Aby w pełni wykorzystać możliwości swojego komputera, należy zadbać o procesor, który sprosta wymaganiom.
Chociaż procesory są wytrzymałe i mogą działać bez usterek przez długie lata, jeśli użytkownik odpowiednio o nie dba, technologie komputerowe nieustannie się rozwijają. Nowsze procesory do gier wykorzystują szybsze taktowanie, mają pamięć podręczną większych rozmiarów, a także większą liczbę wątków. W zestawieniu z innymi nowoczesnymi częściami komputera umożliwiają osiągnięcie znacznie lepszej wydajności.
Gry to jeden z obszarów, który zyskuje na tym rozwoju. Procesor ma istotny wpływ na wiele aspektów najnowszych gier, do których należą:
- Liczba klatek na sekundę
- Streamowanie
- Skalowalne elementy gry, w tym:
- Odległość rysowania obiektów
- Animacja tłumu
- Fizyka destrukcji
Ostatecznie wybór najlepszego procesora do gier do Twojego komputera zależy od tego, czego oczekujesz od gry oraz jak wykorzystujesz swój system.
Pierwszym krokiem jest właśnie wybór systemu.
Etap 1: określ, czego potrzebujesz w procesorze
Zanim wybierzesz procesor, zastanów się, gdzie chcesz używać swojego komputera. Czy zależy Ci na kompaktowych rozmiarach? A może wolisz typowy komputer stacjonarny? (Jeżeli potrzebujesz pomocy przy podjęciu decyzji, sprawdź porównanie laptopów do gier z komputerami stacjonarnymi do gier).
Następnie musisz przemyśleć, jak będziesz używać swojego nowego systemu. Na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że będziesz używać komputera stacjonarnego do gier, ale inne zadania, takie jak oglądanie filmów przez Internet, edycja filmów lub wykorzystanie profesjonalnych aplikacji, też mogą wpłynąć na wybór Twojego sprzętu.
Pamiętaj o swoich ustaleniach, gdy będziemy omawiać zagadnienia takie jak liczba rdzeni i szybkość zegara, które są ważne przy porównywaniu procesorów.
Etap 2: sprawdź, jak działa procesor
Po ustaleniu rodzaju systemu, na którym będziesz grać, następnym krokiem jest zdobycie podstawowej wiedzy na temat wpływu procesora na wydajność systemu. Informacje o tym, jak szybkość zegara i liczba rdzeni przekładają się na wrażenia podczas gry, pozwolą zyskać pewność, że kupujesz procesor, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby.
Liczba rdzeni procesora
Nowoczesne procesory do gier mają wiele rdzeni. Każdy z tych rdzeni działa jak dodatkowy procesor, co pozwala na jednoczesne przetwarzanie olbrzymiej liczby instrukcji.
Wiele gier komputerowych wykorzystuje wiele rdzeni, ale duża liczba rdzeni jest szczególnie ważna, jeśli planujesz wykorzystywać komputer także w innych celach, takich jak kodowanie wideo lub używanie skomplikowanych programów do tworzenia treści wysokiej klasy.
Jeśli używasz procesora nie tylko do gier — na przykład jeśli jednocześnie streamujesz swoją rozgrywkę przez Internet — dodatkowe rdzenie na pewno Ci się przydadzą. Procesor z większą liczbą rdzeni może poradzić sobie z dużymi obciążeniami, z którymi procesor jednordzeniowy może mieć problem nawet przy dużym taktowaniu zegara.
Szybkość zegara procesora
Szybkość zegara procesora (zwana także jego taktowaniem lub częstotliwością sygnału zegarowego) to liczba cykli, które może on wykonać w ciągu sekundy. Jest to jedna z najbardziej podstawowych specyfikacji, ale jednocześnie jedna z najważniejszych przy wyborze procesora. Nowoczesne procesory wykonują miliardy cykli na sekundę, więc taktowanie zegara jest mierzone w gigahercach (GHz). Więcej informacji na temat taktowania i cykli procesora możesz znaleźć tutaj. Dowiesz się, jak te cechy techniczne procesora mogą wpłynąć na Twoje wrażenia podczas gry.
Ogólnie rzecz biorąc, im większe taktowanie każdego z rdzeni, tym lepiej. Wybierając nowy procesor, szukaj takiego, który w granicach Twojego budżetu będzie oferował największą szybkość zegara, a jednocześnie zadbaj o liczbę rdzeni i wątków dostosowaną do Twoich potrzeb.
Etap 3: uwzględnij dodatkowe funkcje procesora
Poza podstawowymi wartościami, takimi jak taktowanie i liczba rdzeni, warto zwrócić uwagę także na inne cechy procesora.
Zintegrowany układ graficzny
Większość procesorów Intel® posiada zintegrowaną kartę graficzną, dzięki czemu mogą wyświetlać grafikę na ekranie komputera, który nie posiada osobnego procesora graficznego (GPU). Zintegrowane karty graficzne mogą być użyteczne, szczególnie przy rozwiązywaniu potencjalnych problemów związanych z dedykowanym procesorem graficznym.
Mogą być też przydatne podczas edycji lub streamowania filmów. Na przykład Intel® Quick Sync Video to funkcja sprzętowa wbudowana w nowoczesne procesory Intel®, która pozwala na szybkie kodowanie i dekodowanie plików wideo. Pozwala na to zwolnienie zasobów systemowych i użycie ich w innych celach.
Procesory Intel® bez zintegrowanej karty graficznej są oznaczone literą F (na przykład Intel® Core™ i7-12700KF). Są one przeznaczone dla użytkowników, którzy będą korzystać z osobnego procesora graficznego.
Funkcje właściwe dla laptopów
Może Cię zdziwić, że wiele laptopów oferuje podczas gry wydajność zbliżoną do komputerów stacjonarnych. Nawet jeżeli preferujesz wydajność bardziej niż inne zalety funkcjonalne, nowoczesne laptopy są przystosowane do obsługi nawet najbardziej wymagających gier komputerowych.
Przy wyborze laptopa szukaj procesora Intel® z literą H, na przykład Intel® Core™ i7-10750H. Te procesory są specjalnie zaprojektowane, aby priorytetowo traktować zużycie energii i żywotność baterii w komputerach przenośnych.
Podkręcanie
Kolejnym czynnikiem, który należy rozważyć przy wyborze procesora, jest podkręcanie, czyli overclocking.
Overclocking1, potocznie nazywany też podkręcaniem procesora, to metoda zwiększania prędkości procesora. Stabilny overclocking uda Ci się osiągnąć za pomocą narzędzi takich jak Intel® Performance Maximizer (Intel® PM).
Jeżeli lubisz zwiększać wydajność swojego sprzętu, szukaj procesorów oznaczonych literą K na końcu nazwy procesora (na przykład Intel® Core™ i7-12700K). Oznaczenie to wskazuje, że dany procesor został zaprojektowany tak, aby można było zwiększyć jego prędkość za pomocą overclockingu. Zakładając, że masz odpowiedni sprzęt, na przykład odpowiednie rozwiązania chłodzące i posiadasz płytę główną, która obsługuje overclocking, możesz cieszyć się wyższym taktowaniem, na które pozwala odblokowany procesor.
Etap 4: znajdź odpowiedni procesor Intel® Core™
Omówiliśmy już podstawowe specyfikacje procesorów. Teraz pokażemy Ci, jaki poziom wydajności procesora jest dla Ciebie odpowiedni.
Możliwości procesora i mikroukładu często określa generacja procesora (na przykład jedenasta generacja lub dwunasta generacja). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy numer oznaczenia procesora, tym bardziej jest on zaawansowany — ma więcej rdzeni i wątków, jest szybszy oraz ma większą pojemność pamięci podręcznej. Za pomocą tych poziomów wydajności możesz uzyskać równowagę pomiędzy różnymi cechami technologicznymi i funkcjonalnościami, których szukasz.
Chociaż każda kategoria posiada wiele opcji, podstawowe konfiguracje wyglądają następująco:
- Intel® Core™ i3 — wydajność na poziomie podstawowym
- Intel® Core™ i5 — średni poziom wydajności
- Intel® Core™ i7 — wysoka wydajność
- Intel® Core™ i9 — wydajność na najwyższym poziomie
Poniżej podano liczbę rdzeni i wątków kilku wybranych procesorów Intel® Core™ dwunastej generacji.
- Procesor Intel® Core™ i5-12600K dwunastej generacji do komputerów stacjonarnych:
- Częstotliwość maksymalna 4,90 GHz
- 10 rdzeni i 16 wątków
- Procesor Intel® Core™ i7-12700K dwunastej generacji do komputerów stacjonarnych:
- Częstotliwość maksymalna 5,00 GHz
- 12 rdzeni i 20 wątków
- Procesor Intel® Core™ i9-12900K dwunastej generacji do komputerów stacjonarnych:
- Częstotliwość maksymalna 5,20 GHz
- 16 rdzeni i 24 wątki
Zacznij, wybierając segment procesorów Intel® Core™, który odpowiada Twoim potrzebom, a potem rozważ, jakie dodatkowe funkcjonalności (na przykład overclocking)1 są dla Ciebie ważne. Zajrzyj do przewodnika po nazwach procesorów Intel®. Opisano w nim wiele dostępnych opcji.
Jedną z największych zalet obecnego rynku sprzętu komputerowego jest duża liczba opcji, które pozwolą Ci znaleźć dokładnie taki produkt, którego potrzebujesz w ramach swojego budżetu. Różnorodność dostępnych procesorów oznacza, że istnieje odpowiedni procesor dla każdego systemu, bez względu na to, do czego będziesz chciał go używać.
Etap 5: sprawdź testy porównawcze
Mamy nadzieję, że wiedza na temat tych podstawowych cech procesora, pozwoli Ci dokonać odpowiedniego wyboru. Najprawdopodobniej będzie jednak kilka modeli procesorów, które oferują możliwości, których szukasz i mieszczą się w Twoim budżecie.
W porównaniu kilku podobnych opcji pomogą Ci testy porównawcze, które odzwierciedlą planowane użycie komputera. Możesz na przykład poszukać konkretnej gry, w którą masz zamiar grać i sprawdzić, jak poradzi sobie z nią procesor, nad którym się zastanawiasz, porównując dane takie jak liczba klatek na sekundę. Pozwoli Ci to dobrać procesor do Twoich potrzeb i oczekiwań. Oczywiście w takim wypadku musisz też wziąć pod uwagę inne elementy sprzętowe, takie jak RAM i procesor graficzny, ale mimo wszystko może być to dobra metoda, która pozwoli Ci zawęzić wybór odpowiednich procesorów.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, zapoznaj się z naszymi przewodnikami, które pomogą Ci zrozumieć testy porównawcze procesorów, a jeżeli planujesz samodzielną instalację nowego procesora, dowiedz się, jak odpowiednio nałożyć pastę termiczną.
Czym są generacje procesorów?
Możliwości procesora i mikroukładu często określa generacja procesora (np. dziesiąta generacja lub jedenasta generacja). Generacja danego procesora ma wpływ na to, czy będzie on obsługiwał pewne funkcjonalności, takie jak opcje wyjścia / wyjścia, rodzaje połączeń sieciowych i kompatybilność z najnowszym sprzętem. Wybierając procesory najnowszej generacji, będziesz mógł w pełni skorzystać ze wszystkich funkcjonalności i elementów sprzętowych, obsługiwanych przez Twój system. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o najnowszej generacji komputerów stacjonarnych i laptopów, a także o obsługiwanych przez nich nowych technologiach.
Co oznacza seria X procesorów Intel® Core™?
Seria X oferuje największą liczbę rdzeni w gamie procesorów Intel® Core™. Procesory z tej serii są zaprojektowane głównie z myślą o zaawansowanych przepływach pracy twórców i mogą nie sprawdzić się w przypadku typowych systemów do grania. Dla przykładu procesor Intel® Core™ i9-10920X z serii X ma 12 rdzeni i 24 wątki.
Jak mogę mieć pewność, że mój procesor będzie w stanie obsłużyć najnowsze gry?
Upewnij się, że procesor spełnia minimalne wymagania systemowe gier, w które chcesz grać, lub je przekracza. Dla wymagających sprzętowo gier komputerowych typu AAA w pełni wystarczające będą procesory Intel® Core™ i7 oraz Intel® Core™ i9 — zarówno w wersji na komputery stacjonarne, jak i przenośne.
Jakiego procesora potrzebuję, aby uruchomić gry z wyższą częstotliwością wyświetlania klatek?
Utrzymanie stałej częstotliwości wyświetlania klatek poniżej 60 klatek na sekundę wymaga procesora o dostatecznej wydajności. Parametr ten będzie zmieniał się w zależności od gry. Testy porównawcze stanowią przydatną wskazówkę przy wyborze odpowiedniego procesora.
Czy mój procesor będzie współpracował z monitorem HDR lub 4K do gier?
To zależy. Wymagania sprzętowe do odtwarzania wideo z HDR są stosunkowo skromne. Wszystkie procesory Intel® Core™ siódmej generacji i nowsze mają wbudowane rozwiązanie do obsługi monitorów HDR.Należy jednak pamiętać, że wymagania sprzętowe do obsługi gier z wyższą częstotliwością wyświetlania klatek rosną w przypadku monitorów o większej rozdzielczości.
Jaki procesor jest potrzebny do streamowania gry?
Urządzenie z procesorem Intel® Core™ i7 lub wyższym i co najmniej 8 GB pamięci RAM pozwoli osiągnąć doskonałe wyniki podczas gry przy jednoczesnym streamingu. Jeśli chcesz zachować stabilność rozgrywki, procesor Intel® Core™ i9 zapewni jeszcze większą płynność gry. Dowiedz się więcej.