Rewolucja w bankowości: jak chmura pomaga nowym, małym bankom konkurować z dużymi

Przyszłość bankowości jest oparta na chmurze.

Transformacja cyfrowa całkowicie zmienia środowisko biznesowe, a efekty są coraz bardziej odczuwalne w sektorze bankowości. Zwyczaje klientów ewoluowały – oczekują teraz wygodnej i zaawansowanej technologicznie obsługi wszystkich ich potrzeb związanych z bankowością. Jednak postęp w sektorze finansowym utrudnia mnogość przepisów, a także starzejący się sprzęt i różne systemy wynikające z wielu przejęć i fuzji.

„Technologie chmury i mobilne w połączeniu z nowymi przepisami całkowicie zrewolucjonizowały świat bankowości”

W ostatnich miesiącach nastąpił znaczący zwrot w kierunku bankowości mobilnej, a wiele innowacji pochodzi od start-upów z sektora technologii finansowych. Bankowość mobilna została dodatkowo wzbogacona dzięki wprowadzeniu przepisów UE PSD2 (The Second Payment Services Directive) oraz jej brytyjskiej wersji – Open Banking, która wymaga, aby największe banki udostępniały dane finansowe klientów upoważnionym firmom zewnętrznym. To z kolei zapewnia klientom większą elastyczność i lepszą obsługę, a także szerszą kontrolę na własnymi danymi.

Ta nowa generacja przepisów utorowała drogę nowej fali start-upów i wyłącznie cyfrowych banków. Przepisy Open Banking umożliwiają start-upom wykorzystanie danych, do których tradycyjnie miały dostęp tylko duże banki. Kluczem do sukcesu nowo powstałych firm jest chmura. Przykłady udanych wdrożeń obejmują Monzo* i Starling Bank* z Wielkiej Brytanii oraz niemiecki N26* – wszystkie oparły swoje usługi na chmurowej infrastrukturze IT.

Nowa generacja usług bankowości mobilnej umożliwia klientom realizowanie transakcji z dowolnego miejsca z użyciem łatwych w obsłudze aplikacji. Oferowane przez nie usługi obejmują budżetowanie za pomocą aplikacji, powiadomienia o płatnościach oraz możliwość bezpośrednich płatności dla kontaktów i znajomych – N26 nazywa je „wiązką pieniędzy”, ponieważ pieniądze mogą zostać przekazane bez wprowadzania danych konta – a także zamrożenie i odmrożenie karty bankowej z poziomu aplikacji. Jednak wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie chmura.

Wykorzystanie infrastruktury opartej na chmurze pozwala start-upom z sektora technologii finansowych przyspieszyć opracowywanie oraz wdrażanie nowych produktów, usług i funkcji. Umożliwia także łatwe zbieranie opinii klientów i odpowiednie dostosowywanie produktów, a także skalowanie produktów w zależności od potrzeb. Infrastruktura chmury to także dobra wiadomość dla nowych firm, jeśli chodzi o elastyczność – umożliwia im płacenie tylko za to, z czego korzystają.

Mike Blalock, dyrektor generalny działu usług finansowych w firmie Intel, wyjaśnia: „Oznacza to, że mogą zacząć od niewielkiego budżetu i w odpowiednim czasie zwiększać skalę. Technologie chmury i mobilne w połączeniu z nowymi przepisami całkowicie zrewolucjonizowały świat bankowości. Start-upy z sektora technologii finansowych mogą teraz konkurować z dużymi bankami i zrewolucjonizować tradycyjne modele biznesowe. Jest jeszcze wcześnie, a pojawienie się sieci 5G przyniesie jeszcze więcej zmian w świecie bankowości mobilnej, więc rok 2019 to dopiero początek”.

Dla start-upów bankowych inwestowanie w usługi w chmurze jest o wiele bardziej opłacalne, ponieważ nie muszą kupować oprogramowania i przechowywać go na własnych serwerach. Aplikacje są obsługiwane przez dostawców usług w chmurze, co pozwala zaoszczędzić czas i zasoby. W przeciwieństwie do tradycyjnych rywali start-upy z branży technologii finansowych nie są spowalniane przez starszą infrastrukturę, dzięki czemu mogą stawać w szranki z instytucjami o ustalonej reputacji.

Jednak starsze, renomowane banki coraz częściej wykorzystują chmurę. Wiele nowych firm z branży technologii finansowych konkuruje z dużymi bankami, ale wiele innych nawiązuje z nimi współpracę. Niejeden międzynarodowy bank ma własne inkubatory technologii finansowych, a niektóre z nich tworzą oddzielne banki z własną marką. Londyński bank mobilny Revolut* był początkowo wspierany przez Barclays*, a później przez Lloyds*. Obecnie ma ponad trzy miliony klientów. Przedsięwzięcia takie opierają się na infrastrukturze chmury.

Banki coraz częściej korzystają z systemów hybrydowych i wielochmurowych, aby skuteczniej zarządzać danymi i usprawniać usługi. Główni dostawcy usług w chmurze, z których wielu oferuje usługi oparte na procesorach Intel®, odegrają kluczową rolę w rozwoju bankowości mobilnej i ewolucji tradycyjnych banków. Fizyczne oddziały banków są zamykane w zawrotnym tempie, a według prognoz zajmującej się analizą branży firmy CACI bankowość mobilna wyprzedzi bankowość internetową w 2019 roku1.

* Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw osób trzecich

Informacje o produktach i wydajności