Szeroki wybór architektur, pozwalający zaspokoić każdą potrzebę informatyczną.
Zakres zastosowań informatyki jest obecnie niesamowicie szeroki, a zróżnicowanie to jest coraz większe, szczególnie w erze danych rozproszonych, przetwarzania brzegowego i sztucznej inteligencji. Jednak różne zadania wymagają różnych rozwiązań informatycznych.
Wyjątkowa oferta firmy obejmuje różnorodne architektury skalarne, wektorowe, macierzowe i przestrzenne, stosowane w procesorach, procesorach graficznych, akceleratorach i gniazdach FPGA. Umożliwia to naszym klientom korzystanie z rozwiązań najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. W połączeniu ze skalowalnymi połączeniami i abstrakcją pojedynczego oprogramowania szeroki zakres architektur firmy Intel zapewnia jej wiodącą pozycję technologiczną w świecie opartym na przetwarzaniu danych.
Od uruchamiania systemu, przez aplikacje zwiększające wydajność, aż po zaawansowane zadania, takie jak kryptografia i SI, większość potrzeb informatycznych mogą zaspokoić oparte na skalarnej architekturze procesory, znane jako CPU. Procesory współpracują z szerokim zakresem topografii ze stałą, przewidywalną wydajnością.
Firma Intel oferuje dwie światowej klasy mikroarchitektury, procesor Intel Atom® i procesor Intel® Core™, na którym oparto również linię procesorów Intel® Xeon®. Nasza skalowalna gama procesorów umożliwia klientom optymalny wybór między wydajnością, energooszczędnością i ceną.
Odkryj procesory Intel Atom® ›
Procesory graficzne, zwane też GPU, wykonują oparte na architekturze wektorowej obliczenia równoległe, aby przyspieszyć realizację zadań, takich jak renderowanie grafiki do gier. Ponieważ procesory GPU znakomicie radzą sobie z obliczeniami równoległymi, znajdują również zastosowanie przy głębokim uczeniu.
Zintegrowane procesory GPU firmy Intel zapewniają na komputerze doskonałą grafikę. Zapowiedzieliśmy już, że od 2020 roku poszerzamy naszą ofertę o zewnętrzne procesory GPU na potrzeby klientów i centrów przetwarzania danych, zapewniając większą funkcjonalność w szybko rozwijających się dziedzinach, takich jak multimedia, grafika i analiza danych. Stosując naszą zastrzeżoną technologię GPU nie tylko w rozwiązaniach klienckich, ale również w centrach przetwarzania danych, możemy zwiększyć wydajność naszych obliczeń równoległych z gigaflopów przez teraflopy i petaflopy aż do eksaflopów.
Sztuczna inteligencja coraz bardziej wnika do wszystkich obszarów branży informatycznej, od centrów przetwarzania danych po urządzenia brzegowe. W związku z tym stworzyliśmy wyspecjalizowane akceleratory i dodaliśmy do nich mikroarchitektoniczne usprawnienia procesorów z nowymi instrukcjami, przyspieszającymi pracę SI.
Zbudowany od podstaw do precyzyjnych zastosowań wyspecjalizowany układ scalony (ASIC) to typ procesora, który w większości przypadków zapewni najlepszą w swojej klasie wydajność podczas obsługiwania obciążeń obliczeniowych matrycy, do obsługi których został zaprojektowany.
Firma Intel rozszerza stosowane dotąd platformy o specjalnie zaprojektowane układy ASIC, które zapewniają ogromny skok wydajności. Należą do nich procesory SI Habana i jednostki przetwarzania widzenia (VPU) Intel® Movidius™ służące do trenowania i wnioskowania, które spełniają szczególne wymagania całego procesu głębokiego uczenia. Ponadto technologia Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), dostępna w skalowalnych procesorach Intel® Xeon® trzeciej generacji i procesorach Intel® Core™ dziesiątej generacji, dodaje rozszerzenia architektury w celu przyspieszenia obsługi wektorowych instrukcji sieci neuronowych (VNNI). Zapewnia to większą wydajność obliczeń macierzowych w zastosowaniach SI.
Skalowalne procesory trzeciej generacji Intel® Xeon® zapewniają wydajność zoptymalizowaną pod kątem obciążeń dzięki Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), teraz zintegrowanemu z obsługą bfloat16.
Jednostki przetwarzania widzenia Intel® Movidius™ umożliwiają wydajną obsługę wymagających obciążeń wizyjnych i brzegowych AI. Jednostki przetwarzania widzenia Movidus poprzez sprzężenie wyjątkowo równolegle programowalnych obliczeń z akceleracją sprzętową dobraną do obciążenia pracą na unikalnej architekturze, która minimalizuje ruch danych, osiągają równowagę pomiędzy wydajnością energetyczną a wydajnością obliczeniową.
Bezpośrednio programowalne macierze bramek, lub FPGA, są układami scalonymi, które mogą fizycznie decydować o tym, jak ich bramki logiczne otwierają się i zamykają. Układ wewnątrz układu FPGA nie jest trawiony na stałe – może być przeprogramowany wedle potrzeb.
Układy FPGA firmy Intel® zapewniają w pełni konfigurowalną akcelerację sprzętową przy jednoczesnym zachowaniu elastyczności pozwalającej dostosowywać się do szybko zmieniających się potrzeb informatycznych. Jak czyste, modyfikowalne płótna, ich cel i moc mogą być łatwo i wielokrotnie dostosowywane.
Rodzina systemów FPGA Intel® Agilex™ wykorzystuje technologię heterogenicznych modułów 3D system-in-Package (SIP) pozwalającą zintegrować pierwszą strukturę FPGA firmy Intel zbudowaną w procesie technologicznym 10 nm.
Intel® Stratix® 10 NX FPGA to zoptymalizowana pod kątem AI FPGA do zastosowań przyspieszenia sztucznej inteligencji (AI) o wysokiej przepustowości i niskim opóźnieniu. Intel® Stratix® 10 NX FPGA zapewnia rozwiązanie obliczeniowe z przyspieszoną AI dzięki zoptymalizowanym pod kątem AI blokom obliczeniowym o nawet 15-krotnie większej przepustowości INT81 niż standardowy blok Intel® Stratix® 10 FPGA DSP.
W firmie Intel projektujemy architektury przyszłości w oparciu o działalność badawczo-rozwojową w dziedzinie informatyki nowej generacji. Można wśród nich wyróżnić architektury kwantowe i neuromorficzne.
Nasi naukowcy badają możliwości wykorzystania informatyki kwantowej do rozwiązywania problemów poza zasięgiem dzisiejszych komputerów, w obszarach takich jak opracowywanie leków, modelowanie finansowe i analiza działania wszechświata. To pociąga za sobą rozwój technologii znanej jako kubity spinowe w krzemie. Ponieważ kubity spinowe przypominają tranzystor jednoelektronowy, możemy wykorzystać ostatnie 50 lat naszego doświadczenia w badaniach z dziedziny informatyki kwantowej.
Wzorowane na działaniu naszych mózgów systemy neuromorficzne będą rozwiązywać problemy dynamicznie, reagując na dane ze świata rzeczywistego w dziedzinach takich jak zaawansowana analiza głosu i obrazu, robotyka i systemy autonomiczne, które muszą reagować na zdarzenia zewnętrzne, zwłaszcza gdy wymagana jest nieoczekiwana adaptacja.
Nasza inicjatywa oneAPI ukształtuje programowanie w wieloarchitekturowym świecie. Zapewni ona ujednolicone i ogólnodostępne doświadczenia programistyczne dla programistów korzystających z dowolnej architektury, eliminując złożoność różnych kodów, języków programowania, narzędzi i procesów.
Firma Intel wdraża innowacje w oparciu o sześć filarów rozwoju technologii, aby wyzwolić moc danych dla branży i naszych klientów.
Zastrzeżenia2 3 4
W oparciu o oszacowania wewnętrzne firmy Intel.
Testy mierzą wydajność komponentów w określonych systemach i warunkach testowych. Różnice w sprzęcie, oprogramowaniu lub konfiguracji wpłyną na rzeczywistą wydajność systemów. Aby ocenić wydajność przed dokonaniem zakupu, należy zapoznać się z innymi źródłami informacji. Więcej szczegółowych informacji na temat wydajności i testów porównawczych można znaleźć na stronie www.intel.pl/benchmarks.
Technologie Intel® mogą wymagać zgodnego sprzętu, oprogramowania lub aktywacji usług.
Żaden produkt ani komponent nie jest w stanie zapewnić całkowitego bezpieczeństwa.
Wyniki zostały oszacowane lub zasymulowane. Rzeczywiste koszty i wyniki mogą się różnić.
© Intel Corporation. Intel, logo Intel i inne znaki Intel są znakami towarowymi firmy Intel Corporation lub jej spółek zależnych. Inne nazwy oraz marki mogą być przedmiotem praw osób trzecich.