W ostatniej dekadzie coraz większa część naszego życia zaczęła przenosić się do świata wirtualnego, a Internet bezprzewodowy sprawił, że stało się to możliwe. Najnowszą wersją tej technologii jest standard Wi-Fi 6, znany także jako 802.11ax.
Co to jest Wi-Fi?
Nazwa „Wi-Fi” została stworzona przez organizację typu non-profit, Wi-Fi Alliance. Określenie to odnosi się do grupy bezprzewodowych protokołów sieciowych, opartych na standardzie sieci IEEE 802.11. Wi-Fi istnieje już od końcówki lat 90., jednak dopiero w ciągu ostatniej dekady nastąpił jego niesamowity rozwój.
Zestawienie protokołów sieciowych
Generacja / standard IEEE |
Taktowanie |
Maksymalny linkrate |
Rok |
---|---|---|---|
Wi-Fi 6 (802.11ax) | 2,4/5 GHz | 600–9608 Mbit/s | 2019 |
Wi-Fi 5 (802.11ac) | 5 GHz | 433–6933 Mbit/s | 2014 |
Wi-Fi 4 (802.11n) | 2,4/5 GHz | 72–600 Mbit/s | 2009 |
Aby łatwiej było zauważyć różnicę pomiędzy poszczególnymi generacjami Wi-Fi, organizacja Wi-Fi Alliance niedawno przyjęła bardziej tradycyjne nazewnictwo, zastępując oznaczenie 802.XX prostszym oznaczeniem liczbowym. Uproszczenie nazewnictwa (Wi-Fi 6 kontra 802.11ax) ułatwia identyfikację generacji używanej technologii. Pomaga również okreslić zgodność z urządzeniami, obsługującymi daną wersję.
Co wyróżnia Wi-Fi 6?
Wi-Fi 6 oferuje znaczne ulepszenia w porównaniu do poprzednich generacji, chociaż różnice te mogą nie być od razu oczywiste dla przeciętnego użytkownika. Może i te zmiany nie wpłynęły znacząco na sposób używania bezprzewodowych routerów lub bezprzewodowej sieci, ale obejmują wiele stopniowych ulepszeń. Te z kolei składają się na istotną modernizację.
Pierwszą dużą zmianą jest umożliwianie przez Wi-Fi 6 potencjalnie szybszych połączeń.
Większe prędkości
Szybszy standard Wi-Fi oznacza większe prędkości pobierania i przesyłania plików (czyli większą przepływność), ponieważ pozwala na osiągnięcie większej przepustowości. Ma to coraz większe znaczenie, ponieważ ciągle zwiększa się średnia wielkość plików. Zwiększają się też potrzeby użytkowników, którzy oglądają w Internecie filmy o wysokiej jakości i grają w gry, w których niezbędna jest ciągła komunikacja. Jeśli chcesz jednocześnie grać w sieci i streamować na Twitcha*, potrzebujesz dużej przepustowości pasma, a także niezawodnego i stabilnego połączenia.
Jak dużą prędkość może zapewnić Wi-Fi 6?
- Maksymalną przepustowością Wi-Fi 6 na wielu kanałach, jest 9,6 Gb/s. To duża różnica, w porównaniu ze szczytowymi możliwościami Wi-Fi 5 (3,5 Gb/s). Warto jednak zaznaczyć, że owe parametry są teoretyczne. Lokalne sieci mogą nie osiągać takich wartości w rzeczywistych sytuacjach. Maksymalne prędkości są jednak dzielone między różne urzązenia. Dlatego sprzęty z Wi-Fi 6, mogą korzystać ze znacznie większych prędkości, nawet jeśli nie osiągną maksymalnego potencjału.
- Wobec tego, mogą być one większe, niż w przypadku Wi-Fi 5. Zakłada to wykorzystanie routera Wi-Fi z jednym urządzeniem. Wi-Fi 6 jest w stanie osiągnąć wyższe prędkości transmisji danych. Pomagają mu w tym różne techniki, począwszy od efektywniejszego kodowania danych, po inteligentne wykorzystanie spektrum bezprzewodowego, co umożliwiają mocniejsze procesory.
- Wi-Fi 6 może również zmniejszyć latencję o 75%. Jest to możliwe, ponieważ protokół obsługuje skuteczniej duże ilości ruchu sieciowego. Co to oznacza dla graczy? Szybsze pobieranie gier, lepsze możliwości przesyłania w zakresie streamingu, a także większą niezawodność mediów w kwestii wielozadaniowości.
- Wi-Fi 6 zbliża sygnał przewodowy i bezprzewodowy do parytetu. Dzięki temu wielu użytkowników nie będzie już musiała być przykuta do swoich modemów. Wielu graczy lub twórców treści wciąż podłącza się bezpośrednio do routerów lub przełączników sieciowych przez kable Ethernet, zamiast korzystać z elastyczności sieci bezprzewodowej. Wi-Fi 6 pomaga w zasypaniu przepaści pomiędzy łącznością przewodową i bezprzewodową.
Co czyni Wi-Fi 6 szybszym?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych gospodarstwach domowych znajduje się więcej urządzeń obsługujących Wi-Fi, niż było to jeszcze pięć lat temu. Obecnie niemal wszystko potrafi połączyć się z bezprzewodowym routerem — od smartfonów i tabletów, przez telewizory, po urządzenia IoT, jak np. termostaty lub dzwonki do drzwi. Wi-Fi 6 lepiej komunikuje się z dużą liczbą urządzeń, które potrzebują danych w tym samym momencie i lepiej priorytetyzuje ruch sieciowy pomiędzy tymi urządzeniami.
Można to osiągnąć m.in. dzięki wielodostępowi z ortogonalnym podziałem częstotliwości (OFDMA). OFDMA dzieli kanały tak, że transmisje do wielu urządzeń końcowych odbywają się równocześnie na oddzielnych podnośnych (ang. subcarriers). Router Wi-Fi 6 może przesłać różne sygnały w tym samym oknie transmisji. Dzięki temu pojedyncza transmisja z routera może skomunikować się z wieloma urządzeniami, w przeciwieństwie do sytuacji, w której każde urządzenie musi czekać na swoją kolej.
OBSS to kolejna funkcja Wi-Fi 6, która może uporać się z zatorami sieciowymi. W przypadku starszych wersji Wi-Fi urządzenia, które próbują nawiązać kontakt z siecią, korzystają z procesu zwanego „listen before you talk”, czyli „słuchaj, zanim zaczniesz mówić”. Oznacza to, że urządzenie musi „nasłuchiwać”, czy na kanale pojawia się szum, zanim zacznie nadawać.
Jeśli na kanale pojawił się szum, nawet jeśli pochodził on z odległej sieci, urządzenie musi zaczekać z transmisją, aż kanał będzie wolny, aby uniknąć potencjalnego zakłócenia sygnału. OBSS pozwala na wykorzystanie „koloru” w celu unikatowej identyfikacji sieci. Jeśli na kanale zostanie wykryty inny ruch, ale nie jest on w tym samym kolorze co sieć lokalna, urządzenia mogą go zignorować i kontynuować transmisję. Może to zwiększyć niezawodność i poprawić opóźnienia.
OFDMA i OBSS pozwalają na bardziej efektywną komunikację na zatłoczonych sieciach. Ponieważ coraz więcej urządzeń korzysta z Wi-Fi, pomoże to zachować prędkość i stabilność naszych połączeń.
Kształtowanie wiązki to kolejna technologia, która została ulepszona w Wi-Fi 6, i pomaga osiągnąć większe prędkości. Choć nazwa ta brzmi jak wzięta prosto z książek science fiction, sama metoda transmisji danych jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Zamiast nadawać dane we wszystkich kierunkach, router wykrywa, w którym miejscu znajduje się urządzenie wysyłające żądanie danych i przesyła bardziej zlokalizowany strumień danych w tym kierunku.
Kształtowanie wiązki było dostępne w poprzednich generacjach, ale Wi-Fi 6 poprawiło skuteczność tej technologii.
Zalety sieci (inne niż szybkość)
Prędkość internetowa jest prawdopodobnie najważniejsza dla przeciętnego użytkownika, w szczególności dla graczy, ale sieci bezprzewodowe oferują więcej funkcjonalności. Wi-Fi 6 zapewnia także poprawę bezpieczeństwa.
WPA3
Protokół WPA (Wi-Fi Protected Access) jest powszechnie stosowanym protokołem bezpieczeństwa sieci Wi-Fi, który używa haseł do szyfrowania. Kiedy do zalogowania się do sieci Wi-Fi konieczne jest hasło, stoi za tym właśnie protokół WPA. Od dłuższego czasu standardem był protokół WPA2, jednak wraz z wprowadzeniem Wi-Fi 6 sytuacja ta ulega zmianie.
Jednym z najważniejszych ulepszeń jest implementacja większego bezpieczeństwa haseł za pomocą algorytmu wymiany klucza Dragonfly, zwanego także SAE, czyli Simultaneous Authentication of Equals. Ta metoda uwierzytelniania sprawia, że trudniej jest odkodować hasło dzięki wykorzystaniu bardziej zaawansowanej metody uzgadniania z siecią Wi-Fi. Ta dodatkowa warstwa bezpieczeństwa razem z mocniejszym kodowaniem sprawia, że Wi-Fi będzie miało więcej opcji bezpieczeństwa niż kiedykolwiek wcześniej.
Dodatkowa warstwa bezpieczeństwa udowadnia również, że Wi-Fi 6 zapewnia usprawnienia bez negatywnego wpływu na doświadczenie użytkownika.
Czas pracy baterii i TWT
Kolejnym przyszłościowym rozwiązaniem zastosowanym w Wi-Fi 6 jest Target Wake Time (TWT), który może przekładać się na wydłużenie czasu pracy baterii niektórych urządzeń.
Technologia ta pozwala na bardziej wydajną komunikację pomiędzy routerem a urządzeniem jeśli chodzi o czas pracy i czas uśpienia. Dzięki skutecznej komunikacji z anteną Wi-Fi urządzenia i aktywowaniem jej tylko wtedy, gdy urządzenie nie jest w stanie uśpienia, Twoje urządzenie będzie mogło przeznaczyć mniej czasu i energii na szukanie sygnału Wi-Fi.
Może to wydłużyć czas pracy baterii.
Co to jest Wi-Fi 6E?
Oprócz Wi-Fi 6 pojawiła się ostatnio inna nowa technologia Wi-Fi: Wi-Fi 6E.
Wcześniej urzązenia Wi-Fi mogły korzystać wyłącznie z częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz, jednak ostatnio zaszły w tej kwestii zmiany. Urządzenia z Wi-Fi 6E mogą korzystać z pasma częstotliwości 6 GHz, które zapewnia 1200 MHz przepustowości. Czyni to z nich idealne narzędzia do przesyłania większych ilości danych na krótszych odległościach. Może to pomóc w zmniejszeniu zatorów w ruchu sieciowym i interferencji w zakresie obsługiwanych urządzeń. Pomyśl o Wi-Fi 6E, jak o nowym i szerszym pasie ruchu, który został dodany do niegdyś dwupasmowej autostrady Wi-Fi. Dodaj do tego jeszcze wszystkie zalety, jakie niesie ze sobą Wi-Fi 6.
Nie każde urządzenie obsługujące Wi-Fi 6, będzie w stanie obsłużyć również Wi-Fi 6E. Dlatego przed przeprowadzeniem modernizacji sprawdź, czy upatrzony przez Ciebie sprzęt jest z nim kompatybilny.
Czego potrzebuję, by móc korzystać z Wi-Fi 6?
Oto kilka rzeczy, które należy rozważyć przed przejściem na Wi-Fi 6:
- Czy Twój router obsługuje Wi-Fi 6? Jeśli chcesz korzystać z zalet nowego protokołu, najważniejsze będzie zaopatrzenie się w router obsługujący Wi-Fi 6. Większość producentów już ma w swojej ofercie routery z możliwością obsługi Wi-Fi 6, więc wybór jest spory.
- Czy Twoje urządzenia obsługują Wi-Fi 6? Musisz też mieć urządzenia, które mogą korzystać z Wi-Fi 6. Chociaż Wi-Fi 6 oferuje zgodność z wersjami starszymi niż 802.11ac (Wi-Fi 5), potrzebne Ci będzie urządzenie obsługujące Wi-Fi 6, aby w pełni skorzystać z opisanych tutaj funkcjonalności. W ciągu najbliższych kilku lat Wi-Fi 6 stanie się nowym standardem, więc coraz więcej urządzeń będzie obsługiwać tę technologię.
- Czy Twój komputer obsługuje Wi-Fi 6? Jeśli Twój komputer zasila najnowszej generacji procesor firmy Intel i ma on kompatybilną płytę główną, oznacza to, że masz również wiele innych elementów, odpowiedzialnych za obsługę Wi-Fi 6. Zdecydowanie ułatwia to kwestię skorzystania z tej nowej technologii. Zaznaczmy jednak, że będziesz potrzebować zewnętrznej anteny M.2, o ile Twoja płyta główna nie jest w nią wyposażona. Pomimo tego, wraz z wdrożeniem łączności Intel® Integrated Connectivity (CNVi), Twój system będzie wyposażony w większość technologii potrzebnych do korzystania z Wi-Fi 6.
Jeśli szukasz rozwiązania Wi-Fi 6 Gig+ odpowiedniego dla gier, sprawdź kartę Killer™ Wi-Fi 6 AX1650, zaprojektowaną we współpracy z firmą Intel. Te urządzenia mogą korzystać z kanałów 160 MHz, które pozwalają na prędkość bezprzewodową powyżej jednego gigabita — aż do 1700 Mb/s — czyli trzy razy większą niż maksimum standardu Wi-Fi 5.
Pamiętaj, że wszystkie urządzenia i elementy kompatybilne z Wi-Fi 6 lub Wi-Fi 6E, mają odpowiednie oznaczenia. Pomogą Ci one w znalezieniu sprzętu odpowiedniego do wprowadzenia ulepszeń.
Czy to pora na modernizację Twojego Wi-Fi?
Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E będą miały olbrzymi wpływ na sposoby korzystania z urządzeń bezprzewodowych. Dzięki większym prędkościom, lepszej priorytatyzacji ruchu i ulepszonemu bezpieczeństwu Wi-Fi 6 to prawdziwy postęp w technologii bezprzewodowej.
Niezależnie od tego, czy wykorzystujesz Internet do grania, pracy, czy oglądania filmów, warto rozważyć przejście na Wi-Fi 6.