Inteligentna opieka zdrowotna w Twoich rękach

Technologia Internetu rzeczy pomaga kształtować nowy świat opieki zdrowotnej opartej na danych

W wyniku rewolucji cyfrowej sektor opieki zdrowotnej ulega przeobrażeniu. Nowe technologie tworzą nowy świat internetowej opieki medycznej od zrobotyzowanej chirurgii po hiperprecyzyjne leczenie. W szczególności technologia Internetu rzeczy (IoT), która przyspiesza zmianę w opiece zdrowotnej, umożliwiając lekarzom wykorzystanie danych gromadzonych przez urządzenia medyczne. W ten sposób reaktywna opieka zdrowotna staje się opieką proaktywną, co pomaga w usprawnieniu wczesnej diagnostyki. Poza ułatwieniem zdalnej opieki zdrowotnej technologia Internetu rzeczy może pomóc organizacjom zdrowotnym zwiększyć wydajność, umożliwiając śledzenie zasobów, takich jak łóżka szpitalne.

„Zapewnienie bezpieczeństwa poufnych danych medycznych będzie absolutnie kluczowe dla przyszłości internetowej opieki medycznej”

Dane z Internetu rzeczy pomagają w rozwoju inteligentnych szpitali, ale pomagają też w samodzielnym śledzeniu stanu zdrowia. Urządzenia oparte na Internecie rzeczy umożliwiają pacjentom aktywniejsze kontrolowanie własnego zdrowia, co jest szczególnie istotne dla osób starszych i pacjentów cierpiących na schorzenia przewlekłe. Korzystanie z urządzeń IoT może także ułatwić szybsze wyjście ze szpitala o własnych siłach, a nawet zapobiec pobytom w szpitalu.

Istnieje niezwykle szeroki zakres potencjalnych zastosowań urządzeń opartych na Internecie rzeczy oraz urządzeń medycznych do noszenia, które mogą pomóc pacjentom w domu. Na przykład plastry dla cukrzyków noszone na skórze wyposażone są w czujniki IoT, które rejestrują poziom cukru we krwi i przesyłają dane do smartfona użytkownika. Ułatwia to użytkownikom śledzenie własnej kondycji i ogranicza potrzebę nakłuwania palca igłą. Podążając tropem tej koncepcji, badacze pracują obecnie nad inteligentnym plastrem, który jest wyposażony w mikroigły dostarczające insulinę, gdy jest ona potrzebna1.

Wraz z czujnikami noszonymi na skórze powstają również jadalne czujniki IoT. Są to niewielkie urządzenia elektroniczne, które mieszczą się w łatwych do połknięcia kapsułkach. Czujniki mogą dzięki temu służyć do monitorowania i przesyłania danych dotyczących stanu jelit lub do monitorowania spożycia leku u pacjentów z problemami ze zdrowiem psychicznym. Istnieje też szansa na powstanie w przyszłości bardziej zaawansowanych czujników, a nawet niewielkich kamer, które pomogą lekarzom w monitorowaniu i diagnozowaniu stanu zdrowia pacjenta.

Kolejną innowacją, która może zmienić życie, są inteligentne inhalatory. Urządzenia te są przeznaczone dla osób cierpiących na astmę i inne przewlekłe choroby płuc. Łączą się z aplikacjami dla smartfonów, aby pomóc użytkownikom w monitorowaniu ich użycia2. Mogą pomóc użytkownikom w poprawnym stosowaniu i dozowaniu inhalatora. Niektóre inteligentne inhalatory mogą wykryć wysoki poziom zanieczyszczenia lub pyłki i powiadomić o tym użytkownika. Pierwsze wersje inteligentnych inhalatorów są już na rynku, a wiele innych jest obecnie w fazie rozwoju.

Technologia IoT może być również stosowana w bardziej popularnych produktach, takich jak szczoteczki do zębów. Na przykład najnowszy model z serii Oral-B* zawiera czujniki zintegrowane z uchwytem, który współpracuje z aplikacją na smartfony wyposażoną w sztuczną inteligencję. Aplikacja ta umożliwia śledzenie pozycji szczoteczki w jamie ustnej użytkownika3. Użytkownicy mogą w aplikacji zapoznać się z grafiką, która pokazuje, jakie obszary zostały pominięte i podaje wskazówki dotyczące techniki szczotkowania w celu uniknięcia chorób dziąseł.

Urządzenia do noszenia, takie jak smartwatche czy urządzenia śledzące aktywność, także stają się coraz bardziej zaawansowane pod względem możliwości monitorowania zdrowia. Na przykład najnowszy zegarek Apple Watch * jest wyposażony w funkcję EKG (elektrokardiogram), która może służyć do diagnozowania migotania przedsionków, potencjalnie niebezpiecznej formy arytmii serca4. Co więcej, firma Apple* oferuje także architekturę oprogramowania – Apple ResearchKit* – które pomaga badaczom gromadzić dane medyczne, a oprogramowanie Apple Carewatch * umożliwia użytkownikom monitorowanie ich zdrowia.

To tylko kilka przykładów pokazujących, jak technologia Internetu rzeczy pomaga w przekazaniu inteligentnej opieki zdrowotnej w ręce pacjentów. Zapewnienie bezpieczeństwa poufnych danych medycznych będzie absolutnie kluczowe dla przyszłości internetowej opieki medycznej, zwłaszcza w przypadku przesyłania ich za pośrednictwem chmury. Tam, gdzie dane są wykorzystywane w czasie rzeczywistym, niezbędne jest niskie opóźnienie, które zapewnia przetwarzanie brzegowe. Zbliżenie przetwarzania do miejsca powstawania danych zapewnia szybki, wygodny i bezpieczny sposób ich przechwytywania i analizowania. Niezależnie od podejścia przejście na opiekę zdrowotną opartą na danych będzie wymagało solidnej, bezpiecznej infrastruktury informatycznej.

* Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw osób trzecich