Mechaniczne ramię

Przemysłowe ramiona robotyczne: zmieniają sposób wykonywania pracy

Wzbogacając ramiona robotyczne o najnowsze technologie wizyjne i sieciowe, firmy ze wszystkich branż mogą osiągnąć nowe poziomy produktywności, szybkości i precyzji w przystępnej cenie.

Kluczowe punkty na temat przemysłowych ramion robotycznych:

  • Przemysłowe ramiona robotyczne pomagają firmom osiągnąć nowy poziom produktywności dzięki zwiększonej szybkości, wydajności i precyzji w różnych zastosowaniach.

  • Widzenie maszynowe i technologie sieciowe pozwalają ramionom robotycznym widzieć, analizować i rozumieć swoje otoczenie. Inteligencja ta umożliwia im wykonywanie zadań w sposób elastyczny, precyzyjny i szybki, przy jednoczesnym zwiększeniu jakości i bezpieczeństwa w fabryce/magazynie.

  • Ramiona robotyczne wyposażone w zdalne monitorowanie i technologie analityczne mogą zapewnić przedsiębiorstwom wgląd w stan zdrowia i wydajność sprzętu w czasie rzeczywistym oraz umożliwić konserwację predykcyjną, która może wydłużyć czas pracy przy jednoczesnym obniżeniu kosztów konserwacji.

  • Ramiona robotyczne wzbogacone o technologie Intel® umożliwiają wiele przypadków użycia i zastosowań w różnych branżach, w tym spawanie i malowanie w czasie rzeczywistym z inspekcją na linii produkcyjnej, przenoszenie materiałów i operowanie obiektami.

author-image

Według

Co to jest przemysłowe ramię robotyczne?

Od produkcji, przez motoryzację, po rolnictwo, przemysłowe ramiona robotyczne są jednym z najbardziej powszechnych typów robotów obecnie używanych.

Ramiona robotyczne, znane również jako przegubowe ramiona robotyczne, są szybkie, niezawodne i dokładne i mogą być zaprogramowane do wykonywania nieskończonej liczby zadań w różnych środowiskach. Są one wykorzystywane w fabrykach do automatyzacji wykonywania powtarzalnych zadań, takich jak nakładanie farby na sprzęt lub części; w magazynach do pobierania, wybierania lub sortowania towarów z przenośników dystrybucyjnych w celu realizacji zamówień konsumentów; lub na polach uprawnych do zbierania i umieszczania dojrzałych owoców na tacach magazynowych. W miarę rozwoju technologii robotycznych i wzrostu liczby połączeń w środowiskach przemysłowych, możliwości ramion robotycznych zwiększają się, umożliwiając nowe przypadki użycia i modele działalności biznesowej.

W przeszłości ramię robotyczne wymagało uczenia do wykonywania wąsko zdefiniowanych zadań, takich jak pobieranie pojedynczego typu obiektu z precyzyjnego miejsca o określonej orientacji. Roboty nie były w stanie zidentyfikować konkretnego typu obiektu spośród wielu, określić położenia obiektu z pewną tolerancją (obszar, a nie dokładna pozycja) ani dostosować chwytu w oparciu o orientację obiektu.

Dziś, dzięki takim urządzeniom jak Intel® RealSense™ – kamery głębi o wysokiej rozdzielczości, wydajnym procesorom i układom graficznym oraz technologiom sztucznej inteligencji, takim jak Intel® Distribution of OpenVINO™ toolkit, ramiona robotyczne są wyposażone w czujniki i inteligencję, dzięki którym mogą wykonywać nowe zadania. Te inteligentne, wspomagane wizją roboty mogą wykrywać obiekty w swoim otoczeniu, rozpoznawać je według typów i odpowiednio nimi manipulować. Dzięki tym możliwościom roboty mogą działać dokładniej i bardziej konsekwentnie, a także bezpieczniej i szybciej niż dotychczas. Rozszerzają one również zakres zadań, które mogą wykonywać roboty.

Dzięki postępowi w dziedzinie wizji maszynowej, sztucznej inteligencji i technologii sieciowych ramiona robotyczne mogą teraz widzieć, analizować i reagować na swoje otoczenie, przekazując jednocześnie cenne dane i spostrzeżenia do systemów zarządzania obiektami i przedsiębiorstwami. Jednym z obszarów, który korzysta z tej transformacji, jest konserwacja urządzeń (w tym robotów). Robot może obliczać dane na krawędzi lub przesyłać je do serwera lub chmury w celu zdalnego monitorowania. Proces ten umożliwia konserwację predykcyjną, co z kolei pomaga obniżyć koszty konserwacji przy jednoczesnym wydłużeniu czasu sprawności maszyn.

Korzyści z zastosowania przemysłowych ramion robotycznych

Przedsiębiorstwa mogą osiągnąć kilka korzyści z przemysłowych ramion robotycznych:

  • Zwiększone bezpieczeństwo. Ramiona robotyczne pomagają zapewnić bezpieczeństwo pracowników, działając w niebezpiecznych środowiskach i wykonując zadania, które wiążą się z wysokim ryzykiem obrażeń u ludzi.
  • Zwiększona wydajność i produktywność. Ramiona robotyczne mogą pracować 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu bez zmęczenia, co pozwala firmom na ciągłe prowadzenie produkcji, inspekcji lub innych zadań w celu zwiększenia wydajności.
  • Zwiększona precyzja. Ze względu na swoją naturę ramiona robotów wykonują zadania wymagające wyjątkowej precyzji lub spójności w sposób bardziej spójny i dokładny niż ludzie.
  • Większa elastyczność. W miarę jak zmieniają się specjaliści biznesowi, ramiona robotyczne mogą być łatwo wykorzystane do nowych działań lub zamontowane na różnych platformach, takich jak autonomiczne roboty mobilne (AMR) na stacjonarnej platformie linii montażowej, ścianie lub półce, w zależności od potrzeb.

Komponenty przemysłowego ramienia robotycznego

Ramiona robotyczne o trafnej nazwie, ponieważ przypominają ludzkie ramię, są zazwyczaj montowane do podstawy.

Manipulator jest wyposażony w wiele przegubów pełniących funkcję osi umożliwiających przemieszczenie ramienia pod pewnym kątem. Im większą liczbę przegubów obrotowych posiada ramię robota, tym większą ma swobodę ruchu. Większość przemysłowych ramion robotycznych wykorzystuje cztery do sześciu przegubów, które zapewniają taką samą liczbę osi obrotu dla ruchu.

Oprócz przegubów obrotowych, komponenty ramienia robotycznego obejmują kontroler robota, narzędzie końcowe, siłowniki, czujniki, systemy wizyjne, systemy zasilania i komponenty oprogramowania.

Przyjrzyj się dokładniej ramieniu robotycznemu na poniższej grafice:

Zastosowania ramienia robotycznego

Jedną z kluczowych zalet przemysłowych ramion robotycznych jest ich wszechstronność w obsłudze wielu aplikacji – od najprostszych do najbardziej złożonych zadań w najbezpieczniejszych lub najtrudniejszych warunkach. Automatyzacja tego typu zadań nie tylko eliminuje pracowników z potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, ale również umożliwia im wykonywanie zadań o wysokiej wartości, takich jak kontakty z klientami.

Oto niektóre z najczęstszych sposobów, w jakie producenci wykorzystują ramiona robotyczne obecnie:

Paletyzacja

Ramiona robotyczne mogą być używane do automatyzacji procesu umieszczania towarów lub produktów na paletach. Dzięki automatyzacji procesu paletyzacja staje się bardziej dokładna, efektywna kosztowo i przewidywalna. Zastosowanie ramion robotycznych odciąża również pracowników od wykonywania zadań, które stwarzają ryzyko obrażeń ciała.

Magazynowanie towarów

Ramiona robotyczne do obsługi towarów mogą pomóc w stworzeniu bezpiecznego i wydajnego magazynu poprzez zapewnienie, że towary i materiały są właściwie przechowywane, łatwe do znalezienia lub prawidłowo transportowane. Automatyzacja tych procesów może pomóc przyspieszyć dostawy towarów do klientów, zapobiec wypadkom w miejscu pracy i poprawić wydajność zakładu.

Spawanie

Spawanie jest zadaniem, które może być wykonywane przez roboty w zaawansowanych warunkach przemysłowych, takich jak produkcja samochodów. Ze względu na krytyczny wpływ na jakość produktu, spawanie jest doskonałym kandydatem do zastosowania zaawansowanej robotyki z wizją i sztuczną inteligencją do kontroli jakości w linii produkcyjnej.

Inspekcja

Kontrola jakości jest zazwyczaj przeprowadzana na końcu linii produkcyjnej, co opóźnia wykrycie problemów związanych z jakością produkcji. Dzięki wyposażeniu robotów w systemy wizyjne i sztucznej inteligencji firmy mogą korzystać z inspekcji w czasie rzeczywistym, co pomaga zmniejszyć ilość odpadów i przestojów.

Wybierz i umieść

Roboty typu „podnieś i umieść” są zwykle stosowane w nowoczesnej produkcji i logistyce. Są one wyposażone w zaawansowane systemy wizji maszynowej, aby zidentyfikować obiekt, uchwycić go i przenieść z jednej lokalizacji do drugiej – szybko i skutecznie – w celu zwiększenia szybkości produkcji i dystrybucji towarów.

Jedną z kluczowych zalet przemysłowych ramion robotycznych jest ich wszechstronność w obsłudze wielu aplikacji – od najprostszych do najbardziej złożonych zadań w najbezpieczniejszych lub najtrudniejszych warunkach.

Historie klientów

Firmy z różnych branż korzystają z technologii, rozwiązań i partnerów firmy Intel® przy wdrażaniu inteligentnych ramion robotycznych.

Na przykład, producent samochodów Audi nawiązał współpracę z firmami Intel i Nebbiolo Technologies w celu usprawnienia kontroli spawów i ulepszenia krytycznych procesów kontroli jakości w swoich fabrykach dzięki wykorzystaniu robotycznych ramion z obsługą Intela, uczenia maszynowego i analityki predykcyjnej.1

Firma RightHand Robotics również współpracowała z firmą Intel, aby zrewolucjonizować zautomatyzowany proces realizacji zamówień w magazynach dzięki swojej platformie RightPick2, opartej na oprogramowaniu i wyposażonej w sprzęt. Prowadzony przez kamery Intel® RealSense™ RightPick2 wykorzystuje technologię widzenia komputerowego, aby dostarczyć kompleksowe rozwiązanie, które może automatycznie obsłużyć dowolny element – wybrać i rozmieścić tysiące SKU z dużą prędkością i wysoką niezawodnością.

Budowa przemysłowych ramion robotycznych z wykorzystaniem technologii Intel®.

Od procesorów centralnych i procesorów graficznych GPU z wbudowaną akceleracją wnioskowania o sztucznej inteligencji, po darmowe algorytmy, oprogramowanie pośredniczące i implementacje referencyjne – Intel oferuje sprzęt, oprogramowanie i gotowe do uruchomienia rozwiązania, których potrzebujesz, aby opracować i wdrożyć przemysłowe ramiona robotyczne.

Procesory Intel® do zastosowań IoT i wbudowanych zapewniają potężne możliwości obliczeniowe potrzebne do zautomatyzowanej pracy.

Produkty Intel® RealSense™ dają ramionom robotycznym możliwość postrzegania otoczenia i rozumienia obiektów. Solidna gama kamer głębokości umożliwia mapowanie głębokości, co jest niezbędne, aby ramiona robotyczne mogły działać w wielu środowiskach i zmiennych warunkach.

Z kolei pakiet narzędziowy Intel® Distribution of OpenVINO™ umożliwia programistom optymalizację, dostrajanie i uruchamianie kompleksowego wnioskowania o sztucznej inteligencji za pomocą dołączonego optymalizatora modelu oraz narzędzi uruchomieniowych i programistycznych, ułatwiając płynniejszy proces opracowywania i umożliwiając model typu „write-once, deploy-anywhere”.

Technologie i rozwiązania Intel® dla urządzeń brzegowych

Oferta rozwiązań firmy Intel i ekosystem branżowy mogą pomóc Ci w zaprojektowaniu i wdrożeniu rozwiązań brzegowych.

Intel® Edge Software Hub oferuje wstępnie sprawdzone oprogramowanie do nauki, rozwoju i testowania rozwiązań dla krawędzi.

Intel® Edge Insights for Industrial jest wstępnie sprawdzonym i gotowym do wdrożenia projektem referencyjnym oprogramowania do pozyskiwania danych wideo i danych szeregów czasowych. Obejmuje analizę AI i umożliwia publikowanie do aplikacji lokalnych lub chmury. Ponieważ opiera się na platformie Docker, umożliwia łatwą modyfikację i dostosowanie do aplikacji.

Intel® Edge Controls for Industrial to darmowa, definiowana programowo platforma referencyjna dla sterowania przemysłowego. Łączy w sobie deterministyczne obliczenia w czasie rzeczywistym, bezpieczeństwo funkcjonalne i opartą na standardach łączność przemysłową z zarządzaniem zbliżonym do informatycznego.

Produkty Intel® Vision do komputerowych rozwiązań wizyjnych oferują solidny wybór procesorów ogólnego przeznaczenia i specjalnie skonstruowanych akceleratorów do wdrażania rozwiązań wizyjnych na brzegu.

Rozwiązania Intel® Machine Vision dla Przemysłu 4.0 łączą w sobie sprzęt, oprogramowanie i gotowe do uruchomienia rozwiązania do obsługi systemów widzenia maszynowego, inteligentnej produkcji i sterowania przemysłowego, które mają kluczowe znaczenie dla rozwiązań z zakresu robotyki, automatyki przemysłowej, konserwacji predykcyjnej, zautomatyzowanej inspekcji wizyjnej do wykrywania defektów i innych.

Intel przenosi robotyczne ramiona na wyższy poziom

Przedsiębiorstwa we wszystkich branżach odczuwają presję, aby osiągać nowe poziomy produktywności i wydajności przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dzięki współpracy z firmą Intel firmy mogą radykalnie ulepszyć swoje ramiona robotyczne za pomocą zaawansowanych technologii wykrywania, sztucznej inteligencji, widzenia maszynowego i komputerowego oraz sieci brzegowych, aby nie tylko spełnić nowe wymagania dotyczące produktywności i wydajności, ale także zapewnić sobie przewagę konkurencyjną w stale zmieniającym się świecie.

Przemysłowe ramię robotyczne, znane również jako robot przegubowy, jest rodzajem maszyny, która ściśle przypomina ludzkie ramię. Może ono posiadać od dwóch do 10 przegubów obrotowych, które działają jako punkty osi i umożliwiają ruch. Każdy dodatkowy przegub lub oś pozwala na większy zakres ruchu. Końcówka ramienia robotycznego jest często wyposażona w manipulator, zwany chwytakiem, który umożliwia wykonanie określonego zadania.

Ramiona robotyczne są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w produkcji, rolnictwie, opiece zdrowotnej, logistyce, handlu detalicznym i hotelarstwie.

Ramiona robotyczne mają wysoki stopień ruchu i są dobrze przystosowane do spawania łukowego, przenoszenia materiałów, obsługi maszyn i pakowania. Są one również często używane do paletyzacji i zastosowań pick-and-place w segmencie produkcji i logistyki.

Informacje o produktach i wydajności