Bez względu na to, czy kupisz już gotowy komputer, czy złożysz go samodzielnie, najbardziej ekscytującą rzeczą jest wymyślanie sposobów na jego ulepszenie po jego uruchomieniu. Opcji jest wiele. Możesz np. zechcieć go podkręcić, aby zoptymalizować jego wydajność, lub grać na nim dla przyjemności w oparte na rywalizacji gry. Wystarczy mieć w głowie kilka pomysłów, a natychmiast wzrośnie Twoja radość z nowego systemu.
Poniżej zamieściliśmy kilka rekomendacji odnośnie ciekawych rzeczy, które możesz zrobić, zgłębiając tajniki Twojego nowego komputera.
Rywalizuj w grach
Gry oparte na rywalizacji mają szereg zalet. Możemy zaliczyć do nich poprawę Twoich umiejętności gracza, możliwość sprawdzenia się w pojedynku z bardziej wymagającymi przeciwnikami, a także odkrywanie nowej strony znanej Ci już gry. Od czego zacząć? Przede wszystkim wybierz, w której grze chcesz poprawić swoje wyniki. Potem będziesz mieć przed sobą kilka opcji rozwoju.
- Ćwicz. Zwiększanie umiejętności w grach opartych na rywalizacji zaczyna się od wdrapywania się po szczeblach drabiny dopasowywania. Nie ma tu wielkiej filozofii — postęp bierze się z ćwiczeń. Narzędzia treningowe związane z konkretną grą, a także treningowe mapy, pomogą Ci w poprawie refleksu. Dzięki nim zrozumiesz również lepiej działanie gry.
- Ucz się, oglądając. Ulepszanie własnych umiejętności w grze to jedna sprawa, ale możesz również uczyć się, oglądając poczynania graczy na poziomie wyższym od Twojego lub zespołów zawodowców.
- Eksperymentuj z urządzeniami peryferyjnymi. Wybór urządzeń peryferyjnych powinien być podyktowany Twoimi osobistymi preferencjami. Niemniej zalecamy rozważenie wyposażenia się w mysz z regulowanym DPI (punkty obrazu na cal), klawiaturę z przełącznikami mechanicznymi oraz gamingowy zestaw słuchawkowy, który pozwoli Ci komunikować się z członkami Twojego zespołu i poprawić doznania płynące z rozgrywki.
- Wybierz monitor o wysokiej częstotliwością odświeżania. Istnieją gry, w których tempo rozgrywki jest bardzo szybkie. Zaliczamy do nich np. Overwatch lub Counter-Strike: Global Offensive. W ich przypadku najlepszym wyborem są monitory o mocy 144 Hz lub 240 Hz — mają znaczną przewagę nad monitorami 60 Hz, ponieważ wyświetlana na nich grafika jest bardziej szczegółowa. Co to oznacza? Możesz dzięki temu poprawić czas reakcji i śledzić cele poruszające się po ekranie.
Należy jednak wiedzieć o pewnej rzeczy, a mianowicie wymaganiach systemowych. Łatwo się domyślić, że w przypadku monitorów o wysokiej częstotliwości odświeżania są one wyższe niż dla monitorów 60 Hz. Jeśli nie są one spełnione, nie będzie możliwe cieszenie się ich dodatkową funkcjonalnością. Twój system powinien umożliwiać wyświetlanie wystarczająco dużej ilości klatek. W przeciwnym razie zalety monitora o wysokiej częstotliwości odświeżania nie będą dla Ciebie dostrzegalne.
Na co należy zwrócić uwagę? Sprawdź, czy prędkość Twojego procesora i procesora graficznego są wystarczające, aby zapewnić monitorowi odpowiednią ilość klatek. Wynika z tego, że do grania przy większej ilości klatek możliwości CPU i GPU muszą być kompatybilne z możliwościami Twojego monitora. Zalecamy zatem procesor o wysokiej wydajności, a także GPU o równoważnych możliwościach. Więcej informacji o wpływie procesora na granie znajdziesz tutaj.
Jest pewien prosty sposób sprawdzenia, czy Twoje CPU i GPU będą w stanie obsłużyć wysoką częstotliwość odświeżania dla konkretnej gry. Wystarczy spojrzeć na jej testy porównawcze FPS. Poszukaj średniej wartości FPS, która spełnia lub przekracza częstotliwość odświeżania Twojego monitora, a następnie poeksperymentuj z ustawieniami gry. Rób to do momentu znalezienia poszukiwanej przez Ciebie wydajności.
Nadawaj na żywo
Usługi streamingu na żywo umożliwiają prowadzenie transmisji własnej rozgrywki, którą zobaczy cały świat... a przynajmniej grupka Twoich bliskich znajomych. Streaming ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie dodaje do Twojej rozgrywki interakcje społeczne.
Ustawienie go jest dziecinnie proste. Potrzebujesz do tego łącza internetowego o odpowiedniej prędkości przesyłania, a także oprogramowania do streamingu (np. Open Broadcast Software). Jeśli chodzi o mikrofon i kamerkę, to nie są one koniecznością. Mogą jednak ulepszyć jakość Twojej transmisji.
Podczas konfigurowania komputera do streamingu ważne jest, aby mieć odpowiednie podzespoły – a szczególnie szybki, wielordzeniowy procesor. Jednoczesne streamowanie wideo w jakości HD i granie stanowi olbrzymie obciążenie dla zasobów systemowych. Tu właśnie znaczenie ma odpowiednia ilość rdzeni. Jeśli będzie ich za mało, aplikacja kodująca wideo i gra będą „konkurować” o zasoby tych samych rdzeni. Można się domyślić, że oznacza to utratę jakości w obu przypadkach.
Procesory o dużej ilości rdzeni nadają się najlepiej do streamingu. Powód? Są one w stanie rozdysponować zasoby niektórych rdzeni na potrzeby gry, natomiast inne mogą zająć się kodowaniem sygnału wideo. Do jednoczesnego grania i streamowania polecamy procesor Intel® Core™ i7, wyposażony w co najmniej 8 GB pamięci RAM.
Chcesz wiedzieć, co jeszcze będzie Ci potrzebne do streamowania? Sprawdź nasz kompletny poradnik.
Zostań power-userem
Niewiele rzeczy może równać się ze skonfigurowaniem nowego systemu zgodnie z wszystkimi Twoimi potrzebami. Obejmuje to również oprogramowanie wykorzystywane w tym nowym systemie. Zewnętrzne aplikacje oraz ulepszenia power-user pozwalają na dostosowanie Twojego systemu operacyjnego, wykraczające poza gotowe oferty. Dzięki nim doznania użytkowników komputerów stacjonarnych mogą być płynniejsze, bardziej eleganckie i bardziej spersonalizowane.
Oto kilka sposobów na podrasowanie Twojego środowiska operacyjnego:
- Uruchamiaj aplikacje wciśnięciem klawisza. Korzystaj z uruchamiania za pomocą klawisza i otwieraj szybko aplikacje oraz dokumenty z wiersza poleceń, zamiast przeklikiwania wielu menu. Dwoma popularnymi opcjami są aplikacje Ueli i Launchy.
- Nadaj kolorytu Twojemu pulpitowi. Spersonalizuj Twój system operacyjny, korzystając z eleganckich skórek, które stworzysz samodzielnie. Instrumenty do personalizacji pulpitów, takie jak Rainmeter lub Wallpaper Engine, pozwalają na animowanie tapet, modyfikowanie układu informacji na pulpicie, a także dodawanie pasujących wizualnie aplikacji pogodowych, wizualizacji muzycznych oraz opcji monitorowania systemu.
- Zainstaluj wszystkie programy za jednym zamachem. Nie musisz już osobno pobierać i instalować każdej aplikacji. Skorzystaj z instalatora pakietu programowego, który pozwoli Ci na zarządzanie i aktualizowanie wybranych aplikacji z pozycji jednej checklisty. Najpopularniejsze w tym zakresie są programy Chocolatey i Ninite.
- Wykonuj zadania skuteczniej. Możesz lepiej zorganizować swoją przestrzeń roboczą, ustawiając kilka pulpitów. Zmień kombinacje klawiszy, odpowiadające popularnym zadaniom (np. zrzut ekranu lub nagrywanie sekwencji wideo z ekranu), na czynność nie wymagającą patrzenia na klawiaturę. W jaki sposób? Możesz przypisać często używane skróty klawiszowe do dodatkowych przycisków myszy.
- Dual boot (podwójny start). Chcesz szybko przełączać się między systemami operacyjnymi? Zainstaluj Linuxa na partycji dysku. W razie potrzeby możesz również uruchamiać aplikacje stworzone dla innych systemów operacyjnych za pomocą maszyny wirtualnej.
- Zaktualizuj swoje sterowniki. Skoro komputer został już uruchomiony, warto byłoby zaktualizować Twój system operacyjny i sterowniki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystkie urządzenia i sprzęt działają poprawnie. Z grubsza proces ten przebiega automatycznie podczas aktualizacji systemu operacyjnego. Możliwe jednak, że specjalny sterownik procesora graficznego trzeba będzie pobrać oddzielnie. Komplety oprogramowania GPU wysyłają powiadomienie o dostępności nowego sterownika, więc możesz dopilnować, że jest on regularnie aktualizowany. Owe komplety mają również instrumenty służące do optymalizacji ustawień graficznych gier. Często też wyposażone są w narzędzia wzbogacające doznania z rozgrywki, takie jak liczniki ilości klatek lub oprogramowanie do zrzutów ekranu.
- Pilnuj wydajności systemu. Aplikacje do monitorowania systemu pomagają w zapewnieniu optymalnego działania systemu. Mogą pokazać Ci wykorzystanie, prędkość i temperaturę elementów systemowych. Dzięki nim dowiesz się, z jaką prędkością obracają się wentylatory, a także ile z nich działa. Niektóre z nich oferują analizę konkretnych elementów. Przykładowo, aplikacja CPU-Z pokazuje prędkość zegarową procesora dla każdego rdzenia.
Przetestuj swój system
Instrumenty do testów porównawczych wyciskają z Twojego systemu siódme poty. Są to trudne zadania obliczeniowe, które obarczają elementy systemu wymagającymi obciążeniami roboczymi. Następnie elementom tym przyznawane są punkty za zdolność wykonywania pracy pod presją. Testy porównawcze wykorzystywane są do oceny mocy komputera, ale nie tylko. Możesz dzięki nim porównać online moc Twojego komputera z komputerami innych.
- Przetestuj czas reakcji Twojego systemu. Możesz to zrobić, przeprowadzając symulację Twoich środowisk pracy i rozrywki. Przykładowo, PCMark 10 ocenia Twój system pod kątem jego umiejętności radzenia sobie z różnymi przypadkami użytkowania — od organizacji kreatywnych zadań, po wykonywanie połączeń wideo przy jednoczesnym przeglądaniu Internetu.
- Przeprowadź próbę obciążeniową Twojego procesora. Zakres przeprowadzania testów prównawczych w Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) jest bardzo szeroki i obejmuje od 5 minut do nawet 30 dni. CINEBENCH to w pełni wątkowa aplikacja, która ocenia prędkość, z jaką wielordzeniowe procesory potrafią ukończyć złożone zadania z zakresu renderowania. Handbrake odtwarza pliki wideo w wysokiej rozdzielczości i sprawdza prędkość odkodowania ich przez Twój procesor.
- Oceń wydajność graficzną. Testy porównawcze skupione na procesorach graficznych mają na celu ocenę zdolności Twojego komputera do tworzenia złożonych środowisk 3D. Heaven Benchmark to długotrwały test, oceniający wydajność funkcji istotnych dla graczy.
- Porównaj prędkość pamięci masowej i operacyjnej. Inne aplikacje specjalizują się w ocenie prędkości przesyłania informacji przez dyski SSD i HDD. Istnieją nawet narzędzia do testowania prędkości pamięci RAM.
Testy porównawcze gier
Powodów przeprowadzania testów porównawczych jest kilka, a jednym z nich jest pozyskanie wiedzy, w które gry możesz grać i ile klatek na sekundę możesz osiągnąć podczas rozgrywki. Wiele gier ma wbudowane testy porównawcze (np. Civilization VI, Assassin’s Creed Odyssey lub Horizon Zero Dawn). Dzięki nim możesz ocenić, jak Twój system sobie z nimi poradzi.
Kolejnym sposobem na przeprowadzenie takich testów jest granie w gry i obserwowanie, jak działają. Narzędzia do monitorowania ilości klatek (np. Fraps) wyświetlają podczas gry bieżący stan wskaźnika FPS w rogu ekranu. Dane te można wykorzystać do pomiaru średniej ilości klatek w konkretnej części gry lub w trakcie całej rozgrywki.
Musisz jednak pamiętać, że nie ma dwóch jednakowych gier. Wydajność gry będzie inna w zależności od jej konkretnych wymagań.
Więcej szczegółów znajdziesz w naszym poradniku o rozumieniu testów porównawczych procesora.
Podkręcanie procesora
Podkręcanie procesora (inaczej przetaktowywanie) polega na regulacji napięcia i częstotliwości, aby uzyskać prędkości wykraczające poza wskazania producenta. Wydaje się to skomplikowanym zajęciem, lecz podstawy podkręcania są całkiem proste. Ponadto oprogramowanie do podkręcania od firmy Intel czyni całą procedurę dość łatwym zadaniem.
- Dla początkujących. Podkręć swój procesor automatycznie za pomocą narzędzia Intel® Performance Maximizer.
- Dla średnio zaawansowanych. Przeprowadź podkręcanie na poziomie średnio zaawansowanym za pomocą narzędzia Intel® Extreme Tuning Utility. Oprogramowanie to jest bardziej angażujące, jednak jego obsługa jest stosunkowo prosta. Pomoże Ci w niej nasz poradnik. Jeśli czujesz przypływ odwagi, możesz nawet przeprowadzić podkręcenie pamięci RAM.
- Zaawansowane. Na ręczne podkręcanie procesora z poziomu BIOS przyjdzie jeszcze czas. Najpierw należałoby się oswoić z samym działaniem podkręcania.
Przed rozpoczęciem należy upewnić się, że Twój komputer jest wyposażony w odpowiedni rodzaj procesora. Podkręcanie jest bowiem możliwe wyłącznie na odblokowanych procesorach. Na końcu numeru katalogowego odblokowanego procesora znajduje się oznaczenie „K”, „KF” lub „KS” – np. Intel® Core™ i7-10700K .
Ciesz się nowym komputerem
Skoro potencjał Twojego nowego komputera osiągnął maksimum, przyszła pora na zabawę. Ekosystem gier komputerowych jest bardzo zróżnicowany i może zaoferować Ci bogactwo wciągających doznań. Wypróbuj niektóre z ekskluzywnych tytułów, pobierz modyfikacje stworzone przez użytkowników lub regularnie transmituj Twoje rozgrywki na kanale streamingowym.
Cokolwiek planujesz zrobić ze swoim nowym systemem, baw się przy tym dobrze!