Streamowanie nie polega tylko na popisywaniu się. Celem jest tworzenie społeczności opartych na wspólnych zainteresowaniach, niezależnie od tego, czy chodzi o zabijanie smoków w grze Skyrim czy rywalizację w szybkich kampaniach w takich grach jak Overwatch. Usługi streamowania, takie jak Twitch*, codziennie przyciągają do 15 milionów widzów, poszukujących ekscytujących turniejów, gier online, rozgrywki, a nawet sesji solo, w których użytkownicy mogą się gromadzić i porozmawiać praktycznie o wszystkim.
Niezależnie od tego, czy chcesz dołączyć do grona najlepszych nadawców czy też chcesz komunikować się w sieci z kilkoma bliskimi znajomymi, nadawanie na żywo jest na tyle łatwe, że każdy zainteresowany sobie z nim poradzi. Aby dowiedzieć się, jak streamować rozgrywkę, postępuj zgodnie z instrukcjami.
Podstawy streamowania
Chcesz dołączyć do społeczności osób, które uwielbiają tę samą grę? Szukasz opinii na temat strategii rozgrywki, aby stać się lepszym graczem? A może chcesz zdobyć sławę i fortunę? Niezależnie od powodu, dla którego chcesz rozpocząć streaming, serwisy takie jak Twitch akceptują go, ponieważ dysk zapewnia dynamikę i aktywność przesyłania.
Pamiętaj tylko, aby powiadomić obserwujących, niezależnie od ich liczby, o planowanych terminach transmisji. Trzymanie się harmonogramu to istotny element budowania grona odbiorców lub utrzymywania zaangażowania znajomych, a w tym najlepiej pomaga systematyczność. Wybór określonej pory i dnia tygodnia również pomaga widzom zorientować się, kiedy dołączyć do interakcji. A co najważniejsze, wszystkie te informacje możesz umieścić w swoim profilu. Jednak to, czy będziesz trzymać się ustaleń, zależy już tylko od Ciebie.
Oprócz częstotliwości transmisji określ, jakim typem streamera chcesz być. Czy przez większość czasu milczysz, wykonując misje w grze i okraszając je okazjonalnym komentarzem? Streamowanie przypomina wtedy spotkanie ze znajomymi w domu, siedzenie na kanapie i komentowanie rozgrywki. Czy może lubisz rozmowy z postaciami niezależnymi w ulubionej grze MMO? Streamowanie ma na celu wywołanie tego rodzaju kreatywności, na pewno znajdzie się ktoś, kto z chęcią obejrzy Twoją transmisję.
Jeśli chcesz dołączyć do grona konkurencyjnych graczy, usługi takie jak Twitch oferują katalogi, w których możesz zobaczyć, w co lubią grać inni użytkownicy. Za pomocą katalogu możesz szybko wyszukać swoją ulubioną grę, aby uzyskać informacje o tym, co użytkownicy lubią oglądać w ramach danej rozgrywki.
Co jest potrzebne do rozpoczęcia streamowania
Do streamowania nie jest potrzebny superszybki komputer ani jakiekolwiek oprogramowanie. Wystarczy, jeśli posiadane urządzenie spełnia minimalne wymagania. Co będzie potrzebne:
1. Sprzęt
Większość gier jest zoptymalizowana pod kątem współpracy z czterordzeniowym procesorem i wymaga około dwóch rdzeni do streamowania. Komputer z procesorem Intel® Core™ i7 lub lepszym oraz co najmniej 8 GB pamięci RAM wystarczy do uzyskania najlepszych rezultatów przy jednoczesnym graniu i streamowaniu. Jeśli chcesz zachować stabilność rozgrywki, procesor Intel® Core™ i9 zapewni jeszcze większą płynność gry.
Jeśli po kilku sesjach streamowania uznasz, że sprzęt wymaga modyfikacji, możesz skorzystać z ekonomicznych opcji gotowych zestawów, które zostały stworzone do jednoczesnego streamowania i grania. Ewentualnie możesz się zdecydować na konfigurację z dwoma komputerami, która umożliwi jednoczesne granie i streamowanie.
Jeśli wolisz grać w podróży lub nie masz zbyt dużo miejsca na monitor, komputer i urządzenia peryferyjne, możesz skorzystać z szerokiej gamy laptopów do gier, które sprawdzą się w każdej sytuacji.
Jeśli uważasz, że masz już idealny zestaw, i chcesz, aby wszystkie jego zasoby były wykorzystywane w grach, możesz zbudować osobny komputer lub kupić minikomputer z odpowiednimi komponentami. Firmy takie jak Shuttle*, Simply NUC* i Acer* rozpoczęły współpracę z firmą Intel i producentem oprogramowania do streamowania Streamlabs* nad opracowaniem urządzeń o odpowiednich danych technicznych do obsłużenia dużych obciążeń streamowania, w tym rejestrowania i kodowania wideo na potrzeby sieci. Nie zapomnij tylko o drugim monitorze i dodatkowym zestawie urządzeń peryferyjnych.
2. Oprogramowanie
Przed zainstalowaniem oprogramowania do streamowania warto poświęcić chwilę na sprawdzenie szybkości połączenia internetowego. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z usługi szybkiego testu, takiej jak Speedtest.net*, która umożliwia ustalenie szybkości wysyłania i pobierania. Po przeprowadzeniu testu należy określić częstotliwość klatek i ustawienia rozdzielczości w oparciu o te wartości. Zanotuj wartość „Mb/s” i przekonwertuj ją na „kb/s” do porównań za pomocą przydatnej tabeli konwersji dostępnej w serwisie Twitch. Na podstawie tego typu tabel będzie też można ustalić rodzaj streamowania, które może obsługiwać Twój sprzęt. Będzie można sprawdzić, czy sprzęt umożliwi transmisję szybkiej gry akcji czy tylko statycznej gry turowej, ponieważ pierwsza opcja wymaga wyższego transferu danych. Rozważ ustawienie buforu o szybkości około 500 kb/s, ponieważ jest to minimalna wartość, która pozwala na zalogowanie się.
Nie martw się, jeśli rezultaty nie będą zadowalające za pierwszym razem. Ustawienia możesz zoptymalizować podczas każdej sesji streamowania. Parametry możesz nawet zmienić w zależności od rodzaju gry, w którą grasz. Na przykład strzelanka pierwszoosobowa (FPS) obejmuje wykonywanie szybszych ruchów niż internetowa gra karciana, np. Hearthstone, w związku z czym warto zwiększyć szybkość transmisji danych, aby obsłużyć zmieniającą się scenerię, a jednocześnie obniżyć rozdzielczość z 1920 × 1080 do 1609 × 900.
Następnie musisz pobrać pakiet do streamowania. Dla początkujących polecamy oprogramowanie Open Broadcast Software* (OBS) , które jest łatwe w obsłudze i wyposażone w przydatne funkcje, takie jak studio na żywo. Umożliwia ono dokonanie wyboru spośród wstępnych ustawień (lub załadowanie własnych) oraz modyfikowalnych scenerii, co pozwala dostosować konfigurację do różnych rodzajów streamowania zawartości. Jeśli chcesz zacząć od innego etapu, możesz także zaimportować ustawienia z innych aplikacji do streamowania.
OBS* ma przydatną opcję, która może poprawić jakość streamowania poprzez wykorzystanie mocy procesora. Konfiguracja jest dość łatwa. W panelu ustawień, w obszarze Output (Przesyłanie), z menu rozwijanego Output mode (Tryb przesyłania) wybierz opcję Advanced settings (Ustawienia zaawansowane). W tym miejscu skorzystaj z zasobów usługi streamowania, takich jak wskazówki dotyczące kodowania na platformie Twitch*, aby uzupełnić możliwie jak najwięcej opcji. Następnie wybierz opcję z menu rozwijanego CPU Usage Preset (Ustawienie wstępne wykorzystania procesora). Dostępne są różne opcje, począwszy od ultraszybkich aż po bardzo wolne. Opcja ultraszybka umożliwia renderowanie transmisji przy minimalnym poziomie mocy komputera, co skutkuje niższą jakością, a ustawienie bardzo wolne wymaga większej mocy obliczeniowej, ale zapewnia lepszą jakość transmisji rozgrywki. Nie trzeba się martwić o wybór opcji, ponieważ ustawienia te można dostosować w każdej sesji streamowania. Jeśli korzystasz z minimalnych ustawień sprzętowych i chcesz uzyskać lepsze ustawienia początkowe, wybierz kodowanie Intel® Quick Sync Video (QSV), które jest dostępne na karcie Recording (Nagrywanie) na tej samej stronie Output settings (Ustawienia wyjściowe). Pozwoli to zmniejszyć obciążenie systemu poprzez zwolnienie wszelkich dostępnych zasobów do streamowania. Jeśli jednak opcja Encoder (Koder) nie jest dostępna w menu rozwijanym, oznacza to, że nie można z niej korzystać w przypadku danego urządzenia.
OBS* nie jest jedynym dostępnym oprogramowanie do streamowania. Duża liczba streamerów preferuje również oprogramowanie Streamlabs* OBS (SLOBS) dzięki łatwiejszemu procesowi wdrażania i dostępowi do takich funkcji jak wyskakujące powiadomienia, nie będących częścią oprogramowania OBS* (chociaż można to obejść). Natomiast program SLOBS* nie ma trybu studio, który jest dostępny w oprogramowaniu OBS*. Inna aplikacja do streamowania, Bebo*, nie ma tylu funkcji co OBS* lub SLOBS* i jest ograniczona do streamowania w serwisie Twitch*. Jednakże ze względu na niższe wymagania sprzętowe systemu jest ona również popularna wśród początkujących użytkowników.
3. Akcesoria
Jeśli poważnie traktujesz zdobywanie widzów w Internecie, potrzebujesz zewnętrznej kamery internetowej, takiej jak popularny model Logitech* HD Pro Webcam C920, lub kamery internetowej Razer* Kiyo z wbudowaną lampą pierścieniową pozwalającą oświetlić twarz. Nawet jeśli korzystasz z laptopa, możesz rozważyć zastosowanie kamery zewnętrznej, ponieważ zintegrowane kamery internetowe często nie pracują z bardzo dużą liczbą klatek na sekundę, co może spowodować, że transmisja będzie niewyraźna. Jeśli chcesz nadawać transmisję premium o doskonałej jakości, rozważ zakup kamery internetowej premium, takiej jak Logitech* 4K Pro Webcam, która obsługuje streamowanie w wysokiej rozdzielczości 4K, lub lustrzankę cyfrową, np. Canon* EOS 5D Mark IV. Oświetlenie też ma znaczenie, ponieważ pomaga ono zarówno kamerom internetowym, jak i lustrzankom cyfrowym skupić się na twarzy.
Aby połączyć się z widzami, potrzebne jest również dobre wejście audio, które zapewnia krystalicznie czysty dźwięk w zakresie komunikacji. Wielu streamerów inwestuje w mikrofony o jakości studyjnej sprawdzające się podczas nagrywania długich podcastów, np. Blue Yeti* czy tańszy model Razer* Seiren X. Dostępnych jest także wiele znakomitych zestawów słuchawkowych do gier z wbudowanymi mikrofonami, w tym Antlion* ModMic 5 — modułowy zestaw słuchawkowy — oraz model Astro* A40 TR z mikserem, który po podłączeniu do komputera umożliwia filtrowanie dźwięku. Wszystkie te mikrofony przechwytują dźwięk na nieco różne sposoby. Na przykład mikrofony stojące najlepiej nadają się do ustawienia na biurku, a zintegrowany mikrofon zestawu słuchawkowego do gier może być lepszym rozwiązaniem dla żywiołowych graczy.
Konfiguracja streamowania
Po wybraniu streamowanych treści i zgromadzeniu całego sprzętu, który to umożliwi, przychodzi czas na założenie konta do streamowania.
W przeglądarce przejdź do serwisu, za pomocą którego chcesz streamować. Może to być Twitch lub YouTube. Załóż konto. Wprowadzając nazwę użytkownika, pamiętaj o wybraniu nazwy, która odpowiednio reprezentuje Ciebie i streamowane treści, ponieważ będzie ona stanowić część łącza do Twojego konta.
Podaj pozostałe informacje, których wymaga serwis, takie jak adres e-mail i data urodzenia, a następnie je prześlij. Po założeniu konta większość serwisów do streamowania poprosi o wybranie ulubionych gier, aby spróbować określić, co lubisz oglądać i co będziesz streamować.
Po zarejestrowaniu się i przejściu klasyfikacji nadejdzie czas na skonfigurowanie profilu. Witryny takie jak Twitch umożliwiają dostosowanie strony profilowej, dzięki czemu użytkownicy mogą się czegoś o Tobie dowiedzieć zanim zdecydują się na oglądanie Twojej transmisji. Na przykład w serwisie Twitch* możesz użyć szablonów i niestandardowych obrazów, aby przekształcić profil we własną stronę docelową. Nawet jeśli nie chcesz w pełni dostosowywać strony profilu, rozważ wykorzystanie jej do przekazywania widzom interesujących informacji, takich jak godziny transmisji oraz miejsce, w którym mogą Cię obserwować, kiedy nie streamujesz.
Podłączanie serwisu do streamowania
Po założeniu nowego konta czas przygotować się do streamowania. Serwisy takie jak Twitch wymagają aktywacji tzw. „klucza streamowania” przed rozpoczęciem transmisji na żywo. Zwykle jest on ukryty w ustawieniach konta streamingowego; w serwisie Twitch znajduje się on w Ustawieniach kanału. W przypadku streamowania w serwisie YouTube* jest on dostępny w opcjach konfiguracji kodera. Jeśli korzystasz z innego serwisu, szybkie wyszukiwanie „klucza streamowania” oraz nazwa używanego rozwiązania powinny pomóc w osiągnięciu celu.
Jeśli do streamowania korzystasz z OBS*, przejdź do panelu Settings (Ustawienia), aby podpiąć klucz streamowania. Wybierz kategorię „Stream” i u góry strony upewnij się, że wybrana jest usługa streamowania, a ustawienia serwera to „Auto” (niektóre serwisy umożliwiają także wybór serwera według regionu z menu rozwijanego). Wklej klucz streamowania w odpowiednim polu – OBS* zaproponuje sugerowane ustawienia streamowania w oparciu o konfigurację, którą można wprowadzić automatycznie. Następnie, aby zapisać zmiany, kliknij przycisk Apply (Zastosuj) w prawym dolnym rogu.
Po wybraniu opcji automatycznych ustawień serwera nie musisz martwić się o dostosowanie ustawień szybkości transmisji danych. Jeśli chcesz je sprawdzić, wybierz opcję Output (Przesyłanie) po lewej stronie panelu ustawień. Doświadczeni streamerzy mają także dostęp do trybu zaawansowanego, który umożliwia wprowadzenie poprawek do takich elementów, jak osobne ścieżki audio, buforowanie i wiele innych. Po zastosowaniu zmian wyjdź z panelu ustawień, aby przejść do strony głównej.
Konfigurowanie streamowania na żywo
Po dotarciu do tego etapu jesteś już o krok od rozpoczęcia streamowania. Gdy klucz streamowania jest wprowadzony do aplikacji, a profil streamowania jest widoczny dla innych osób, przygotuj się do rozpoczęcia transmisji na żywo poprzez zamknięcie aplikacji do streamowania i uruchomienie gry na komputerze.
Jeśli korzystasz z OBS*, uruchom ten program ponownie, a następnie przejdź do obszaru Sources (Źródła) w lewym dolnym rogu aplikacji i naciśnij przycisk „+”. Wybierz, co ma być wyświetlane w pustej części, która zajmuje większość strony. Jeśli Twoja gra jest ładowana w tle, możesz skonfigurować opcję Game Capture (Przechwytywanie gry), aby streamować dane okno. Wybierz je jako źródło. Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego z dodatkowymi opcjami.
W oknie dialogowym obok pierwszej pozycji oznaczonej jako „Mode” (Tryb) wybierz opcję „Capture specific window” (Przechwyć określone okno), aby ustawić ją dla określonego tytułu. Następnie obok pozycji Window (Okno) wybierz nazwę gry, w którą grasz. Nie przejmuj się resztą opcji – możesz nacisnąć „OK”, aby powrócić do strony głównej. Pamiętaj, że po uruchomieniu programu OBS* w celu streamowania innego tytułu, musisz zmienić konfigurację przechwytywania tak, aby dopasować ją do nowej gry.
Następnie upewnij się, że oprogramowanie OBS* używa właściwego mikrofonu do rejestrowania dźwięku. W dolnym środkowym panelu w obszarze „Mixer” (Mikser) kliknij ikonę koła zębatego obok elementu Mic/Aux lub prawym przyciskiem myszy kliknij opcję i wybierz Properties (Właściwości). Zostanie wyświetlone kolejne okno z opcją wyboru urządzenia audio. Aby wybrać mikrofon zewnętrzny, kliknij menu rozwijane, a następnie kliknij przycisk OK. Pamiętaj o dostosowaniu poziomu głośności dźwięku komputera tak, aby muzyka i efekty dźwiękowe tego, co dzieje się na ekranie, nie zakłócały dialogów.
Jeśli podczas streamowania wybrano widok z kamery internetowej, naciśnij ponownie przycisk „+” w sekcji Sources (Źródła), a następnie wybierz opcję dodania urządzenia do przechwytywania wideo. Podobnie jak w przypadku pierwszej opcji konfiguracji trybu przechwytywania gier zostaną wyświetlone opcje kamery. Jeśli podgląd na żywo jest wyświetlany w tym samym oknie, oznacza to, że operacja zakończyła się powodzeniem. Aby powrócić do ekranu głównego, naciśnij przycisk „OK”. Na głównym ekranie oprogramowania OBS* pojawi się kanał kamery internetowej na podglądzie istniejącej sceny. Można go przesuwać i zmieniać jego rozmiar zgodnie z potrzebami Jeśli podgląd nie jest widoczny, upewnij się, że ikona oka obok opcji nie jest przekreślona. W ten sposób nie będziesz blokować zasobów widzów.
Źródła są rozmieszczone jak warstwy w podglądzie sceny i można je przenosić w górę, i w dół, w zależności od tego, gdzie mają być wyświetlane. Można również ręcznie zmienić rozdzielczość każdego źródła w podglądzie sceny, aby dostosować ją do różnych proporcji ekranu i częstotliwości odświeżania. Później można nałożyć więcej źródeł na okna z grami, takie jak pliki wideo, obrazy i okna przeglądarki, wykonując te same czynności co powyżej. Pamiętaj, że im więcej materiałów dodasz, tym większe będzie obciążenie transmisji.
Jeśli okno podglądu sceny wygląda interesująco, aby rozpocząć nadawanie, naciśnij przycisk Start Streaming (Rozpocznij streamowanie). Ekran gry i obraz z kamery internetowej będzie transmitowany na żywo. Między tym, co robisz, a tym, co oglądają widzowie, jest tylko kilka sekund opóźnienia, więc nie ma miejsca na błędy. Staraj się jednak nie zastanawiać nad wszystkim. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić, ale po kilkunastu sesjach streamowania poczujesz się bardziej komfortowo.
Po zakończeniu streamowania przełącz się z okna gry do programu OBS* i kliknij Stop Streaming (Zatrzymaj streamowanie) na panelu opcji po prawej stronie. Pamiętaj, że OBS* nie zapisuje filmu z sesji, chociaż niektóre usługi streamowania, takie jak Twitch*, będą przez ograniczony czas przechowywały nagrania.
Kilka przydatnych wskazówek dotyczących rozwiązywania problemów
Zaletą oprogramowania OBS jest to, że zespół jego twórców zebrał już sporą listę rozwiązań typowych problemów, na przykład dotyczących buforowania. Dostępne są nawet pomocne wykresy dla użytkowników nieposiadających dużej wiedzy technologicznej.
Jeśli jednak nie chcesz zapoznawać się z tymi materiałami, pamiętaj o kilku kwestiach: jeżeli masz problemy z przepustowością łącza podczas streamowania, spróbuj wykorzystać moc procesora, aby wspomóc transmisję, używając wskazówek podanych wcześniej w procesie konfiguracji. Jeśli liczba klatek na sekundę nadal spada, spróbuj streamować treści z mniejszą szybkością, taką jak 30 klatek na sekundę. Nie musisz przesyłać rozgrywki przy maksymalnych zalecanych ustawieniach – zmniejszenie jakości zapewni wystarczającą przepustowość do streamowania treści. Jeśli to nie rozwiąże problemu, warto rozważyć wymianę sprzętu na nowy — pamiętaj, że do streamowania gier za pośrednictwem większości platform wymagany jest procesor Intel® Core™ i7 lub lepszy. Możesz też wypróbować streamowanie przy użyciu dwóch komputerów.
Jeśli polubisz swoich internetowych widzów i nawiążesz z nimi więź, możesz rozważyć wymianę sprzętu na wydajniejszy zestaw. Po stworzeniu nowego zestawu możesz skorzystać z tych samych instrukcji, aby skonfigurować lepszy i szybszy komputer do streamowania.