Jak podkręcać procesor, aby osiągać maksymalną wydajność w grach

Odblokowany procesor Intel® Core™ oraz proste w użyciu narzędzie do podkręcania pozwalają dostosować system tak, aby osiągnął maksymalną wydajność1 2.

Zasada działania: maksymalna częstotliwość, minimalne napięcie i odprowadzanie jak największej ilości ciepła pozwalają zachować stabilność systemu.

KROK 1: Konfiguracja sprzętu

1.1. Zacznij od płyty głównej i zasilacza, które będą zoptymalizowane pod kątem odblokowanych procesorów Intel®.
Wybierz płytę główną opracowaną z myślą o podkręcaniu odblokowanych procesorów Intel®. Zastosuj solidny zasilacz ATX, zdolny sprostać podwyższonemu poborowi energii. Zapoznaj się z poniższym zastrzeżeniem na temat podkręcania i upewnij się, że rozumiesz zagrożenia związane z tym procesem.

1.2. Zastosowanie agresywnego chłodzenia
Wybierz solidne rozwiązanie chłodzące, zdolne obniżać temperaturę procesora w większym stopniu, niż mówią o tym jego minimalne wymagania. Najlepszy wybór stanowi chłodzenie cieczą, podczas gdy dodatkowe wentylatory obudowy mogą w dalszym stopniu zwiększyć możliwości podkręcania.

KROK 2: Dostrojenie ustawień programowych

2.1. Podniesienie limitów zasilania i maksymalnego ICC
Korzystając z systemu BIOS lub oprogramowania takiego jak Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) podnieś limity mocy oraz limity maksymalnego napięcia/ICC, aby odpowiadały możliwościom płyty głównej, zasilacza i układu chłodzącego.

2.2. Zwiększenie częstotliwości taktowania
Zwiększ współczynnik pracy systemu podrzędnego, który chcesz podkręcić (rdzenia procesora, karty graficznej lub współczynnik ring/cache). UWAGA: częstotliwość taktowania to współczynnik pracy pomnożony przez bazową szybkość zegara. Przykładowo: przy domyślnej bazowej szybkości zegara (100 MHz) zwiększenie częstotliwości do 5000 MHz wymaga ustawienia współczynnika na wartość 50. Pamiętaj również, że w przypadku podkręcania kart graficznych współczynnik mnoży się przez połowę szybkości bazowej.

KROK 3: Przeprowadzenie testów obciążeniowych

3.1. Określenie stabilnych ustawień
Sprawdź, czy podkręcony system jest stabilny. W tym celu uruchom jeden lub więcej testów obciążeniowych, aby potwierdzić jego niezawodność. UWAGA: narzędzie Intel Extreme Tuning Utility zawiera szereg przydatnych testów obciążeniowych i porównawczych.

3.2. Zwiększenie napięcia w przypadku niestabilności
Jeśli w czasie testów obciążeniowych system zachowuje się niestabilnie, spróbuj zwiększyć napięcie. Będzie to wymagane w przypadku podkręcania o wartość większą niż ze 100 na 200 MHz. Zwiększaj napięcie stopniowo o 5–10 mV, używając docelowo najniższego możliwego ustawienia. Jeśli dalsze zwiększanie napięcia nie poprawia stabilności, może to oznaczać osiągnięcie górnej granicy bezpiecznego podkręcania. Zaleca się użycie adaptacyjnego trybu napięcia przed ostatecznym zatwierdzeniem jego ustawienia.
Uwaga: zaawansowani użytkownicy mogą podnosić napięcie przed zwiększeniem częstotliwości w kolejnych próbach.

3.3. Dalsze zwiększanie częstotliwości stabilnego systemu lub zakończenie procesu
Jeśli po przeprowadzeniu testów obciążeniowych system jest stabilny, możesz podkręcać go dalej. W tym przypadku wróć do punktu 2.2. Jeśli osiągnięty rezultat jest satysfakcjonujący, na tym etapie możesz zakończyć proces.

KROK 4: Nowa jakość gier

Gratulacje! Udało Ci się pomyślnie podkręcić system z zachowaniem jego stabilności.

Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może spowodować uszkodzenie lub skrócenie czasu eksploatacji procesora i innych komponentów systemu, a także zmniejszyć stabilność i wydajność systemu. Gwarancje na produkty mogą nie mieć zastosowania, jeśli procesor będzie pracować w warunkach innych niż wymienione w specyfikacji. Dodatkowych informacji udzielają producenci systemu i komponentów. Więcej informacji można uzyskać na stronie: http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/gaming/overclocking-intel-processors.html.

Odblokowane procesory Intel® Core™ do komputerów stacjonarnych

Wybierz odblokowany procesor Intel® Core™ do podkręcenia i zobacz, jak szybko może działać komputer.

Zobacz ofertę

Narzędzia do zwiększania wydajności

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)

Intel® XTU to narzędzie dla systemu Windows* do podkręcania odblokowanych procesorów Intel® Core™.

Dowiedz się więcej o technologii Intel® XTU

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP)

Intel® XMP ułatwia podkręcanie pamięci RAM, w tym wybranych pamięci DDR3 opartych na technologii Intel®. W ten sposób uzyskuje się wydajność przekraczającą standardowe specyfikacje.

Zapoznaj się z technologią Intel® XMP

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie http://www.intel.pl/content/www/pl/pl/processors/core/core-i7ee-processor.html.

2

Zmiana częstotliwości zegara lub napięcia może spowodować uszkodzenie lub skrócenie czasu eksploatacji procesora i innych komponentów systemu, a także zmniejszyć stabilność i wydajność systemu. Gwarancje na produkty mogą nie mieć zastosowania, jeśli procesor będzie pracować w warunkach innych niż wymienione w specyfikacji. Dodatkowych informacji udzielają producenci systemu i komponentów.