Co spowalnia mój komputer?

Zadbanie o odpowiednio wyważoną konfigurację pozwala zapobiec wąskim gardłom i podnosi ogólny komfort korzystania z komputera.1 2 3

Składanie wysokiej jakości komputera do gier nie sprowadza się tylko do zakupu najdroższego procesora lub najdroższej karty graficznej. Całościowa i wyważona konfiguracja sprzętu ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania.

„Wyważony” komputer jest odpowiednio wyposażony do obsługi określonych zadań, na przykład gier, oraz jest tak zaprojektowany, aby zapobiegać powstawaniu „wąskich gardeł”. W odpowiednio wyważonym komputerze komponenty uzyskują zakładany przez producentów poziom wydajności, a żaden komponent (lub zestaw komponentów) nie ma nieproporcjonalnie dużego lub małego wykorzystania. Przekłada się to na wyższy komfort grania i ogólnie korzystania z komputera.

Odpowiednio wyważone powinny być wszystkie komputery, ale my skupimy się na sprzętowych składnikach komputera do gier. Wiele z przedstawionych zaleceń będzie dotyczyć również komputerów o innym przeznaczeniu.

Co to jest wąskie gardło komputera?

W kontekście komputera termin „wąskie gardło” odnosi się do komponentu, który ogranicza potencjał innego składnika sprzętowego ze względu na różnice w maksymalnej wydajności tych dwóch elementów.

Wąskie gardło niekoniecznie wiąże się z jakością lub wiekiem komponentów, tylko raczej z ich wydajnością. „Wąskie gardła” nie występują też wyłącznie w komputerach wysokiej klasy. Odpowiednie wyważenie poszczególnych podzespołów jest równie ważne w urządzeniach z niższej półki.

Brak równowagi w praktyce

Wąskie gardła nie dotyczą tylko procesora i karty graficznej, ale współdziałanie tych dwóch komponentów pokazuje, jak wąskie gardło może wpłynąć na działanie komputera. Omówienie tego współdziałania pozwala zrozumieć, na czym polega wąskie gardło i dlaczego należy dążyć do wyważonej konfiguracji komputera.

Procesor jest odpowiedzialny za operacje obliczeniowe związane z odwzorowaniem praw fizyki, dźwiękiem, działaniem sieci, danymi pozycjonującymi i wieloma innymi parametrami współczesnych gier komputerowych. Wysyła również instrukcje renderowania do karty graficznej.

Instrukcje od procesora zawierają wszystkie dane potrzebne karcie graficznej do renderowania, w tym informacje o cieniowaniu, teksturach i inne dane wizualne. Karta graficzna wykonuje instrukcje otrzymane od procesora, a w ich wyniku powstaje obraz widoczny na ekranie. Jeśli karta graficzna renderuje te instrukcje szybciej niż procesor je dostarcza, pozostaje bezczynna do czasu otrzymania kolejnego zestawu instrukcji.

Oznacza to, że nie pracuje z maksymalną wydajnością, przez co może renderować mniejszą liczbę klatek na sekundę. Wąskie gardło polega tu na tym, że ograniczenia procesora obniżają wydajność karty graficznej.

Ale może również wystąpić sytuacja odwrotna. Jeśli potężny procesor wysyła instrukcje do karty graficznej szybciej, niż ta jest w stanie je wykonywać, maksymalna moc obliczeniowa procesora jest ograniczona wolniejszym działaniem karty. Komputer działałby lepiej, gdyby procesor i karta graficzna pracowały z podobną wydajnością.

Ale, jak już wspomniano, wąskie gardło może wiązać się z dowolnym komponentem, nie tylko z procesorem i kartą graficzną. W idealnych warunkach poszczególne składniki sprzętowe działają na poziomie bliskim maksymalnej wydajności, a pojedynczy element nie spowalnia pozostałych.

Komputer o wyważonej konfiguracji

Kiedy planuje się złożenie nowego komputera, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko typy gier, w jakie się gra, i ich wymogi sprzętowe, ale również to, jak poszczególne komponenty mogą wpływać na działanie pozostałych.

Procesor

Chociaż gry optymalizuje się w różny sposób, a wpływ procesora na działanie gry może być większy lub mniejszy w zależności od tytułu, wydajny procesor ma nadal kluczowe znaczenie dla komfortu gry i stanowi doskonały punkt wyjścia przy planowaniu nowej konfiguracji. Gracz wysyłający w kosmos nowoczesną rakietę w grze Kerbal Space Program i transmitujący to na platformie Twitch będzie potrzebować innego procesora niż ktoś, kto od czasu do czasu gra w League of Legends, dlatego procesor należy dobrać pod kątem zastosowania komputera.

Po wybraniu właściwego procesora trzeba zastanowić się nad kartą graficzną, która będzie z nim współpracować, tak aby uzyskać wyważoną konfigurację.

Karta graficzna

Podobnie jak w przypadku procesora wybór właściwej karty graficznej zależy od gier, w które się gra, oraz planowanych zastosowań komputera.

Większość gier komputerowych jest wyposażona w rozbudowane opcje umożliwiające dostosowanie grafiki w grze. Oznacza to, że w niektóre nowsze gry można grać na starszej lub słabszej karcie graficznej, jednak kosztem wydajności, wyglądu oraz ogólnych wrażeń z rozgrywki.

Jeśli graczowi zależy na wyższej rozdzielczości, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie karta graficzna wysokiej klasy. Gracze, którym wystarcza rozdzielczość 1080p, mają znacznie więcej możliwości.

Aby uzyskać wyważoną konfigurację, procesor i karta graficzna muszą być nie tylko kompatybilne, ale muszą się również wzajemnie uzupełniać. Najnowszy procesor Intel® Core™ i3 jest znakomitym procesorem podstawowym, ale Twój system nie będzie odpowiednio zrównoważony, jeśli zostanie on połączony z procesorem graficznym GeForce* RTX 2080 Ti. Analogicznie, najnowszy procesor do gier Intel® Core™ i9 jest znakomitym wyborem w przypadku wydajnego procesora do gier, ale w połączeniu z procesorem graficznym GeForce* GT 1030, pełen potencjał procesora zpstanie niepotrzebnie ograniczony.

W komputerze do gier procesor i karta graficzna blisko ze sobą współpracują, dlatego najlepiej nie faworyzować jednego elementu kosztem drugiego. Każdy z elementów powinien umożliwiać drugiemu pracę na najwyższym możliwym poziomie wydajności.

Pamięć RAM

Pamięć RAM zazwyczaj nie jest wąskim gardłem podczas grania, chyba że jest jej za mało. W przypadku większości nowoczesnych gier wystarcza 8 GB pamięci RAM, ale standardem szybko staje się 16 GB. Zależy to również od sposobu korzystania z komputera. Gracz, który tylko gra, będzie potrzebować mniej pamięci RAM od kogoś, kto równocześnie czatuje na platformie Discord lub streamuje rozgrywkę.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o gry, od szybkości ważniejsza jest ilość. Również w tym aspekcie ważna jest równowaga – co z tego, że mamy 16 GB pamięci RAM, jeśli pamięć ta jest bardzo wolna. Jednak w przypadku zakupu nowoczesnej pamięci zwykle lepiej jest mieć 16 GB pamięci RAM DDR4 niż 8 GB trochę szybszej pamięci DDR4.

Podczas wyboru pamięci należy również pamiętać o zaletach architektury dwukanałowej. Jeśli płyta główna obsługuje architekturę dwukanałową, w zależności od tego, których gniazd DIMM używamy, możemy uzyskać wyższą wydajność. W takim przypadku dwa moduły pamięci RAM o pojemności 8 GB zainstalowane w odpowiednich kanałach mogą okazać się lepszym rozwiązaniem niż jeden moduł o pojemności 16 GB.

Należy sprawdzić, czy płyta główna jest kompatybilna z szybkością rozważanej pamięci RAM, a także z jej pojemnością. Nie powinno to stanowić problemu w przypadku nowszych płyt głównych i pamięci RAM, ale w przypadku pamięci o większej prędkości i pojemności lub w przypadku korzystania ze starszej płyty głównej kompatybilność warto sprawdzić.

Dysk SSD/HDD

Działanie gier, jak i ogólną pracę komputera, może spowalniać pamięć masowa. Na przykład korzystanie ze starszego dysku twardego niekoniecznie musi wpływać na ustawienia grafiki, ale może wydłużyć czas ładowania lub spowodować przycinanie się gry.

Najprostszym rozwiązaniem jest wyposażenie komputera w dysk SSD, który zapewnia znacznie szybszy dostęp do danych niż tradycyjny dysk twardy. Pamięć Intel® Optane™ może również skrócić czas dostępu do dysku twardego, buforując często używane pliki, co może zwiększyć wydajność nawet wtedy, gdy dysk twardy nie zostanie wymieniony.

Pamięć masowa wpływa nie tylko na wydajność w grach, ale również na ogólną wydajność systemu. Zastosowanie dysku SSD może znacząco skrócić czasy ładowania i poprawić ogólny komfort korzystania z komputera. Dlatego też popularne wielodyskowe rozwiązanie pamięci masowej składa się z dysku SSD do obsługi systemu operacyjnego i najczęściej używanych gier i plików oraz z osobnego większego dysku twardego, na którym zapisywane są rzadziej używane pliki.

Ekran

Wąskim gardłem może być również wyświetlacz. Na wyświetlaczu o częstotliwości odświeżania 60 Hz i rozdzielczości 1080p nie zobaczymy pełnego potencjału komputera do gier najnowszej generacji.

Aby uzyskać wyższą liczbę klatek na sekundę lub rozdzielczość, trzeba zainwestować w wyświetlacz, który będzie w stanie to zapewnić, a także w odpowiednio wyważoną kombinację procesora i karty graficznej, która umożliwia renderowanie takiej grafiki.

Inny sprzęt

Chociaż procesor, karta graficzna, pamięć RAM, pamięć masowa i wyświetlacz mają największy wpływ na wydajność w grach, uzyskanie wyważonej konfiguracji komputera wymaga uwzględnienia również innych komponentów. Na przykład zasilacz może nie wpływać bezpośrednio na liczbę klatek na sekundę, ale użycie nieodpowiedniego zasilacza może skrócić czas eksploatacji komputera. Analogicznie płyta główna prawdopodobnie nie będzie miała wpływu na samą rozgrywkę, ale może ograniczyć możliwości sprzętowe, utrudnić przyszłą modernizację sprzętu oraz obniżyć jakość tak podstawowych parametrów jak połączenie sieciowe czy dźwięk.

Każdy składnik sprzętowy należy ocenić pod kątem jego współpracy ze wszystkimi pozostałymi elementami komputera, pamiętając o priorytecie, jakim jest wyważona konfiguracja.

Wyważona konfiguracja

Jedną z zalet gotowych komputerów jest ich na ogół wyważona konfiguracja. Jednak w przypadku składania lub modernizacji komputera należy kupować składniki sprzętowe, które są nie tylko kompatybilne, ale które uzupełniają się wzajemnie z punktu widzenia ogólnej wydajności.

Należy pomyśleć o jak najlepszym spożytkowaniu dostępnych środków. Należy szukać komponentów o najwyższej jakości, ale trzeba też precyzyjnie określić swoje priorytety. Na przykład aby uzyskać wyższą rozdzielczość, warto zmieścić w budżecie wyświetlacz o wyższej rozdzielczości oraz wysokiej klasy kartę graficzną. Z kolei dla miłośników dynamicznych strzelanek, takich jak Call of Duty*: Modern Warfare lub Overwatch, najważniejsza może być wysoka liczba klatek na sekundę, w związku z czym zainwestują w odpowiedni procesor do gier oraz w monitor o wyższej częstotliwości odświeżania obrazu.

Osoby składające komputer samodzielnie powinny pamiętać, że w przyszłości będą go mogły modernizować. Lepiej mieć wyważoną konfigurację, którą można później unowocześnić, niż jeden bardzo wydajny komponent, za którym nie nadążają inne podzespoły.

Komputer o wyważonej konfiguracji nie tylko sprawdza się w grach, ale działa optymalnie niezależnie od zastosowania. Bez względu na to, czy komputer ma służyć do grania czy tworzenia multimediów, jeśli zadba się o jego wyważoną konfigurację, poprawi się ogólny komfort jego użytkowania.

Informacje o produktach i wydajności

1

Cechy i zalety technologii Intel® zależą od konfiguracji systemu i mogą wymagać obsługującego je sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług. Wydajność może różnić się od podanej w zależności od konfiguracji systemu. Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa. Więcej informacji można uzyskać od sprzedawcy lub producenta systemu albo na stronie https://www.intel.pl.

2

Intel i Intel Core są znakami towarowymi Intel Corporation lub jej podmiotów zależnych w Stanach Zjednoczonych i/lub w innych krajach.

3*Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw ich właścicieli.