Wizja firmy Intel na rok 2020: czy nowe technologie rozwiążą problemy związane ze zmianami klimatycznymi?

W pierwszym artykule z nowej serii „Wizja firmy Intel na rok 2020” badamy rolę nowych technologii w dalszej walce ze zmianami klimatycznymi na wszystkich frontach.

Świadomość konsekwencji zmian klimatycznych sięga zenitu. Cały świat zaczyna zdawać sobie sprawę, że granie na zwłokę i ekstremalne zjawiska pogodowe nie idą ze sobą w parze. Dotyczy to również przedsiębiorstw. Działania zapobiegawcze już nie wystarczają – konieczne jest wdrożenie wydajnych rozwiązań. Z pomocą może tu przyjść technologia.

„Jesteśmy pierwszym pokoleniem, które w pełni rozumie problemy związane ze zmianami klimatycznymi i prawdopodobnie ostatnim, które może coś z tym zrobić” – powiedział Petteri Taala, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia

Po raz kolejny problem zmian klimatycznych zdominował nagłówki gazet podczas konferencji Davos 2019. Raport zagrożeń globalnych Światowego Forum Ekonomicznego jako główne zagrożenie dla świata ponownie wymienił „ekstremalne warunki pogodowe” będące wynikiem zmian klimatycznych. Na kolejnych pozycjach znalazły się brak rozwiązań ograniczających zmiany klimatyczne i klęski żywiołowe. Podobne prognozy pojawiły się w tym roku w licznych raportach na temat trendów. Kluczowe znaczenie przypisuje się w nich zrównoważonemu rozwojowi. Raporty podkreślają również, że firmy pod wpływem konsumentów coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie ekologiczne.

Impulsem do działania okazał się raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ, z którego wynika, że mamy zaledwie 12 lat, aby zatrzymać globalne ocieplenie na granicy 1,5°C. Nawet jeśli uda nam się ograniczyć globalny wzrost temperatury do 1,5°C, już 0,5°C więcej spowoduje zwiększenie liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie, susze i upały. Ta półstopniowa różnica może oznaczać koniec pięknych raf koralowych, utratę połowy naturalnego habitatu owadów i roślin oraz trzech milionów ton ryb morskich. Ludność będzie musiała zmierzyć się z dwa razy większym problemem niedoboru wody i z brakami żywności.

Rok z życia planety

Zastanawianie się nad najgorszym możliwym scenariuszem nie ma sensu. Już dziś obserwujemy wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych. Trend związany z długoterminowym ociepleniem utrzymał się w 2018 roku, a średnia temperatura globalna osiągnęła czwartą najwyższą wartość od rozpoczęcia pomiarów. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej 20 najcieplejszych zanotowanych lat przypada na ostatnie 22 lata, a cztery najwyższe temperatury zarejestrowano w ciągu ostatnich czterech lat.

„Stężenia gazów cieplarnianych znowu osiągają rekordowe poziomy. Jeśli obecny trend się utrzyma, do końca stulecia możemy zaobserwować wzrost temperatury o 3–5°C” – powiedział Petteri Taala, sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

„Jeśli wykorzystamy wszystkie dostępne zasoby paliw kopalnych, wzrost temperatury będzie znacznie wyższy. Warto powtórzyć raz jeszcze, że jesteśmy pierwszym pokoleniem, które w pełni rozumie problemy związane ze zmianami klimatycznymi i prawdopodobnie ostatnim, które może coś z tym zrobić” – dodał Taala.

Skutki zmian klimatycznych: do biegu, gotowi, start!

Wiemy, że sprawa jest pilna – co więc się zmienia? Podczas gdy rządy zastanawiają się nad odpowiednią polityką w tym zakresie i czekają, aż inne kraje nadrobią zaległości, firmy, inżynierowie i naukowcy pracują nad rozwiązaniem problemu związanego z emisją dwutlenku węgla.

Specjalista ds. energii z „Financial Times” – Nick Butler – przekonuje, że zamiast czekać na ustalenie spójnej strategii zarządzania gospodarką węglową, należy jak najszybciej przejść na zrównoważony rozwój. Zgadza się też z lordem Reesem, byłym prezesem Towarzystwa Królewskiego w Londynie i autorem inicjatywy „On the Future”, że trzeba położyć nacisk na cztery kluczowe kwestie: „lepsze magazynowanie energii elektrycznej, zwiększone wytwarzanie energii niskowęglowej, bardziej wydajne zużycia paliwa oraz wyraźne ograniczenie emisji metanu, czarnego węgla i freonu – wszystko to przyczyniłoby się do osłabienia globalnego ocieplenia”. Rozwój rozwiązań technologicznych w tych czterech obszarach ma kluczowe znaczenie.

Czysta energia i inteligentny dom

W dzisiejszych czasach elektrownie odpowiadają za około 30% całej emisji dwutlenku węgla. Rozwijające się gospodarki wymagają coraz więcej energii. Jednocześnie pracujemy nad zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych. Dlatego do 2050 roku musimy ograniczyć ilość węgla uwalnianego na jednostkę energii o 75%. W sektorze energii odnawialnej nie brakuje innowacji, jednak słońce i wiatr to tylko tymczasowe źródła energii, a energia jądrowa budzi kontrowersje.

Konsumenci mogą sami rozwiązać problem energii, kontrolując jej zużycie. Niektórzy z nich już to robią, poprawiając wydajność energetyczną swoich domów i korzystając z urządzeń Internetu rzeczy. Mieszkańcy całego świata coraz częściej przejmują inicjatywę, instalując proste w obsłudze urządzenia do zarządzania energią, takie jak inteligentne termostaty i żarówki. Oznacza to przejście na przejrzyste, inteligentne, rozproszone i regulowane potrzebami konsumenta wytwarzanie energii.

W najnowszym raporcie Price Waterhouse Cooper’s (PwC) zaznaczono, że poziom zaufania do dostawców/instalatorów energii wzrósł niemal dwukrotnie od roku 2016 – z 34 do 60 procent. Ronan O’Regan, szef działu rozwiązań cyfrowych w firmie Price Waterhouse Cooper’s, powiedział: „Popularność inteligentnych domowych asystentów zachęca konsumentów do zakupu innych inteligentnych urządzeń i rozwiązań, np. do obsługi ogrzewania i oświetlenia, co powinno ucieszyć dostawców energii”.

Firmy Intel i AWS wprowadziły na rynek wygodne w obsłudze rozwiązania i narzędzia oparte na architekturze Intel®, które dzięki zgromadzonym danym poprawiają wydajność energetyczną. To niepowtarzalna szansa dla dostawców energii na zmianę kierunku ich działalności.

Wsparcie przedsiębiorstw

Konsumenci przejmują kontrolę – popularyzują cyfrowe strategie, wybierają marki, które wyznają podobny do ich własnego system wartości i rezygnują z zakupu produktów, które nie spełniają ich oczekiwań. Cały świat zaczyna uświadamiać sobie druzgocące konsekwencje na przykład mody jednorazowego użytku i fast foodu. Dlatego klienci coraz częściej wybierają marki stosujące praktyki nienaruszające równowagi ekologicznej.

Kluczem do zrównoważonej przyszłości jest współpraca z władzami i konsumentami. Ponieważ dyskusje o właściwej polityce zajmują dużo czasu, firmy muszą przejąć inicjatywę i zacząć postępować zgodnie z żądaniami klientów. W rozmowie z magazynem Forbes Suzanne Fallender, dyrektor ds. odpowiedzialności korporacyjnej w firmie Intel, powiedziała: „Spodziewam się, że w 2019 roku inwestorzy skupią się na ESG [środowisko, społeczeństwo i zarządzanie], koncentrując się głównie na jakości i przydatności danych oraz ocenie stron trzecich, jak również na związku między wynikami ESG i wynikami finansowymi. W odpowiedzi firmy zastosują najprawdopodobniej bardziej zintegrowane podejście do działań związanych z ujawnianiem informacji i współpracą z inwestorami, zacieśniając zależności między odpowiedzialnością społeczną przedsiębiorstwa, relacjami z inwestorami i zespołami ładu korporacyjnego”.

Rozwój gospodarki okrężnej

Przed technologiami cyfrowymi też stoi wyzwanie. Modele biznesowe są obecnie dostosowywane do zrównoważonych praktyk, co sprzyja rozwojowi gospodarki okrężnej. Jest to odradzający się model biznesowy, w którym uzyskano zmniejszenie zużycia energii i obciążenia zasobów ze szczególnym uwzględnieniem długotrwałych projektów, konserwacji, naprawy, ponownego wykorzystania, regeneracji, recyklingu i modernizacji.

Potencjał rozwojowy gospodarki okrężnej sięga 4,5 bln USD. Dlatego organizacje na całym świecie wykorzystują innowacje i rewolucyjne technologie, odchodząc od tradycyjnych strategii liniowych. Od branży urządzeń przenośnych po modę i turystykę okrężne modele biznesowe opierają się na innowacyjnych platformach chmurowych, takich jak internetowa wypożyczalnia ubrań znanych marek Chic by Choice, ZipCar lub Airbnb.

Machina ruszyła, świadomość rośnie. Czas skoncentrować się na rozwoju zrównoważonych praktyk biznesowych. Warto jednak zapiąć pasy. Jeśli cyfrowa pętla, na której nam zależy, nie wypali, możemy wpaść w groźny wir.

Nie przegap kolejnych artykułów z naszej serii „Wizja firmy Intel na rok 2020”.

* Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw osób trzecich