Na co zwrócić uwagę w monitorze do gier z HDR

Najważniejsze informacje:

 • Czym jest HDR?

 • Konfiguracja HDR.

 • Program VESA Display HDR.

 • Szczytowa jasność.

 • Głębia koloru.

author-image

By

Dzięki ponad 150 monitorom zdolnym do wyświetlania weryfikowalnego obrazu HDR (z szerokim zakresem dynamiki)2 i wielu innym, które według producentów oferują taką ulepszoną jakość obrazu, monitory komputerowe HDR stają się dominującym trendem. Obejmuje on monitory do gier 4K HDR.

Firmy ASUS, Acer, MSI oraz AOC oferują monitory do gier z HDR w swoich liniach produktów razem z monitorami o standardowym zakresie dynamiki (SDR), które wciąż są szeroko dostępne. Wśród obecnych monitorów do gier z HDR niektóre oferują jedynie niewielką poprawę jakości w porównaniu do monitorów SDR. Inne natomiast są zdolne zapewnić prawdziwe wrażenia HDR. Czasem trudno jest dostrzec różnicę pomiędzy wysokiej jakości monitorem HDR i tym niższym jakościowo, ponieważ każdy z nich reklamowany jest jako monitor z HDR.

Z tego powodu warto wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania zakupu. Aby w pełni cieszyć się technologią HDR, warto upewnić się, że Twój monitor posiada właściwą kombinację funkcji.

Technologie HDR

Czym tak w ogóle jest HDR? Podstawową cechą monitorów HDR jest poprawiony współczynnik kontrastu — oznacza to rozróżnienie między jasnymi i ciemnymi obszarami obrazu. Wykorzystują one zwiększoną jasność i głębsze poziomy czerni, aby wyświetlać obraz o wyższym kontraście.

Oprócz poprawy jasności i odwzorowania czerni, monitory HDR często obejmują ulepszone technologie kolorów. Monitory o zwiększonej głębi bitowej, takiej jak obsługa koloru 10-bitowego, mogą wyświetlać większą liczbę kolorów, aby płynniej oddawać przejścia pomiędzy odcieniami.

Zwiększona głębia bitowa poprawia również oddawanie barw, aby wierniej odtwarzać efekty światła na kolorach.

Tymczasem monitory z szerszą przestrzenią barw, tzw. gamutem, są w stanie wyświetlać żywsze i bardziej kolorowe obrazy.

Konfiguracja HDR

Technologie oświetlenia i koloru HDR umożliwiają po prostu lepszy wygląd gier. Aby zacząć grać w HDR będziesz potrzebował trzech rzeczy:

 • Gry z obsługą HDR
 • Komputera z procesorem i kartą graficzną zdolną do obsługi treści HDR
 • Monitora z HDR

Gry z HDR

Gra musi mieć wbudowaną obsługę HDR, aby wykorzystać możliwości monitora do gier z HDR. Większość gier wydanych przed 2017 r. nie będzie w stanie obsługiwać HDR. Jednakże biblioteka takowych systematycznie się powiększa od tego czasu. Gry obsługujące HDR3 obejmują Far Cry 5, Destiny 2, Battlefield 5, PlayerUnknown's Battlegrounds i Metro Exodus, a to zaledwie kilka przykładów.

System zdolny do obsługi HDR

Twój system powinien być zdolny podołać temu zadaniu. Wymogi sprzętowe dla odtwarzania wideo z HDR są stosunkowo skromne, a komponenty ze zdolnością obsługi HDR są powszechnie spotykane w nowoczesnych komputerach. Zdolny do obsługi monitora 4K HDR jest system z następującą specyfikacją:

 • Procesor Intel® Core™ siódmej generacji lub wyższej4
 • Karta graficzna Nvidia* GTX z serii 10, Nvidia* RTX z serii 20 lub AMD* Radeon z serii 5 lub wyższej

Chociaż do oglądania treści HDR niekoniecznie potrzebny jest systemu o dużych możliwościach, granie w gry HDR postawi Twojemu systemowi wyższe wymagania. Te wymagania będą jeszcze wyższe dla monitorów szerokokątnych oraz monitorów z wyższym rozdzielczościami, takimi jak 1440p lub 4K.

Monitor z HDR

Przede wszystkim monitor do gier z HDR powinien być w stanie zapewnić częstotliwość odświeżania i czas reakcji, których oczekujesz podczas grania w ulubione gry. (W celu uzyskania dodatkowych wskazówek możesz poczytać na temat technologii monitorów tutaj.) Wiele monitorów HDR na rynku stosuje matryce IPS o dłuższym czasie reakcji oraz niższej częstotliwości odświeżania niż w tradycyjnie stosowanych w monitorach do gier matrycach TN, więc szukaj monitora HDR zaprojektowanego specjalnie dla graczy. Monitory HDR o częstotliwości odświeżania 144 Hz oraz czasie reakcji 4 ms są dostępne, ale kosztują więcej.

Monitor HDR powinien obsługiwać format HDR, który obejmuje HDR10, HDR10+, DolbyVision oraz HLG. Są to standardy kodowania wideo stosowane do kompresowania i dekompresowania plików wideo, które oferują różne zalety w stosunku do pozostałych.

Miej na uwadze, że standardy kodowania mogą być mylące. Monitor wykazujący obsługę HDR10, HDR10+, DV lub HLG nie świadczy sam w sobie o poziomie możliwości monitora lub jego rzeczywistej jakości obrazu, lecz informuje jedynie o zdolności odkodowania treści HDR i przekształcenia ich w sygnał wideo. Ostatecznie ekran musi posiadać zdolność wyświetlania treści HDR, co jest wymaganiem, którego wiele wyświetlaczy reklamowanych jako HDR-ready niestety nie spełnia.

Rada od eksperta: Jako że większość gier z HDR obsługuje format HDR10, szukaj monitora obsługującego ten właśnie format.

Podczas szukania monitora ze zdolnością odbierania sygnału HDR, wybierz ten, który ma również odpowiednie możliwości sprzętowe. W celu wyświetlania obrazu HDR monitor powinien posiadać następujące dane techniczne:

 • Szczytowa jasność: 400 cd/m² lub najlepiej wyższa
 • Poziomy czerni (wielkość plamki): 0,40 mm lub niższy
 • Głębia kolorów: 10-bitowa (8+2 bity)
 • Przestrzeń barw: pokrycie 90% DCI-P3 lub więcej
 • Lokalne przyciemnienie podświetlenia

Wyświetlacz z normą VESA

Najłatwiejszą metodą na ustalenie, czy monitor zdolny jest do produkcji prawdziwych obrazów HDR, jest zwrócenie uwagi na logo VESA* DisplayHDR. To logo potwierdza, że specyfikacja monitora została przetestowana i zweryfikowana przez program VESA Display HDR, jedyny globalny, otwarty standard dla HDR. Program ten został stworzony w celu wprowadzenia pewnej spójności w szeroko zróżnicowanych specyfikacjach monitorów HDR pojawiających się na rynku.

Program ten dzieli monitory HDR na siedem kategorii. Te kategorie są w dużej mierze określone przez ich poziom szczytowej jasności, ale obejmują również wymagania odnośnie lokalnego przyciemniania, głębi kolorów i gamutu barw. Monitor pierwszej kategorii — DisplayHDR 400 — posiada minimalne specyfikacje wymagane w celu wyświetlania treści HDR, podczas gdy monitor z certyfikatem wyższej kategorii wykazywać będzie lepsze zdolności HDR.

Szczytowa jasność

Szczytowa jasność pozwala rozjaśnić małe, wyróżnione obszary obrazu, bez wpływu na okoliczne obszary. Na przykład poszczególne gwiazdy mogą zostać rozjaśnione, podczas gdy otaczające je nocne niebo pozostanie czarne jak smoła.

Monitor ze szczytową jasnością 600 cd/m² — miarą ilości światła, które może być emitowane przez ekran — należy traktować jako minimum prawdziwej produkcji treści HDR. Większość podstawowych monitorów HDR posiada poziom jasności o wartości 400 cd/m². Są one poziom wyżej niż monitory SDR, które zazwyczaj posiadają jasność w przedziale od 250 do 350 cd/m², ale brakuje im „lokalnych stref przyciemniania", kluczowej funkcji wysokiej jakości monitorów HDR.

Lokalne przyciemnianie pozwala podświetleniu monitora przyciemnić ekran w poszczególnych obszarach, tym samym poprawiając kontrast między ciemnością i światłem w obrazie. Nie zawsze oczywiste jest, czy monitor posiada funkcję lokalnego przyciemniania, ale jeśli tak, powinno to być wymienione w jego specyfikacjach.

Głębia koloru

Chociaż może się to wydawać mylące, nie należy z góry odrzucać monitorów z głębią kolorów 8+2 bitów. Prawie każdy monitor HDR korzysta z 8-bitowej matrycy z 2 bitami wartości zmiennej, aby w przybliżeniu oddawać wyższe liczby barw prawdziwej 10-bitowej głębi kolorów. Matryce te nazywane są matrycami 8+2-bitowymi.

Mimo że matryce 8+2-bitowe sprzedawane są często jako matryce 10-bitowe, nie są one dokładnie w tej samej lidze, co prawdziwe matryce 10-bitowe, które obecnie kosztują dwa lub trzy razy więcej. Mimo to monitory 8+2-bitowe są na wyraźnie wyższym poziomie niż monitory SDR, które zazwyczaj używają matryce 6+2-bitowe. Przeczytaj więcej o głębi kolorów tutaj.

Zakończenie: Prawdziwe wrażenia z rozgrywki w HDR

Dzięki wyrazistej jasności, atramentowej czerni i całej palecie kolorów, monitor do gier z HDR może oddać efekty wizualne gier lepiej niż jakikolwiek monitor SDR, ale tylko, jeśli posiada odpowiedni zestaw funkcji i specyfikacji. Upewnij się, że Twój monitor HDR może zapewnić prawdziwe wrażenia HDR.

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat specyfikacji sprzętu HDR, takich jak głębia kolorów, przestrzeń barw, poziomy czerni oraz lokalne strefy przyciemniania, sprawdź nasz wszechstronny przewodnik po monitorach do gier, który obejmuje wszystko, co musisz wiedzieć na temat technologii monitorów do gier.

Informacje o produktach i wydajności

1

Firma Intel nie sprawdza ani nie weryfikuje danych podawanych przez strony trzecie. Przejrzyj te treści, zapoznaj się z innymi źródłami i potwierdź, czy dane porównawcze są dokładne.