Przemysł 4.0 i inteligentna produkcja
Działalność produkcyjna i przemysłowa ulega transformacji poprzez konwergencję systemów informatycznych (IT) i operacyjnych (OT) na współdzielonych, inteligentnych, zoptymalizowanych pod kątem przemysłu platformach obliczeniowych. Konsolidacja ta tworzy elastyczny, wzajemnie połączony system, który eliminuje silosy danych i zapewnia dostęp do głębszych spostrzeżeń napędzanych przez edge computing oraz większą elastyczność i kontrolę.
Dzięki większej inteligencji w urządzeniu brzegowym – zapewnionej przez obliczenia brzegowe, sztuczną inteligencję i konwergencję obciążeń – producenci mogą przechwytywać, przetwarzać i przechowywać więcej danych z urządzeń brzegowych. Dane te mogą być analizowane bliżej miejsca, w którym są gromadzone i wykorzystywane, a producenci mogą wprowadzać poprawki do systemów operacyjnych w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Inteligentne systemy brzegowe stanowią podstawę Przemysłu 4.0 i inteligentnej produkcji. Umożliwiają one analizę danych i informacji pochodzących z wielu czujników, aplikacji i procesów bliżej źródła, co pomaga ograniczyć przestoje, zoptymalizować działania, zautomatyzować procesy i opracować nowe rozwiązania. Infrastruktury definiowane programowo umożliwiają analitykę w czasie zbliżonym do rzeczywistego w całym łańcuchu dostaw, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność, produktywność i widoczność danych.
W obliczu postępującej integracji infrastruktury IT i procesu OT, systemy HPC na potrzeby produkcji umożliwiają producentom wdrażanie obciążeń modelowania i symulacji w rozproszonych systemach HPC — zarówno w chmurze, jak i lokalnie, ułatwiając proces projektowania produktu, identyfikowanie wyzwań produkcyjnych i poprawę wyników biznesowych.
Połączenie tych zmian wzorca postępowania sprawia, że działania produkcyjne stają się inteligentniejsze, bezpieczniejsze i bardziej wydajne.
Jako partner Przemysłu 4.0 firma Intel może pomóc w przyspieszeniu czasu osiągnięcia wartości w przypadku opartych na danych, interoperacyjnych rozwiązań Przemysłowego Internetu Przedmiotów (IIoT). Dzięki naszemu ekosystemowi innowatorów i ofercie elastycznych rozwiązań możemy pomóc w opracowaniu i zintegrowaniu inteligentnych rozwiązań brzegowych oraz HPC, które pozwolą obniżyć koszty, zwiększyć zyski i wyprzedzić konkurencję.
Nasza oferta sprzętowa obejmuje szereg niezbędnych rozwiązań dla fabryk, a technologia na potrzeby IoT obejmuje zakres brzegu, sieci, centrum danych i chmury, aby zapewnić elastyczne, inteligentne infrastruktury IoT. Od komputerów małej mocy, które mogą wprowadzić sztuczną inteligencję (AI) w nowe miejsca, po serwery brzegowe zdolne do zadań analitycznych, takich jak prognozowanie popytu, Intel może pomóc we wdrożeniu rozwiązań inteligentnych fabryk zdolnych do osiągnięcia nowych poziomów produktywności, ujawniając nowe możliwości maksymalizacji przychodów.
Przypadki użycia inteligentnej produkcji
Inteligentna i cyfrowa produkcja wykorzystują dane w czasie rzeczywistym i łączność między maszynami, aby umożliwić automatyzację i analitykę.
Konwergencja obciążeń przemysłowych
Różnorodne obciążenia produkcyjne – często uruchamiane na urządzeniach rozproszonych po całym zakładzie – mogą być wirtualizowane i konsolidowane na jednym komputerze przemysłowym (IPC). Ta konwergencja prowadzi do takich korzyści, jak usprawnione zarządzanie danymi i zasobami, zwiększona produktywność i analityka w czasie zbliżonym do rzeczywistego.
Modelowanie, symulacja i inżynieria wspomagana komputerowo
Wykorzystanie systemów HPC do uruchamiania złożonych obciążeń na setkach lub tysiącach węzłów jednocześnie, producenci znacząco przyspieszają opracowanie produktów, doskonalenie procesów i wdrażanie przełomowych rozwiązań inżynierskich. Zobacz, co można osiągnąć dzięki skalowalnym procesorom Intel® Xeon® na potrzeby HPC.
Systemy wizyjne
Od śledzenia zasobów po robotykę, wiele z tego, co IoT w produkcji może zrobić dla Ciebie, polega na zapewnieniu maszynom możliwości widzenia i podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym. Firma Intel oferuje szereg gotowych do uruchomienia rozwiązań i narzędzi programistycznych, które mogą przyspieszyć drogę do przemysłowego widzenia komputerowego.
Konserwacja prewencyjna
Dzięki przechwytywaniu i analizowaniu danych z maszyn w czasie rzeczywistym producenci mogą diagnozować potencjalne problemy zanim spowodują one kosztowne usterki i awarie
Zrównoważona produkcja
Bogate w dane procesy wytwarzania towarów i usług mogą ujawnić możliwości ograniczenia zanieczyszczeń, ochrony zasobów naturalnych i zmniejszenia wydatków na energię.
Robotyka przemysłowa
Automatyzacja i wizja maszynowa dzięki IoT w produkcji sprawiają, że produkcja dyskretna i produkcja procesowa stają się bardziej wydajne i elastyczne. Roboty nie tylko podnoszą jakość produktów, ale mogą być na bieżąco dostosowywane do zmian w popycie.
Łączność 5G i przemysłowy Internet Przedmiotów (Industrial Internet of Things)
Ciągła, szybka wymiana danych pomiędzy maszynami i systemami przedsiębiorstwa jest podstawą Przemysłu 4.0. Typowa inteligentna fabryka wymaga wielu rozwiązań w zakresie łączności, ale 5G rewolucjonizuje szybkość i dostępność łączności.
Wprowadzenie Przemysłu 4.0
Inteligentny brzeg
Połączenie systemów IT/OT w jednolitą inteligentną krawędź tworzy połączony system o krótkim czasie reakcji, który eliminuje silosy danych i zapewnia dostęp do dokładniejszych informacji, umożliwiając większą elastyczność i kontrolę.
Dzięki przetwarzaniu brzegowemu, sztucznej inteligencji (AI) i konwergencji obciążeń roboczych, zwiększona inteligencja na brzegu umożliwia producentom przechwytywanie, przetwarzanie i przechowywanie większej ilości danych z urządzeń brzegowych. Dane te można analizować w pobliżu miejsca ich gromadzenia i wykorzystania, a producenci mogą korygować systemy operacyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego, aby ograniczać przestoje, optymalizować operacje, automatyzować procesy i wprowadzać nowe rozwiązania. Infrastruktury definiowane programowo umożliwiają analitykę w czasie zbliżonym do rzeczywistego w całym łańcuchu dostaw, aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność, produktywność i widoczność danych.
Sztuczna inteligencja w produkcji
Urządzenia Internetu przedmiotów i połączone fabryki generują znaczne ilości danych. Sztuczna inteligencja i systemy HPC umożliwiają szybkie i efektywne przetwarzanie oraz analizowanie tych danych, zapewniając zwiększoną wydajność i produktywność. Na przykład dane z połączonych fabryk mogą być wykorzystywane do generowania szczegółowych informacji o produkcji w czasie zbliżonym do rzeczywistego, ułatwiając podejmowanie decyzji w organizacji. Podejścia z wykorzystaniem sztucznej inteligencji na potrzeby projektowania konstrukcji i produktów mogą ułatwić inżynierom określenie problemu i oszacowanie zasobów niezbędnych do jego rozwiązania. Sztuczna inteligencja oparta na prawach fizyki umożliwia inżynierom projektowanie rozwiązań z wykorzystaniem bazy wiedzy.
Modelowanie i symulacja
Narzędzia inżynierskie oparte na systemach HPC umożliwiają producentom szybszą i dokładniejszą analizę złożonych zbiorów danych. Wykorzystanie infrastruktury o wysokiej wydajności do obsługi symulacji i narzędzi przetwarzania dużych ilości danych z wykorzystaniem systemów HPC umożliwia organizacjom przemysłowym przeprowadzanie bardziej szczegółowej, poszerzonej analizy, modelowania i symulacji.
Takie obciążenia robocze z zakresu inżynierii wspomaganej komputerowo (CAE) są uruchamianie na wielu węzłach równolegle, zapewniając wydajność niezbędną do tworzenia lepszych projektów, identyfikacji problemów, optymalizacji procesów i ulepszania wyników. Systemy HPC wspierają również technologię wirtualnego modelowania (digital twin).
Systemy HPC są wdrażane w branży produkcyjnej na potrzeby obciążeń roboczych takich jak:
- Obliczeniowa dynamika płynów (CFD)
- Analiza metodą elementów skończonych (FEA)
- Inżynieria i mechanika konstrukcyjna
Firma Intel to Twój partner w dziedzinie Przemysłu 4.0 — od brzegu po HPC
Intel może pomóc szybciej osiągać korzyści dzięki rozwiązaniom przemysłowego Internetu przedmiotów (IIoT) i systemom HPC ułatwiającym działania z zakresu sztucznej inteligencji, analityki i symulacji.
Dzięki ekosystemowi partnerów i ofercie rozwiązań możemy pomóc w opracowaniu oraz integracji rozwiązań na potrzeby przemysłowych systemów brzegowych i centrów danych zapewniających organizacji przejrzystość, szczegółowe informacje i kontrolę.
Firma Intel jest odpowiednim partnerem na potrzeby tworzenia inteligentnych rozwiązań produkcyjnych, które poprawiają wyniki biznesowe – od energooszczędnych systemów obliczeniowych umożliwiających zastosowanie sztucznej inteligencji w nowych obszarach po serwery brzegowe do celów analitycznych, takich jak prognozowanie popytu i rozproszone skalowalne systemy HPC.
Czym jest Przemysł 4.0 i jak napędza go Intelligent Edge?
Czwarta rewolucja przemysłowa – lub Przemysł 4.0 – łączy to, co cyfrowe i fizyczne, poprzez dane. Poprzez usprawnienie przechwytywania i analizy danych na brzegu oraz udostępnienie nowych możliwości w zakresie analizy za pośrednictwem zastosowań HPC, Przemysł 4.0 wyznacza drogę rozwoju sektora produkcyjnego.
Na przykład możliwości autonomicznej inteligentnej produkcji (takie jak konserwacja predykcyjna w celu ograniczenia przestojów oraz inteligentne śledzenie zasobów w celu zwiększenia wydajności łańcucha dostaw), a także potężniejsza, dogłębna i dokładna analityka na potrzeby aplikacji (np. obliczeniowej dynamiki płynów) sprawiają, że Przemysł 4.0 jest najlepszym sposobem udostępnienia nowych możliwości i korzyści biznesowych producentom.
Dzięki większej mocy obliczeniowej na brzegu sieci, firmy mogą połączyć niepołączone elementy, konwergować i wirtualizować kluczowe obciążenia oraz stworzyć podstawy do integracji najnowszych zastosowań IoT w produkcji.
Aby wprowadzić inteligencję do większej liczby maszyn i urządzeń, Przemysł 4.0 jest możliwy dzięki otwartym architekturom, rozwiązaniom opartym na standardach, technologii brzegowej, sieciowej i chmurowej oraz innym postępom. Technologie te pozwalają firmom na przeniesienie zalet IT do OT.
Tworzenie elastycznych, łatwych do aktualizacji infrastruktur definiowanych programowo do zarządzania i optymalizacji sterowania maszynami w produkcji dyskretnej i procesowej jest obecnie prostsze niż kiedykolwiek. Wraz z nadejściem 5G i niższych barier we wdrażaniu AI, fabryki każdej wielkości i na każdym poziomie cyfryzacji mogą skorzystać z tego, co ma do zaoferowania Przemysł 4.0.
Udane wdrożenia inteligentnej produkcji
Przemysł 4.0 rozwija się dzięki technologii Intel®. Nasi partnerzy znajdują nowe sposoby ulepszania wyników biznesowych za pomocą Internetu przedmiotów, analityki i technologii modelowania.
John Deere zwiększa dokładność spawania zrobotyzowanego do 97 procent
Firma John Deree wykorzystuje opracowaną przez naszego partnera, firmę ADLINK, technologię Intel® AI Technology do tworzenia skalowalnego rozwiązania na potrzeby wykrywania defektów. Może wykrywać defekty porowatości w zrobotyzowanym spawaniu łukowym z dokładnością do 97 procent.1.
Kontrola spoin w fabryce Audi sięga 100% dzięki firmie Intel2
Ściśle współpracując z inżynierami i technikami Audi, Intel stworzył skalowalną, elastyczną platformę uczenia maszynowego dla zautomatyzowanej fabryki Audi. W ten sposób powstała baza pod przyszłe innowacje, umożliwiając firmie zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów.
Przyspieszenie wydajności Ansys Fluent z wykorzystaniem skalowalnych procesorów Intel® Xeon®
Inżynierowie firm Intel i Ansys współpracują w celu przyspieszenia modelowania obliczeniowej dynamiki płynów i zwiększenia skalowalności. Efektem jest skrócenie wymaganego czasu, modelowanie o wysokiej jakości i szybsze dostarczanie produktów użytkownikom oprogramowania Ansys Fluent.
BMW ułatwia wprowadzanie AI do fabryki
BMW nawiązało współpracę z firmą Intel i Robotron w celu pokonania barier we wdrażaniu AI w fabryce. BMW zaprezentowało system napędzany przez Intel, który umożliwia pracownikom tworzenie aplikacji AI bez kodu, a jednocześnie pomaga spełnić surowe wymagania dotyczące siły roboczej.
Royal Enfield przyspiesza operacje i rozwój produktów
Wykorzystanie systemów HPC ze skalowalnymi procesorami Intel® Xeon® umożliwiło uznanemu producentowi motocykli piętnastokrotne skrócenie czasu wykonywania symulacji CAE oraz zwiększenie wydajności opracowania produktów.
Przemysł 4.0 i inteligentne komponenty produkcyjne
Firma Intel ułatwia producentom proces adaptacji i wprowadzania innowacji wraz z wdrażaniem praktyk i procesów opartych na danych.
Komputery przemysłowe
Połącz obciążenia przemysłowe, takie jak sterowanie maszynami i HMI, z rozproszonej gamy urządzeń w jednym wydajnym urządzeniu, wykorzystując wytrzymałe komputery przemysłowe (IPC) z technologią Intel. Nasi partnerzy oferują szereg opartych na procesorach Intel komputerów IPC obsługujących najbardziej zaawansowane obciążenia przemysłowe i oferujących ulepszenia na potrzeby funkcji czasu rzeczywistego.
Produkty wizyjne Intel® Vision Products
Umożliwiaj najnowsze zastosowania w inteligentnych fabrykach – takie jak zautomatyzowana kontrola jakości produktów – dzięki skalowalnym rozwiązaniom widzenia komputerowego z oferty produktów wizyjnych firmy Intel®. Oferujemy szeroki wybór komputerów ogólnego przeznaczenia i specjalnie skonstruowanych akceleratorów dla wizji maszynowej.
Rozwiązania Intel® Accelerator
Zoptymalizuj swoje systemy przemysłowe i spełnij wyjątkowe i wymagające warunki zastosowań Przemysłu 4.0 dzięki ofercie akceleratorów Intel®, które oferują elastyczną wydajność i akcelerację sprzętową dostosowaną do obciążenia.
Procesory Intel® dla Przemysłowego Internetu przedmiotów
Wykorzystaj lepiej swoje dane, przenosząc inteligencję na brzeg. Intel oferuje szerokie portfolio skalowalnych rozwiązań obliczeniowych dla inteligentnych fabryk i cyfrowych technologii produkcyjnych, takich jak robotyka, automatyzacja procesów i analityka brzegowa.
Skalowalne procesory Intel® Xeon® na potrzeby wdrożeń systemów obliczeniowych dużej skali (HPC) w produkcji
Dowiedz się, dlaczego te rozwiązania obliczeniowe są idealne na potrzeby rozproszonych obciążeń z zakresu modelowania, symulacji i CAE
Narzędzia programowe w produkcji
Intel® Edge Insights for Industrial
Przyspiesz rozwój i wdrażanie rozwiązań AI, takich jak widzenie maszynowe na brzegu przemysłowym, dzięki Intel® Edge Insights for Industrial. Ta platforma oprogramowania referencyjnego oferuje zatwierdzony projekt referencyjny oprogramowania dla wizji maszynowej i pobierania danych szeregów czasowych.
Intel® Edge Controls for Industrial
Tworzenie rozwiązań dla inteligentnych fabryk poprzez przekształcanie przemysłowych systemów sterowania. Ta platforma referencyjna oprogramowania posiada kompatybilny sprzęt, który integruje obliczenia w czasie rzeczywistym, łączność oraz wirtualizację i zarządzanie w stylu IT.
Zestaw narzędzi Intel® oneAPI HPC Toolkit
Przyspiesz proces rozwoju, korzystając z bezpłatnych zasobów ułatwiających tworzenie, analizowanie, optymalizację i skalowanie aplikacji HPC. Ten zestaw narzędzi zapewnia najnowsze techniki w zakresie wektoryzacji, wielowątkowości, szeregowania wielowęzłowego i optymalizacji pamięci, umożliwiając łatwiejsze tworzenie oprogramowania produkcyjnego na potrzeby HPC.
Zestaw narzędzi Intel® oneAPI AI Analytics
Zoptymalizuj oprogramowanie z zakresu sztucznej inteligencji i analityki na potrzeby HPC, korzystając z zestawu narzędzi Intel® oneAPI AI Analytics. Zasoby te zapewniają analitykom danych, programistom AI i badaczom znajome narzędzia Python oraz architekturę AI umożliwiające przyspieszenie obciążeń roboczych z zakresu kompleksowej analizy danych i analityki z wykorzystaniem architektury Intel®.
Intel® oneAPI Base Toolkit
Uzyskaj dostęp do otwartego, opartego na standardach programowania dla wielu branż Zestaw Intel® oneAPI Base Toolkit oferuje narzędzia i biblioteki zoptymalizowane pod kątem technologii Intel, ułatwiające programistom zwiększenie wydajności i wdrażanie aplikacji w różnych architekturach i modelach przetwarzania.
Dystrybucja Intel® zestawu narzędzi OpenVINO™
Optymalizuj modele przetestowane w zastosowaniach przemysłowych, takich jak widzenie maszynowe. Ten kompleksowy zestaw narzędzi pozwala budować, optymalizować i uruchamiać wysokowydajne wnioskowanie w modelu wielokrotnego wdrażania po jednokrotnym napisaniu kodu źródłowego.
Stworzone dla przemysłu i gotowe do pracy
Intel® Partner Marketplace obejmuje szeroką gamę produktów i dostawców usług, oferując rozwiązania na potrzeby inteligentnej produkcji, modelowania/symulacji CAE oraz innych zastosowań Przemysłu 4.0. Rozwiązania te są wstępnie zatwierdzone i w pełni interoperacyjne z architekturą Intel®, na której opiera się większość firm, ułatwiając szybsze przejście od początkowego pomysłu do długoterminowej wartości.
Często zadawane pytania
Często zadawane pytania
Przemysł 4.0 łączy technologie cyfrowe i fizyczne w celu stworzenia elastycznych, wzajemnie połączonych operacji. Dzięki konwergencji systemów operacyjnych i informatycznych na współdzielonych, wysoce zoptymalizowanych przemysłowo platformach obliczeniowych firmy mogą analizować dane w całym łańcuchu dostaw i dostosowywać systemy operacyjne w czasie zbliżonym do rzeczywistego w celu obniżenia kosztów, ograniczenia marnotrawstwa, przewidywania problemów i wprowadzania innowacyjnych ofert.
Inteligentna produkcja integruje dane i informacje pochodzące z wielu aplikacji, procesów i produktów, które mogą być komponowane w celu tworzenia nowych rozwiązań. Umożliwia ona predykcyjną i adaptacyjną produkcję oraz procesy łańcucha dostaw, które pozwalają firmom skuteczniej realizować zamówienia na produkty dostosowane do indywidualnych potrzeb oraz szybciej reagować na wahania na rynkach dzięki prognozowaniu popytu.
Produkcja procesowa polega na łączeniu składników i surowców według receptury lub formuły. Podejście to jest często stosowane w branżach, które produkują towary masowe, takich jak żywność i napoje, rafinacja ropy naftowej, farmaceutyki i tworzywa sztuczne. Produkcja dyskretna koncentruje się na końcowym montażu jednostek gotowych do wprowadzenia na rynek, takich jak samochody i urządzenia.
Dzięki technologiom inteligentnej fabryki, takim jak konserwacja predykcyjna, zarówno produkcja procesowa, jak i produkcja dyskretna mogą stać się bardziej wydajne dzięki skróceniu czasu przestojów i usprawnieniu produkcji.
Zrównoważona produkcja to holistyczne podejście do produkcji, które obejmuje zastosowanie Przemysłu 4.0 i cyfrowych technologii produkcyjnych w celu zminimalizowania zanieczyszczeń, oszczędzania energii i zasobów naturalnych, ochrony bezpieczeństwa pracowników oraz sprawiedliwego wynagradzania wszystkich osób zaangażowanych w produkcję. Wymaga ona zbierania i analizowania danych w całym łańcuchu dostaw i procesie produkcyjnym, a także w gospodarce energią i odpadami.
Inteligentna krawędź to połączenie inteligentnej i skalowalnej wydajności obliczeniowej oraz sztucznej inteligencji dla przemysłowych obciążeń operacyjnych. Umożliwia ona stosowanie rozwiązań takich jak fabryczne bliźniaki cyfrowe i systemy realizacji produkcji (MES). Ta fuzja jest możliwa dzięki konwergencji obciążeń i optymalizacji infrastruktur programowych dla brzegowych platform obliczeniowych.
Inteligentne platformy brzegowe oferują szereg korzyści, w tym redukcję kosztów, poprawę bezpieczeństwa, zwiększenie produktywności i poprawę wydajności w czasie rzeczywistym. Inteligentny brzeg pozwala producentom na uruchamianie wielu obciążeń w standardowym sprzęcie, eliminując potrzebę przenoszenia dużych ilości danych z siedziby firmy do chmury. Umożliwia również kompleksowe zarządzanie jakością poprzez wykrywanie wad produktów w czasie zbliżonym do rzeczywistego, optymalizację procesów i łańcucha dostaw oraz zwiększenie wykorzystania zasobów. Całkowicie nowe modele biznesowe mogą być również realizowane poprzez proste dodanie nowych obciążeń.
Producenci wykorzystują rozproszone systemy HPC do uruchamiania złożonych obciążeń takich jak symulacje zderzeń lub modelowanie dynamiki płynów. Wyjątkowa wydajność systemów HPC umożliwia szybkie wykonywanie wymaganych obliczeń w akceptowalnych ramach czasowych. Dzięki zastosowaniu architektury systemów obliczeniowych dużej skali na potrzeby tego rodzaju analiz, sztucznej inteligencji i symulacji HPC, producenci mogą zoptymalizować wyniki, dostosować projekty i systemy oraz zwiększyć wydajność.
Systemy HPC zapewniają moc obliczeniową wymaganą przez zaawansowane obciążenia robocze i zadania z zakresu CAE. Specjaliści i inżynierowie firmy mogą wykorzystać wydajność i elastyczność systemów HPC, aby zwiększyć zakres i złożoność działań, prowadzić bardziej precyzyjną analizę i skrócić czas osiągania korzyści w ramach projektów.
Informacje o produktach i wydajności
Intel. Zautomatyzowana fabryka Audi jest coraz bliżej koncepcji przemysłu 4.0. Marzec 2020 r.