Czym jest Hyper-Threading?

Najważniejsze informacje:

  • Technologia Intel® Hyper-Threading Technology.

  • Multithreading.

  • Technologia Intel® Turbo Boost.

  • Najnowsze procesory Intel® Core™.

  • Procesory Intel® Core™ i9.

author-image

Według

Obecnie niemal każdy procesor jest wielordzeniowy: zawierają one wiele jednostek przetwarzających, które są w stanie wykonać różne zadania jednocześnie.

Jednak zalety dodania większej liczby rdzeni nie są zawsze oczywiste. Jaka jest różnica pomiędzy zastosowaniem jednowątkowym a wielowątkowym? Czym jest Hyper-Threading i czym różni się od zwykłej wielowątkowości?

Aby wyjaśnić zalety dodatkowych rdzeni i technologii Intel® Hyper-Threading, przyjrzyjmy się tym terminom i wyjaśnijmy ich znaczenie dla gier i codziennych zastosowań.

Czym jest wielowątkowość?

Wielowątkowość to rodzaj równoległości lub podziału pracy zapewniające jednoczesne przetwarzanie. Zamiast dawać mnóstwo zadań jednemu rdzeniowi, programy wątkowe dzielą pracę na wiele wątków oprogramowania. Wątki te są przetwarzane równolegle przez różne rdzenie procesora, aby zaoszczędzić czas.

W zależności od ich budowy, gry mogą być lekko lub mocno powątkowane. Silniki niektórych starszych gier słyną z ich zależności od jednowątkowej wydajności. Oznacza to, że do wyciśnięcia z nich maksimum, wystarczy im jeden rdzeń procesora.

Obecnie, silniki gier, takie jak Unreal Engine 4, korzystają z wielu rdzeni do stworzenia złożonych scen2. Silniki mogą również korzystać z wielowątkowości do radzenia sobie z różnymi elementami tzw. draw calls — poleceń wysłanych z procesora do procesora graficznego, dotyczących znajdujących się w grze przedmiotów, tekstur i shaderów do przyciągnięcia.

Czym jest Hyper-Threading?

Technologia Intel® Hyper-Threading to innowacja sprzętowa, która umożliwia działanie więcej niż jednego wątku na każdym rdzeniu. Więcej wątków oznacza więcej wykonanej równolegle pracy.

Jak działa Hyper-Threading? Gdy technologia Intel® Hyper-Threading jest aktywna, procesor eksponuje dwa konteksty wykonawcze na fizyczny rdzeń. Oznacza to, że jeden fizyczny rdzeń działa teraz jak dwa „logiczne rdzenie”, które mogą poradzić sobie z różnymi wątkami oprogramowania. Przykładowo, dziesięciordzeniowy procesor Intel® Core™ i9-10900K ma 20 wątków przy włączonej technologii Hyper-Threading.

Dwa logiczne rdzenie mogą wykonywać zadania skuteczniej, niż tradycyjne rdzenie jednowątkowe. Wykorzystując bezczynność rdzenia, który wcześniej czekał na ukończenie innych zadań, technologia Intel® Hyper-Threading Technology usprawnia wydajność procesora (o 30% w wypadku zastosowań serwerowych3).

Zastanawiasz się, jak włączyć Hyper-Threading? Włącza się domyślnie, lecz można ją włączać i wyłączać ze środowiska BIOS, ustawiając opcję „Technologia Hyper-Threading” na „Włącz” lub „Wyłącz”. Zauważ, że technologia Intel® Hyper-Threading jest dostępna nie tylko na procesorach dla entuzjastów: pełną listę znajdziesz tutaj.

Jakie korzyści zobaczę dzięki Hyper-Threading?

Dzięki Hyper-Threading procesora komputer może przetworzyć więcej informacji w krótszym czasie i wykonać więcej zadać w tle bez zakłóceń. W odpowiednich okolicznościach ta technologia pozwala rdzeniom procesora na skuteczne wykonywanie dwóch rzeczy na raz. Wielozadaniowcy, streamerzy i zawodowcy działających na wielowątkowych programach mogą ulepszyć swoje doznania komputerowe, przerzucając się na laptop gamingowy lub komputer gamingowy z procesorem korzystającym z technologii Intel® Hyper-Threading, jak np. najnowszy procesor Intel® Core™ i9.

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu bądź na stronie https://www.intel.pl.