Czy rok 2020 będzie rokiem technologii 5G?

Długo oczekiwane wdrożenie sieci nowej generacji zbliża się wielkimi krokami.

Od długo oczekiwanego pojawienia się technologii 5G dzieli nas zaledwie rok – w 2020 roku stanie się ona rzeczywistością. Wprowadzenie na rynek łączności nowej generacji pomoże firmom rozwijać się w epoce opartej na danych, a dzięki nieznanej dotąd przepustowości przesyłu danych sieci 5G będą oferować niesamowicie szybkie działanie i dużą pojemność.

„Technologia 5G pozwoli na powstanie w pełni mobilnego, swobodnie korzystającego z opcji łączności społeczeństwa – otwierając przed nim świat nowych możliwości ludzkich i technologicznych, a także zapewniając nowe okazje biznesowe i finansowe”

Ta technologia o rewolucyjnym potencjale umożliwi znaczący rozwój usług telefonii komórkowej, a także pojawienie się szerokiej gamy nowych technologii i usług. Zgodnie z ostatnim raportem firmy Intel około 61 procent konsumentów już cieszy się na myśl o potencjale szybkiej komunikacji 5G.

5G nie jest jedynie kolejną generacją łączności bezprzewodowej – oferuje niezwykle szeroki zakres, obsługując miliardy urządzeń i usług połączonych z Internetem w wielu różnych sektorach przemysłu. Umożliwi to opracowanie i wdrożenie rozwijających się innowacji, jak choćby Internet rzeczy (IoT) czy sztuczna inteligencja (SI), a także technologii immersyjnych, takich jak rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR). Co więcej, stanie się fundamentem inteligentnych miast i autonomicznych pojazdów przyszłości.

„Technologia 5G pozwoli na powstanie w pełni mobilnego, swobodnie korzystającego z opcji łączności społeczeństwa – otwierając przed nim świat nowych możliwości ludzkich i technologicznych, a także zapewniając nowe okazje biznesowe i finansowe” – mówi w artykule wstępnym Asha Keddy, wiceprezes działu technologii, architektury systemów i klientów oraz dyrektor generalna ds. nowej generacji i standardów w firmie Intel.

„Umożliwi to zniwelowanie granic pomiędzy światem rzeczywistym i cyfrowym, a tym samym dostarczanie spersonalizowanych wrażeń i wysokiej jakości usług, które wystawią na próbę możliwości naszej zbiorowej wyobraźni. 5G zdobędzie przemysł szturmem, wykraczając poza komunikację, łącząc technologie bezprzewodowe, obliczeniowe i chmurę celem stworzenia jednolitej bazy technologicznej oraz skalowalnego globalnego rynku.”

Pojawienie się 5G wywoła zmiany o szerokim zasięgu i firmy muszą się na to przygotować. Nowa technologia pozwoli firmom w pełni wykorzystać potencjał chmury, zapewniając nowe informacje oraz aplikacje oparte na chmurze. Dzięki temu będą mogły oferować swoim klientom jeszcze bardziej niezawodne usługi.

Wiele prób i projektów weryfikujących koncepcję zaprezentowało rozwój technologii 5G i pomogło firmom przygotować się do jej wdrożenia. W lutym 2018 roku firma Intel dokonała największej prezentacji sieci 5G — na zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu*. Było to największe jak dotąd wdrożenie sieci na szeroką skalę, zrealizowane we współpracy z południowokoreańską firmą KT*, dostawcą usług telekomunikacyjnych.

Celem była obsługa serii wciągających wydarzeń sportowych organizowanych w ramach rywalizacji na światowym poziomie. Przy okazji prowadzenia wspomnianych działań, firma Intel wdrożyła sieć 5G w jednej z górskich miejscowości Korei Południowej. Projekt ten, realizowany we współpracy z KT oraz fińskim dostawcą usług telekomunikacyjnych, firmą Nokia*, pokazał korzyści, jakie może zaoferować technologia 5G ludziom mieszkającym w trudno dostępnych lokalizacjach na całym świecie. Chcąc kontynuować ten trend, firma Intel zamierza wykorzystać technologię 5G podczas igrzysk olimpijskich w Tokio* w 2020 roku.

Ponadto, firma Intel zaangażowała się również w transmitowanie na żywo rywalizacji na polu golfowym, prowadzonej w ramach US Open w 2018 roku. Firma Intel, współpracując z AT&T*, Ericsson* i Fox Sports* przesyłała strumieniowo materiały filmowe w jakości 4K za pośrednictwem sieci 5G, eliminując konieczność wykorzystywania kabli i usprawniając proces transmisji.

Poza podejmowaniem prób zastosowania nowego rozwiązania firma Intel pełni kluczową rolę w tworzeniu różnych technologii, które mają istotne znaczenie dla przyszłości 5G, takich jak 5G NR (New Radio). Jest to światowy standard dla nowego interfejsu, który będzie stanowić podstawę dla 5G, podobnie jak LTE w przypadku technologii 4G. Firma Intel współpracuje także z podmiotami takimi jak Dell*, HP*, Lenovo* i Microsoft* w procesie wprowadzania technologii 5G do komputerów z systemem operacyjnym Windows dzięki modemom komercyjnym 5G Intel® XMM™ 8000. Pierwszy z tych połączonych z siecią 5G komputerów powinien pojawić się w drugiej połowie 2019 roku.

Podczas gdy dostawcy usług telekomunikacyjnych stoją w obliczu największego wyzwania w postaci płynnego wdrożenia rozwiązania 5G, zadaniem firm na całym świecie jest przygotowanie się do wykorzystywania zalet nowej technologii. By technologia 5G mogła stać się rzeczywistością, firmy muszą zastąpić urządzenia o pojedynczych funkcjach zwirtualizowanymi, definiowanymi programowo sieciami. Przejście na chmurę będzie miało kluczowe znaczenie, ponieważ technologia 5G opiera się w dużym stopniu na wirtualizacji.

Chociaż wdrożenie technologii 5G będzie miało konsekwencje o bardzo szerokim zasięgu, będzie ono przebiegało stopniowo. Mimo, że proces wdrażania rozpocznie się już w 2020 roku to dopiero po kilku latach sieci nowej generacji staną się powszechne. Według prognoz zawartych w raporcie stowarzyszenia handlu mobilnymi technologiami GSMA* połączenia 5G mają osiągnąć liczbę 1,2 mld do 2025 r., i stanowić wówczas 14 procent ogólnej liczby połączeń.

„Od samochodów połączonych z Internetem i immersyjnych multimediów przez drony, wspierane przez SI urządzenia rolnicze, po inteligentne miasta – to dopiero początek tego, co możemy osiągnąć, dzięki technologii 5G” mówi Keddy. „Możliwości rozwoju oraz generowania nowych działań biznesowych i przychodów, stojące przed podmiotami funkcjonującymi na rynku, a także przed nowymi firmami w zakresie innowacji i wprowadzania nowych produktów oraz usług, są niemal nieograniczone.”

Technologia 5G ma zmienić sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, zapewniając jednocześnie ogromne możliwości, jak i wyzwania dla przedsiębiorstw. Choć wdrożenie rozwiązania 5G nie nastąpi z dnia na dzień, rok 2020 będzie bez wątpienia początkiem nowej technologicznej epoki.

* Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw osób trzecich