Często zadawane pytania dotyczące komputerów: Zapytaj ekspertów z Intel Gaming

Najważniejsze informacje:

  • Modernizacja systemu.

  • Składać czy kupować?

  • Jakie narzędzia są potrzebne do złożenia komputera?

  • Częstotliwość odświeżania a częstotliwość wyświetlania klatek.

  • Horda czy Przymierze?

author-image

Według

Komputery do grania to skomplikowane urządzenia, a szerokie spektrum sprzętu, marek, komponentów i konfiguracji może rodzić pytania i wywoływać poważne dyskusje.

Dlatego właśnie o odpowiedź na kilka podstawowych pytań dotyczących sprzętu poprosiliśmy Bryna Pilneya, jednego z ekspertów firmy Intel w zakresie gier.

Czy lepiej złożyć komputer, czy kupić gotowy?

Wszystko zależy od tego, co nam odpowiada. Korzystałem z obu typów komputerów, ponieważ swój pierwszy komputer składałem jakieś 15 lat temu, a później miałem też parę gotowych urządzeń.

Osobiście, przynajmniej jeśli chodzi o komputery stacjonarne, z całym przekonaniem należę do obozu „składaj sam”. Lubię składać zestawy, które stawiają wyzwania i testują granice moich umiejętności i wiedzy. W moim ostatnim komputerze zastosowałem układ chłodzenia cieczą z przewodami sztywnymi, co było krokiem naprzód w stosunku do układu z przewodami giętkimi, którego użyłem wcześniej. Można kupić gotowe komputery wyposażone w sztywne przewody, ale wyzwanie, a także moje zamiłowanie do sprzętu, zmotywowały mnie do samodzielnego złożenia urządzenia.

Składanie komputera to również doskonała okazja do poznania komponentów. Może to pomóc zrozumieć korzyści płynące z różnych konfiguracji pamięci masowej, takich jak RAID, lub powody przemawiające za stosowaniem w konkretnych urządzeniach procesora na magistrali PCIe podłączonej do PCH.

Ale nie wszystkich interesuje mechanizm działania sprzętu. Niektórzy chcą po prostu mieć duży komfort grania bez zmagania się z kłopotami lub potencjalnymi problemami związanymi z samodzielnym składaniem komputera.

Poza tym zakup gotowego urządzenia daje pewne korzyści. Ogólnie mówiąc, trzeba mieć do kogo zadzwonić w razie pojawienia się problemów. Składając komputer we własnym zakresie, być może trzeba będzie samodzielnie rozwiązywać problemy.

Krótko mówiąc: jeśli kogoś pociąga aspekt sprzętowy, składanie komputera może być naprawdę satysfakcjonującym doświadczeniem, które umożliwia uzyskanie dokładnie takiej konfiguracji, jakiej oczekiwaliśmy, a liczba kompromisów będzie mniejsza. Jednak jeśli ktoś szuka urządzenia gotowego do użycia, to zakup gotowego zestawu może stanowić dobre rozwiązanie.

A w przypadku laptopów jest to tak naprawdę jedyna opcja, chyba że ktoś chce przenieść koncepcję „zrób to sam” na całkowicie nowy poziom.

Czy komputery Mac nadają się do grania?

Nie jestem ekspertem w zakresie ekosystemu komputerów Mac, więc trudno mi wypowiadać się jednoznacznie w tym temacie. Być może istnieje społeczność pasjonująca się graniem na komputerach Mac. Wiem, że istnieją możliwości emulowania doświadczeń Windows na platformach Mac, ale myślę, że w obecnym kształcie gry komputerowe w dużej mierze bazują na ekosystemie Windows.

To nie znaczy, że nie można grać na komputerze Mac, ale ekosystem gier jest znacznie bardziej zaawansowany na komputerach PC.

Jak dużo pamięci RAM zalecasz?

W przypadku standardowych obciążeń podczas grania dochodzimy do punktu, w którym trudno polecić mniej niż 16 GB RAM, szczególnie przy obecnym spadku cen pamięci.

Jednak jeśli planujemy po prostu granie w grę, prawdopodobnie można sobie poradzić z 8 GB. Jeśli chcemy robić coś więcej w trakcie grania, np. uruchomić Discord lub oglądać transmisje strumieniowe, bezpieczniejszą opcją jest zainstalowanie 16 GB pamięci.

Jak często należy modernizować system?

Krótka odpowiedź brzmi: to jest kwestia indywidualna.

Tak naprawdę sprowadza się do osobistych preferencji i znaczenia, jakie poszczególne osoby przywiązują do posiadania najnowszych technologii w swoich konfiguracjach.

Jeśli na przykład będziemy chcieli przejść na wyższą rozdzielczość, to wiążą się z tym pewne wymogi sprzętowe. Ktoś, kto chce często wymieniać monitor na najnowszy model, może być bardziej skłonny do modernizowania sprzętu niż ktoś, komu nie przeszkadza, że zacznie korzystać z tej technologii nieco później.

Dotyczy to zwłaszcza laptopów, w przypadku których patrzy się zarówno na modernizacje sprzętowe, jak i na udoskonalenia w zakresie urządzeń peryferyjnych, takich jak lepsze wyświetlacze i klawiatury. Ogólnie mówiąc, im więcej czasu minęło od poprzedniej modernizacji, tym bardziej znaczący wzrost dostrzeżemy w wydajności w grach.

Jeśli ktoś ma żyłkę majsterkowicza, może oczywiście przeprowadzać częściowe modernizacje, a nie całego urządzenia. Nie musi wówczas kupować całego komputera od razu, ale może stopniowo wymieniać poszczególne komponenty.

Jakie są typowe kwestie, o których się zapomina, szukając nowego komputera?

Rozważając kwestię nowego komputera, trzeba zadbać o zrównoważenie całej konfiguracji.

Ponieważ widzimy, że postęp w technologii monitorów jest naprawdę galopujący, zarówno pod względem rozdzielczości, jak i częstotliwości odświeżania, gracze muszą podejmować decyzje sprzętowe z uwzględnieniem konfiguracji swoich urządzeń. Jeśli chcemy kupić monitor o większej rozdzielczości i częstotliwości odświeżania, musimy mieć pewność, że komputer jest w stanie go obsługiwać.

O ile naszym ostatecznym celem nie jest złożenie lub kupienie komputera, który dorówna temu monitorowi, to uważam, że bardziej rozsądne jest odwrotne podejście. Jeśli chcemy kupić komputer i ma to być naprawdę potężne urządzenie, trzeba nabyć monitor, który rzeczywiście będzie w stanie zmusić komputer do pracy na najwyższych obrotach. Jeśli wydamy dużo pieniędzy na komputer, a używamy monitora 1080p 60 Hz, nie wykorzystujemy możliwości kupionego sprzętu.

Chciałbym również nadmienić, że jedną z kwestii, o których czasami zapominają osoby składające swój pierwszy komputer, jest konieczność zakupu dobrego zasilacza. Czasami osoby niedoświadczone myślą, że można zaoszczędzić pieniądze na zasilaczu i przeznaczyć je na pozornie bardziej istotne komponenty. Ważne jest jednak, aby mieć świadomość tego, że zasilacz to kluczowy element każdego systemu.

Gdzie w pierwszej kolejności szukać porad dotyczących rozwiązywania problemów lub odpowiedzi na pytania dotyczące sprzętu komputerowego?

Tym właśnie zajmujemy się tutaj: gromadzimy wysokiej jakości zasoby dotyczące komputerów, które są dostępne w jednym miejscu. Sporo informacji można znaleźć w sieci, ale my chcemy wykorzystać naszą fachową wiedzę o działaniu komputerów i utworzyć centrum praktycznych informacji o wszystkich sprawach związanych z komputerami do gier.

Istnieją też inne społeczności internetowe, które bardzo chętnie pomagają osobom stawiającym pierwsze kroki w składaniu komputerów lub starają się rozwiązać problem z istniejącym systemem.

Jakie narzędzia są potrzebne do złożenia komputera?

Przede wszystkim potrzebujemy dobrego śrubokręta. Najlepiej, żeby miał właściwości magnetyczne i dość długi grot. Oczywiście można też zwrócić uwagę na inne cechy, ale moim zdaniem właściwości magnetyczne są naprawdę bardzo istotne. To jest rzeczywiście ważne, gdy składa się komputer, przy założeniu, że montuje się w nim standardowe komponenty.

Inne rzecz, która przychodzi mi na myśl: porządna przestrzeń robocza. Trzeba sobie zapewnić przyzwoitą ilość miejsca na biurku – nie chcemy przecież składać na podłodze. Jakość oświetlenia to kolejna kwestia. Coś do układania śrub w uporządkowany sposób podczas rozmontowywania i montowania urządzenia również bardzo się przydaje.

Co sądzisz o używaniu elektrycznych śrubokrętów przy budowaniu komputera?

Osobiście nigdy takiego nie używałem. Jeśli korzystamy z takiego narzędzia, musimy uważać, żeby nie działać na śruby z nadmierną siłą.

Składanie komputera polega bardziej na delikatnym przytwierdzaniu niż przykręcaniu czegoś do ściany, więc elektryczne śrubokręty nie są potrzebne. Wiem, że są dostępne elektryczne śrubokręty magnetyczne specjalnie przystosowane do tej technologii, i choć osobiście żadnego nie używałem, to z pewnością się temu przyglądam.

Jeśli monitor ma 60 herców, czy to znaczy, że nie będzie wyświetlać więcej niż 60 klatek na sekundę?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, musiałem zejść piętro niżej i zapytać dogłębnego znawcę monitorów, naczelnego inżyniera Rolanda Woostera, technologa ds. monitorów. Oto, co powiedział:

„Krótka odpowiedź brzmi: tak.

Zdecydowana większość monitorów pracuje z częstotliwością 60 Hz. Często oznacza to, że mogą one pracować tylko z częstotliwością 60 Hz – nie szybciej i nie wolniej. Ma to swoje wady, jeśli chodzi o granie i oglądanie lub tworzenie filmów.

W trakcie gry procesor graficzny czasem ulega przeciążeniu, gdy renderowane sceny są złożone, i nie może renderować ramek wystarczająco szybko, aby dostarczać je do wyświetlacza z prędkością 60 klatek na sekundę. W takim przypadku widzimy na ekranie części ramki – połowa nowej ramki na górze ekranu, a połowa poprzedniej ramki na dole ekranu – jest to tzw. rozdarcie ekranu. A jeśli korzystamy z V-Sync, to możemy zapomnieć o aktualizacji części ramki i po prostu czekamy do aktualizacji następnej ramki. To oznacza, że monitor faktycznie wyświetla tylko co drugą nową klatkę, czyli widzimy odpowiednik 30 Hz.

W przypadku odtwarzania filmów panel 60 Hz ma tę wadę, że przekształca większość hollywoodzkich produkcji z 24 na 60 klatek na sekundę. Jest to realizowane poprzez wyświetlanie poszczególnych klatek filmu w naprzemiennym wzorcu 3 wyświetlenia ramki, a następnie 2 wyświetlenia ramki, potem 3 ramki, znowu 2 ramki itd. Ten proces nazywa się algorytmem 3:2 pulldown i może spowodować widoczne migotanie. Jest to szczególnie widoczne w przypadku scen przesuwających się szybko od lewej do prawej lub z góry na dół, albo jeśli coś porusza się szybko po ekranie, np. samochód. Monitor, który obsługuje całkowitą wielokrotność częstotliwości odświeżania filmu, eliminuje takie migotanie. Zatem na przykład idealnie byłoby oglądać filmy na wyświetlaczu o częstotliwości 48 Hz, 72 Hz lub 120 Hz.

Monitory do gier obsługują większą częstotliwość odświeżania niż 60 Hz, często 144 Hz, przy czym niektóre wyświetlacze są jeszcze szybsze. Jednak przy wyborze monitora do gier niezwykle ważna jest nie tylko prędkość maksymalna, ale także minimalna częstotliwość odświeżania. Jeśli na przykład kupiliśmy monitor, który mógłby pracować w zakresie 75–144 Hz, to wspaniale by było, gdyby procesor graficzny zawsze mógł zapewniać co najmniej 75 Hz. Jednak jeżeli GPU nie może stale zapewniać częstotliwości 75 Hz, wracamy do problemu rozdarcia ekranu. W wielu przypadkach, szczególnie gdy chodzi o użytkowników wymagających wyższej rozdzielczości lub ustawień wyższej jakości w ich grach, minimalna częstotliwość odświeżania wyświetlacza jest być może nawet ważniejsza niż maksymalna częstotliwość odświeżania. Wyświetlacz o częstotliwości 48–100 Hz może dać znacznie lepsze wrażenia niż taki, który udostępnia zakres 75–144 Hz, jeśli GPU nie zawsze jest w stanie zapewnić 75 Hz ze względu na rozdzielczość, ustawienia jakości oraz złożoność scen w grach”.

Jaka jest idealna temperatura procesora podczas pracy?

Idealna temperatura zależy od konkretnego procesora, a jej wartość jest wskazana w dokumentacji ze specyfikacją procesora. To kolejna kwestia, którą skonsultowałem z naszymi ekspertami od chłodzenia, a oni słusznie odesłali mnie do Intel ARK, bo nie ma jednej odpowiedzi. ARK to łatwo przeszukiwalna baza danych, która umożliwia wyszukanie konkretnego procesora i sprawdzenie jego maksymalnej dopuszczalnej temperatury w sekcji „TJunction” w pozycji „Package Specifications”. Nie wolno przekroczyć tej wartości.

W przeciwnym razie można doświadczyć termicznego dławienia, spadku wydajności lub – w ekstremalnych sytuacjach – wyłączenia systemu. Docelowe wartości temperatury muszą być niższe.

I najważniejsze: Horda czy Przymierze?

Kiedy 15 lat temu zacząłem grać w World of Warcraft, grałem nieumarłym magiem praktycznie w całej wersji Vanilla i początkowej części Burning Crusade. Później w Burning Crusade przeskoczyłem na Przymierze, aby pograć z przyjaciółmi z realu, więc od tamtej pory wybieram głównie Przymierze.

WoW Classic* będę ponownie przeżywać dni chwały w przeciwnej drużynie – jako główny tank dla mojej gildii na Rattlegore (USA) – Przymierze.

Informacje o produktach i wydajności

1

Wyniki wydajności są oparte na testach z dat wskazanych w konfiguracjach i mogą nie uwzględniać wszystkich publicznie dostępnych aktualizacji. Szczegóły dotyczące konfiguracji można znaleźć w kopii zapasowej. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa.