Wybór dysku pamięci masowej może mieć wpływ na Twoje doznania płynące z gry, podobnie jak wybór procesora i procesora graficznego (GPU).
Szybki napęd SSD może skrócić czas wgrywania, a także poprawić czas reakcji systemu. Natomiast powolny dysk HDD dodaje kolejne minuty oczekiwania na rozpoczęcie każdej rozgrywki.
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem HDD lub SSD pod kątem grania, najważniejsze jest znalezienie dysku, odpowiadającego Twoim celom, a także Twojemu budżetowi. Poniżej zamieszczamy analizę zalet dysków HDD (tradycyjne dyski twarde) i napędów SSD (napędy półprzewodnikowe).
Dysk SSD czy dysk HDD: wydajność w relacji do cen
Ogólnie rzecz biorąc, wybór pomiędzy dyskiem HDD a napędem SSD, ogranicza się do wyboru pomiędzy wydajnością a pojemnością.
Napędy półprzewodnikowe (SSD) zwykle przechowują dane w pamięci flash. Dlatego też nie mają one ruchomych elementów. Ich prędkość odczytu/zapisu przewyższa analogiczną szybkość dysków HDD. Charakteryzują się również krótszym czasem dostępu (mniej latencji), ale jednocześnie każdy gigabajt ich pojemności kosztuje więcej.
Dyski twarde (HDD) przechowują dane w obrotowym nośniku magnetycznym. Ich odczyt/zapis jest możliwy za pomocą ramienia głowicy (podobnie jak w przypadku gramofonu). W porównaniu z napędem SSD, ich prędkość odczytu/zapisu jest mniejsza, czas dostępu dłuższy, ale każdy gigabajt ich pojemności kosztuje mniej.
Zrozumienie wydajności pamięci masowej
Najpopularniejszymi testami porównawczymi w zakresie wydajności pamięci masowej urządzenia, jest sprawdzenie ich prędkości odczytu/zapisu, czyli czasu potrzebnego na odzyskanie lub zapis danych.
Prędkość odczytu/zapisu sekwencyjnego to najpowszechniejsza miara wydajności. Wyraża przypadek użycia, w którym zachodzi sekwencyjny ruch dużych zestawów danych (np. kopiowanie/wklejanie dużych plików na pulpit). Mierzone są w megabajtach na sekundę (MB/s).
Prędkość odczytu/zapisu losowego wykorzystuje dane, znajdujące się w losowych zestawach na całym dysku. W porównaniu z zestawami sekwencyjnymi, odczyt lub zapis wymagają więcej czasu. Stanowi to jednak dobre odzwierciedlenie codziennego użytkowania, ponieważ gry i inne aplikacje zazwyczaj odczytują i zapisują małe pliki na dysku, a ponadto korzystają z danych, które nie znajdują się w sekwencji. Prędkości te mierzone są w IOPS (operacje wejścia/wyjścia na sekundę).
Syntetyczne testy porównawcze są często używane przy wprowadzaniu dysków pamięci masowej na rynek. Warto jednak patrzeć na nie z przymrużeniem oka, gdyż nie zawsze odzwierciedlają rzeczywistą wydajność urządzeń. Producenci mogą przedstawić najlepszą wydajność dysku, poprzez testowanie go przy dużej głębokości kolejki (ilość działań wykonanych w sekwencji), jak np. 32. To nic, że dla większości użytkowników bardziej realistyczną wartością byłoby 8, a nawet mniej.
SATA SSD czy NVMe SSD
Szukając napędu SSD, prawdopodobnie natrafisz na dwa formaty połączenia: SATA III oraz NVMe. Drugi z nich bardzo szybko staje się standardem, jednak i tak warto poznać różnice pomiędzy oboma.
SATA III (Serial ATA) to kabel, kompatybilny z protokołem SATA. Służy on do łączenia wielu starszych rodzajów SSD i HDD z płytą główną komputera.
NVMe (ang. Non-Volatile Memory Express) to nowszy protokół, który umożliwia bezpośrednie podłączenie do pasm PCIe płyty głównej. Zapewnia tym samym wyższą przepustowość i niższą latencję. Dyski PCIe 3.0 oraz 4.0, są w stanie przesyłać dane przy prędkości tysięcy megabajtów na sekundę. To znacznie więcej, niż SATA III. Ponadto dyski PCIe 4.0 mają niemal podwajają przepustowość pasma, w porównaniu z modelem 3.0.
Starsze płyty główne i systemy BIOS mogą nie obsługiwać NVMe. Dlatego warto zainteresować się tą kwestią, zanim weźmiesz się za modyfikację. Informacje na ten temat znajdziesz w dokumentacji płyty głównej. Możesz również poszukać jej specyfikacji w Internecie.
Czym różnią się od siebie konstrukcje napędów SSD?
Różnice między konstrukcjami wykraczają poza ich właściwości fizyczne. Określają również sposób podłączenia dysków do płyty głównej, a także ich komunikowania się z nią.
2,5 cala
Napędy SSD 2,5 cala przypominają wizualnie dyski mechaniczne o tej samej wielkości. Dyski konsumenckie zwykle korzystają z protokołu SATA III i wymagają osobnych kabli zasilających oraz kabli danych. Jednakże NVMe szybko staje się nowym standardem dla konsumenckich napędów SSD.
M.2
Dyski M.2 mają kształt małych i wąskich prostokątów. Często porównuje się je do listków gumy do żucia. Podłącza się je bezpośrednio do gniazda M.2 na płycie głównej. Zwykle korzystają z protokołu transferu NVMe, aczkolwiek niektóre ze starszych urządzeń mogą używać SATA. Ponadto złącza M.2 ułożone są inaczej. Ma to na celu zapobiegnięcie wykorzystania niekompatybilnych gniazd.
Gniazda M.2 mogą być umieszczone pod osłonami termicznymi, a nawet na tylnej części płyt głównych Mini-ITX. Jeśli nie możesz ich znaleźć, przejrzyj dokumentację Twojej płyty głównej.
AIC
Napędy AIC SSD czerpią zasilanie i dane poprzez gniazdo PCIe na płycie głównej. Za pomocą pasm PCIe komunikują się bezpośrednio z systemem, podobnie jak napędy NVMe M.2 SSD.
Jeśli w Twoim systemie nie ma wolnych gniazd M.2, napęd AIC SSD może również pełnić funkcję rozgałęźnika PCIe-na-M.2.
Inne konstrukcje
Istnieją również inne rodzaje interfejsów oraz konstrukcje SSD. Wśród nich są napędy U.2 SSD, oparte na NVMe. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się je w środowiskach zawodowych/serwerowych, a nie w systemach gamingowych.
Dlaczego warto korzystać z HDD?
Dyski HDD są z reguły wolniejsze i mniej trwałe niż napędy SSD. Jest jednak pewna istotna kwestia, która za nimi przemawia: pojemność. Wykorzystanie dysku HDD, jako drugorzędnego dysku pamięci masowej, jest niedrogim sposobem na wzbogacenie się o dodatkowe terabajty przestrzeni, na której możesz przechowywać rzeczy nie mieszczące się na głównym napędzie SSD.
Szukając dysku HDD należy zwrócić na następujące kwestie:
Szybkość osi ma najistotniejszy wpływ na prędkość odczytu/zapisu. Wysoce wydajne dyski najczęściej osiągają prędkość 7200 rpm, jednak te wartości mają zakres od 5400, do nawet 15 tys. Większa prędkość oznacza zwykle większą wydajność.
Konstrukcja może wynosić 3,5 cala lub 2,5 cala. Urządzenia konsumenckie wymagają zarówno kabla SATA III, jak i osobnego kabla do zasilania i przesyłania danych.
Zwiększanie pamięci masowej HDD, za pomocą pamięci Intel® Optane™
Jednym z największych minusów dysku HDD jest jego szybkość. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi jednak pamięć Intel® Optane™: jest nim wydajność podobną do SSD, dostępna na posiadanym przez Ciebie dysku HDD.
Moduł M10 pamięci Intel® Optane™ o pojemności 16-64 GB, będzie pracował w tle i uczył się najczęściej używanych przez Ciebie aplikacji i plików. Jego dalsza rola polega na przechowywaniu ich w celu zapewnienia szybkiego dostępu, a także pamiętaniu ich nawet po wyłączeniu komputera.
Co wybrać — HDD czy SSD?
Przejście z SSD na HDD to jedna z najbardziej znaczących modyfikacji. Polecamy jedną z poniższych opcji, jeśli pozwala na nie Twój budżet.
Pamięć Intel® Optane™ H10 z napędem półprzewodnikowym, daje Ci w jednym pakiecie pamięć Intel® Optane™ o dużej prędkości oraz dużej gęstości pamięć masową SSD. Twój system czerpie w ten sposób korzyści z ładowania aplikacji przy niskiej latencji, a także z dużej wydajności pamięci Intel® Optane™. Jednocześnie masz nawet do 1 TB dodatkowej przestrzeni na gry i pliki.
Intel® SSD 665P zapewnia od 1 do 2 TB pojemności SSD. Dzięki temu masz miejsce na duże gry, a jednocześnie korzystasz z innych zalet napędu NVMe SSD. Dowiedz się więcej na temat wpływu pamięci masowej na rozgrywkę.
Inną popularną opcją jest sparowanie napędu SSD (umożliwiającego szybkie uruchamianie i ładowanie gier) z dyskiem HDD o dużej pojemności (do przechowywania rzadziej używanych plików).
Oczywiście Twoje własne rozwiązanie może wyglądać nieco inaczej, w zależności od budżetu, sprzętu oraz sposobu korzystania z systemu. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na HDD lub SSD dla Twojego systemu gamingowego, weź pod uwagę wpływ szybkiej i niezawodnej pamięci masowej na Twój komputer.