Jak złożyć komputer do gier

Złożenie własnego komputera zwiększy przyjemność z gry i pozwoli wymieniać komponenty w dowolnym momencie.

Sprawdź, czy zainteresuje Cię składanie własnego komputera – w tym artykule zapoznasz się z głównymi komponentami sprzętowymi, które zwiększają wydajność w grach.

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie chcesz podbić świat za pomocą własnej maszyny do gier. Może szukasz sposobu na zwiększenie wydajności komputera, aby zmieść konkurencję w grach. A może po prostu chcesz się przekonać, czy składanie własnego komputera do gier jest dla Ciebie.

Nie ma znaczenia, dlaczego tu jesteś – budowanie własnego komputera nigdy nie było prostsze. Inwestycja w komputer do gier (na dodatek złożony własnoręcznie) to początek długotrwałej znajomości, która będzie się zmieniać razem z Twoimi potrzebami i wymaganiami. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tylu atrakcyjnych możliwości, jeśli chodzi o konfigurację sprzętu i spersonalizowane dodatki.

Jednak składanie komputera może wystawić na próbę Twój portfel i cierpliwość. Sprawdzanie kompatybilności komponentów i sprzętu ma znaczenie kluczowe – nie spiesz się podczas wyboru i montażu. Gwarancje na komponenty mogą różnić się między sobą. Dobrze przygotuj się do bezpiecznego montażu komputera – na stronach producentów znajdziesz zalecenia i informacje dotyczące kompatybilności.

Wybierz komponenty sprzętowe komputera do gier
Komponenty takie jak procesory, karty graficzne, pamięć, płyty główne i dyski SSD są łatwo dostępne i przyjazne dla użytkownika, co ułatwia ich montaż i konfigurację oprogramowania. Do dyspozycji masz niezliczone materiały, od filmowych samouczków tworzonych przez graczy po szczegółowe przewodniki tekstowe na najlepszych stronach o technologii. Może się okazać, że informacji jest zbyt dużo. Upewnij się, że czytasz lub oglądasz aktualne materiały – powinny mieć najwyżej trzy lata. Sprzęt i urządzenia peryferyjne są ciągle doskonalone.

Oto części potrzebne do złożenia komputera do gier:

 • Procesor
 • Płytę główną
 • Pamięć RAM
 • Akcelerator pamięci Intel® Optane™ (opcjonalny)
 • Procesor graficzny, inaczej karta graficzna
 • Pamięć masowa – SSD i/lub dysk twardy
 • Zasilacz (Power Supply Unit – PSU)
 • Chłodzenie komputera – chłodzenie procesora i przepływ powietrza w obudowie
 • Obudowę
 • Urządzenia peryferyjne (klawiatura, mysz, słuchawki)
 • Monitor do komputera 

Budżet i modernizacja komputera do gier
Moc, wygląd i wydajność komputera zależą głównie od budżetu i osobistych preferencji. Budżet powinien być pierwszą rzeczą, którą bierzesz pod uwagę – będą zależeć od niego wszystkie decyzje. Budowanie spersonalizowanej platformy może nie być tańsze od kupienia gotowego komputera, ale możesz zaoszczędzić, kupując komponenty na wyprzedażach lub u reselerów. Kolejną zaletą jest kontrola nad częściami, z których składany jest komputer. Na dodatek odpadają koszty montażu. Na szczęście na rynku możesz znaleźć gamę świetnych produktów, więc jeśli nie dysponujesz dużym budżetem, możesz później wymienić podzespoły.

Nie lekceważ korzyści, jakie daje wybór bardziej wydajnych podzespołów – mają one znaczny wpływ na działanie komputera. Dzięki temu Twoja maszyna będzie spełniać przyszłe wymagania. Kiedy na rynku pojawi się nowa, zaawansowana gra, Twój komputer będzie na nią gotowy.

Komponenty
Przyjrzyjmy się przeznaczeniu każdego komponentu oraz jak wybrać taki, który spełni Twoje potrzeby. Znajdź jak najwięcej informacji, aby przynajmniej wiedzieć, czego szukasz. Inni gracze mogli podzielić się informacjami na temat ich ulubionych komponentów lub umieścić film o nich w serwisie YouTube. Wcześniejsze wyszukiwanie informacji opłaci się na dłuższą metę.

Musisz przynajmniej upewnić się, że wybrane komponenty są kompatybilne i będą razem działać. Wystarczy sprawdzenie w Internecie lub na stronie producenta.

Procesor (centralna jednostka obliczeniowa – CPU)
Zacznijmy od mózgu komputera, czyli procesora. Dużo się słyszy o szybkości zegara, liczbie rdzeni, megahercach, gigahercach, a wszystko to odnosi się do procesora. Większe szybkości zegara umożliwiają procesorowi wykonywanie większej liczby obliczeń w określonym czasie. Większość procesorów ma dziś wiele rdzeni. Więcej rdzeni to więcej zadań wykonanych w tym samym czasie. Nazywamy to megazadaniowością, która pozwala na jedoczesne granie, transmitowanie rozgrywki i jej nagrywanie.

Płytę główną
Jeśli procesor jest mózgiem komputera, to płytę główną można porównać do systemu nerwowego. Procesor wydaje polecenia, a płyta główna przekazuje je wszystkim innym komponentom – kartom graficznym, pamięci, dyskom twardym, napędom optycznym, a nawet modułom technologii bezprzewodowej – aby zapewnić wykonanie zadań procesora.

Ze względu na kompatybilność procesor i płyta główna powinny być wybierane wspólnie.

Firma Intel opracowała w tym celu świetne narzędzie – Intel® Desktop Compatibility Tool. W kilku prostych krokach możesz wybrać posiadany procesor Intel® (lub taki, który Cię interesuje) i zobaczyć listę kompatybilnych płyt głównych.

Grafika
Są dwa rodzaje kart graficznych — zintegrowane i zewnętrzne (nazywane również dedykowanymi). Karty zintegrowane rozwinęły się na przestrzeni lat, na przykład Intel® Iris® Plus. Firma Intel we współpracy z grupą AMD® Radeon™ opracowała ostatnio procesory Intel® Core™ i5/i7 ósmej generacji z kartą grafiki Radeon™ RX Vega M. Zintegrowany układ graficzny tego typu zapewnia jakość zewnętrznej karty graficznej podczas:

 • oglądania filmów w jakości HD/4K,
 • edycji zdjęć lub filmów,
 • płynnej gry w popularne obecnie produkcje.

Jednak „karty zewnętrzne” (dodatkowe karty PCIe* firmy Nvidia lub AMD) są koniecznością dla każdego szanującego się gracza grającego w zaawansowane, wymagające gry oraz korzystającego z największych osiągnięć rzeczywistości wirtualnej. Karta graficzna zawiera wbudowany procesor graficzny (GPU), który przetwarza sygnał wideo i wykonuje skomplikowane obliczenia w celu przełożenia danych binarnych na renderowaną grafikę w grze.

Liczba klatek na sekundę (kl./sek.) jest dobrym wyznacznikiem wydajności karty graficznej. Informuje o ogólnej jakości grafiki oraz o tym, jak często odświeżany jest obraz, co przekłada się na płynność ruchu na ekranie. Większa płynność obrazu to lepsze wrażenia z gier. Poważnym graczom nie wystarczą wartości poniżej 60 kl./sek. – to najniższy standard w grach. Z kolei przy stałych i stabilnych 90 kl./sek. możesz już grać w gry oparte na rzeczywistości wirtualnej.

W Internecie znajdziesz setki, a nawet tysiące, stron zajmujących się testami i oceną sprzętu. Zapoznaj się z nimi, aby porównać komponenty pod względem liczby klatek na sekundę lub innych kryteriów, które są dla Ciebie najważniejsze. Pamiętaj, że karta graficzna i procesor graficzny muszą być zgodne z innymi komponentami, w tym płytą główną, zasilaczem, modułem pamięci oraz procesorem. Zawsze sprawdzaj, czy dana karta graficzna pasuje do Twojej płyty głównej.

Pamięć RAM
Pamięć RAM (pamięć o dostępie swobodnym – ang. random access memory) pomoże komputerowi szybko obsługiwać pliki i jednocześnie wykonywać wiele poleceń bez zacięć. Należy dopilnować, aby komputer miał wystarczającą ilość pamięci RAM dla każdego programu, który będzie z niej korzystał. Jeśli masz ograniczony budżet, to doskonałym dodatkiem do każdego komputera z dyskiem twardym jest pamięć Intel® Optane™. Wspaniale przyspiesza działanie systemu! O ile 8 GB sprawdzi się całkiem nieźle, to fani wymagających gier wyposażają swoje maszyny w 16 GB pamięci RAM lub więcej. W zależności od konfiguracji płyty głównej komputery zwykle obsługują do 64 GB pamięci RAM. Platforma Intel X299 obsługuje do 128 GB!

System operacyjny
Przy budowie własnego komputera możesz wybrać system operacyjny. Zastanów się, jakich programów i aplikacji (poza grami) będziesz używać, i wybierz system operacyjny, który będzie z nimi współpracował. Windows* 10, Linux* i Mac* OS są popularne, ale dostępne są też inne opcje.

Pamięć masowa: dysk SSD (Solid-State Drive)/HDD (Hard Disk Drive)
Następna decyzja to wybór dysku SSD lub HDD. A może obu? Wiele osób uważa, że wyposażenie wydajnego komputera do gier w dysk SSD jest koniecznością. Pozwala on na bardzo szybkie ładowanie gier i natychmiastową reakcję.

Nowoczesne dyski SSD mają dwa protokoły w postaci pamięci SATA lub nieulotnej pamięci Non-Volatile Memory Express* (NVMe*). SATA to starszy protokół o sprawdzonej wydajności, natomiast protokół NVMe jest nowszy i korzysta z linii PCI Express* w celu zwiększenia przepustowości. NVMe ma również mniejsze opóźnienia niż SATA, co oznacza, że może reagować szybciej. Najlepsze dyski NVMe SSD firmy Intel, modele 900p, potrafią odczytywać sekwencyjnie nawet 2500 MB/s, podczas gdy dyski SATA SSD najwyżej 560 MB/s.

Popularnym rozwiązaniem jest połączenie zalet obu dysków w ramach konfiguracji składającej się z dysku SSD o mniejszej pojemności i dysku twardego. Uzyskasz szybkie czasy ładowania, niższy koszt i dużą pojemność pamięci masowej. Aby wybrać odpowiednie modele, sprawdź, ile miejsca zajmują gry, w które będziesz grać. Rozważ też, ile innych danych – gier, plików, muzyki, filmów – zmieści wybrany dysk.

Zasilacz (Power Supply Unit – PSU)
Doświadczeni gracze zaświadczą, że lepiej nie lekceważyć znaczenia dobrego zasilacza. Nie próbuj na nim oszczędzać. Jakość zasilacza jest bardzo ważna. Rozeznaj się w temacie i dopilnuj, aby wybrany zasilacz był w stanie poradzić sobie z obciążeniem pozostałych komponentów. Aby komponenty były bezpieczne, kup zasilacz znanej firmy objęty korzystną gwarancją!

Chłodzenie
Wysokiej klasy komputer do gier będzie wytwarzać mnóstwo ciepła. Niektóre procesory są fabrycznie wyposażone w wentylatory z radiatorem, ale nie wszystkie. W tym drugim przypadku trzeba kupić układ chłodzący innej firmy. Karty graficzne są zwykle wyposażone w fabryczne wentylatory, które rozpraszają część generowanego ciepła. Obudowy często mają już wentylatory nawiewne i wyciągowe. To zazwyczaj wystarcza dla zwykłych komputerów, ale jeśli chcesz podkręcać procesor i wyciągnąć więcej z gier, wyposaż go w system chłodzenia.

Zasadniczo masz dwie możliwości – chłodzenie powietrzem lub cieczą. System chłodzenia powietrzem jest zwykle bardziej ekonomiczny i łatwiejszy do zamontowania dla początkujących, natomiast chłodzenie cieczą bywa droższe, ale i skuteczniejsze. Jednak montaż takiego systemu może być trudniejszy. Weź też pod uwagę ilość miejsca w obudowie. Wybór procesora będzie miał niemały wpływ na te decyzje.

Obudowę
Wybór obudowy jest również ważny – różne style, rozmiary i konfiguracje umożliwiają dużą personalizację maszyny. Rozsądna inwestycja w obudowę sprawi, że przetrwa ona kilka konfiguracji lub modernizacji.

Przy wyborze obudowy należy zwracać uwagę na wiele czynników. Po pierwsze, czy pomieści wszystkie komponenty? Czy znajdzie się miejsce na dodatkowe dyski lub inne elementy? Czy chcesz zamontować w niej system chłodzenia lub dodatkowe wentylatory?

Co z zarządzaniem przewodami? Dostęp do dysków? Wybierając następną obudowę musisz wziąć pod uwagę te czynniki i sprawdzić, czy jest kompatybilna z płytą główną.

Urządzenia peryferyjne do gier
Przy zakupie urządzeń peryferyjnych należy wziąć pod uwagę przede wszystkim osobiste preferencje. Z tego powodu przed podjęciem decyzji zalecamy odwiedzenie najbliższych sklepów detalicznych i sprawdzenie ergonomii kilku modeli. Urządzenia peryferyjne do gier mogą mieć dodatkowe klawisze/przyciski, funkcje optymalizujące oprogramowanie, a nawet kolorowe podświetlenie.

Podsumowanie
Gdy masz już wszystkie potrzebne części, pora złożyć z nich komputer. Sposób i kolejność montażu zależy od Ciebie. Składanie komputera do gier powinno być łatwe, jeśli poświęciłeś(-aś) dość czasu na uprzednie wyszukanie informacji o podzespołach i ich kompatybilności. Nie spiesz się, postępuj zgodnie z instrukcjami producentów, zachowaj ostrożność (masz do czynienia z elektrycznością) – powodzenia!

Czego można oczekiwać

W poniższym zestawieniu porównano urządzenie z procesorem trzyletnim oraz urządzenie z najnowszym procesorem Intel® Core™ ósmej generacji (pozostałe komponenty sprzętowe były takie same)

Wydajność Pełna konfiguracja

• Nawet o 64% płynniejsza gra1 2 na platformie z procesorem Intel® Core™ i7+ ósmej generacji do komputerów stacjonarnych w porównaniu z trzyletnim komputerem

• Nawet o 54% lepsza obsługa megazadaniowości1 3 na platformie z procesorem Intel® Core™ i7+ ósmej generacji do komputerów stacjonarnych w porównaniu z trzyletnim komputerem

• Nawet 137 kl./sek.1 3 podczas transmisji strumieniowej i nagrywania rozgrywki na platformie z procesorem Intel® Core™ i7+ ósmej generacji do komputerów stacjonarnych

Urządzenie 1:
Procesor Intel® Core™ i7 + 8700K, PL1 = 95 W TDP, 6 rdzeni / 12 wątków, przyspieszenie do 4,7 GHz; płyta główna: ASUS Prime Z370A; karta graficzna: NVIDIA* GTX 1080Ti; pamięć RAM: 2 × 4 GB DDR4; pamięć masowa: Western Digital* WD1003F2EX 1 TB, 7200 obr./min + 32 GB pamięci Intel® Optane™; system operacyjny: Windows* 10 RS3, kompilacja 1709, wersja BIOS 609 z MCU 0x84

Urządzenie 2:
Procesor Intel® Core™ i7-4790K, PL1 = 88 W TDP, 4 rdzenie / 8 wątków, przyspieszenie do 4,4 GHz; płyta główna: H97M Plus; karta graficzna: NVIDIA GTX1080Ti; pamięć RAM: 2 × 4 GB DDR3-1600; pamięć masowa: Western Digital WD1003F2EX 1 TB, 7200 obr./min; system operacyjny: Windows* 10 RS3, kompilacja 1709, wersja BIOS 2603 z MCU 0x24

Produkty i technologie

Dowiedz się więcej na temat technologii Intel®, które zapewniają doskonałą jakość gry.

Odblokowane procesory Intel® Core™ do komputerów stacjonarnych

Wybierz odblokowany procesor Intel® Core™ do podkręcenia i zobacz, jak szybko może działać komputer.

Więcej informacji

Dyski Intel® Solid State Drive

Dyski SSD Intel® Optane™ i z serii 750 zapewniają komputerom do gier wysoką wydajność i wiodącą w branży trwałość. Szybsze ładowanie grafiki wysokiej rozdzielczości, lepsze renderowanie szczegółów i płynniejsze działanie gier.

Więcej informacji

Technologia Intel® Optane™

Technologia Intel® Optane™ to nowa pamięć nieulotna wysokiej klasy, która zapewnia szybki dostęp do dużych zbiorów danych oraz umożliwia wyjątkowe doznania w grach.

Więcej informacji

Informacje o produktach i wydajności

1

Wyniki testów przedstawione powyżej mogą się zmieniać w miarę przeprowadzania kolejnych testów. Wyniki te zależą od konkretnych konfiguracji platformy i obciążeń wykorzystanych w testach i mogą nie mieć zastosowania do poszczególnych komponentów, systemów komputerowych lub obciążeń użytkownika. Niekoniecznie są reprezentatywne dla innych testów, a wyniki innych testów mogą wskazywać większy lub mniejszy wpływ zabezpieczeń. 

2

Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie http://www.intel.pl/benchmarks.

W oparciu o wynik testu Game FPS Workload, porównujący komputer z procesorem Intel® Core™ i7+ 8700K ósmej generacji (z modułem pamięci Intel® Optane™ 32 GB) oraz komputer z procesorem Intel® Core™ i7-4790K (z samym dyskiem HDD).

3

Oprogramowanie i obciążenia wykorzystane w testach wydajności mogły zostać zoptymalizowane pod kątem wydajnego działania tylko na mikroprocesorach Intel®. Testy wydajności, takie jak SYSmark* i MobileMark*, mierzą wydajność określonych systemów komputerowych, komponentów, oprogramowania, operacji i funkcji. Jakakolwiek zmiana wyżej wymienionych czynników może spowodować uzyskanie innych wyników. Aby wszechstronnie ocenić planowany zakup, w tym wydajność danego produktu w porównaniu z konkurencyjnymi, należy zapoznać się z informacjami z innych źródeł oraz innymi testami wydajności. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie http://www.intel.pl/benchmarks.

W oparciu o wynik uzyskany w pracy wielozadaniowej, porównujący komputer z procesorem Intel® Core™ i7+ 8700K ósmej generacji (z modułem pamięci Intel® Optane™ 32 GB) oraz komputer z procesorem Intel® Core™ i7-4790K (z samym dyskiem HDD).