Najlepsze urządzenia peryferyjne do gier według zawodowych graczy

Najważniejsze informacje

  • Jak dokonać wyboru?

  • Klawiatury

  • Myszy

  • Zestawy słuchawkowe

author-image

Według

Urządzeń peryferyjnych do gier jest dziś więcej niż kiedykolwiek, a sama liczba dostępnych opcji może przytłoczyć nawet najbardziej wytrawnych graczy. Jaki zestaw słuchawkowy jest najlepszy? Czy lepiej grać za pomocą klawiatury i myszy, czy kontrolera? Na jakiego rodzaju monitorze Twoje gry będą wyglądały najlepiej?

Aby ułatwić podjęcie wyboru, porozmawialiśmy z zawodowymi graczami grającymi w League of Legends*, Overwatch* i Counter-Strike: Global Offensive* i zebraliśmy ich opinie na temat wyboru nowego sprzętu do gier.

Indywidualne preferencje

Jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne, najlepiej jest wybrać to, co komu najbardziej odpowiada, nawet jeśli inni wolą coś zupełnie innego. Nie ma uniwersalnych rozwiązań – zwłaszcza na najwyższych szczeblach konkurencji e-sportowych.

Opinie na temat najlepszego sprzętu były różne, ale jeden mit obalali wszyscy zawodowcy: nie istnieje podział na sprzęt „treningowy” i turniejowy.

„Ważne, aby używać w domu sprzętu analogicznego z turniejowym, ćwiczyć na tym samym sprzęcie, którego używa się w zawodach” – powiedziała Lynnie „artStar” Noquez, dwukrotna zwyciężczyni Intel Challenge, grająca w Counter-Strike: Global Offensive* z Team Dignitas*.

Kiedy szukam dobrego produktu, patrzę na następujące cechy: wygodę użytkowania z punktu widzenia mojego chwytu i sposobu obsługi, materiał, trwałość i czy można na nim polegać w podróży. Poza tym osobiście lubię, gdy produkty są miłe dla oka.

Jeśli poważnie podchodzisz do ćwiczeń, ważnym elementem Twojego codziennego treningu powinny być urządzenia peryferyjne klasy turniejowej.

Klawiatury mechaniczne

Dobrą decyzją na początek, jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne do gier, jest zakup solidnej mechanicznej klawiatury dla graczy zamiast standardowej „membranowej”. W klawiaturach membranowych klawisze nie stanowią odrębnych ruchomych części, przez co często nie występuje w nich efekt „maszyny do pisania”, dzięki któremu klawiatury mechaniczne są tak czułe i przyjemne w użyciu. Choć klawiatury membranowe wystarczają do codziennego pisania, gdy gra się o wysoką stawkę, mogą być bardziej podatne na błędy i mniej wygodne.

„Wszystkie urządzenia peryferyjne, których używam, znajdują się na mojej liście obowiązkowego sprzętu turniejowego, bo są wyjątkowo niezawodne podczas zawodów” — mówi Noquez. „Moja klawiatura HyperX* Alloy FPS wygląda świetnie — a to dla mnie bardzo ważne — ale też za sprawą srebrnych przełączników szybko reaguje, dzięki czemu jestem precyzyjny i szybszy od konkurentów”.

Przełączniki klawiszowe Kailh Silver to szczególna odmiana przełączników do klawiatur mechanicznych, skonstruowana z myślą o graczach. Porównywalne przełączniki Cherry MX* Red mają punkt aktywacji wynoszący 2 mm, ale krótsze przełączniki Cherry MX* Silver mają punkt aktywacji o wartości 1,2 mm1, co oznacza, że nie trzeba ich wciskać aż tak głęboko, by klawiatura zarejestrowała naciśnięcie klawisza.

Cody Sun, który jest graczem ADC dla zespołu Clutch Gaming* Academy mówi, że zdecydował się przejść na klawiatury mechaniczne po tym jak zauważył, że zawodowi gracze League of Legends*, których podziwia, również ich używają.

„Używam [Corsair*] K70” – mówi. „Kiedyś nie interesowały mnie klawiatury mechaniczne, ale potem zobaczyłem, że korzystają z nich inni zawodowi gracze. I wszyscy mówili, że są świetne”.

Sun woli przełączniki mechaniczne Cherry MX* Blue od Red. Uważa, że Red są „naprawdę miękkie”, więc „nie trzeba ich mocno naciskać”, a Blue są „bardziej klikające i precyzyjne”.

Dla Alberto „neptuNo” Gonzáleza, z grającej w Lidze Overwatch* drużyny Philadelphia Fusion*, klawiatura to bardziej subiektywny wybór.

„Od klawiatury wymagam małych rozmiarów i braku klawiatury numerycznej” – mówi. „Takie mniejsze klawiatury — nazywane „tenkeyless”, bo nie mają klawiatury numerycznej — pozwalają na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni na biurku, co jest szczególnie ważne, jeśli gracz potrzebuje więcej miejsca do poruszania myszą lub siedzi na turnieju obok innych członków z drużyny. Korzystam z klawiatury Logitech* G-Pro” — mówi González. „Nie kombinowałem za bardzo z doborem klawiatury. Niektórzy przesadnie kombinują, ale ja myślę, że chodzi [o] komfort. Myślę, że wszyscy powinni używać tego, co jest dla nich wygodne”.

Myszy i zestawy słuchawkowe

Polowanie na dobrą mysz lub zestaw słuchawkowy do gier przebiega według takich samych zasad jak poszukiwanie solidnej klawiatury. Tu także nie ma jednej „słusznej” odpowiedzi, ale korzystanie z urządzeń peryferyjnych adresowanych do graczy może znacznie podnieść jakość rozgrywki. Chociaż istnieją różne typy myszy do poszczególnych gatunków gier, takich jak MOBA, FPS i MMO, zawodowcy, z którymi rozmawialiśmy, twierdzą, że najważniejsze jest to, z jaką myszą gracz czuje się najbardziej naturalnie i komfortowo.

Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć przy wyborze myszy. W zależności od typu gry kwestie takie jak DPI (punkty na cal), waga, przełączniki, rodzaj czujnika, ślizgacze, a nawet materiał kabla mogą wpływać na osiągi. Należy również rozważyć powierzchnię, na której używa się myszy. W zależności od materiału, z jakiego wykonane są podkładki, i preferencji gracza mogą one tworzyć mniejsze lub większe tarcie.

„Korzystam z EC2-B od Zowie*” – mówi González z Philadelphia Fusion* o swojej myszy do gier. „Podoba mi się w niej to, że mogę na niej położyć całą dłoń. Jest też praworęczna, co mi odpowiada. Wolałbym, by była bezprzewodowa, ale nie mogłem znaleźć myszy bezprzewodowej o odpowiednim kształcie”.

Dobra mysz i klawiatura mogą zoptymalizować czas reakcji, ale w uzyskaniu przewagi równie ważne mogą być sygnały dźwiękowe. Dźwięki kontekstowe (np. dźwięki kroków lub inne dźwięki związane z lokalizacją) są coraz bardziej istotne w nowoczesnych grach, podobnie jak stabilna komunikacja głosowa. Dobry nośnik dźwięku dla zawodowych graczy jest warunkiem koniecznym.

Grająca w CS:GO * Noquez mówi, że szukała czegoś, co pozwoli jej „słyszeć każdy krok w grze” pomimo dźwięków „tłumu, produkcji i muzyki” na wielkich turniejach. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych urządzeń peryferyjnych słuchawki dostępne są w najróżniejszych wersjach. Ważne, aby zastanowić się, czy mają być otwarte czy zamknięte, jaki ma być rozmiar przetwornika, czy mają być bezprzewodowe i jakiej oczekujemy wygody. Zestaw słuchawkowy powinien też zapewniać uszom swobodne oddychanie, aby można je było nosić przez dłuższy czas bez żadnych problemów.

Przygotuj się zawczasu

Nowa mysz, klawiatura i zestaw słuchawkowy pasujące do stylu gry gracza mogą pozytywnie wpłynąć na jego wyniki. Nie bez przyczyny profesjonalni gracze polecają określone urządzenia peryferyjne – te, do których przywykli. Znalezienie odpowiedniego sprzętu pozwala graczowi z czasem mistrzowsko opanować używane narzędzia i zbudować pamięć mięśniową potrzebną do skutecznej rywalizacji. Wszyscy zawodowi gracze, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że to lata ciężkiej pracy i ćwiczeń zaprowadziły ich na szczyt, a nie wymyślna klawiatura.

Możliwość pełnego wykorzystania urządzeń peryferyjnych zależy też od maksymalnej płynnej liczby klatek na sekundę, jaką można uzyskać. Jeśli chcesz kiedyś zostać zawodowym e-sportowcem, ułatwisz sobie realizację tego celu, jeśli krytycznie przyjrzysz się używanym urządzeniom peryferyjnym. Chcesz się dowiedzieć, jak uzyskać wysoką wydajność sprzętu do gier? Zapoznaj się z innymi artykułami z naszej serii.