Wysoka częstotliwość odświeżania może mieć istotny wpływ na Twoje doznania płynące z rozgrywki. Czynnik ten ma szczególne znaczenie w przypadku gier polegających na rywalizacji, których tempo jest szybkie i liczy się w nich każda klatka. Jednak zakup wyświetlacza o mocy 144 Hz lub 240 Hz to za mało, aby dostrzec te zalety.
Jeśli chcesz czerpać korzyści z wyższej częstotliwości odświeżania, musisz zwrócić uwagę na system. To właśnie on musi mieć zdolności do zasilania niezbędnej w tej kwestii ilości klatek.
Zrozumienie częstotliwości odświeżania
Na powyższej ilustracji widać, że wyższa częstotliwość odświeżania odnosi się do częstotliwości, z jaką wyświetlacz aktualizuje pokazujący się na ekranie obraz. Czas pomiędzy tymi aktualizacjami mierzony jest w milisekundach (ms), natomiast częstotliwość odświeżania wyświetlacza mierzy się w hercach (Hz).
Częstotliwość odświeżania wyświetlacza pokazuje, ile razy w ciągu sekundy jest on w stanie wygenerować nowy obraz . Wartość tę mierzy się w hercach (Hz). Przykładowo, jeśli częstotliwość odświeżania Twojego wyświetlacza wynosi 144 Hz, odświeża on obraz 144 razy na sekundę. Jeśli połączymy to z dużą ilością klatek stworzonych dzięki wspólnej pracy procesora i procesora graficznego, możemy uzyskać większą płynność, a także wyższy wskaźnik FPS.
Jeśli zatem chcesz czerpać korzyści z wyższej częstotliwości odświeżania, musisz wziąć pod uwagę te trzy najważniejsze elementy:
- Monitor posiadający zdolność szybkiego odświeżania.
- Na tyle szybki procesor, aby był w stanie obsłużyć istotne polecenia z gry, w tym AI, fizykę, logikę gry oraz dane interpretacyjne.
- Na tyle szybki procesor graficzny, aby mógł szybko wykonać powyższe polecenia oraz stworzyć grafikę, którą zobaczysz na ekranie.
Monitor nie jest w stanie wyświetlać obrazu w częstotliwości szybszej, niż pozwala mu na to system. Dlatego tak istotna jest zdolność procesora i procesora graficznego do szybkiego wykonania tego procesu. Jeśli te elementy nie są w stanie dostarczyć monitorowi wystarczająco dużej ilości klatek, wówczas ów monitor nie będzie mógł stworzyć obrazu o wysokiej częstotliwości odświeżania, bez względu na jakość jego specyfikacji.
Przykładowo, jeśli Twój monitor ma częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, lecz procesor graficzny zapewnia jedynie 30 klatek na sekundę, nie będziesz w stanie wykorzystać wyższej częstotliwości odświeżania.
Ustawienia sprzętu
Sprzęt jest również istotny dla uzyskania wyższej częstotliwości odświeżania. Jego wymagany poziom różni się w zależności od oczekiwanej przez Ciebie częstotliwości, jak i Twoich gier. Krótko mówiąc, im wyższa częstotliwość odświeżania monitora, tym większy wskaźnik FPS będą musiały zapewnić Twój procesor i procesor graficzny. To zaowocuje większymi korzyściami płynącymi z opcji wyższej wydajności.
Skoro już o tym wiemy, warto podkreślić, że obciążenie CPU i GPU różni się od gry. Przykładowo, starsze gry lub takie, w których najnowsze technologie graficzne nie grają głównej roli, nie będą zużywały aż tyle zasobów sprzętowych, co najnowsze tytuły. Oznacza to, że wyższa częstotliwość odświeżania będzie możliwa do osiągnięcia na słabszym sprzęcie. Zależy to jednak od wybranej przez Ciebie gry.
Ostateczny wpływ na sprzęt będą miały również wykorzystane ustawienia graficzne. Obniżenie rozdzielczości do 1080p zwiększy częstotliwość odświeżania, a jednocześnie nie będzie miało wielkiego wpływu na wydajność. Podobny efekt ma wyłączenie lub obniżenie ustawień graficznych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku obciążenia sprzętu przez grę — im jest ono mniejsze, tym łatwiej będzie podciągnąć ilość klatek do poziomu pozwalającego dostrzec zalety wyświetlacza o wysokiej częstotliwości odświeżania.
W celu znalezienia odpowiadającej Ci równowagi wystarczy zatem dostosować ustawienia i rozdzielczość gier.
Określenie możliwości Twojego systemu
Zanim zaopatrzysz się w monitor o wysokiej częstotliwości odświeżania, wypadałoby upewnić się, że Twój system ma wystarczająco mocne parametry.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie częstotliwości odświeżania jest on w stanie obsłużyć, wystarczy zagrać w konkretne gry i sprawdzić, jak się sprawują — to najlepszy i najprostszy sposób. Chcąc poznać bieżący wskaźnik FPS (ilość klatek na sekundę) podczas rozgrywki, skorzystaj z instrumentu monitorującego ilość klatek, takiego jak np. Fraps. Większość takich narzędzi ma możliwość przeprowadzenia testu porównawczego średniego wskaźnika FPS. Pozwala to śledzić wydajność Twojego systemu w trakcie całej rozgrywki.
Najlepszą sytuacją jest zgodność 1:1 pomiędzy ilością klatek gry, a częstotliwością odświeżania monitora. Przykładowo, jeśli masz monitor o mocy 144 Hz, pełnię korzyści uzyskasz wtedy, gdy wydajność systemu będzie znajdować się na poziomie 144 FPS.
Wynika z tego, że wyższą częstotliwością odświeżania możesz cieszyć się nawet wtedy, jeśli nie osiągnie ona granic możliwości Twojego wyświetlacza. Jednak granie przy 110 Hz jest lepsze od grania przy 60 Hz i zawsze możesz po jakimś czasie zaopatrzyć się w lepszy procesor lub procesor graficzny, co pomoże Ci czerpać korzyści związane ze wskaźnikiem 144 FPS.
Jeśli Twój system ma problemy z odtwarzaniem gier o wskaźniku wyższym niż 60 FPS, prawdopodobnie nie dostrzeżesz wielu zalet wyświetlacza o wysokiej częstotliwości odświeżania. Natomiast jeżeli Twój komputer potrafi osiągnąć wskaźnik powyżej tej wartości, być może warto w taki wyświetlacz zainwestować.
A co, jeśli nie masz gry, w którą masz nadzieję zagrać? Nic straconego — możesz przetestować podobne tytuły i oszacować rezultaty. Bardzo często bowiem gry wydane w tym samym roku, zaliczające się do jednego gatunku lub stworzone na tym samym silniku, mają względnie podobne wymagania wydajnościowe. Możesz też zapoznać się z doświadczeniami innych graczy oraz porównać ich ustawienia sprzętu z Twoimi.
Technologia Adaptive Sync
Jeśli Twój system ma problemy z osiągnięciem pożądanego wskaźnika FPS, z pomocą może przyjść wyświetlacz z technologią Adaptive Sync. Można ją znaleźć w wielu nowoczesnych urządzeniach tego typu. Technologia Adaptive Sync pozwala wyświetlaczowi nawiązać bezpośrednią komunikację z procesorem graficznym. Dzięki temu jego częstotliwość odświeżania jest zsynchronizowana z wytworzeniem każdej klatki, nawet w przypadku rozbieżności ze wskaźnikiem FPS.
Podobną funkcją jest Vertical Sync (VSync), która jest często wbudowana w grę. Technologie Adaptive Sync i VSync mogą pomóc w zmniejszeniu lub zlikwidowaniu artefaktowania, takiego jak rozrywanie obrazu występujące podczas zmiennej ilości klatek.
Wybór właściwego monitora
Monitory o wysokiej częstotliwości odświeżania są dostępne w różnych wersjach. Te o mocy 144 Hz są uważane za znaczne udoskonalenie w stosunku do standardowych monitorów 60 Hz, natomiast popularną opcją z górnej półki są monitory o mocy 240 Hz. Sprawdź naszą analizę monitorów gamingowych w zakresie częstotliwości odświeżania i rozdzielczości, aby dowiedzieć się więcej.
Nie ma potrzeby kupowania monitora z najwyższą możliwą częstotliwością odświeżania, jaką jest w stanie obsłużyć Twój system. Zamiast tego rozglądaj się za monitorem, który stanowi odpowiadającą Ci kombinację funkcji. Priorytetem w tych poszukiwaniach powinno być odnalezienie wyświetlacza o wskaźniku odświeżania, rozdzielczości, rozmiarze i formacie obrazu, dopasowanych do możliwości wydajnościowych Twojego komputera.
Więcej informacji znajdziesz w naszym kompleksowym poradniku o monitorach.
Zmodernizuj swój system i zanurz się w płynniejszej rozgrywce
Wyświetlacz o wysokiej częstotliwości odświeżania może mieć znaczący wpływ na Twoje doznania płynące z rozgrywek. Oczywiście, aby to stwierdzenie stało się rzeczywistością, Twój sprzęt musi mieć wystarczającą moc do spełnienia surowszych wymagań.
Przedstawiamy kilka przykładów konfiguracji systemowych, które obsługują wyższe częstotliwości odświeżania:
1920x1080 144 Hz
- Procesor: Intel® Core™ i5-11600K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 3060
- RAM: 8 GB
- Pamięć masowa: 32 GB pamięci Intel® Optane/1 TB HDD
- Wyświetlacz: 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz
1920x1080 240 Hz
- Procesor: Intel® Core™ i7-11700K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 3070
- RAM: 16 GB
- Pamięć masowa: 512 GB Intel® SSD/1 TB HDD
- Wyświetlacz: 2560x1440/częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, lub 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz
1920x1080 360Hz
- Procesor: Intel® Core™ i9-11900K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 3080
- RAM: 32 GB
- Pamięć masowa: 1 TB Intel® SSD/2 TB HDD
- Wyświetlacz: 3840x2160/częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, 2560x1440/częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz, lub 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 360 Hz
Niezależnie od ustawień Twojego systemu, połącz go z wyświetlaczem, który ma funkcje, jakich szukasz. W przypadku kompatybilności procesora, procesora graficznego i wyświetlacza, ich wspólna praca powinna wyraźnie odzwierciedlić zalety wyższej częstotliwości odświeżania.