Jak wybrać RAM do komputera do gier

Ten artykuł zawiera informacje odnośnie zadań pamięci RAM, co warto o niej wiedzieć, oraz jak wpływa ona na wrażenia z gier.1 2

RAM (pamięć o dostępie swobodnym) to kluczowy komponent komputerów do gier. Ważne jest wiedzieć, ile RAM-u potrzebne jest do gier, ponieważ niewystarczająca ilość pamięci może spowodować wąskie gardła, które skutkują opóźnieniami, dłuższym czasem ładowania oraz zmienną liczbą klatek na sekundę.

Warto również rozważyć jakość i wydajność pamięci RAM. Mimo, że RAM prawdopodobnie nie będzie miał aż tak dużego wpływu na wydajność komputera podczas gry jak inne komponenty, rozbudowa pamięci może zwiększyć ilość klatek na sekundę, pomóc ustabilizować ich wartości oraz poprawić szybkość reakcji systemu.

Za co odpowiada pamięć RAM?

RAM odgrywa ważną rolę w przechowywaniu danych. Jednak w odróżnieniu od dysku twardego lub dysków SSD (półprzewodnikowych), które przechowują dane na czas nieokreślony, RAM resetuje się przy każdym uruchomieniu systemu.

Komputery potrzebują szybkiego dostępu do danych tymczasowych, by móc uruchamiać programy i wykonywać zadania. Dlatego też aplikacje odczytują dane z oraz zapisują je w pamięci RAM, co jest o całe rzędy wielkości szybsze, niż uzyskiwanie danych z urządzenia pamięci masowej. To samo dotyczy gier, ponieważ system musi mieć możliwość szybkiego dostępu do wielu zasobów wykorzystywanych w nowoczesnych grach komputerowych.

Podczas przeglądania ofert pamięci RAM natrafisz na wiele specyfikacji, w tym pojemność, prędkość, typ modułu, opóźnienia, timing oraz napięcie. Skupmy się na pierwszych trzech wartościach, ponieważ mają one kluczowe znaczenie w przypadku wyboru RAM-u do gier.

  • Pojemność: Pojemność nowoczesnej pamięci RAM mierzona jest w gigabajtach (GB). Im większa pojemność, tym więcej danych może być w niej przechowywanych. Pozwala to na jednoczesną pracę większej liczby aplikacji oraz przechowywanie większej ilości danych tymczasowych niezbędnych dla wymagających aplikacji, jakimi są gry.
  • Prędkość: Prędkość RAM-u mierzona jest w megahercach (MHz) lub w milionach cykli na sekundę. Pamięć RAM z wyższym indeksem prędkości wykazuje większą szybkość przesyłu danych, co oznacza, że może ona odpowiadać szybciej na żądania odczytu i zapisu, tym samym poprawiając wydajność.
  • Typ modułu: Komputery używają rodzaj pamięci RAM o nazwie SDRAM (synchroniczna pamięć dynamiczna o dostępie swobodnym). „Synchroniczny” DRAM jest zsynchronizowany z częstotliwością procesora. Z biegiem czasu SDRAM został udoskonalony i oferuje korzyści takie jak niższe zużycie energii, szybsza prędkość przesyłu oraz bardziej stabilna transmisja danych. DDR4 SDRAM to obecny standard dla nowoczesnych komputerów.

Przy zakupie pamięci ważne jest upewnienie się, że specyfikacje RAM-u obsługiwane są przez Twój system. Zły rodzaj pamięci nie zadziała w ogóle, natomiast RAM o specyfikacjach niekompatybilnych z Twoim systemem będzie osiągał gorsze wyniki.

Aby ułatwić proces wyboru przyjrzyjmy się dokładniej każdemu czynnikowi.

Po pierwsze: Kompatybilność

Typ modułu

Przede wszystkim, rodzaj pamięci RAM, który wybierzesz, musi być kompatybilny z Twoją płyta główną i procesorem. RAM dostępny jest w kostkach, lub też modułach pamięci, które wpina się w gniazda pamięci na płycie głównej. RAM, który nie jest kompatybilny z Twoim systemem, nie będzie pasował do gniazda lub nie będzie funkcjonował prawidłowo.

Płyty główne w nowoczesnych komputerach obsługują DDR4 RAM. DDR4 nie jest wymienne z DDR3, poprzednią generacją SDRAM, więc uważaj, by ich nie pomylić. Jeśli na przykład posiadasz już 8 GB pamięci DDR3, nie możesz zastąpić jej 16 GB DDR4.

Aby określić, jaki rodzaj pamięci potrzebujesz, przejrzyj dokumentację systemu lub procesora, uruchom narzędzie do profilowania systemu, lub użyj narzędzia online do sprawdzania zgodności pamięci.

Standard konstrukcji

Konstrukcja pamięci RAM — czyli wymiary fizyczne i liczba pinów kości pamięci — musi również być kompatybilna z Twoim systemem. Istnieją większe kości DIMM oraz mniejsze kości SO-DIMM.3 Określenie konstrukcji jest stosunkowo łatwe:

  • DIMM (moduł pamięci ze stykami po obu stronach płytki): komputery stacjonarne
  • SO-DIMM (małogabarytowy moduł pamięci ze stykami po obu stronach płytki): laptopy, minikomputery Intel® NUC oraz niektóre płyty główne Mini-ITX typu small form factor (SFF).

Kolejny temat: Specyfikacje

Pojemność

Nowoczesne komputery obsługują duże ilości RAM-u, jest więc mało prawdopodobne, że napotkasz ograniczenia w zakresie pamięci, o ile nie rozbudowujesz starszego komputera do gier lub laptopa do gier. Jako punkt odniesienia warto wiedzieć, że Windows 10* Home obsługuje do 128 GB RAM-u, podobnie jak najnowsze procesory Intel® Core™ i74, które również obsługują 128 GB. Ile pamięci jest w stanie obsłużyć Twój system podane jest w specyfikacjach pamięci procesora.

Poza tym, ilość potrzebnej pamięci zależna jest w dużej mierze od tego, w jakim celu zamierzasz korzystać z komputera.

Do gier zalecane jest przynajmniej 16 GB RAM-u. Mimo, że 8 GB uważane jest za wartość wyjściową jeśli chodzi o granie w tytuły AAA, wymagania odnośnie RAM-u rosną nieprzerwanie. Na przykład, do uzyskania optymalnej wydajności w Red Dead Redemption 2 zalecane jest 12 GB RAM-u, podczas gdy Half-Life: Alyx wymaga minimum 12 GB. Zainstalowanie 16 GB zapewnia wystarczającą nadwyżkę, by móc cieszyć się nowo wydanymi grami w przyszłości.

Jeśli planujesz bardziej wymagające zastosowania niż granie w gry, zalecane są 32 GB. Umożliwią Ci one jednoczesne transmisje internetowe na żywo, czatowanie grupowe na Discord oraz puszczanie kanałów YouTube lub Twitch w tle.

Szybkość

Wybierając pamięć RAM, zwróć uwagę na odpowiednią równowagę pomiędzy pojemnością i prędkością. Wolny RAM o 32 GB prawdopodobnie nie jest opcją optymalną, ale 8 GB szybkiego RAM-u również nie.

Prędkości pamięci DDR4 RAM rozpoczynają się od około 1600 MHz, jednak te prędkości uważane są według obecnych standardów za niskie. Najnowsze procesory są w stanie obsługiwać prędkości około 3000 MHz bez konieczności podkręcania. (Na przykład, procesor Intel® Core™ i9-10900X obsługuje 2933 MHz przy standardowych specyfikacjach).

Jeśli chodzi o granie w gry, stosowanie RAM-u o dużej prędkości ma swoje zalety. Mimo, że nie będzie to miało aż tak znaczącego wpływu jak modernizacja procesora lub karty graficznej, szybszy RAM może poprawić wydajność gry oraz szybkość klatek.

Poprawa wydajności będzie różna w zależności od gry5. W niektórych grach odczujesz znaczną poprawę szybkości klatek. W innych prawie w ogóle nie zauważysz różnicy. Ponadto wzrost wydajności będzie różnić się w zależności od konfiguracji systemu. Warto przyjrzeć się wskaźnikom referencyjnym dla przeciętnych klatek na sekundę, by zdecydować, czy rozbudowa RAM-u będzie miała tak duży wpływ, jak tego pragniesz.

Poza wzrostem częstotliwości klatek, szybszy RAM może poprawić czas klatek lub stabilność ilości klatek. Jest to przedstawione jako wartości wysokości 1% lub 0,1% we wskaźnikach referencyjnych.

Poza częstotliwością klatek, szybszy RAM może wpłynąć pozytywnie również na inne obszary wydajności gry, na przykład skrócenie czasu ładowania.

Jeśli zdecydujesz się na zakup szybszego RAM-u, będziesz musiał podjąć konkretne kroki w celu osiągnięcia jego optymalnych ustawień. W przeciwnym przypadku RAM będzie ograniczony do standardowych specyfikacji pamięci obsługiwanych przez Twój procesor. Najłatwiejszym sposobem jest wykorzystanie profilu Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP).

Profile Intel® XMP są uwzględnione w większości wysokowydajnych kości pamięci. Zawierają one wstępnie zdefiniowane ustawienia pamięci, które zostały przetestowane i certyfikowane pod kątem stabilności. Kiedy profil Intel® XMP zostaje wybrany w BIOS-ie obsługiwanej płyty głównej, napięcia, timingi i częstotliwość pamięci zostaje dostosowana, co powoduje zwiększenie wydajności. Tutaj dowiesz się więcej na temat wykorzystania pełnych możliwości Twojej pamięci RAM.

Inne zagadnienia

Ile RAM-u?

RAM zakupywany jest zazwyczaj w zestawie z dwóch lub czterech modułów. Przed zakupem sprawdź, ile gniazd pamięci posiada Twoja płyta główna. Komputery stacjonarne z reguły dysponują czterema gniazdami. Laptopy, w tym laptopy do gier, zazwyczaj posiadają dwa gniazda RAM, co pozwala na zainstalowanie dwóch modułów. Komputery dla miłośników gier oraz stanowiska robocze mogą posiadać osiem lub więcej gniazd, natomiast liczba gniazd w unikalnych rozwiązaniach, takich jak komputery NUC lub typu SFF, będzie zróżnicowana.

Jeśli planujesz rozbudowę RAM-u w laptopie, upewnij się, że pamięć ta jest łatwo dostępna, a nie wlutowana na stałe w płytę główną. W niektórych laptopach wymiana RAM-u nie jest przewidziana.

Jeśli planujesz modernizację komputera stacjonarnego, zastanów się, ile kości RAM-u chcesz zainstalować. Nie musisz koniecznie zapełnić wszystkie cztery gniazda. Jeśli zainstalujesz dwie kości pamięci o wyższej pojemności, dwa gniazda pozostaną wolne do przyszłej rozbudowy. Rozważ na przykład 16 GB + 16 GB, by uzyskać całkowita pamięć o 32 GB (z możliwością rozbudowy do 64 GB), w przeciwieństwie do 8 GB + 8 GB + 8 GB + 8 GB.

Wiele nowoczesnych komputerów wykorzystuje dwukanałowy dostęp do pamięci. Umożliwia to systemowi odczyt i zapis na dwóch kościach pamięci jednocześnie, co zwiększa dostępną przepustowość. Aby wykorzystać dwukanałową obsługę pamięci, kości pamięci muszą być zainstalowane parami.

Na płytach głównych posiadających jedynie dwa gniazda pamięci, tryb dwukanałowy jest zazwyczaj włączony automatycznie. Jednakże przy użyciu dwóch kości na płycie głównej dysponującej czterema gniazdami, pamięć musi być zainstalowana w tym samym kanale. Czasami odpowiednie gniazda położone będą obok siebie. Innym razem będą one rozmieszczone naprzemiennie. Czasami gniazda w parze oznaczone są kolorami. Szczegółowe informacje znajdziesz w dokumentacji płyty głównej.

Pamiętaj również, że w celu osiągnięcia optymalnej wydajności każda kość pamięci powinna mieć tę samą prędkość, pojemność oraz timing. Unikaj łączenia modułów o różnych specyfikacjach, jeśli to możliwe.

Estetyka i chłodzenie

Elementy chłodzące pamięci mogą wyglądać atrakcyjnie w Twoim komputerze. Pamiętaj jednak, że są one opcjonalne i mają nierzadko funkcje czysto estetyczne. Mimo, że RAM, tak jak każdy inny komponent, wytwarza ciepło podczas pracy, nie ma on skłonności do nadmiernego nagrzewania, chyba że pracuje on często z dużą prędkością. Możesz więc spokojnie zrezygnować z elementu chłodzącego pamięci, jeśli nie planujesz znacznego podkręcania RAM-u. Upewnij się natomiast, że zapewniłeś swojej pamięci odpowiedni przepływ powietrza.

Moduły pamięci z podświetleniem RGB mogą również służyć jako element personalizacji i poprawić atrakcyjność wizualną Twojego systemu. Ale upewnij się, że wybrane kości pamięci z podświetleniem są kompatybilne z konkretną marką Twojej płyty głównej.

Co jest dla Ciebie najlepsze?

Ostatecznie, ilość RAM-u potrzebnego do gier zależeć będzie od Twoich funduszy i konkretnego zastosowania. Przed zakupem upewnij się, że specyfikacje pamięci RAM odpowiadają Twoim indywidualnym potrzebom.

Ważna jest równowaga pomiędzy pamięcią RAM i pozostałymi komponentami Twojego systemu, ponieważ każdy z nich odgrywa rolę w określeniu ogólnego poziomu wydajności. Dalsze informacje na temat równoważenia komponentów w systemie znaleźć można w naszym przewodniku do zbudowania wyważonego komputera.

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.

2Intel, logo Intel i Core są znakami towarowymi Intel Corporation lub jej podmiotów zależnych w USA oraz/lub w innych krajach. Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw ich właścicieli. © Intel Corporation