W jaki sposób pamięć Intel® Optane™ może pomóc firmie budować lepszą infrastrukturę

Ta przełomowa technologia pamięci pozwala organizacjom uwolnić potencjał danych.

Najważniejsze wnioski

  • Starzejąca się infrastruktura pamięci masowej nie nadąża za nieustannie rosnącym zapotrzebowaniem na dane

  • Technologię pamięci Intel® Optane™ stworzono w celu wypełnienia luki w zakresie istniejących technologii pamięci masowych w centrach przetwarzania danych

  • Ta rewolucyjna technologia zapewnia szereg funkcjonalności zwiększających wydajność, a jednocześnie obniża koszt działania centrów przetwarzania danych

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Ilość danych tworzonych przez przedsiębiorstwa we wszystkich sektorach rośnie w niespotykanym dotąd tempie. Dane są istotnym zasobem umożliwiającym organizacjom rozkwit w erze cyfrowej, lecz obecne technologie pamięci masowej mogą wstrzymywać ich rozwój. Należy dokonać modernizacji przestarzałej architektury systemowej — nie tylko po to, aby pozwolić przedsiębiorstwom na przechowywanie danych, ale również w celu umożliwienia im ich skutecznej analizy. W obecnych systemach pamięci masowej istnieje jednak znacząca luka technologiczna.

Głównym problemem jest to, że obecne urządzenia pamięci masowej reagują stosunkowo wolno na żądania procesora dotyczące danych, co powoduje, że działa on z ułamkiem potencjału swojej wydajności. Aby wyeliminować to wąskie gardło, infrastruktura wymaga szybkiej, gęstej i nieulotnej pamięci. Jakkolwiek pamięć DRAM jest szybka, tak jej skalowanie jest zbyt drogie. Jest również ulotna i w przeciwieństwie do wielu komponentów krzemowych, gęstość pamięci DRAM nie podwaja się co dwa lata. Alternatywna pamięć NAND flash jest gęsta, nieulotna i można ją ekonomicznie skalować, choć jest ona znacznie wolniejsza od pamięci DRAM.

„Pamięć Intel® Optane™ to prawdopodobnie największy od dziesięcioleci przełom w technologii pamięci, łączący w sobie atrybuty zarówno pamięci operacyjnej, jak i masowej”

Pamięć Intel® Optane™, zaprojektowana z myślą o wypełnieniu luki pomiędzy tymi dwoma technologiami, jest prawdopodobnie największym od dziesięcioleci przełomem w zakresie technologii pamięci, łączącym w sobie atrybuty zarówno pamięci operacyjnej, jak i masowej. Inteligentna i elastyczna technologia przełamuje ograniczenia tradycyjnej pamięci masowej, znacznie zwiększając skalowalność serwerów i przyspieszając działanie aplikacji. Oznacza to, że jest idealna dla wszystkich urządzeń i aplikacji, które wymagają szybkiego dostępu do dużych zbiorów danych.

Technologia Intel® Optane™ stanowi wyjątkowe połączenie nośnika pamięci 3D XPoint™, kontrolerów pamięci i pamięci masowej Intel, sieci Intel Interconnect IP oraz oprogramowania Intel®. Razem komponenty te stanowią rewolucyjny krok naprzód w skracaniu czasu reakcji przy jednoczesnym zachowaniu dużej pojemności pamięci masowej. Dysk Intel® Optane™ SSD DC P4800X powstał specjalnie z myślą o centrach przetwarzania danych, przynosząc szereg korzyści firmom, które chcą zaktualizować starzejącą się infrastrukturę IT.

Jedną z najważniejszych korzyści są niskie czasy opóźnienia. Dzięki nowemu poziomowi pamięci masowej stworzonemu przez technologię Intel® Optane™, centra przetwarzania danych mogą osiągać nawet 40-krotnie krótsze czasy odpowiedzi pod obciążeniem 1. Kolejną ważną zaletą jest wyższa wydajność aplikacji — technologia Optane oferuje od 5- do 8-krotnie większą wydajność przy niskich głębokościach kolejki pod obciążeniem, na których obciążenia pamięci masowej generuje ogromna większość aplikacji.

Ponadto, ponieważ centra przetwarzania danych muszą być w stanie oferować przewidywalnie szybkie usługi, pamięć Intel® Optane™ zaprojektowano tak, aby zminimalizować czas potrzebny na uzyskanie dostępu do danych. Oznacza to, że informacje można wydobyć szybciej, co prowadzi do szybszego podejmowania decyzji. A ponieważ dysk Intel® Optane™ SSD DC P4800X został zaprojektowany specjalnie do środowisk o wysokim poziomie zapisu, takich jak przetwarzanie transakcji online, jest on bardzo trwały, co sprawia, że jest opłacalną opcją dla menedżerów ds. IT.

Ta przełomowa technologia umożliwia centrom przetwarzania danych również obsługę większych i tańszych zbiorów danych w celu uzyskania nowych informacji z dużych pul pamięci. W celu przejrzystego rozszerzenia pamięci systemowej można korzystać z oprogramowania Intel® Memory Drive Technology w połączeniu z dyskami SSD Intel® Optane™. Nie tylko pozwala ono na zwiększenie puli pamięci poza pojemność zasobów DRAM, gdy wymagana jest duża ilość pamięci systemowej, ale również umożliwia zastąpienie części pamięci DRAM. Dzięki temu możliwe jest obniżenie całkowitych kosztów pamięci. Zdolność do pracy z większymi zbiorami danych może przekształcić działalność biznesową, a także pomóc w stymulowaniu innowacji opartych na nowych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja.

Firmy, które przekształcają swoją działalność pod kątem ery cyfrowej, powinny rozważyć modernizację istniejącej infrastruktury IT w celu uwolnienia potencjału swoich danych, a technologia Intel® Optane™ może w tym pomóc. Ta przełomowa technologia pamięci oferuje nie tylko szeroki zakres operacyjnych usprawnień w zakresie IT, ale również może obniżyć ogólny koszt prowadzenia centrum przetwarzania danych.

* Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw ich właścicieli