Czy to budując własny komputer, czy konfigurując gotowy system, urządzenie powinno spełniać potrzeby co do joty. Szczególnie dotyczy to komputerów do gier, w przypadku których wybranie odpowiednich komponentów pozwala uzyskać wydajność nowej generacji.
Wybór odpowiedniego procesora jest jedną z najważniejszych decyzji przy zakupie lub budowie nowego komputera. Konfigurowanie komputera na bazie procesora obsługującego podkręcanie daje pewność, że urządzenie będzie konkurencyjne również w przyszłości.
Jeśli chcesz wykorzystać pełny potencjał nowego komputera, podkręcanie jego procesora może pomóc odblokować wartościowy zapas wydajności. Gdy nauczysz się, jak bezpiecznie regulować szybkość zegara procesora, lepiej zrozumiesz sposób działania urządzenia.
Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może unieważnić wszelkie gwarancje na produkt, a także obniżyć stabilność, bezpieczeństwo i wydajność oraz skrócić żywotność procesora i innych komponentów.
Do podkręcania potrzebujesz odblokowanego procesora. Wszystkie chipsety Intel® z serii K, X i Z obsługują podkręcanie.
Zobacz najnowsze odblokowane procesory do komputerów stacjonarnych i laptopów oraz procesory wysokiej klasy
Jak działa podkręcanie procesora?
Każdy procesor ma określoną maksymalną szybkość zegara podczas pracy.
Szybkość zegara jest mierzona w gigahercach (GHz), tj. miliardach cykli na sekundę. W każdym cyklu procesor pobiera i wykonuje podstawowe instrukcje.
Podkręcanie to proces zamierzonego zwiększania częstotliwości tych cykli powyżej fabrycznych ustawień domyślnych. Może to znacznie poprawić możliwości obsługi wymagających obciążeń roboczych przez procesor, na przykład podczas grania.
Chociaż faktycznie większe szybkości zegara pomagają procesorom szybko wykonywać instrukcje, nie jest to jedyny czynnik mający znaczenie w kontekście gier o wysokiej wydajności. Na wydajność mogą wpływać różne architektury i technologie rdzeni, takie jak wielowątkowość.
Ważny jest również rodzaj przetwarzanych instrukcji. Nowoczesne silniki gier często wykorzystują technikę paralelizacji i delegują zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej na wiele rdzeni.
Niemniej jednak w bezpośrednim starciu między dwoma identycznymi procesorami wykonującymi te same instrukcje w taki sam sposób, podkręcony procesor zwykle osiągnie wyższą wydajność niż wolniejszy procesor.
Wyższe szybkości zegara zapewniają wzrost wydajności komputera
Niektóre zadania obliczeniowe są wykonywane szybciej, gdy więcej rdzeni może równolegle przetwarzać instrukcje. Inne zadania są lepiej zoptymalizowane w przypadku procesorów z dużymi szybkościami zegara. Wszystkie gry komputerowe są oparte na obu rodzajach zadań, aby zapewnić płynne wrażenia podczas rozgrywki.
Strategiczna gra turowa Total War: Three Kingdoms preferuje większą szybkość zegara podczas przetwarzania instrukcji AI i wyszukiwania ścieżki jednostki. Przy najwyższych ustawieniach procesor może mieć problem z obliczaniem tych instrukcji w przypadku bardzo dużych armii, co powoduje spadek liczby klatek na sekundę w grze.
Silnik AI Civilization VI działa podobnie. W bardzo dużej grze z wieloma różnymi liderami kontrolowanymi przez AI podczas rozgrywki jeden ruch może być zaskakująco wymagający w zakresie przepustowości i częstotliwości instrukcji na cykl zegara (IPC). W testach AI zazwyczaj wydajność pojedynczych rdzeni jest wyższa niż w przypadku większej liczby rdzeni, dlatego szybkość zegara jest ważna.
Mimo że każda gra działa inaczej, nagłe spadki liczby klatek na sekundę mogą być oznaką wąskiego gardła w systemie. Jeśli tym wąskim gardłem jest taktowanie zegara procesora, przejście na odblokowany procesor może poprawić wydajność.
Podkręcając procesor, można być na bieżąco z najnowszymi grami
Podkręcanie komputera może wydłużyć okres eksploatacji systemu, umożliwiając mu obsługę coraz bardziej wymagającego oprogramowania.
Z czasem programiści będą nadal tworzyć gry i aplikacje wymagające coraz szybszych procesorów oraz większej liczby rdzeni. Im bardziej wymagające będą te aplikacje, tym trudniej będzie starszym systemom je obsługiwać.
Każdy procesor ma określoną liczbę rdzeni. W żaden sposób nie da się zmienić procesora czterordzeniowego w sześciordzeniowy.
Można natomiast regulować szybkość poszczególnych rdzeni. Procesory mają przypisane wartości częstotliwości na podstawie możliwości większości procesorów. Każdy procesor jest jednak inny. Optymalizacja parametrów procesora powyżej ustawień fabrycznych może odblokować jego potencjał.
Minimalne wymagania systemowe tytułów gier AAA z czasem są coraz większe. W miarę starzenia się komputera w końcu nie będzie on mógł sprostać tym rosnącym standardom.
Nawet jeśli nowy komputer będzie miał większą moc obliczeniową niż potrzebna do dzisiejszych najbardziej wymagających gier, opcja podkręcania może się przydać w przyszłości.
Rozwiązania chłodzenia są łatwe do znalezienia
Osoby zaczynające przygodę z podkręcaniem często obawiają się większej mocy i związanych z tym większych wymagań w zakresie chłodzenia podkręconych procesorów. Jednak optymalizacja poboru mocy i chłodzenia nowego komputera nie jest tak skomplikowana, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka.
Im szybciej procesor działa, tym więcej wytwarza ciepła. Jeśli procesor przekroczy bezpieczną temperaturę roboczą, komputer ograniczy jego szybkość, a następnie procesor wyłączy się automatycznie, aby uniknąć uszkodzenia. Zamontowanie wydajnego rozwiązania chłodzenia umożliwia systemowi osiągnięcie znacznie większych szybkości zegara bez nadmiernego wzrostu temperatury.
Lepsze chłodzenie zwiększa również zakres temperatury roboczej komputera. Dzięki temu procesory Intel® Core™ jedenastej generacji, na przykład Intel® Core™ i9-11900K, mogą korzystać z takich funkcji jak Thermal Velocity Boost i technologia Adaptive Boost — oba te rozwiązania zwiększają szybkość zegara procesora w określonych warunkach. Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku na temat rozwiązań firmy Intel poprawiających wydajność.
Większość komputerów jest wyposażona w chłodzenie cieczą lub powietrzem, aby utrzymać stabilną temperaturę.
System chłodzenia powietrzem wykorzystuje metalowe radiatory i wentylatory chłodzące, które odprowadzają gorące powietrze z procesora. Jednocześnie chłodniejsze powietrze otoczenia jest doprowadzane do procesora, co obniża jego temperaturę roboczą.
System chłodzenia cieczą wykorzystuje pompę do tłoczenia płynu chłodzącego przez blok silnika komputera, który pochłania ciepło i odprowadza je z procesora. Są dostępne zarówno rozwiązania chłodzenia All-in-One (AIO), jak i niestandardowe rozwiązania chłodzenia cieczą.
W przypadku obu rodzajów właściciele komputerów mają do wyboru wiele opcji klasy podstawowej, średniej i premium. Wybranie odpowiedniego chłodzenia do konfiguracji jest ważną częścią optymalizacji możliwości podkręcania komputerów.
Wielu entuzjastów podkręcania wybiera rozwiązania AIO chłodzenia cieczą, ponieważ odznaczają się doskonałą termoregulacją i są bardzo ciche. Te systemy chłodzenia są niezależne, co ułatwia montaż w porównaniu z innymi opcjami chłodzenia cieczą i praktycznie eliminuje konieczność regularnej konserwacji.
Inni ze względu na prosty montaż i niższą cenę preferują systemy chłodzenia powietrzem. Jeśli masz miejsce na duży radiator i nie przeszkadza Ci dźwięk dodatkowych wentylatorów, możesz uzyskać wysoką wydajność podkręcania w przystępnej cenie.
Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między chłodzeniem cieczą i powietrzem, zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem na temat technologii chłodzenia procesorów.
Zautomatyzowane oprogramowanie ułatwia podkręcanie
Każdy, kto ma odblokowany procesor, może osiągnąć niewielki wzrost wydajności, korzystając ze zautomatyzowanego oprogramowania do podkręcania. To łatwe w obsłudze rozwiązanie umożliwia rozpoczęcie i zakończenie procesu podkręcania kilkoma kliknięciami.
Rozwiązanie takie jak Intel® Performance Maximizer daje każdemu możliwość zwiększenia szybkości zegara procesora bez ręcznego grzebania w ustawieniach BIOS-u. Pomaga również zmniejszyć ryzyko związane z podkręcaniem.
To oprogramowanie wykorzystuje algorytmy do identyfikacji poboru mocy i możliwości chłodzenia przed rozpoczęciem regulowania szybkości zegara. To stosunkowo szybkie, proste wprowadzenie do podkręcania procesora.
Ręczne podkręcanie daje większą kontrolę nad wydajnością komputera
Nie musisz być ekspertem, aby podkręcić swój komputer, ale nauczenie się ręcznego optymalizowania szybkości zegara może pomóc zrozumieć, jak działa system.
Ręczne podkręcanie zapewnia większy poziom kontroli niż podkręcanie za pomocą zautomatyzowanego oprogramowania. Nauka poszukiwania dodatkowego potencjału procesora jest ekscytująca i satysfakcjonująca.
Wiąże się jednak z odpowiedzialnością. W zależności od wybranej metody ręcznego podkręcania komputera może nie być zabezpieczeń chroniących system przed niewłaściwą konfiguracją.
Istnieją dwie metody ręcznego podkręcania komputera:
- Ręcznie za pomocą oprogramowania. Uzyskaj dostęp do zestawu praktycznych narzędzi do podkręcania komputera w oprogramowaniu Intel® Extreme Tuning Utility.
- Ręcznie z poziomu systemu BIOS. Zaawansowani użytkownicy mogą ręcznie precyzyjnie dostrajać wiele parametrów wpływających na wydajność procesora z poziomu systemu podstawowych operacji wejścia/wyjścia (Basic Input/Output System, BIOS). Więcej informacji znajdziesz w naszym przewodniku.
Właściciele komputerów z odblokowanymi procesorami mają wiele możliwości maksymalizowania wydajności i wykorzystania pełnego potencjału ich systemów. Zarówno początkujący, jak i eksperci mają dostęp do zaawansowanych opcji zwiększania szybkości zegara, aby uzyskać szybkie, płynne wrażenia podczas rozgrywki.
Niezależnie, czy kupujesz, czy budujesz nowy komputer, podkręcanie jest atrakcyjnym sposobem, by dowiedzieć się więcej na temat działania systemu i możliwości jego optymalizacji. Nauczenie się podkręcania komputera pomoże wykorzystać pełny potencjał procesorów przez wiele lat.