasu na znalezienie urządzeń peryferyjnych, które odpowiadają docelowym użytkownikom w firmie.
Teraz, mając praktyczną wiedzę dotyczącą terminologii komputerowej i współpracy poszczególnych komponentów, możesz rozpocząć szukanie komputerów, które przyczynią się do rozwoju Twojej małej firmy.