Kluczowe kwestie
Po pierwsze, wybór najlepszego komputera do edycji wideo zależy od rodzaju tworzonych treści. Tworzenie serii vlogów z poradami na kanale YouTube wymaga znacznie mniejszej mocy obliczeniowej niż montaż filmu długometrażowego lub tworzenie wideo dotyczącego wirtualnej rzeczywistości. Jeśli tworzysz profesjonalne reklamy, potrzebujesz szybkiego komputera, który pomoże Ci dotrzymać terminów.
Komputer stacjonarny powinien bezproblemowo obsługiwać wszystkie Twoje narzędzia twórcze. Na przykład oprogramowanie do edycji wideo wymaga dużej ilości pamięci RAM. Potrzebujesz jej jeszcze więcej, gdy pracujesz wielozadaniowo z aplikacjami kreatywnymi, takimi jak te używane do tworzenia grafiki lub manipulowania nieruchomymi obrazami.
Dowiedz się więcej o pamięci RAM komputera ›
Zastanów się również, jakich typów zewnętrznych dysków twardych będziesz używać. W przypadku małych projektów wykonanych smartfonem lub wyłącznie w trybie online dysk zewnętrzny może nie być potrzebny. Jeśli pliki wideo są stosunkowo małe, możesz przesłać materiał filmowy bezpośrednio do komputera i stamtąd go edytować.
Większe projekty wymagają jednak znacznie większej ilości pamięci masowej i mocy przetwarzania. Musisz przenieść pliki robocze na szybki dysk pamięci masowej, który może działać jako wysokiej wydajności rozszerzenie Twojego komputera. Do archiwizacji gotowych projektów i związanego z nimi surowego materiału filmowego przyda się dobry system pamięci masowej, który pomieści duże pliki.
Komputery stacjonarne do edycji wideo z najnowszymi procesorami Intel® Core™ i7 i i9 zapewniają narzędzia do tworzenia angażujących filmów w wysokiej rozdzielczości do wszystkiego — od mediów społecznościowych po duży ekran.
Specyfikacje komputera stacjonarnego do edycji wideo
Ogólnie rzecz biorąc, im komputer stacjonarny do edycji wideo ma szybsze i wydajniejsze specyfikacje, tym lepszej jakości produkcja. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym specyfikacjom.
- Procesor. Częstotliwość procesora lub prędkość zegara ma wpływ na możliwość pracy z zawartością. Im wyższa częstotliwość, tym szybsza wydajność uruchamiania kreatywnych aplikacji i edycja plików projektu. Im bardziej skomplikowana edycja pliku danego projektu, tym więcej mocy obliczeniowej potrzebujesz — zwłaszcza jeśli edytujesz bardzo duże pliki z materiałów wideo 4K. Jeśli musisz wykonać korektę kolorów, pracować w warstwach, dodawać efekty specjalne, importować grafikę lub dodawać przejścia, posiadanie bardzo wydajnego procesora jest kluczowe.
Pliki projektu wideo muszą być renderowane między każdą edycją. Na przykład możesz wyciąć razem surowe materiały filmowe, a następnie wyrenderować swój projekt. Następnie możesz dodać warstwę grafiki i ponownie wyrenderować projekt. Możesz także po raz trzeci wykonać edycję, poprawiając kolory, a następnie kolejny raz wyrenderować projekt. Liczba rdzeni procesora wpływa na zdolność komputera do renderowania plików i eksportowania ostatecznej zawartości. Więcej rdzeni zapewnia większą wydajność dla tych zadań. - Karta graficzna. Możliwości przetwarzania karty graficznej komputera odgrywają kluczową rolę w edycji wideo. Zintegrowana karta graficzna zapewnia wyświetlanie w wysokiej rozdzielczości i dokładną gamę kolorów do korekcji kolorów. Dzięki dużej wydajności dla wielu monitorów możesz otworzyć oś czasu aktywnego projektu na jednym ekranie, a na drugim łatwo uzyskać dostęp do koszy zawierających klipy i inne pliki.
- Pamięć. Kiedy gonią Cię terminy, pamięć komputera lub RAM umożliwia Ci szybką pracę, renderowanie ogromnych plików i dostarczanie wysokiej jakości produkcji. Pamięć komputera różni się od pamięci masowej, czyli sposobu zapisywania plików. Twój komputer może mieć mnóstwo pamięci masowej, ale jeśli nie ma wystarczająco dużo pamięci, twórcze aplikacje mogą przestać działać. Jeśli korzystasz z wielu kreatywnych programów jednocześnie, pamięć jest jeszcze ważniejsza.
- Ekran. Możliwość zobaczenia dokładnych kolorów ma kluczowe znaczenie dla edycji wideo w dowolnej aplikacji — niezależnie od tego, czy publikujesz klipy w mediach społecznościowych, czy produkujesz profesjonalny film dokumentalny. Potrzebujesz komputera z ekranem o rozdzielczości odpowiedniej do obrazu wideo z Twojej kamery. Standardowe wideo w wysokiej rozdzielczości (HD) ma rozdzielczość 1920 × 1080, a wideo 4K ma czterokrotnie większą rozdzielczość pikseli (3840 × 2160).
- Wydajność i pojemność pamięci masowej Produkcja wideo generuje wiele bardzo dużych plików. Surowe materiały wideo stają się jeszcze większe, kiedy dodajesz efekty, warstwy grafiki i dźwięk. Musisz mieć wydajną pamięć masową do przechowywania plików roboczych oraz coś niezawodnego do przechowywania dużych plików.
Dyski pamięci masowej dzielą się na dwie kategorie. Dyski twarde (HDD) mają ramiona z kilkoma „głowicami”, które odczytują i zapisują dane na obracających się dyskach. Dyski te są opłacalną opcją do archiwizacji końcowych projektów i surowego materiału filmowego. Dyski Solid State (SSD) nie mają ruchomych elementów. Znacząco skracają czas potrzebny na dostęp do plików, ponieważ nie trzeba czekać na rozpoczęcie obracania się platera. Możesz łatwo przeglądać nieprzetworzone materiały i edytować ogromne pliki bezpośrednio z dysku.
Dowiedz się więcej o dyskach SSD ›
- Porty wejście/wyjście i łączność Do edycji wideo wymagany jest komputer z wysokowydajnymi portami, dzięki którym monitory, pamięć zewnętrzna, głośniki i inne urządzenia peryferyjne będą napędzać Twoją kreatywność.
Istotna jest również szybkość połączenia. Komputery z portem 10 Gigabit Ethernet (10GbE) pozwalają na bezproblemowe przesyłanie ogromnych plików wideo z komputera na dyski. Komputery z Wi-Fi 6 pozwalają na szybkie i bezpieczne przesyłanie plików do chmury.
Technologie Intel® do edycji wideo
Komputery stacjonarne do edycji wideo z procesorami Intel® i innymi technologiami pozwalają na tworzenie angażującego wideo w wysokiej rozdzielczości do wszystkiego — od mediów społecznościowych po duży ekran.
Technologia Intel® | Cechy |
---|---|
Procesory Intel® Core™ i procesory Intel® Xeon® | Procesory Intel® Core™ i7 i i9 najnowszej generacji zapewniają wysoką wydajność, bezproblemową łączność i zachwycające wizualizacje, aby Twoje projekty mogły zyskać na jakości. Stacje robocze z procesorami Intel® Xeon® są zaprojektowane w wyjątkowy sposób, aby mogły zapewnić Ci niezwykłą wydajność |
Pamięć Intel® Optane™ | Pamięć Intel® Optane™ zapewnia spersonalizowane doświadczenia i przyspiesza pracę na komputerach z procesorem Intel® Core™. Wstępnie wczytuje i przyspiesza często używane oprogramowanie do edycji wideo i zapewnia dużą pojemność, której potrzebujesz, dzięki czemu możesz rozwijać swoją kreatywność. |
Dyski Intel® SSD | Dyski SSD Intel®, w tym dyski SSD Intel® Optane™, nie mają ruchomych elementów i wyróżniają się niskim zużyciem energii. Niezwykle stabilne i szybkie dyski SSD pozwalają na przeniesienie surowego materiału filmowego z kamery i natychmiastowe rozpoczęcie edycji. |
Technologia Thunderbolt™ 3 | Technologia Thunderbolt™ 3 zapewnia jeden, kompaktowy port do szybkiego i uniwersalnego połączenia z urządzeniami peryferyjnymi do edycji wideo, od wyświetlaczy o rozdzielczości 4K po bardzo szybkie dyski magazynujące1. |
Intel® Quick Sync Video | Intel® Quick Sync Video wykorzystuje dedykowane możliwości przetwarzania multimediów technologii Intel® Graphics w celu szybkiego dekodowania i kodowania. Edytuj, konwertuj i udostępniaj swoje wideo w kilka minut — a nie godzin! |
Intel® Advanced Vector Extensions 512 (Intel® AVX-512) | Intel® AVX-512 pomaga przyspieszyć wydajność przy ciężkich obciążeniach, takich jak przetwarzanie obrazów, audio i wideo2. |
Technologia Intel® Hyper-Threading (technologia Intel® HT) | Dzięki technologii Intel® Hyper-Threading możesz edytować i kodować wymagające graficznie pliki wideo podczas uruchamiania aplikacji w tle, takich jak oprogramowanie antywirusowe, bez spadku wydajności systemu. |
Intel® Wi-Fi 6 | Intel® Wi-Fi 6 zapewnia szybki bezprzewodowy transfer danych i responsywną wydajność, z ulepszonymi zabezpieczeniami3 i niezawodnością, szczególnie w gęstych środowiskach. |