Jak zostać zawodowym graczem w 10 krokach

Najważniejsze informacje:

  • Zaangażuj się

  • Wybierz właściwą grę

  • Trening, trening i jeszcze raz trening

  • Kup odpowiedni sprzęt do rywalizacji

  • Nadaj równowagę swojemu stylowi życia

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Od skromnych początków w 2007 roku turniej Intel® Extreme Masters (IEM) rozrósł się z małego kącika na niemieckich targach technologicznych do globalnego wydarzenia przeprowadzanego w wysprzedanych stadionach z milionami1 przybywających fanów. ESport sam w sobie przeszedł podobne zmiany. Współcześni zawodowi gracze konkurują na całym świecie o najważniejsze nagrody i sławę podczas wydarzeń e-sportowych, takich jak The International DOTA 2 oraz Intel® Extreme Masters Grands Finals. Tymczasem Blizzard* zbudował specjalną arenę w Los Angeles do przeprowadzania i transmisji wydarzeń Overwatch League. Niektóre uniwersytety oferują stypendia eSportowe.

Każdy, kto kocha gry, zastanawiał się zapewne, jak można zostać zawodowym graczem. Niezależnie od tego, czy chcesz brać udział w zawodach drużynowych, czy rywalizować w pojedynkę, istnieje schemat rozpoczęcia kariery gracza.

10 kroków do zostania zawodowym graczem

Znajdź swoją motywację

Tak jak z wszystkim w życiu, ważne są właściwe powody do grania w eSporty. Umiłowanie rywalizacji, satysfakcja z rozwoju jako gracz oraz poczucie pozytywnego wkładu do drużyny i społeczności są uzasadnionymi powodami do gry.

Na dłuższą metę pozytywne motywy są tym, co zapewnia zaangażowanie graczy. Z drugiej strony gracze motywowani nagrodami pieniężnymi, sławą i perspektywą szybkiego sukcesu najprawdopodobniej stracą zapał jeszcze długo przed osiągnięciem zawodowego poziomu. Miłość do gry będzie miała kluczowe znaczenie podczas codziennego treningu, kiedy to stopniowo zdobywasz umiejętności potrzebne do stania się zawodowcem.

Wybierz swoją grę

Kolejnym krokiem jest znalezienie Twojej gry. Istnieją dwie szkoły w tym temacie: albo wybierz grę, której popularność wzrasta, albo zdecyduj się na grę o już ugruntowanej pozycji na rynku.

Zaletą wybrania już popularnej gry eSportowej jest fakt, że pełna infrastruktura i zasoby już istnieją i są w stanie obsługiwać rozgrywki na poziomie zawodowym. Wieloletnie tytuły eSportowe, takie jak League of Legends, Dota 2 oraz CounterStrike: Global Offensive (CS:GO) mają duże, oddane bazy graczy oraz, idąc dalej, sponsorowane turnieje z atrakcyjnymi nagrodami. Minusem jest to, że nowicjuszom często ciężko jest wejść w ich zawodowe kręgi.

Gdy gra jest jeszcze w początkowym stadium popularności, gracze mają szansę na pomoc w odkryciu gry i rozwijaniu najbardziej efektywnych taktyk, co zazwyczaj jest bardziej nieprzewidywalne, ale też przyjazne różnym stylom gry na wstępie. Pierwsi gracze gier, takich jak Rocket League2 oraz PlayerUnknown's Battlegrounds3 wylądowali nagle w centrum sceny e-sportowej. Niemniej jednak istnieje również ryzyko, że scena turniejowa gry nie będzie się rozwijać, a wtedy będziesz zmuszony wybrać inną grę.

My radzimy wypróbowanie kilku gier i pozostanie przy tej, którą naprawdę kochasz. Będziesz w nią grał bardzo często.

Dołącz do społeczności

O ile w graniu zawodowym potrzebny jest indywidualny talent, o tyle ważna jest również otaczająca grę kultura. Zanim zainwestujesz zbyt wiele czasu w naukę podstaw określonej gry, spędź trochę czasu na forach i w innych miejscach, gdzie gracze się gromadzą. To doświadczenie będzie lepszym wyznacznikiem oczekującej Cię ścieżki i pozwoli Ci ocenić, czy kariera zawodowego gracza zgodna jest z Twoimi osobistymi celami i motywami.

Zanurzenie się w świecie gry jest konieczne do rozwoju Twojej kariery, więc upewnij się, że towarzystwo innych graczy sprawia Ci przyjemność. Na przykład drobniejsze szczegóły najefektywniejszych taktyk pokonywania gry wypracowywane są na tablicach ogłoszeń, forach i kanałach YouTube. Gracze muszą być w stanie komunikować się ze sobą, aby móc śledzić ewolucje efektywnych taktyk, a także przekazywać je dalej, wnosząc własny wkład w scenę, do której należą.

Ponadto społeczność posiada ogromną siłę motywacyjną, abyś pozostał zaangażowany w grę długoterminowo.

Przygotuj się

Upewnij się, że grasz na odpowiednim sprzęcie, rozpoczynając od dobrej myszy do gier i mechanicznej klawiatury. Istnieje wiele opcji jeśli chodzi o urządzenia peryferyjne — różniące się rozmiarem, modelem obudowy i czułością — ale najlepiej wybrać te, które po prostu Ci odpowiadają. Aby uzyskać kilka pomysłów, dowiedz się, co zawodowi gracze e-sportowi mówią o urządzeniach peryferyjnych do gier, których oni sami używają.

Którekolwiek urządzenia peryferyjne wybierzesz, dobrym zwyczajem jest używanie tej samej myszy i klawiatury podczas każdego meczu szkoleniowego, każdej rozgrywki. Spójrz tylko na współczesnych zawodowców. Sprzęt, którego używają w domach gamingowych to ten sam sprzęt, którego później użyją do konkurowania na scenie. Rozwijanie znajomości własnych urządzeń peryferyjnych ułatwia przejście do warunków turniejowych, gdzie dużą rolę odgrywają stres i presja.

Integralność jest również istotnym czynnikiem jeśli chodzi o sprzęt. Organizatorzy zawodowych rozgrywek skrupulatnie dobierają komponenty systemu, które nie będą utrudniać rozgrywki lagami lub nieregularną częstotliwością odświeżania. Wydajność Twojego laptopa do gier lub komputera do gier powinna pójść ich śladem. Aby dowiedzieć się więcej na temat poprawy Twoich doznań z rozgrywek, skonsultuj nasze przewodniki wyjaśniające, na co należy zwrócić uwagę w wyborze procesora, monitora do gier lub pamięci masowej.

Trening

Dzięki matchmakingowi w grach oraz usługom matchmakingowym premium innych firm, takich jak ESEA, nietrudno jest znaleźć innych graczy do rywalizacji. Jeśli jednak chcesz wygrać, będziesz musiał ćwiczyć.

Najpierw opanuj mechanikę gry. Skup się na przyswojeniu konkretnych umiejętności specyficznych dla danej gry, aż zostaną one zakodowane w Twojej pamięci mięśniowej. Czy to końcowe ciosy w MOBA, dokładne celowanie w FPS, czy też maksymalizacja ilości wykonanych akcji na minutę w RTS — te umiejętności nigdy nie tracą ważności. Zawodowi gracze niestrudzenie ćwiczą mechanikę gry, aby pozostać w formie i minimalnie się doskonalić, ale początkujący gracze powinni zauważyć gwałtowną poprawę dzięki ćwiczeniom.

Podczas gdy szlifujesz swoje umiejętności, zacznij analizować ogólną strategię gry. Dobry eSport posiada wielowarstwowe strategie, od strategii sytuacyjnej — takiej jak rola junglera czyhającego pomiędzy pasami — do efektywnych taktyk najwyższej klasy. Zrozumienie Twojej roli w danej sytuacji jest dobrym punktem wyjściowym, ponieważ efektywne taktyki używane przez zawodowców — takie jak ta niemalże nie do powstrzymania strategia GOATS, która zdominowała Sezon 1 Overwatch League — mogą być dla nowicjuszy zbyt skomplikowane do skoordynowania.

Mimo to można się wiele nauczyć śledząc najlepszych graczy. Zarówno nagrania wideo, jak i transmisje na żywo są wspaniałymi środkami do przyswajania dobrych nawyków w grze oraz punktami odniesienia do nauki prawidłowego sposobu grania w daną grę.

Później, gdy coraz lepiej Ci idzie, oglądanie powtórek własnych rozgrywek pozwoli Ci przeanalizować Twój styl gry i uczyć się na własnych błędach. Wszyscy najlepsi gracze uczą się w ten sposób.

Wspinaj się po szczeblach kariery

Jeśli pragniesz zostać zawodowcem, potrzebujesz silnej chęci wygranej na każdym etapie zawodów. Oznacza to osiągnięcia szczytów tabel wyników w grupach początkujących, wspinanie się po szczeblach matchmakingu i bycie ostatnią drużyną na placu boju w turniejach.

Zapoznaj się z hierarchią poziomów zawodów, ponieważ każdy eSport posiada własny system wprowadzania nowych graczy. Na przykład w CS:GO gracz zazwyczaj awansuje z rozgrywek publicznych do poziomu matchmakingu, a następnie do ligi i turniejów. W przypadku innych eSportów droga ta będzie wyglądać inaczej.

Wspinanie się po poszczególnych szczeblach umożliwia młodym graczom wyrobienie sobie renomy. To może im pomóc w zdobyciu miejsca w drużynie amatorskiej (lub w domu podspołeczności graczy solowych), co z kolei może stać się odskocznią w stronę organizacji zawodowych graczy.

Znajdź drużynę

Gdy zdobędziesz reputację dobrego gracza, znajdź zespół. Granie u boku innych — zwłaszcza tych lepszych od Ciebie lub o innym zestawie umiejętności — jest jednym z najcenniejszych doświadczeń, jakie gracz może zdobyć.

Jeśli jesteś naprawdę dobry, drużyna prawdopodobnie sama Cię znajdzie. Jeśli nie, możesz sam ubiegać się o przyjęcie do drużyny. Na przykład strona internetowa Teamfind obejmuje fora i narzędzia do komunikacji dla drużyn i graczy. Również serwery Discord, poszczególne fora na stronie reddit oraz grupy na Steamie służą rekrutacji do drużyn amatorskich.

Nauka współpracy z innymi jest wymogiem w grach zespołowych, takich jak CS:GODota 2. Więc znajdź rolę, która sprawia Ci przyjemność oraz grupę graczy, z którą dobrze się rozumiesz. Jednak również w przypadku gier rozgrywanych w pojedynkę, takich jak Hearthstone czy StarCraft 2, warto jest nawiązać kontakt z podspołecznością ludzi o podobnych upodobaniach.

Rywalizuj i zostań zauważony

Bycie dobrym w jakiejś grze to dopiero połowa sukcesu. Druga połowa to nawiązywanie kontaktów z ludźmi, którzy pomogą Ci zajść wyżej na drabinie kariery. Gdy już znalazłeś swoje miejsce w bardziej konkurencyjnych grupach, zacznij tworzyć swoją sieć kontaktów. Wykorzystaj swoją pozycję godnego przeciwnika, by nawiązać kontakt z lepszymi graczami.

Nawiązywanie relacji z lepszymi graczami może otworzyć nowe możliwości, takie jak zaproszenia na prywatne kanały Discord, gdzie otrzymasz szansę gry w ekskluzywnych rozgrywkach szkoleniowych i zetknąć się z elitą graczy. To w tego rodzaju środowiskach gracze zostają zauważeni przez zawodowe organizacje.

Zachowaj równowagę

Podczas gdy w eSportach wciąż panuje mentalność harówki, zawodowcy muszą nauczyć się balansowania swojego reżimu treningowego z aktywnościami pozaekranowymi. Według profesjonalnych graczy, z którymi rozmawialiśmy, holistyczne podejście do treningu — obejmujące właściwe odżywianie, ćwiczenia i bogate życie towarzyskie — poprawia skupienie i zapobiega wypaleniu zawodowemu. Zachowanie zdrowego stylu życia sprawi, że pozostaniesz zmotywowany na tyle długo, by rozwinąć umiejętności ostatecznie przyciągające zawodowe organizacje.

Żyj jak zawodowiec

Zostanie zawodowym graczem wymaga lat ciężkiej pracy i treningu, ale harówka to jeszcze nie wszystko. Aby rozwijać się jako gracz ważne jest przyjęcie wszechstronnego podejścia do treningu — takiego, które obejmuje rozwijanie umiejętności społecznych, poszerzenie zakresu wiedzy o grze, znajdywanie pozytywnych źródeł motywacji i zachowanie zdrowego stylu życia.

Stosuj się do tych zasad, a zauważysz poprawę w grze i poza nią.

Informacje o produktach i wydajności

2

Zespół Teamy Weamy, stworzony 6 dni po premierze Rocket League, został kupiony i stał się pierwszym wielkim zespołem Rocket League — FlipSid3 Tactics, który wygrał wiele rozgrywek RLCS w Newark (New Jersey. https://liquipedia.net/rocketleague/Teamy_Weamy, https://liquipedia.net/rocketleague/FlipSid3_Tactics.

3

Tabela pierwszego turnieju PUBG LAN* wykazuje dobrą mieszankę zawodowców i nowicjuszy. https://pubg.gamepedia.com/Gamescom_Invitational_2017#Register_for_event.