Przegląd programowalnych sterowników logicznych

Intel obsługuje zarówno tradycyjne, jak i miękkie programowalne sterowniki logiczne (PLC), które są powszechnie stosowane w robotyce i automatyce przemysłowej.

Czym są PLC?

Tradycyjnie, programowalne sterowniki logiczne (PLC) są jednorazowymi elektronicznymi urządzeniami obliczeniowymi, które są wykorzystywane do zarządzania pracą maszyn i procesów elektromechanicznych, głównie w kontekście przemysłowym. Obecnie producenci i inne organizacje przemysłowe wybierają miękkie sterowniki PLC: sterowniki oparte na oprogramowaniu, które mogą działać na powszechnie dostępnym sprzęcie PC ogólnego przeznaczenia. Na jednym urządzeniu można hostować wiele sterowników programowych PLC. Zarówno tradycyjne, jak i miękkie sterowniki PLC są powszechnie stosowane w połączeniu z systemami SCADA i interfejsami człowiek-maszyna (HMI).

Jak działają PLC

Sterowniki PLC wykorzystują język programowania logiki drabinkowej, aby umożliwić inżynierom budowanie wirtualnych obwodów, które mogą kontrolować systemy elektromechaniczne. Charakteryzują się one wytrzymałą konstrukcją, która jest w stanie sprostać trudnym warunkom i uciążliwym zastosowaniom przemysłowym. Ponieważ sterowniki PLC są często używane w zastosowaniach, w których liczy się czas, są one w stanie skanować dane wejściowe i wykonywać programowanie bardzo szybko. Połączenia wejścia/wyjścia (I/O) umożliwiają sterownikowi PLC odbieranie informacji z podłączonych urządzeń i wysyłanie odpowiednich instrukcji.

Standardy programowania PLC

Aby zoptymalizować wydajność i wyniki podczas programowania sterowników PLC, programiści korzystają z różnych standardów programowania. Stosują one nowoczesne zasady oprogramowania, aby pomóc usprawnić i uprościć proces projektowania i obsługi przemysłowych systemów sterowania. Podczas gdy IEC 61131 przez długi czas była głównym standardem w branży, wiele osób dokonuje lub rozważa przejście na IEC 61449, aby zmaksymalizować konwergencję IT/OT, szczególnie w scenariuszach z wieloma producentami.

Często zadawane pytania

Sterowniki PLC są elektronicznymi urządzeniami obliczeniowymi jednorazowego użytku, które są wykorzystywane do zarządzania pracą maszyn i procesów elektromechanicznych, głównie w kontekście przemysłowym.

Sterowniki PLC są często wykorzystywane w aplikacjach przemysłowych do sterowania urządzeniami produkcyjnymi, często wraz z systemami SCADA. Są one również wykorzystywane w zastosowaniach nieprzemysłowych, takich jak sygnalizacja świetlna czy windy.

Tradycyjne sterowniki PLC są urządzeniami o stałej funkcji, które są zwykle używane do jednego, określonego celu na hali produkcyjnej. Soft PLC to sterowniki PLC oparte na oprogramowaniu, które mogą być uruchamiane na komercyjnym sprzęcie ogólnego przeznaczenia. Na jednym urządzeniu może pracować wiele miękkich sterowników PLC.