Wszystko, czego potrzebujesz do najlepszej konfiguracji stanowiska do gier

Najważniejsze informacje:

  • Wyświetlacze.

  • Twoje krzesło.

  • Dźwięk.

  • Streaming.

  • Twoja konfiguracja.

author-image

Według

Jeżeli spędzasz dużo czasu przy biurku, wiesz, jak ważna jest właściwa konfiguracja stanowiska do grania.

Przy ustawianiu stanowiska należy wziąć pod uwagę wiele czynników, przy czym najważniejsze są wygoda i funkcjonalność. Poza nimi są także inne czynniki, np. ustawienia dźwięku, umiejscowienie monitora, myszy i klawiatury, i nie tylko, które mogą mieć ogromny wpływ na sposób interakcji z komputerem.

W szczególności zajmiemy się ergonomią, czyli nauką o dostosowywaniu narzędzi do anatomii człowieka, a także estetyką, czyli wyglądem całego zestawu gamingowego. W naszej sytuacji ergonomia dotyczy interakcji ciała z technologią i tego, jak ważne przy ustawianiu wymarzonego stanowiska do gier są zdrowie i wygoda. Choć każdy ma inny gust i nie ma jednego prawidłowego sposobu konfiguracji stanowiska do gier, zajmiemy się najważniejszymi elementami, na które należy zwrócić uwagę podczas projektowania idealnego stanowiska do gier.

Biurko

Biurko to prawdopodobnie centrum całej konstrukcji. Wokół niego poustawiane są wszystkie inne elementy. Podczas poszukiwań idealnego biurka do grania w gry komputerowe należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii: wygodę (ergonomię), powierzchnię, materiał, z którego jest wykonane, i estetykę. Niezależnie od tego, czy biurko składa się z dwóch podpórek i blatu od pewnego szwedzkiego producenta mebli, czy też z metalu i szkła i bardziej pasuje do muzeum sztuki nowoczesnej, musisz wybrać coś, co będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne.

Najpierw wybierz rodzaj powierzchni biurka. Szkło, na przykład, wygląda ładnie, ale może utrudnić poruszanie myszą. Ponadto biurko, które może się potłuc, sprawdzi się raczej średnio. Pomyśl o ciężarze, który umieścisz na wybranej powierzchni, np. o monitorach i wyświetlaczach, i wybierz taką, która będzie wystarczająco mocna. Rozważ także odpowiedni wygląd. Wybierając polerowane drewno osiągniesz zdecydowanie inny efekt, niż jeśli wybierzesz marmur.

Ważne jest też miejsce ustawienia stanowiska. Jeśli masz do dyspozycji mało przestrzeni, warto pomyśleć o bardziej minimalistycznej konstrukcji, ewentualnie połączonej z komputerem małych rozmiarów. Jeśli masz do dyspozycji więcej przestrzeni, warto pomyśleć o biurku w kształcie litery L, które daje większą swobodę. Warto również wziąć pod uwagę to, jak często się poruszasz. Dwa kozły i stare drzwi zdecydowanie łatwiej przenieść niż ogromną obudowę komputera, która służy również jako biurko.

Wygoda i zdrowie powinny być priorytetem. Z tego powodu biurka do pracy na stojąco są coraz popularniejsze – umożliwiają pracę lub granie na stojąco lub na siedząco. Siedzenie cały dzień może być męczące, więc możliwość wstania w dowolnej chwili może być dużym udogodnieniem. Biurka do pracy na stojąco mogą być pełnowymiarowe i w pełni zmechanizowane. Są także mniejsze wersje do zamontowania na zwykłym biurku. Można je podnieść, gdy zechcesz rozprostować nogi. „Biurka do pracy nas stojąco nie rozwiążą problemu z siedzeniem, ale zmiana pozycji i postawy co jakiś czas pomaga w znacznym stopniu rozwiązać owy problem” – twierdzi dr Drew Schwartz, etatowy specjalista w dziedzinie chiropraktyki, który czasem też gra.

Inną cechą konfiguracji, nad którą warto się zastanowić, jest ułożenie kabli. Prawidłowe ułożenie kabli na stanowisku może znacznie poprawić estetykę, ułatwić czyszczenie i ograniczyć ryzyko potknięcia. W dziedzinie prowadzenia kabli i zarządzania nimi do wyboru jest wiele różnych rozwiązań, np. osłony, rzepy do spinania i pudełka do kabli.

Wyświetlacz

Podczas grania musisz widzieć, co robisz, więc warto pomyśleć nie tylko o właściwym wyświetlaczu, ale również o sposobie jego ustawienia. „Od ustawienia monitora zależą ogólne wrażenia dotyczące korzystania z zestawu. Sztuczka polega na równoważeniu ergonomii z estetyką” – powiedziała nam streamerka Freya Fox.

Zanim zdecydujesz, gdzie ustawić monitor, musisz zastanowić się, ile ich potrzebujesz. Konfiguracje z wieloma monitorami zdobywają coraz większą popularność, ponieważ ludzie odkrywają korzyści związane z posiadaniem wielu ekranów do grania i pracy. Jednak pamiętaj, że nowsze, ultraszerokie monitory są również doskonałym rozwiązaniem.

Gdy już ustalisz, ile chcesz monitorów, pora zastanowić się nad ich optymalnym ustawieniem. Dwa identyczne monitory ustawione obok siebie to sprawdzona i popularna konfiguracja, ale istnieją inne. Weźmy na przykład telewizor zamontowany na ścianie z monitorem do gier bezpośrednio przed oczami, albo dwa wyświetlacze jeden obok drugiego – ale jeden jest ustawiony pionowo.

Jeśli chcesz zmieniać pozycję wyświetlacza w dowolnej chwili, musisz znaleźć mechanizm mocujący, który to umożliwia. Zakładając, że Twój monitor jest zgodny ze standardem VESA (większość nowoczesnych wyświetlaczy jest z nim zgodna), masz ogromny wybór możliwości poza podstawką dołączoną do zestawu. Istnieją wysięgniki do mocowania monitorów, które można przymocować do biurka na różne sposoby, a także uchwyty do ścian, dzięki którym wysięgnika nie trzeba mocować do biurka. Wysięgniki pozwalają zmienić pozycję wyświetlacza w sposób odpowiedni dla danego momentu, a także oszczędzić cenne miejsce na biurku. Jeśli zdecydujesz się na instalację uchwytu lub wysięgnika, sprawdź, czy wybrane akcesorium jest w stanie utrzymać wyświetlacz.

Ustawienie monitora ma wpływ nie tylko na wygodę, ale również stan zdrowia. „Monitor główny powinien zawsze znajdować się bezpośrednio przed użytkownikiem. Dzięki temu mięśnie na szyi męczą się mniej od ciągłego obracania w bok. Jeśli masz konfigurację z dwoma monitorami, polecam, aby drugi wyświetlacz przylegał bezpośrednio do pierwszego i miał możliwość obrotu do pionu. Odległość monitora od użytkownika powinna wynosić długość ramienia, zaś wysokość powinna być ustawiona tak, aby oczy znajdowały się równolegle do górnej części ekranu” – radzi dr Schwartz.

Twój tron

Jeśli chodzi o wygodę, dobry fotel ma ogromne znaczenie. Tak zwane fotele gamingowe zdobyły popularność na przestrzeni ostatniej dekady. Opinie o estetyce tych wyścigowych foteli są różne, ale nie ma żadnych wątpliwości, że taki typ konstrukcji osiągnął powszechną popularność. Jeśli nie dbasz o gamingową estetykę, dobrze zaprojektowane fotele biurowe zawsze będą w modzie, a w ofercie ich sprzedawców jest jeszcze więcej opcji dotyczących stylu, wygody i ceny.

Poza wyglądem istnieje jeszcze kilka innych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru fotela. „Gdy siedzisz przez dłuższy czas, możliwość regulacji jest kluczowa, a mocne oparcie to konieczność. Regulacja podłokietnika w płaszczyznach XYZ to cudowny dodatek umożliwiający należyte ustawienie oparcia dla przedramion, a regulowane lub zdejmowane oparcie regionu lędźwiowego to doskonała opcja” – powiedział dr Schwartz.

Niezależnie od preferencji stylistycznych, podczas wyboru fotela warto wziąć pod uwagę wzrost i wagę. Krzesło zaprojektowane dla osoby wysokiej może nie być wygodne dla osoby niskiej i odwrotnie.

Mysz i klawiatura

Niezależnie od tego, czy masz już mysz i klawiaturę, musisz ustalić ich miejsce w konfiguracji.

„Dla mnie klawiatura musi być tylko wystarczająco mała” – powiedział González Molinillo z ligi Overwatch. Mała klawiatura pozwala zaoszczędzić miejsce na biurku i umożliwia większą dowolność przy ustawieniach.

Ale wszystko zależy także od tego, w co grasz i od osobistych preferencji.

„To zależy od gry, ale przez 99% czasu mam klawiaturę bezpośrednio przed ekranem, a mysz po prawej. „Czasami, gdy gram w FPS-y takie jak Overwatch, ustawiam klawiaturę pod kątem, aby mieć więcej miejsca do celowania myszą” — mówi Freya Fox.

Ustaw wszystko według indywidualnych preferencji, ale pamiętaj, że biurko musi być w stanie unieść wszystkie elementy.

Pod względem zdrowotnym odpowiednie ułożenie dłoni i nadgarstka również ma tutaj znaczenie, ponieważ niektórzy mogą potrzebować oparcia na nadgarstek. Jeśli potrzebujesz dodatkowego oparcia, do wyboru są oparcia na nadgarstek pasujące do niemal każdej konfiguracji lub każdego gustu – od polerowanego drewna do piankę zapamiętującą kształty.

Tradycyjne podkładki pod mysz na przestrzeni lat bardzo się zmieniły. Teraz dostępne są podkładki z materiału z niestandardowymi nadrukami, które pokrywają całą powierzchnię biurka, lub podkładki o twardej powierzchni z integracją RGB i przejściem USB ułatwiającym dostęp. Podkładka pod mysz nie musi być narzędziem gwarantującym sukces, ale dzięki niej stanowisko do gier może wyglądać lepiej i bardziej luksusowo. Jeśli chcesz, aby mysz działała wydajnie, warto wziąć pod uwagę powierzchnię, na której jej używasz.

Kontroler do gier jest również doskonałym akcesorium dla graczy. Jeśli używasz takiego urządzenia regularnie, warto dołączyć je do zestawu. Może to obejmować różne elementy – od niestandardowej podstawki po bezprzewodową stację ładowania ustawioną obok komputera. Jeśli interesują Cię inne urządzenia peryferyjne do sterowania, możesz pójść jeszcze dalej.

Jeśli uwielbiasz symulatory lotu lub jazdy, rozbudowane konfiguracje mające przypominać budowę kokpitu myśliwca lub samochodu sportowego zapewne nie są Ci obce. Nawet jeśli nie potrzebujesz czegoś tak wyrafinowanego, warto ustawić kierownicę wyścigową lub drążek sterowania lotem w sposób ułatwiający dostęp.

To Twoja przestrzeń, więc powinna być zorganizowana w sposób, który odzwierciedla Twoje pasje.

Oświetlenie

Czy wyszukane oświetlenie czyni z Ciebie lepszego gracza? Prawdopodobnie nie, ale może sprawić, że bardziej wciągniesz się w rozgrywkę.

Tak jak w przypadku innych omówionych już kwestii, należy tu dążyć do równowagi między ochroną zdrowia a estetyką. Zbyt długie wpatrywanie się w monitor może męczyć wzrok, a sposób oświetlenia przestrzeni, w której przebywasz, może temu zaradzić.

Jeśli masz tylko oświetlenie sufitowe, prosta lampa podłogowa lub stołowa może naprawdę dużo zmienić. Dzięki kolorowemu oświetleniu, np. podświetleniu LED, możesz przy stosunkowo niskich kosztach dodać do pomieszczenia trochę kolorów, natomiast zdalnie sterowane kolorowe diody LED nie wymagają jakiejkolwiek łączności z siecią. Instalacja nie jest skomplikowana, a korzyści mogą być ogromne.

Nie każdy potrzebuje tak skomplikowanej konfiguracji oświetleniowej, ale gdy streamujesz, czasami wysoki poziom personalizacji jest ważny. „Używam różnego rodzaju oświetlenia – od inteligentnych żarówek firmy LIFX po standardowe światła wideo LED z żelem. Mam także kilka „reflektorów”. To zwykłe lampy LED PAR, które można spotkać na planie filmowym lub w teatrze” – powiedziała Freya Fox.

Inteligentne rozwiązania oświetleniowe, takie jak Philips Hue i Nanoleaf, pozwalają tworzyć unikalne profile światła reagujące na grę, w którą grasz, dzięki czemu to, co widzisz na ekranie, rozszerza się na całe pomieszczenie.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom oświetleniowym, paskom oświetleniowym i integracji RGB z podzespołami komputerowymi i urządzeniami peryferyjnymi wypełnienie pomieszczenia światłem nigdy nie było takie proste.

Dźwięk

Monitor z wbudowanymi głośnikami może wystarczyć, ale nie musisz się ograniczać do dostatecznego rozwiązania audio. Na rynku jest wiele różnych zestawów słuchawkowych o różnych cenach i z różnymi funkcjami.

Jeśli masz w sobie coś z audiofila, pamiętaj, że nawet najwyższej klasy słuchawki można podłączyć do komputera. Zewnętrzne wzmacniacze do słuchawek i przetworniki DAC (cyfrowo-analogowe) mogą bardzo dobrze imitować wysoką jakość dźwięku godną drogiego zestawu słuchawkowego. Nawet podstawowy przetwornik USB DAC może czynić wielką różnicę.

Choć większość zestawów słuchawkowych do gier ma mikrofony, które nadają się do komunikacji przez program Discord, warto zainwestować w osobny mikrofon i ewentualnie ramię lub uchwyt/stojak. Jest to szczególnie ważne, jeśli nagrywasz głos do produkcji lub streamowania. Tak jak w przypadku słuchawek, dostępne są mikrofony specjalnie przeznaczone do treści, które chcesz nagrywać, z opcjami komunikacyjnymi umożliwiającymi podłączenie ich do stanowiska gracza.

Transmisje strumieniowe

Jeśli lubisz prowadzić transmisje strumieniowe, Twoje biurko wygląda prawdopodobnie inaczej niż biurko przeciętnego gracza. Idealna konfiguracja do transmisji strumieniowej to materiał na osobny temat, ale oto kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas budowania stanowiska do streamowania.

Musisz rozważyć rozmieszczenie kamer i oświetlenie. „Używam lampy pierścieniowej o mocy 3600 lumenów. Jest niesamowicie jasna i można ją regulować ręcznie, w zależności od tego, jak dużo światła potrzebujesz. Taką lampę ustawiam naprzeciw siebie, a kamerę wewnątrz pierścienia” – powiedziała Freya Fox.

Jeśli chodzi o zielony ekran, jego konfiguracja to całkowicie odrębny proces o innych wymaganiach dotyczących oświetlenia. Musisz wybrać odpowiedni mikrofon i ramię/stojak, jak również kondensor, mikser i inne urządzenia audio, dzięki którym dźwięk w Twoich transmisjach będzie doskonały.

Jeśli do transmisji strumieniowych używasz dwóch komputerów, zadbaj o to, aby oba były odpowiednio skonfigurowane – chodzi tu o wiele klawiatur, myszy i monitorów lub możliwość przełączania pomiędzy nimi.

Idealna konfiguracja

Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, jak wygląda Twoje idealne stanowisko do gier, ale na pewno powinno być wygodne, funkcjonalne i dopasowane do Twoich potrzeb. Łączenie wszystkich elementów stanowiska do gier w jedną całość nie musi być trudne ani kosztowne. Wystarczy, że efekt będzie zadowalający.