Od zarania dziejów gier komputerowych prywatny lub dedykowany serwer do gier stanowił jedną z największych zalet grania na komputerach – w porównaniu z innymi platformami. Zamiast polegać na potencjalnie awaryjnej usłudze gry wieloosobowej oferowanej przez producenta lub wydawcę, możesz skonfigurować własny dedykowany serwer do zgodnych gier, dzięki czemu zyskasz poziom stabilności, możliwości dostosowywania i kontroli nie zawsze dostępny w przypadku serwerów zewnętrznych.
Niezależnie od tego, czy chcesz grać w takie tytuły jak Counter-Strike: Global Offensive*, ARK: Survival Evolved*, lub Team Fortress 2*, czy też lżejsze w odbiorze gry, takie jak Minecraft*, posiadanie własnego serwera do gier to świetny sposób na zachowanie większej kontroli nad miejscem, w którym grasz ze znajomymi. Co więcej, na prywatnym serwerze możesz hostować własne usługi TeamSpeak*, Mumble* i inne rozwiązania VoIP, definiując wszystkie zgodnie z własnymi preferencjami.
Dlaczego warto hostować własny dedykowany serwer?
Publiczny tryb gry wieloosobowej wykorzystuje serwery klienckie lub hosting peer-to-peer (P2P). Oba rozwiązania mają słabe strony. Serwery klienckie są uruchamiane na głównym hoście (należącym zwykle do wydawcy gry lub producenta konsoli), który zarządza połączeniami wielu pojedynczych graczy. Taka konfiguracja serwera sprawdzi się u większości osób, jednak ma też pewne wady, takie jak brak możliwości dostosowania.
Hosting P2P to drugie popularne rozwiązanie do obsługi nowoczesnych gier wieloosobowych. P2P pozwala jednemu graczowi dynamicznie pełnić funkcję hosta, który zapewnia łączność z innymi graczami. W tej konfiguracji musisz polegać na połączeniu osoby, która została wybrana jako host, dlatego słabe połączenie hosta oznacza gorsze działanie dla wszystkich.
Jednak dzięki dedykowanemu serwerowi do gier możesz grać w ulubione gry wieloosobowe z mniejszą liczbą ograniczeń w obszarach wydajności i stabilności. Możesz grać zgodnie ze swoimi preferencjami, zyskując mniejsze opóźnienia i mniejszą liczbą zerwanych połączeń.
Musisz jednak pamiętać, że jeśli szybkość przesyłania i pobierania nie będzie odpowiednio duża, użytkownicy łączący się z serwerem przez Internet mogą doświadczyć problemów z łącznością i opóźnień (problemu nie będzie, jeśli skonfigurujesz sieć lokalną (LAN), używaną tylko przez znajomych w tej samej sieci).
Sprzęt serwerowy
Dedykowany serwer to także doskonały sposób na wydłużenie żywotności starszego komputera. Korzystanie z oddzielnego komputera jako serwera do gier pozwala zwolnić zasoby systemu i zapewnia większą stabilność zarówno komputera używanego do gier, jak i samego serwera.
Poniżej przedstawiamy kilka wymogów sprzętowych dedykowanego serwera, których spełnienie umożliwia obsługę najnowszych gier. Specyfikacje te są dobrym punktem odniesienia dla większości gier wieloosobowych dla 32 graczy, jednak w przypadku gier dla 64 lub większej liczby osób może być potrzebna jeszcze większa moc. Pamiętaj: im więcej graczy na serwerze, tym większe obciążenie sprzętu.
- 64-bitowy system operacyjny Windows* (lub Linux*, jeśli gry są z nim zgodne)
- Dysk SSD: odradzamy hosting serwera na mechanicznym dysku twardym – ciągłe operacje zapisu i odczytu oraz mniejsza szybkość mogą być przyczyną problemów
- Co najmniej 8 GB pamięci RAM – optymalna ilość to 16 GB lub więcej
- Czterordzeniowy procesor Intel® o częstotliwości taktowania co najmniej 2,5 GHz
Konfiguracja dedykowanego serwera z użyciem platformy Steam*
Wiele najpopularniejszych gier komputerowych korzysta z platformy Steam* do obsługi architektury wieloosobowej, co umożliwia wygodne skonfigurowanie dedykowanego serwera do gier w scentralizowany sposób.
Zanim zaczniesz, możesz sprawdzić listę dedykowanych serwerów na stronie wiki twórców platformy Steam*, aby upewnić się, że gra, którą chcesz udostępniać, jest obsługiwana (bez obaw – na tej liście znajdują się prawie wszystkie popularne gry producentów innych niż Valve*, w tym Killing Floor 2*, seria Arma*, Rust*, ARK* i DayZ*). Na powyższej stronie znajdziesz także łącza do przydatnych szczegółowych instrukcji konfiguracji niektórych najpopularniejszych tytułów.
Strona wiki zawiera również informacje o tym, czy możesz skonfigurować dedykowany serwer do gier przy użyciu klienta Steam* lub SteamCMD* – wersji Steam* opartej wyłącznie na wierszu poleceń, dostępnej do bezpłatnego pobrania.
Jeśli chcesz zezwolić na nawiązywanie łączności przez Internet, prawdopodobnie będzie potrzebne wprowadzenie zmian w konfiguracji sieci/routera. Ten artykuł w serwisie Steam* zawiera wyczerpujące instrukcje konfiguracji routera lub sieci domowej. Pamiętaj, że optymalne ustawienia będą różnić się w zależności od konkretnej konfiguracji.
SteamCMD*
Narzędzie SteamCMD* jest przeznaczone dla osób, które dobrze radzą sobie z interfejsem wiersza poleceń. Umożliwia ono instalację i konfigurację dedykowanego serwera bez konieczności instalowania pełnego klienta Steam* na serwerze. Do korzystania z klienta SteamCMD* potrzebny będzie numer identyfikacyjny aplikacji Steam* wybranej gry.
Jeśli wybierzesz tę drogę, rozważ użycie narzędzia SteamCMD*-GUI – uproszczonego rozwiązania służącego do konfiguracji dedykowanego serwera. Program ten pozwala na konfigurowanie i uruchamianie serwerów do obsługi większości gier zgodnych z platformą Steam*, w tym serwerów Source, których wymagają starsze gry. Jest to również rozwiązanie znacznie bardziej kompaktowe niż pełna instalacja klienta Steam*.
Program SteamCMD*-GUI jest stosunkowo prosty w obsłudze, dlatego stanowi zalecany sposób na skonfigurowanie dedykowanego serwera w przypadku osób, które nie chcą instalować pełnego klienta Steam*.
Counter-Strike: Global Offensive*
Tylko SteamCMD* (identyfikator: 740)
Gracze pragnący niewielkim nakładem pracy uruchomić od podstaw własny serwer CS:GO* mogą skorzystać ze skryptu Pyr0s CS:GO* Server Launcher, który upraszcza większość tego procesu. Pamiętaj jednak, że podobnie jak w przypadku dowolnych produktów innych firm również i tu trzeba zachować odpowiednią ostrożność, aby uniknąć potencjalnych wirusów lub złośliwego oprogramowania.
Po pobraniu pliku wsadowego (.bat) z łącza powyżej, przenieś go do folderu instalacyjnego CS:GO* na swoim dedykowanym serwerze i otwórz go. Skrypt zostanie uruchomiony i automatycznie rozpocznie proces konfiguracji serwera, co pozwoli na obsługę wszystkich podstawowych trybów gry CS:GO*.
Musisz jednak pamiętać, że dostosowywanie i personalizacja ustawień serwera (np. korzystanie z niestandardowych elementów graficznych, efektów dźwiękowych i muzyki) to zadania wymagające nieco większego nakładu pracy. Dowiedz się więcej na stronie wiki firmy Valve*.
Team Fortress 2*
Tylko SteamCMD* (identyfikator: 232250)
Dedykowany serwer Team Fortress 2* jest bardzo łatwy do skonfigurowania za pomocą narzędzia SteamCMD*-GUI, jednak wymaga zmodyfikowania niektórych plików w folderze gry. Strona wiki TF2* to doskonałe źródło informacji niezbędnych do uruchamiania dedykowanego serwera.
ARK: Survival Evolved*
SteamCMD* i klient Steam* (identyfikator: 376030)
Gracze ARK* mogą korzystać z nieoficjalnego darmowego programu o nazwie Ark* Server Manager,
który umożliwia łatwe i kompleksowe zarządzanie całym procesem tworzenia serwera.
Jeśli nie chcesz korzystać z narzędzia GUI do uruchamiania serwera, na nieoficjalnej stronie wiki gry ARK* znajdziesz konkretne instrukcje na temat konfiguracji (pamiętaj: niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, hosting serwera ARK* może znacząco obciążać sprzęt).
Konfiguracja dedykowanego serwera dla gier poza platformą Steam*
Nie każda gra wykorzystuje platformę Steam* jako podstawę dedykowanego serwera. Najpopularniejszym przykładem gry, która używa własnego oprogramowania serwerowego, jest Minecraft*. Unikalny proces konfiguracji dotyczy jednak także innych tytułów, takich jak Warframe*.
Prywatny serwer Minecraft*
Minecraft* korzysta z własnego oprogramowania hostingowego, dlatego procedura konfiguracji własnego serwera jest nieco inna niż w przypadku gier wykorzystujących platformę Steam*. Na powyższej stronie znajdziesz metody instalacji oprogramowania serwerowego Minecraft* zarówno na potrzeby wersji Java*, jak i Windows* 10. Gra z wykorzystaniem obu wersji nie jest obsługiwana, dlatego pamiętaj, aby zainstalować właściwą.
Po pobraniu i uruchomieniu odpowiedniego oprogramowania serwerowego w miejscu uruchomienia zostaną utworzone foldery z plikami serwera. Pamiętaj: zainstaluj pliki w oddzielnym folderze dedykowanym serwerowi Minecraft*, aby wszystko było dobrze zorganizowane i uporządkowane.
Na tym etapie wystarczy dokonać drobnych zmian w dwóch plikach tekstowych, aby serwer był gotowy do pracy. Instrukcje krok po kroku dotyczące konfiguracji pierwszego prywatnego serwera możesz znaleźć na nieoficjalnej stronie wiki gry Minecraft* w serwisie Gamepedia*.
Prosta konfiguracja serwera
Konfiguracja dedykowanego serwera jest dziś znacznie szybsza i łatwiejsza niż we wczesnych latach gier komputerowych. Zaskakująco mały nakład pracy oznacza, że można teraz bezproblemowo grać ze znajomymi w ulubione gry wieloosobowe.