Mysz i klawiatura a kontroler: co jest lepsze do grania na komputerze

Najważniejsze informacje:

  • Świetna debata.

  • Mysz i klawiatura do gier.

  • Definiowanie kontrolera komputera.

  • Dlaczego kontroler do komputera?

  • Mysz i klawiatura a kontroler.

author-image

Według

Jedna z najstarszych dyskusji wśród graczy raczej nie zakończy się w najbliższym czasie. Gracze wyrażają stanowcze opinie w kwestii, czy to mysz i klawiatura czy też kontroler są lepszym rozwiązaniem, i nic w tym dziwnego, skoro jest to tak ważne dla komfortu grania.

Być może nie uda nam się udzielić ostatecznej odpowiedzi, ale chcemy zastanowić się nad tym, dlaczego obie strony mają żarliwych obrońców, i spróbować rzucić trochę światła na ten żywo omawiany temat.

Wojownik z klawiaturą

Jeśli czytasz ten tekst, zapewne masz jakieś doświadczenie z klawiaturą. Zacznijmy więc od tego komponentu.

Od kilkudziesięciu lat klawiatury są najpopularniejszym narzędziem do grania w gry komputerowe i nie bez powodu. Sto cztery klawisze, rozmieszczone na dużym obszarze i łatwo dostępne, zapewniają ogromny wybór potencjalnych źródeł sygnałów wejściowych i możliwości przypisywania im funkcji w grach, co daje twórcom gier i graczom duże pole do popisu, jeśli chodzi o kształtowanie doznań z rozgrywki.

Twórcy gier często przypisują do kontrolerów złożone interfejsy użytkownika, ale większy wybór klawiszy na klawiaturze daje dużą przewagę w grach z licznymi oknami, takich jak MMORPG czy RTS. Te gatunki zrodziły się na komputerach PC, więc nie dziwi fakt, że rozwijały się wokół klawiatury i myszy, które były podstawową metodą sterowania.

Klawiatury umożliwiają również korzystanie z makr, które są szeregiem poleceń powiązanych z jednym klawiszem. Wiele nowoczesnych klawiatur posiada specjalne klawisze dedykowane do makr, a przypisywanie wielu poleceń do pojedynczego klawisza daje duże korzyści w złożonych grach, nie wspominając o codziennej wygodzie.

A jeśli chodzi o wybór odpowiedniej klawiatury, gama dostępnych opcji jest bardzo szeroka. Klawiatury tworzą własny, odrębny świat – od różnych konstrukcji, jak mniejsze klawiatury TKL czy dzielone klawiatury ergonomiczne, przez niestandardowe klawisze, aż po ogromny wybór typów mechanicznych przełączników.

Wskaż i kliknij

Podstawową przewagą myszy nad kontrolerami jest precyzja, jaką zapewniają podczas celowania, a także zakres ruchów zapewniany przez dodatkową powierzchnię podkładki. Oznacza to potencjalnie szybszy ruch w zależności od ustawień punktów na cal (DPI) i luksus dostosowania ustawień i funkcji.

Najbardziej oczywistą przewagą myszy nad kontrolerem jest to, że dużo łatwiej nią celować. W strzelankach pierwszoosobowych (FPS) lub jakiejkolwiek grze wymagającej celności mysz daje zwykle przewagę i ułatwia strzelanie oparte na refleksie, na przykład flickshoty. Ta przewaga jest na tyle duża, że w FPS-ach opartych na kontrolerach wprowadza się czasem systemy wspomagania celowania w celu zmniejszenia tej różnicy.

Inną korzyścią płynącą ze zwiększonej powierzchni jest to, że kliknięcie i przeciągnięcie myszą jest bardziej intuicyjne niż ta sama czynność wykonana na kontrolerze. Może to być istotne, gdy precyzyjna kontrola wybranych jednostek, na przykład w grach RTS lub MOBA, ma wysoki priorytet. Jeśli połączymy to ze zintegrowanym kółkiem, które umożliwia łatwe przełączanie poleceń dotyczących broni lub zbliżanie i oddalanie widoku mapy, zalety myszy stają się ewidentne.

Myszy, tak jak klawiatury, mają bardzo różne funkcje i wygląd. Obejmują takie rozwiązania jak konstrukcja modułowa, programowalne przyciski i wiele różnych opcji dla praktycznie każdego typu gracza.

Innymi słowy, na rynku są myszy i klawiatury dla niemal każdego i często są skonstruowane tak, by zapewniać przewagę.

Pomówmy o kontrolerach

Zanim przejdziemy do alternatyw dla klawiatur i myszy dla graczy, powinniśmy wyjaśnić, co rozumiemy pod pojęciem „kontroler”.

Kontroler może oznaczać wszystko, od prostych kierunkowych joysticków do Magnavox Odyssey z początku lat 70. XX wieku, aż po współczesne drążki sterowe, które mają naśladować kokpit samolotu. Jednak za bezpośrednią konkurencję dla klawiatur i myszy uważa się na ogół kontrolery do konsoli, takie jak DualShock 4 firmy Sony lub Xbox firmy Microsoft.

Kontrolery te składają się z szeregu przycisków, spustów reagujących na siłę nacisku oraz dwóch gałek analogowych obsługujących przemieszczanie zamiast myszy. W zależności od producenta są wyposażone również w touchpady, pady kierunkowe, podświetlenie, funkcję wibracji i inne opcje. Nawet w tym ograniczonym zakresie mamy dużą różnorodność, z produktami z wyższej półki takimi jak Xbox Elite, który ma dodatkowe łopatki pod kontrolerem, dające więcej kontroli, lub dedykowany dla komputerów PC kontroler Steam firmy Valve.

Porównanie sterowania

Jak więc używanie kontrolera do gier wypada w porównaniu z klawiaturą i myszą?

Dla wielu ludzi jedną z głównych różnic jest komfort i dostępność. Klawiatura i mysz są dobrymi narzędziami do pracy i grania, ale nie leżą w dłoniach równie dobrze jak kontroler i nie są tak przenośne. Choć istnieją bezprzewodowe klawiatury i myszy i jest wiele sposobów, aby umożliwić zaawansowaną grę na komputerze na kanapie, niektórzy wolą prostotę kontrolera.

Kontrolery mają mniej przycisków, ale często są one bardziej precyzyjne niż zero-jedynkowe klawisze klawiatury.

Gałki analogowe nie mają może dokładności i szybkości myszy, ale jeśli naciśnie się je do przodu lekko, postać będzie szła, a jeśli naciśnie się je mocniej, będzie biegła. Przytrzymując spust reagujący na siłę nacisku, można przemieszczać pojazd powoli do przodu, wciskając go do końca, można jechać z pełną prędkością. Te reagujące kontekstowo przyciski mogą zapewnić stabilność ruchu nieosiągalną dla klawiatury. Joystick sprawia też, że ciągły ruch, np. obracanie kamery, jest płynniejszy.

Choć istnieją klawiatury eksperymentujące z czułością na siłę nacisku, są one dość rzadkie. Oznacza to, że kontrolery często preferują miłośnicy gier samochodowych, takich jak Rocket League, lub gier, które wymagają precyzyjnego poruszania, np. Dark Souls.

Wyrównany pojedynek

Nie jest to może satysfakcjonująca odpowiedź, ale prawda jest taka, że nie ma wyraźnego zwycięzcy w pojedynku między klawiaturą i myszą a kontrolerem.

Wszystko zależy od danej gry, a przede wszystkim od osobistych preferencji. Obie metody sterowania mogą się doskonale sprawdzać w grach – trzeba tylko zdecydować, co się woli.

Na szczęście, nie trzeba wybierać.

Jedną z niezaprzeczalnych zalet grania na komputerze jest fakt, że można używać klawiatury i myszy lub kontrolera, lub obu tych metod sterowania. Często nie trzeba wybierać nawet w trakcie gry. W wielu grach można zmienić metodę sterowania podczas rozgrywki. W Battlefield można strzelać za pomocą myszy i klawiatury, żeby za chwilę wziąć kontroler i płynnie przejść do sterowania pojazdem. Elastyczność jest główną zaletą grania na komputerze. Obejmuje ona też kwestię sterowania.

Jeżeli więc chcesz grać w Starcraft za pomocą maty tanecznej lub w Mortal Kombat przy użyciu drążka sterowego, wybór należy do Ciebie.