Składanie wysokiej jakości komputera do gier nie sprowadza się tylko do zakupu najdroższego procesora lub najdroższej karty graficznej. Całościowa i wyważona konfiguracja sprzętu ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania.
„Wyważony” komputer jest odpowiednio wyposażony do obsługi określonych zadań, na przykład gier, oraz jest tak zaprojektowany, aby zapobiegać powstawaniu „wąskich gardeł”. W odpowiednio wyważonym komputerze komponenty uzyskują zakładany przez producentów poziom wydajności, a żaden komponent (lub zestaw komponentów) nie ma nieproporcjonalnie dużego lub małego wykorzystania. Oznacza to większy komfort grania oraz ogólnego korzystania z komputera.
Odpowiednio wyważone powinny być wszystkie komputery, ale my skupimy się na sprzętowych składnikach komputera do gier. Wiele z przedstawionych zaleceń będzie dotyczyć również komputerów o innym przeznaczeniu.
Co to jest wąskie gardło komputera?
W kontekście komputera termin „wąskie gardło” odnosi się do komponentu, który ogranicza potencjał innego składnika sprzętowego ze względu na różnice w maksymalnej wydajności tych dwóch elementów.
Wąskie gardło niekoniecznie wiąże się z jakością lub wiekiem komponentów, tylko raczej z ich wydajnością. „Wąskie gardła” nie występują też wyłącznie w komputerach wysokiej klasy. Odpowiednie wyważenie poszczególnych podzespołów jest równie ważne w urządzeniach z niższej półki.
Znalezienie kompatybilnego procesora i procesora graficznego
Wąskie gardła nie dotyczą tylko procesora i karty graficznej, ale współdziałanie tych dwóch komponentów pokazuje, jak wąskie gardło może wpłynąć na działanie komputera.
Procesor jest odpowiedzialny za operacje obliczeniowe związane z odwzorowaniem praw fizyki, dźwiękiem, działaniem sieci, danymi pozycjonującymi i wieloma innymi parametrami współczesnych gier komputerowych. Wysyła również instrukcje renderowania do karty graficznej.
Instrukcje od procesora zawierają wszystkie dane potrzebne karcie graficznej do renderowania, w tym informacje o cieniowaniu, teksturach i inne dane wizualne. Karta graficzna wykonuje instrukcje otrzymane od procesora, a w ich wyniku powstaje obraz widoczny na ekranie. Jeśli karta graficzna renderuje te instrukcje szybciej niż procesor je dostarcza, pozostaje bezczynna do czasu otrzymania kolejnego zestawu instrukcji.
Oznacza to, że nie pracuje z maksymalną wydajnością, przez co może renderować mniejszą liczbę klatek na sekundę. W tym przypadku zator wywołuje ograniczenie poziomu wydajności GPU przez procesor.
Ale może również wystąpić sytuacja odwrotna. Jeśli mocny procesor wysyła polecenia do GPU szybciej, niż ten jest w stanie je wykonać, możliwości procesora są wówczas ograniczane przez niższe prędkości procesora graficznego. Komputer działałby lepiej, gdyby procesor i karta graficzna pracowały z podobną wydajnością.
Jak już jednak wspominaliśmy, niemal każdy sprzęt może mieć wpływ na zator. W idealnych warunkach poszczególne składniki sprzętowe działają na poziomie bliskim maksymalnej wydajności, a pojedynczy element nie spowalnia pozostałych.
Konstruowanie zrównoważonego komputera gamingowego
Kiedy planuje się złożenie nowego komputera, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko typy gier, w jakie się gra, i ich wymogi sprzętowe, ale również to, jak poszczególne komponenty mogą wpływać na działanie pozostałych.
Procesor
Każda gra jest zoptymalizowana inaczej, a niektóre są bardziej zależne od procesora niż inne. Mimo to, wysoce wydajny procesor jest wciąż kluczowy dla komfortu grania. Dlatego powinien on być pierwszym elementem, który weźmiesz pod uwagę przy planowaniu konstrukcji. Potrzeby sprzętowe osoby grającej w tytuły mocno eksploatujące procesor, i jednocześnie streamującej rozgrywkę na żywo, będą różniły się od potrzeb niedzielnych graczy, którzy wybierają gry mniej obciążające sprzęt. Który z tych opisów bardziej pasuje do Ciebie?
Gdy już wybierzesz odpowiedni dla Twojego systemu procesor,musisz znaleźć procesor graficzny. Pamiętaj, żeby jego parametry zapewniały Twojego systemowi równowagę.
Karta graficzna
Zarówno procesor, jak i procesor graficzny, zależne są od Twoich gier oraz sposobów korzystania z systemu.
Większość gier komputerowych jest wyposażona w rozbudowane opcje umożliwiające dostosowanie grafiki w grze. Oznacza to, że w niektóre nowsze gry można grać na starszej lub słabszej karcie graficznej, jednak kosztem wydajności, wyglądu oraz ogólnych wrażeń z rozgrywki.
Jeśli graczowi zależy na wyższej rozdzielczości, najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie karta graficzna wysokiej klasy. Gracze, którym wystarcza rozdzielczość 1080p, mają znacznie więcej możliwości.
Aby system był zrównoważony,sama kompatybilność procesora i GPU to za mało — muszą się one uzupełniać. Najnowszy procesor Intel® Core™ i5 jest znakomitym procesorem podstawowym. Jeśli jednak chcesz osiągnąć idealną równowagę systemu, należy go sparować z procesorem graficznym GeForce* RTX 3090. Analogicznie, najnowszy procesor do gier Intel® Core™ i9 jest idealnym wyborem do gier, ale podstawowy procesor graficzny, będzie niepotrzebnie ograniczał jego potencjał.
W komputerze do gier procesor i karta graficzna blisko ze sobą współpracują, dlatego najlepiej nie faworyzować jednego elementu kosztem drugiego. Każdy z elementów powinien umożliwiać drugiemu pracę na najwyższym możliwym poziomie wydajności.
Pamięć RAM
Pamięć RAM zazwyczaj nie jest wąskim gardłem podczas grania, chyba że jest jej za mało. W przypadku większości nowoczesnych gier wystarcza 8 GB pamięci RAM, ale standardem szybko staje się 16 GB. Zależy to również od sposobu korzystania z komputera. Gracz, który tylko gra, będzie potrzebować mniej pamięci RAM od kogoś, kto równocześnie czatuje na platformie Discord lub streamuje rozgrywkę.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chodzi o gry, od szybkości ważniejsza jest ilość. Również w tym aspekcie ważna jest równowaga – co z tego, że mamy 16 GB pamięci RAM, jeśli pamięć ta jest bardzo wolna. Jednak w przypadku zakupu nowoczesnej pamięci zwykle lepiej jest mieć 16 GB pamięci RAM DDR4 niż 8 GB trochę szybszej pamięci DDR4.
Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniej pamięci RAM znajdziesz tutaj.
Dysk SSD/HDD
Działanie gier, jak i ogólną pracę komputera, może spowalniać pamięć masowa. Na przykład korzystanie ze starszego dysku twardego niekoniecznie musi wpływać na ustawienia grafiki, ale może wydłużyć czas ładowania lub spowodować przycinanie się gry.
Najprostszym rozwiązaniem jest modernizacja z wykorzystaniem dysku półprzewodnikowego (SSD), który umożliwia znacznie szybszy dostęp do danych niż tradycyjne dyski HDD. Pamięć Intel® Optane™ może również zwiększyć prędkość dostępu dysku HDD poprzez przechowywanie w pamięci podręcznej często używanych plików systemu, co może poprawić wydajność, nawet jeśli nie planujesz jeszcze wymiany dysku HDD.
Dowiedz się więcej o wpływie pamięci masowej na rozgrywkę.
Ekran
Wąskim gardłem może być również wyświetlacz. Korzystając z wyświetlacza 1080p o częstotliwości odświeżania 60 Hz, nie wykorzystasz w pełni potencjału swojego najnowszego sprzetu gamingowego.
Jeśli szukasz wyższego wskaźnika ilości klatek lub większej rozdzielczości, zainwestuj w wyświetlacz, który jest w stanie właściwie odzwierciedlić te funkcje. Pamiętaj również o zrównoważonej kombinacji procesora i GPU, potafiącej je wcielić w życie.
Inny sprzęt
Chociaż procesor, karta graficzna, pamięć RAM, pamięć masowa i wyświetlacz mają największy wpływ na wydajność w grach, uzyskanie wyważonej konfiguracji komputera wymaga uwzględnienia również innych komponentów.
Może i zasilacz nie ma bezpośredniego wpływu na ilość klatek, jednak jeśli jest niedopasowany, może negatywnie oddziaływać na żywotność Twojego systemu.
Płyta główna prawdopodobnie nie wypłynie na jakość rozgrywki, ale może ograniczyć Twoje opcje sprzętowe, utrudnić ewentualne modernizacje oraz wpływać np. na łączność sieciową i dźwięk.
Każdy element sprzętu należy rozważyć w kontekście jego działania w całym systemie. Krótko mówiąc,muszą one pomagać sobie wzajemnie i zapewnić Ci zrównoważone doznania.
Jak zrównoważyć konstrukcję
Jedną z zalet gotowych komputerów jest ich na ogół wyważona konfiguracja. Jednak w przypadku składania lub modernizacji komputera należy kupować składniki sprzętowe, które są nie tylko kompatybilne, ale które uzupełniają się wzajemnie z punktu widzenia ogólnej wydajności.
Należy pomyśleć o jak najlepszym spożytkowaniu dostępnych środków. Należy szukać komponentów o najwyższej jakości, ale trzeba też precyzyjnie określić swoje priorytety. Na przykład aby uzyskać wyższą rozdzielczość, warto zmieścić w budżecie wyświetlacz o wyższej rozdzielczości oraz wysokiej klasy kartę graficzną. Jeśli natomiast lubisz dynamiczne strzelanki, takie jak Call of Duty: Warzone lub VALORANT, warto położyć nacisk na odpowiedni procesor gamingowy, odpowiadający za wysoką ilość klatek. Dobrym pomyslem będzie także wyświetlacz z wysoką częstotliwością odświeżania.
Przykłady zrównoważonych konstrukcji
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów zrównoważonych systemów. Mogą one być dobrym punktem odniesienia przy podejmowaniu decyzji o zakupie gotowego lub niestandardowego komputera.
System gamingowy
- Procesor: Intel® Core™ i5 10600K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 2060
- RAM: 8 GB
- Pamięć masowa: 32 GB pamięci Intel® Optane/1 TB HDD
- Wyświetlacz: 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz
Wysokiej klasy system gamingowy
- Procesor: Intel® Core™ i7 10700K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 3070
- RAM: 16 GB
- Pamięć masowa: 512 GB Intel® SSD/1 TB HDD
- Wyświetlacz: 2560x1440/częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, lub 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz
Nowoczesny system gamingowy
- Procesor: Intel® Core™ i9 10900K
- Procesor graficzny: Nvidia GeForce RTX 3080
- RAM: 32 GB
- Pamięć masowa: 1 TB Intel® SSD/2 TB HDD
- Wyświetlacz: 3840x2160/częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz, 2560x1440/częstotliwość odświeżania na poziomie 240 Hz, lub 1920x1080/częstotliwość odświeżania na poziomie 360 Hz
Znalezienie odpowiedniej równowagi dla Twojego komputera
Twoje oczekiwania wobec komputera gamingowego mogą się różnić. Jednak bez względu na to, jaki sprzęt wybierzesz, pamiętaj o równowadze. Dzięki temu korzystanie z niego stanie się bardziej komfortowe. Osoby składające komputer samodzielnie powinny pamiętać, że w przyszłości będą go mogły modernizować. Lepiej mieć wyważoną konfigurację, którą można później unowocześnić, niż jeden bardzo wydajny komponent, za którym nie nadążają inne podzespoły.
Komputer o wyważonej konfiguracji nie tylko sprawdza się w grach, ale działa optymalnie niezależnie od zastosowania. Bez względu na to, czy komputer ma służyć do grania czy tworzenia multimediów, jeśli zadba się o jego wyważoną konfigurację, poprawi się ogólny komfort jego użytkowania.