Jedną z największych zalet grania na komputerze jest elastyczność związana z wyborem własnego sprzętu. Gracz ma do wyboru wiele różnych konfiguracji systemu i może wybrać gotowe urządzenia w przystępnych dla niego przedziałach cenowych.
Wszystkie te opcje oznaczają wiele wspaniałych możliwości dla osób zainteresowanych urządzeniami klasy podstawowej. Mały budżet nie jest przeszkodą w graniu w gry komputerowe. Trzeba jedynie bardziej rozważnie dobierać sprzęt do swoich potrzeb.
Warto wspomnieć, że każdy może inaczej rozumieć pojęcie taniego komputera. Nie ma uniwersalnej definicji podstawowego lub taniego komputera, ponieważ różni gracze szukają różnych urządzeń. Na potrzeby tego artykułu przyjmijmy, że „komputer klasy podstawowej” może uruchomić większość gier w rozdzielczości 1080p przy około 60 klatkach na sekundę. Jest to wersja podstawowa, która pozwala grać na komputerze i daje pewną elastyczność w wyborze konkretnej konfiguracji.
Mając to na uwadze, przedstawiamy kilka sposobów na znalezienie odpowiedniego taniego komputera do gier.
Ustal, ile chcesz wydać
Pierwszym krokiem w wyborze niedrogiego gotowego systemu jest ustalenie limitu wydatków.
Wybierz rozsądną granicę budżetu i rozejrzyj się za gotowymi komputerami do gier w tym zakresie cenowym. Górna cena wyznaczy poziom wydajności, jakiego będzie można się spodziewać. Skorzystaj z narzędzi takich jak ta baza danych testów porównawczych komputerów do gier, aby ustalić, czy dany komputer umożliwi granie w wybrane gry.
Pamiętaj, że sama jednostka centralna to nie wszystko. Potrzebne będą również monitor, klawiatura i mysz oraz potencjalnie słuchawki do gier wieloosobowych, dlatego te wydatki należy również ująć w budżecie. Jeśli szukasz laptopa, zapewne nie będzie potrzebny dodatkowy monitor, ale dobra mysz na pewno się przyda. Oczywiście na urządzeniach peryferyjnych da się zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli wykorzysta się nieużywany sprzęt. Starszy monitor będzie działał z nowym komputerem, zakładając, że ma odpowiednie złącze. To samo tyczy się klawiatury i myszy. Urządzenia peryferyjne zawsze można kiedyś wymienić na nowe.
Po ustaleniu budżetu można się skupić na wymaganiach sprzętowych.
Wydajność i priorytety
Jeśli celujesz w komputer osiągający 60 klatek na sekundę, musisz się zastanowić, w jakie gry chcesz grać, a także jakiej wydajności i jakich funkcji oczekujesz. Dostosuj wybór podzespołów do konkretnych potrzeb i ustal minimalne osiągi, które Cię zadowolą. Metoda ta ma zastosowanie niezależnie od tego, czy szukasz gotowego komputera stacjonarnego czy laptopa do gier.
Kupując tani system, dobrze jest w pierwszej kolejności zadbać o jak najlepsze osiągi w grach bez konieczności dokupowania kości RAM czy nośników pamięci masowej. Zwykle komponenty, takie jak pamięć RAM i pamięć masową, a nawet kartę graficzną, możesz dokupić później w zależności od konfiguracji komputera. Jeśli możliwość rozbudowy komputera w przyszłości jest dla Ciebie ważna, warto o tym pamiętać podczas zapoznawania się z ofertą, ponieważ niektóre komputery trudniej rozbudować niż inne.
Przedstawiamy komponenty, na które warto uwagę podczas wybierania komputera do gier.
- Centralna jednostka obliczeniowa (CPU) i procesor graficzny (GPU). Są to ważne komponenty, jeśli chodzi o wydajność w grach rozumianą jako szczegółowość grafiki, rozdzielczość i liczba klatek na sekundę. Skup się na nich w pierwszej kolejności.
- Pamięć RAM. 16 GB lub więcej brzmi idealnie, ale 8 GB zazwyczaj wystarcza w większości gier. W przypadku pamięci poniżej 8 GB mogą pojawić się problemy z wydajnością. Pamięć RAM zazwyczaj można rozbudować, jednak zależy to od konfiguracji komputera stacjonarnego. Zwykle jest to trudniejsze w laptopach.
- Pamięć masowa. 500 GB lub więcej w zupełności wystarcza, ale jeśli nie przeszkadza Ci odinstalowywanie gier, gdy brakuje miejsca na nowe, możesz pozwolić sobie na mniejszą pojemność dysku lub korzystanie z dysków zewnętrznych. Dysk twardy (HDD) spełni swoje zadanie, ale dyski Solid State Drive (SSD) zapewnią krótszy czas ładowania, szybszy przesył danych oraz szybszą ogólną wydajność systemu. Pamięć masową w komputerach stacjonarnych da się zwykle łatwo rozbudować w dowolnym momencie, natomiast w laptopach może to być znacznie trudniejsze.
Rozważając różne opcje sprzętowe, zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze podczas grania w gry. Czy liczba klatek na sekundę jest ważniejsza od krótkiego czasu ładowania? Jeśli tak, lepszy CPU lub GPU jest w Twoim przypadku ważniejszy od napędu półprzewodnikowego NVMe*. W związku z tym możesz zdecydować się na SSD bazujący na SATA, lub nawet dysk HDD. A może chcesz transmitować swoją rozgrywkę na żywo? Jeśli tak, należy rozważyć wysokiej klasy procesor CPU i zrezygnować z dużej pamięci RAM. Elastyczność jest ważna, ale trzeba pamiętać, aby wszystkie komponenty były właściwie wyważone. Nie można skupić się za mocno na jednym komponencie kosztem innych.
Jeżeli poszukiwania zostały zakończone i żaden komputer w przyjętym budżecie nie zapewnia oczekiwanej wydajności, warto wstrzymać się z zakupem. Nie warto godzić się na wydajność, z której nie jest się zadowolonym, trzeba więc wypatrywać okazji, aż znajdzie się komputer spełniający oczekiwania, lub rozważyć złożenie własnego komputera.
Cechy dodatkowe
Po wybraniu najważniejszych podzespołów systemu warto rozważyć pozostałe elementy konfiguracji.
Ważnym komponentem jest Monitor. Jeśli komputer ma obsługiwać gry w rozdzielczości 1080p, trzeba o tym przy wyborze monitora pamiętać. Korzystanie z funkcji takich jak wyższa rozdzielczość i większa częstotliwość odświeżania ekranu może być możliwe dopiero po modernizacji sprzętu w przyszłości. Zamiast wydawać pieniądze na przystosowanie monitora pod przyszłą rozbudowę jednostki centralnej, można je teraz spożytkować lepiej, kupując wydajniejszy procesor CPU lub GPU.
Podobnie jak w przypadku klawiatur i myszy rozwiązania audio również różnią się znacząco ceną, od słuchawek dla audiofilów po standardowe słuchawki douszne. Może masz już zestaw słuchawek lub głośników, które będą działać. Jeśli nie, możesz je wybrać z szerokiej oferty w różnych cenach.
Inną dodatkową cechą, którą należy wziąć pod uwagę, jest wygląd komputera. Chociaż oświetlenie i wdzięk sprzętu mogą podnieść poziom personalizacji, nie wpływają one (wbrew pozorom) na wydajność podzespołów i czasami mogą zwiększyć koszty. Jeśli wybierasz między dwoma komputerami z tymi samymi podzespołami, z których jeden ma szkło hartowane i wentylatory z diodami, możesz śmiało wybrać wersję premium, ale pamiętaj, że prawdopodobnie podniesie to cenę.
W komputerach do gier liczy się to, co w środku.
Komputer dopasowany do potrzeb
Wiedząc, jaki sprzęt mieści się w budżecie oraz jak różne konfiguracje wpływają na wydajność, szybko odkryjesz, że tanich komputerów do gier o wysokiej jakości jest całkiem sporo. Dzięki elastyczności zapewnianej przez różne konfiguracje sprzętowe i ogromnej liczbie producentów oferujących komputery w szerokim zakresie cenowym jest to najlepszy okres na modernizację komputera bez względu na budżet.