Przy wyborze między laptopem a komputerem stacjonarnym trzeba pamiętać o kilku ważnych czynnikach. Laptop do gier jest mniejszy i przenośny, natomiast komputer stacjonarny do gier ma większe rozmiary i możliwości dopasowywania. Obie opcje są znakomite, lecz obie mają swoje mocne i słabe strony.
Który standard konstrukcji zapewni lepszy komfort korzystania z urządzenia? Spójrzmy na charakterystyczne cechy i zastosowania każdego z nich.
Wydajność
Choć przy zakupie komputera osobistego wydaje się to nieoczywiste, to jednak wydajność nie powinna być najważniejszym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Systemy laptopów miały opinię mało wydajnych w porównaniu do ich stacjonarnych odpowiedników, jednak dziś już nie zawsze tak bywa.
Nowoczesne laptopy do gier bywają niezwykle wydajne i mocne. Mimo że komputery stacjonarne ciągle jeszcze mają większą wydajność w przypadku komponentów z górnej półki i aspektów termicznych, różnica jest znacznie mniej zauważalna niż w przeszłości.
Wydajność jest zwykle porównywalna, więc przyjrzyjmy się innych czynnikom, które warto rozważyć.
Mobilność
Porównując laptopy do gier z komputerami stacjonarnymi, należy przede wszystkim określić czy istotna jest możliwość korzystania z urządzenia w dowolnym miejscu, czy też może ważniejsza jest większa liczba portów oraz opcje dopasowywania kosztem wielkości i wagi sprzętu.
Laptop
Główną zaletą laptopa jest jego mobilność. Dobry laptop potrafi wszystko to, co komputer stacjonarny i do tego jest przenośny.
Elastyczność urządzenia może okazać się ogromną zaletą dla osób często przebywających z dala od domu. Najnowsze laptopy są rekordowo kompaktowe, co pozwala na korzystanie z nich w miejscach, w których komputer stacjonarny byłby niepraktyczny, jak np. samolot lub ulubiona kafejka.
Ponadto laptopy do gier to często sprzęt wysokiej klasy, który umożliwia granie w gry oparte na rywalizacji i gry klasy AAA, bez względu na to, gdzie jesteś.
Laptopy pracują na zasilaniu bateryjnym i są wyposażone we wbudowany wyświetlacz, klawiaturę i gładzik, jednak w domu, z odpowiednimi urządzeniami peryferyjnymi mogą nawet zastąpić komputer stacjonarny. Wyposażenie dodatkowe, takie jak stacje dokujące, myszy, klawiatury i zewnętrzne wyświetlacze do gier, może zwiększyć uniwersalność laptopa, choć zwiększa to końcowy koszt rozwiązania.
Komputer stacjonarny
Z drugiej strony, komputery stacjonarne są znacznie większe od laptopa, co ogranicza ich mobilność. Nawet najmniejsza konstrukcja komputera stacjonarnego będzie wymagać źródła zasilania i monitora. I choć istnieją gracze, którym nie przeszkadza przenoszenie całej skrzynki na specjalne okazje, jak np. turnieje LAN, jednak większość osób woli tego nie robić.
Komputery stacjonarne mają również więcej portów we/wy, które są zazwyczaj wbudowane w płytę główną, lub karty rozszerzeń PCIe*, takie jak zewnętrzna karta graficzna, co powoduje, że mają większe możliwości łączenia z urządzeniami zewnętrznymi. Mają także więcej opcji łączności, dzięki umieszczonym z przodu portom USB i audio. Pozwala to na obsługę wielu monitorów, niestandardowych urządzeń peryferyjnych, dodatkowych portów USB oraz na korzystanie z dynamiczniejszej i elastyczniejszej stacji roboczej lub platformy do grania.
Modernizacja sprzętu
Mobilność laptopów jest też ich wadą, gdyż kompaktowa konstrukcja utrudnia modernizację. W wielu laptopach procesory i karty graficzne są przylutowane do płyty głównej lub są trudno dostępne. Komputery stacjonarne mają tutaj przewagę, dzięki łatwemu dostępowi do komponentów wewnętrznych.
Laptop
Z uwagi na kompaktową konstrukcję laptopy znacznie trudniej jest zmodernizować. Niektóre laptopy umożliwiają rozbudowę pamięci RAM lub pamięci masowej, ale wymiana procesora lub procesora graficznego jest praktycznie niemożliwa dla przeciętnego użytkownika. Przy zakupie laptopa weź pod uwagę, że będziesz korzystać z praktycznie tych samych komponentów wewnętrznych przez cały okres użytkowania sprzętu.
Komputer stacjonarny
Z drugiej strony, większość komputerów stacjonarnych łatwo się modernizuje. Ze względu na modularną konstrukcję podzespoły można względnie łatwo wymieniać, co umożliwia modernizację sprzętu w razie potrzeby. Zamiast kupować nową maszynę, gdy wiek komputera zacznie dawać się we znaki, można go stopniowo modernizować.
Nawet gotowe komputery stacjonarne zazwyczaj da się modernizować, choć zawsze warto sprawdzić z producentem, czy praca nad konfiguracją nie łamie warunków gwarancji.
Personalizacja
Z tego samego powodu fizyczny rozmiar komputerów stacjonarnych pozwala na wprowadzanie zmian niedostępnych w laptopach.
Laptop
Przy zakupie laptopa zwykle można wybrać podstawowe komponenty, w tym pamięć masową i pamięć RAM, procesor i procesor graficzny, a czasami wyświetlacz.
Pozwala to w pewien sposób dostosować wydajność sprzętu. Jednak w większości przypadków sprzęt nie zmieni się od dnia zakupu komputera aż do jego wymiany.
To samo dotyczy aspektów estetycznych laptopa. O ile dziś wybór jest większy niż kiedykolwiek wcześniej, wciąż są to gotowe konstrukcje, które są dość ograniczone pod względem personalizacji, takich jak niestandardowa kolorystyka czy podświetlenie klawiatury.
Komputer stacjonarny
Możliwość dopasowywania do indywidualnych potrzeb jest jedną z największych zalet komputerów stacjonarnych. Ponieważ sprzęt jest łatwo przebudowywać, można dowolnie dodawać i usuwać podzespoły pod kątem własnych potrzeb. Komputer stacjonarny umożliwia:
- Korzystanie z wielu niestandardowych opcji sprzętowych. Bez względu na to, czy chcesz podkręcić procesor2 i zapewnić jego optymalną temperaturę za pomocą niestandardowego systemu chłodzenia cieczą, czy też bardziej interesuje Cię złożenie najmniejszego komputera stacjonarnego do gier, przy tak dużej kontroli nad wnętrzem urządzenia możliwe jest niemal wszystko.
- Wysoce kontrolowana wydajność. Niestandardowy sprzęt umożliwia osiągnięcie maksymalnej wydajności komputera. W porównaniu z laptopem większa ilość miejsca w komputerze stacjonarnym pozwala na zastosowanie takich rozwiązań jak wydajniejsze systemy chłodzące. W komputerze stacjonarnym można zainstalować wentylatory, uniwersalne systemy chłodzenia procesora lub złożone, niestandardowe układy chłodzenia, które zapewniają chłodzenie precyzyjnie zaprojektowane pod kątem konkretnych wymagań sprzętowych.
- Większy wybór estetyki sprzętu. W przypadku komputerów stacjonarnych można również uzyskać bardziej estetyczny wygląd. Oprócz koloru obudowy w przypadku każdego komponentu można wybierać spośród różnych rozmiarów, marek, specyfikacji i wzorów graficznych. Można nie tylko dostosować wydajność komputera, korzystając ze starannie dobranych rozwiązań sprzętowych i chłodzących, ale także zrealizować swoją kreatywną wizję, składając wizualnie unikalną maszynę.
Gotowe komputery również zapewniają wysoki poziom personalizacji. Niektórzy producenci umożliwiają wybór części w nowym komputerze przed jego złożeniem. Oznacza to, że mimo zakupu gotowego zestawu otrzymujemy wszystkie zalety komputera złożonego samodzielnie.
Zestawienie porównawcze.
Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym nie ma prostych odpowiedzi. Żaden nie jest lepszy od drugiego.
Wszystko zależy od potrzeb gracza: od tego, czy ważniejsza jest mobilność laptopa do gier, czy też ogromne możliwości rozbudowy komputera stacjonarnego, włącznie z opcją samodzielnego złożenia.
Laptop: największe zalety. |
Komputer stacjonarny: największe zalety. |
---|---|
Może być wykorzystywany do gier wysokiej klasy. |
Może być wykorzystywany do gier wysokiej klasy. |
Może być używany w domu i poza nim. |
Zazwyczaj ma większy wybór i liczbę portów we/wy. |
Wygodne, kompleksowe rozwiązanie. |
Modułowa konstrukcja z możliwością rozbudowy. |
Laptop: największe wady. |
Komputer stacjonarny: największe wady. |
---|---|
Ograniczone możliwości personalizowania i wymiany komponentów. |
Nie sprawdza się w podróży. |