Składanie komputera z procesorem Intel u boku takich streamerów jak VernNotice, GlitterXplosion i JonSandman

Najważniejsze informacje:

 • Wyzwanie.

 • Sprzęt.

 • Specyfikacja.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Pośród licznych informacji i ogłoszeń zalewających targi E3* 2019 w strefie Intel® Streamer Zone przy stanowisku Twitch* odbył się niesamowity pokaz składania komputera.

Plan transmisji na żywo był prosty: Bryn Pilney z zespołu firmy Intel ds. gier asystował trójce streamerów (VernNotice, GlitterXplosion i JonSandman) przez cały proces składania zaawansowanych komputerów do gier.

Wyzwanie? Mieli na to zaledwie 90 minut. To nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla osób, które nie znają się na składaniu komputerów, ale chcą podjąć się tego zadania, aby sprawdzić, czy uda im się zrobić to w tak krótkim czasie.

Sprzęt

Podstawę każdego z trzech komputerów stanowi procesor Intel® Core™ i9-9900K. Ten ośmiordzeniowy procesor został zaprojektowany z myślą o streamerach i graczach. Zapewnia on wydajność niezbędną do jednoczesnego grania i streamowania, co czyni go idealnym narzędziem pracy dla streamerów. Firma Intel dostarczyła także wydajny dysk SSD z serii 760p o pojemności 1 TB, który wykorzystuje technologię NVMe* do szybkiego przesyłania danych.

Inne komponenty pochodzą od firm Corsair* i ASUS*, a wszystkie trzy komputery zostały zbudowane z identycznych elementów – jedyne różnice to różne wersje obudowy.

Oto pełna lista części:

 • Procesor Intel® Core™ i9-9900K
 • Układ chłodzący procesora: ASUS ROG RYUO* 240
 • Płyta główna: ASUS ROG STRIX* Z390-E GAMING
 • Pamięć RAM: Corsair Vengeance* RGB Pro 64 GB (4 × 16 GB) DDR4-3200
 • Dysk SSD: Intel® SSD z serii 760p, 1 TB
 • Karta graficzna: ASUS GeForce RTX* 2080 Ti 11 GB ROG STRIX Gaming OC
 • Zasilacz: Corsair HX Platinum 850 W 80+ Platinum
 • Wentylatory: Corsair z serii LL RGB, 120 mm (sześć) Procesor: Intel® Core™ i9-9900K

Obudowy:

 • Corsair Crystal* 570X Mirror
 • Corsair Crystal* 570X Clear
 • Corsair Obsidian* 500D

VernNotice

VernNotice był pierwszy. Wyzwanie polegające na złożeniu komputera na czas wyraźnie napawało go entuzjazmem.

„Ten nowy komputer pojawił się w idealnym czasie” – oznajmił. „Mój obecny komputer niby jeszcze działa, ale starzeje się i powoli zużywa”. Jego obecny komputer do streamowania treści zmuszał go do „nadawania priorytetów określonym programom, aby uniknąć ryzyka wystąpienia problemów z kodowaniem i ścinaniem klatek”.

Składanie komputera przez większość czasu szło bezproblemowo, jednak gdyby uczestnicy wyzwania nieco dokładniej zapoznali się z podręcznikiem składania komputerów, z pewnością sięgnęliby po bardziej odpowiednie narzędzia. Wykręcanie mniejszych śrub wymaganych do instalacji płyty głównej poszłoby łatwiej za pomocą śrubokręta magnetycznego, jednak i bez niego udało się to zrobić.

Zapytany o najciekawsze momenty targów E3 VernNotice wspomniał, że jest podekscytowany nadchodzącymi tytułami zapowiedzianymi przez firmę Microsoft.

„Jestem wielkim fanem Halo* i Gears of War*” – powiedział podczas montowania zasilacza. „Cieszę się, że udało mi się zobaczyć obie gry w tym tygodniu. Miałem nawet okazję zagrać w Gears* 5 – a bez tej gry nie byłoby mojego kanału. Byłem naprawdę wielkim fanem Gears of War 1, więc zobaczenie na własne oczy Gears 5 – a co dopiero zagranie w ten tytuł – to dla mnie coś niesamowitego”.

Mało brakowało, aby nie zdążył, ale VernNotice zdołał jednak złożyć komputer w czasie poniżej 90 minut. Jak więc porównałby składanie komputera pod okiem eksperta z jego pierwszym doświadczeniem tego typu?

„Kiedy zacząłem zajmować się prowadzeniem relacji na żywo, obiecywałem sobie, że już nigdy nie będę zabierać się za składanie komputera” – powiedział. „Dzięki przewodnikowi stało się to jednak o wiele prostsze i mniej przytłaczające. Gdy po raz pierwszy próbowałem złożyć komputer, nawet nie wiedziałem, od czego zacząć. Teraz jestem pewien, że mógłbym złożyć jeszcze jeden”.

GlitterXplosion

GlitterXplosion ma największe wśród tej trójki doświadczenie w składaniu komputerów. Często streamuje treści VR i wie, jak ważny jest zaawansowany sprzęt do gier i streamowania.

Podczas instalowania 64 GB pamięci RGB RAM GlitterXplosion opowiedziała trochę o obecnie używanej konfiguracji dwóch komputerów, której używa do grania i streamowania. „Mój obecny komputer do streamowania jest stary i nie daje już nawet rady wyciągnąć 60 klatek na sekundę. Ta bestia będzie moim nowym komputerem do gier, a ten stary komputer będzie służył do streamowania. Wtedy zostanę prawdziwą profesjonalistką” – zażartowała. „Nowy komputer z procesorem Intel będzie miał znaczący wpływ na jakość moich transmisji. Mogłabym chyba nawet używać tego komputera z procesorem Intel do wszystkiego. Ale się cieszę”.

Dla kogoś, kto korzysta z konfiguracji składającej się z dwóch komputerów, to idealny komputer do gier.

Mimo że wystąpił krótki problem z odstępem między uniwersalnym systemem chłodzenia procesora a pamięcią RAM, udało im się zmieścić wszystko w obudowie. Na koniec podłączyła nowy komputer do monitora, aby sprawdzić, czy się włączy. Gdy na monitorze wyświetliło się logo płyty głównej ASUS – co oznaczało, że konstrukcja została pomyślnie złożona – GlitterXplosion i Bryn przybili piątkę z radości.

GlitterXplosion zwróciła później uwagę na to, jak drobne usprawnienia podczas składania komputera znacznie ułatwiają cały proces. „Nigdy nie miałam do czynienia z wstępnie nałożoną pastą termiczną, więc bardzo mi się ten pomysł spodobał. Dzięki temu udało mi się uniknąć tego etapu składania komputera, którego najbardziej się obawiałam” – powiedziała. „Mam wrażenie, że przy następnym składaniu komputera będę czuć się pewniej i swobodniej”.

JonSandman

Jako ostatni komputer składał JonSandman, który – jak sam przyznał – ma niewielkie doświadczenie w tym temacie, ale przejawiał szczere chęci do podjęcia wyzwania. „Mój pierwszy składany komputer nie został złożony przeze mnie, tylko przez mojego kumpla” – powiedział. „Więc to on się wszystkim zajął”.

Tym razem Jon musiał poradzić sobie sam i – ku radości widowni – poradził sobie. Podczas instalowania uniwersalnego systemu chłodzenia procesora opowiadał o tym, od czego zaczęła się jego przygoda z relacjami na żywo.

„Na początku grałem na serwerze ARMA* , ale miałem dość tego, że ludzie oszukiwali. Byłem tam adminem” – powiedział. „Chciałem złapać ludzi, którzy oszukiwali i tych, którzy nie radzili sobie z rozgrywką, a następnie pomóc im podnosić swoje umiejętności”.

Składanie komputera poszło całkiem szybko, jednak za pierwszym razem nie udało się go uruchomić. Po dwukrotnym sprawdzeniu, co może być tego przyczyną, ekipa zauważyła, że jeden z przewodów zasilających procesora poluzował się. Problem dało się łatwo rozwiązać, a JonSandman miał przed sobą nowy, już gotowy do działania, komputer do gier.

Zapytany o wrażenia JonSandman sprawiał wrażenie zaskoczonego łatwością, z jaką udało mu się złożyć całą konstrukcję, oraz trwałością tych wysokowydajnych części do komputera. „Gdybym miał to zrobić drugi raz, czułbym się o wiele pewniej” – oświadczył. „Nie boję się już tak bardzo montowania RAM-u, to wszystko jest prostsze, niż się wydaje”.

LEPSZA JAKOŚĆ STREAMOWANIA
VernNotice, GlitterXplosion i JonSandman – każdy ze steamerów wniósł do naszej transmisji część swojej osobowości, a wyniósł z niej nowy komputer do gier i streamowania, a także sporą dozę wiary w swoje umiejętności składania komputerów.

Obejrzyj pełne podsumowanie poniżej.